Jump to content

Απορίες Για Otocinclus!


Savou

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!

Μετα απο αρκετο καιρο εχω μπει παλι στο χομπλι των ενυδρειων με μικρα ενυδρειακια!

Εχω λοιπον ενα 30 λιτρο ενυδρειο και αναρωτιομουν εαν σε αυτο θα μπορουσα να βαλω μια ομαδα(5 ατομων) απο otocunclus!

Το εψαξα λιγο πριν ρωτισω και ειδα οτι πολυ το εχουν κανει με επιτυχια αλλα πολυ λενε πως ειναι λιγα τα λιτρα!

Επισης θα ηθελα να μαθω αν ειναι ευαισθητα στην λιπανση των φυτων!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με 30λιτρο δεν έχεις πολλές επιλογές, μπορείς να βάλεις γαρίδες ή έναν μονομάχο, οτιδήποτε άλλο, το πιθανότερο είναι πως θα έχεις προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με 30λιτρο δεν έχεις πολλές επιλογές, μπορείς να βάλεις γαρίδες ή έναν μονομάχο, οτιδήποτε άλλο, το πιθανότερο είναι πως θα έχεις προβλήματα

Ναι γνωριζω οτι σε αυτα τα λιτρα ολοι μιλουν για μονομαχο η γαριδουλες!

Θα ηθελα να μου πεις που στηριζεις οτι το πιθανοτερο ειναι να εχω προβληματα?

Φιλικα παντα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι γνωριζω οτι σε αυτα τα λιτρα ολοι μιλουν για μονομαχο η γαριδουλες!

Θα ηθελα να μου πεις που στηριζεις οτι το πιθανοτερο ειναι να εχω προβληματα?

Φιλικα παντα!

Οι οτόκυκλοι θέλουν κοπαδάκι, χωρίς να είναι κοπαδόψαρο, αλλά όταν είναι ομάδα νιώθουν ποιο ασφαλείς, επομένως δεν μπορείς να βάλεις ένα μόνο του, επίσης θέλουν υπερβολικά καθαρό νερό, που όπως καταλαβαίνεις σε 30λιτρο χρειάζεται ιδιάιτερη προσπάθεια και ειδικά με πάνω από 1 ψάρι (θελουν τουλάχιστον 6 από όσο θυμάμαι). Στα λιπάσματα δεν έχουν πρόβλημα, εχω 5-6 απο αυτα τα ψάρια στο φυτεμένο μου και βάζω λιπάσματα και CO2 κανονικά.

Πάντα φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Οι οτόκυκλοι θέλουν κοπαδάκι, χωρίς να είναι κοπαδόψαρο, αλλά όταν είναι ομάδα νιώθουν ποιο ασφαλείς, επομένως δεν μπορείς να βάλεις ένα μόνο του, επίσης θέλουν υπερβολικά καθαρό νερό, που όπως καταλαβαίνεις σε 30λιτρο χρειάζεται ιδιάιτερη προσπάθεια και ειδικά με πάνω από 1 ψάρι (θελουν τουλάχιστον 6 από όσο θυμάμαι). Στα λιπάσματα δεν έχουν πρόβλημα, εχω 5-6 απο αυτα τα ψάρια στο φυτεμένο μου και βάζω λιπάσματα και CO2 κανονικά.

Πάντα φιλικά :)

Αν το δουμε απο θεμα αμμωνιας αυτα τα ψαρια τα ταιζεις ελαχιστα!

Τρωνε και απο αλγες και ενα κοπαδι 5-6 ψαριων δεν θελει μεγαλο ποσοστο τροφης!

Ενα καλα στρωμενο ενυδρειο με ενα φιλτρο με μπολικο βιολογικο υλικο πυστευω θα μπορεσει να κρατησει τα επιπεδα αμμωνιας σε ασφαλες επιπεδα!

Με αλλαγες νερου καθε βδομαδα η και πιο νωρις εγω πυστευω θα ειναι μια χαρα!

Φυσικα θελει λιγο εμπειρια ωστε να κρατησεις τα επιπεδα ολων των μετρησεων σταθερα!

Link to comment
Share on other sites

Θέλει προσπάθεια , επίσης πολλά φυτά για να σου καταναλώνουν νιτρικά.

Οταν είχα 30αρι με γαρίδες , ήταν το ενυδρείο που με κουραζε πιο πολύ από ολα τα άλλα, και πιστεύω πως θα σε απασχολεί αρκετά και ίσως σε κουράσει

Link to comment
Share on other sites

Θέλει προσπάθεια , επίσης πολλά φυτά για να σου καταναλώνουν νιτρικά.

Οταν είχα 30αρι με γαρίδες , ήταν το ενυδρείο που με κουραζε πιο πολύ από ολα τα άλλα, και πιστεύω πως θα σε απασχολεί αρκετά και ίσως σε κουράσει

Σιγουρα θελει προσπαθεια! Δεν λεω οτι εγω ειμαι ο σωστος απλα λεω την αποψη μου και πως το σκεφτομαι γι΄αυτο ανεβασα το θεμα για να το λυσουμε με συζητηση!

Σε αυτα τα λιτρα οτι αλλο μπορεις να βαλεις εκτος απο μονομαχο ειναι λιγο κουραστικο.Αμα το θελεις ομως το κανεις και στις γαριδες μετα απο λιγο καιρο που εχουν γεννησει και εχεις υπερπληθυσμο παλι θελει κοπο και λιγη εμπειρια για να κρατησεις σταθερες τις μετρησεις σου!

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα στους οτοκυκλους δεν ειναι οτι δεν χωρανε ή θα εχεις προβλημα στο φιλτρο.

Το προβλημα ειναι στο φαγητο.

Θελουν μεγαλες επίφανειες , για να τρεφονται...

Πολλα φυτα -ξυλα -τζαμια..

Εχω και εχω μια ομδαδα των 10 στο 180 λιτρο.

Ποτε δεν τους καταφερα να φανε κατι και εχω δοκιμάσει πολλά.

Ειναι λιγο ρισκο να το δοκιμασεις.

Ασε που δεν θα τους βλέπεις και καθόλου, συνηθως οι δικοι μου βγαινουν την νυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει προσπάθεια , επίσης πολλά φυτά για να σου καταναλώνουν νιτρικά.

Οταν είχα 30αρι με γαρίδες , ήταν το ενυδρείο που με κουραζε πιο πολύ από ολα τα άλλα, και πιστεύω πως θα σε απασχολεί αρκετά και ίσως σε κουράσει

χαχα.. Δεν το ειχες στησει σωστα...

Στα γαριδαδικα εγω προσθετω νιτρικα γιατι μηδενιζουν .... :)

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα στους οτοκυκλους δεν ειναι οτι δεν χωρανε ή θα εχεις προβλημα στο φιλτρο.

Το προβλημα ειναι στο φαγητο.

Θελουν μεγαλες επίφανειες , για να τρεφονται...

Πολλα φυτα -ξυλα -τζαμια..

Εχω και εχω μια ομδαδα των 10 στο 180 λιτρο.

Ποτε δεν τους καταφερα να φανε κατι και εχω δοκιμάσει πολλά.

Ειναι λιγο ρισκο να το δοκιμασεις.

Ασε που δεν θα τους βλέπεις και καθόλου, συνηθως οι δικοι μου βγαινουν την νυχτα.

Η αλήθεια είναι πως και εγώ δεν τους έχω δει ποτέ να τρώνε, και δεν ξέρω τι τρώνε, εγώ απλά ταΐζω με φυλλαράκια τα υπόλοιπα ψάρια και πιστεύω πως τρώνε και αυτοί. Και όντως μπροστά σπάνια τους βλέπω, είναι πάντα στη πλάτη συνήθως , και ίσως επειδή εκεί υπάρχει πιο πολύ άλγη, και ευτυχώς που το ενυδρείο είναι πάνω στο πάσο και έτσι μπορώ να βλέπω και από τη πλάτη και τους βλέπω. Και συνήθως είναι ο ένας κοντά στον άλλον, αν δω τον έναν κάπου εκεί κοντά είναι και οι υπόλοιποι

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα στους οτοκυκλους δεν ειναι οτι δεν χωρανε ή θα εχεις προβλημα στο φιλτρο.

Το προβλημα ειναι στο φαγητο.

Θελουν μεγαλες επίφανειες , για να τρεφονται...

Πολλα φυτα -ξυλα -τζαμια..

Εχω και εχω μια ομδαδα των 10 στο 180 λιτρο.

Ποτε δεν τους καταφερα να φανε κατι και εχω δοκιμάσει πολλά.

Ειναι λιγο ρισκο να το δοκιμασεις.

Ασε που δεν θα τους βλέπεις και καθόλου, συνηθως οι δικοι μου βγαινουν την νυχτα.

Πυστευω οτι σε ενα φυτεμενο ενυδρειακι θα βρουμε να τραφουν αλλα δεν θα τσυμπισουν και την ταμπλετα τους η το αγγουρι τους!

Υπαρχει επισης μια τροφη τις tetra brine shrimp mix λεγετε! Οταν ειχα τα δικα μου την τσακιζαν!

Δεν ειμαι πνευμα αντιλογιας :P

Συζητηση κανω!

Link to comment
Share on other sites

χαχα.. Δεν το ειχες στησει σωστα...

Στα γαριδαδικα εγω προσθετω νιτρικα γιατι μηδενιζουν .... :)

Όχι δεν είχα νιτρικά, είχα πολλά φυτά , εύκολα βέβαια, χωρίς λιπάσματα και CO2 και στο τέλος βαριόμουνα να κλαδεύω για να βλέπω τις γαρίδες, αλλά πάντα είχα το νου μου σε αυτό το ενυδρείο, ήταν η έννοια μου, το ξέστησα και ηρέμισα και ας έχω άλλα 3 :)

Για αυτό λέω πως με τα μικρά είσαι συνέχεια στη τσίτα, άσε που ούτε διακοπές δεν μπορείς να πας άνετα :)

Link to comment
Share on other sites

χαχα.. Δεν το ειχες στησει σωστα...

Στα γαριδαδικα εγω προσθετω νιτρικα γιατι μηδενιζουν .... :)

Μακαρι να τα καταφερω να κανω εστω τα μισα που κανεις εσυ σε καθε ενυδρειο με γαριδες!Φτου φτου μην τα ματιασω!

Με τοσα φυτα και τετοια αναπτυξη λογικο ειναι! :P

Link to comment
Share on other sites

Συζητηση κανω!

Αυτό εννοείται :)

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω εχω δοκιμασει ποσα διαφορετικα wafers και τροφες για γαριδες . διπλα τους τα εβαζα ,και αδιαφορουσαν.

Απο λαχανικα , καροτο , σπανακι, αγγουρι, κουνουπιδι,αρακα δεν θυμαμαι και τι αλλο.

Πρεπει να τρεφονται με μικροοργανισμους και βιοβιλμ.

Ξερεις αν τρεφονται βλεποντας τις κοιλιτσες , αν ειναι φουσκωμενες... :)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως και εγώ δεν τους έχω δει ποτέ να τρώνε, και δεν ξέρω τι τρώνε, εγώ απλά ταΐζω με φυλλαράκια τα υπόλοιπα ψάρια και πιστεύω πως τρώνε και αυτοί. Και όντως μπροστά σπάνια τους βλέπω, είναι πάντα στη πλάτη συνήθως , και ίσως επειδή εκεί υπάρχει πιο πολύ άλγη, και ευτυχώς που το ενυδρείο είναι πάνω στο πάσο και έτσι μπορώ να βλέπω και από τη πλάτη και τους βλέπω. Και συνήθως είναι ο ένας κοντά στον άλλον, αν δω τον έναν κάπου εκεί κοντά είναι και οι υπόλοιποι

Ναι εχεις δικιο! Καπου διαβαζα οτι δεν ετρωγαν και για να τα ταισει ζεματιζε λιγο αγγουρι για να μαλακωσει λιγο και το αφηνε μεσα για μια μερα! Αμα πεινασουν λογικα σιγουρα θα πανε να το δοκιμασουν!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είχα νιτρικά, είχα πολλά φυτά , εύκολα βέβαια, χωρίς λιπάσματα και CO2 και στο τέλος βαριόμουνα να κλαδεύω για να βλέπω τις γαρίδες, αλλά πάντα είχα το νου μου σε αυτό το ενυδρείο, ήταν η έννοια μου, το ξέστησα και ηρέμισα και ας έχω άλλα 3 :)

Για αυτό λέω πως με τα μικρά είσαι συνέχεια στη τσίτα, άσε που ούτε διακοπές δεν μπορείς να πας άνετα :)

Δεν εχεις και αδικο.

Νερο θελουν χειμωνα καλοκαιρι συμπληρωμα 1-2 φορες την εβδομάδα.

Απο κλάδεμα αστο.

Αν δεις τα ενυδρειακια μου τωρα δεν εχει χωρο ουτε η τσιμπιδα να μπει...

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω εχω δοκιμασει ποσα διαφορετικα wafers και τροφες για γαριδες . διπλα τους τα εβαζα ,και αδιαφορουσαν.

Απο λαχανικα , καροτο , σπανακι, αγγουρι, κουνουπιδι,αρακα δεν θυμαμαι και τι αλλο.

Πρεπει να τρεφονται με μικροοργανισμους και βιοβιλμ.

Ξερεις αν τρεφονται βλεποντας τις κοιλιτσες , αν ειναι φουσκωμενες... :)

Ειναι ενα μεγαλο πλεονεκτιμα οτι μπορεις να καταλαβεις εαν ειναι φαγωμενα η οχι!

Πυστευω οτι εσενα πρεπει να ειναι παντα χορτασμενα και θα σου πω γιατι!

Στα ενυδρεια σου με τοση moss τρεφονται το γνωριζεις! Αμα ειναι χορτασμενα δυσκολα λογικα θα δοκιμασουν τροφες!

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε ομως οτι αυτα που βλέπεις στα πετ , ειναι ολα αγρια πιασμενα...

Γιαυτο αν το δοκιμασεις θα πρεπει να προετοιμασεις καλα το ενυδρειο ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις και αδικο.

Νερο θελουν χειμωνα καλοκαιρι συμπληρωμα 1-2 φορες την εβδομάδα.

Απο κλάδεμα αστο.

Αν δεις τα ενυδρειακια μου τωρα δεν εχει χωρο ουτε η τσιμπιδα να μπει...

Ε στειλε τιποτα και προς τα δω! :P

Εχουν περασει πολλα μικρα ενυδρεια απο τα χερια μου και ποτε δεν τα αφηνα σε ησυχια!

Αυτα μου αρεσει στα μικρα ενυδρειακια!

Αλλα θελω να δω και κατι διαφορετικο γιαυτο θελω τις γνωμες σας για τους otocinclus!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πηγα στη πλατη και τους είδα, όντως είναι τούμπανο οι κοιλιτσες τους, άρα τρώνε :)

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε ομως οτι αυτα που βλέπεις στα πετ , ειναι ολα αγρια πιασμενα...

Γιαυτο αν το δοκιμασεις θα πρεπει να προετοιμασεις καλα το ενυδρειο ...

Κοιτα εχω ενα πλανο! Τωρα στο 30 λιτρο ειναι ενας μονομαχος!

Εχω και ενα 25 λιτρο που καθεται!Οποτε οταν και αν ερθει η ωρα θα μπολιαστει το 25 λιτρο και θα μπει ο μονομαχος θα κανω μια καλη αλλαγη νερου στο 30 λιτρο και θα βαζω τους otocinclus!

Οποτε θα μπουν σε στρωμενο ενυδρειο με στρωμενο βυθο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πηγα στη πλατη και τους είδα, όντως είναι τούμπανο οι κοιλιτσες τους, άρα τρώνε :)

Σε ενα ενυδρειο με φυτα και λιπανση παντα θα εχουν να τρωνε γιατι παντα θα υπαρχει λιγο αλγη και ας μην μας φενετε στο ματι! Γνωμη μου! :P

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν το ξεκινήσεις και σε κουράσουν, τους θέλω εγώ :)

Γιατί είχα πάρει 8 και τώρα με το ζόρι μετράω 5, κάποια στιγμή μέτρησα και 6, οι υπόλοιποι δεν ξέρω τι έγιναν, και έχω τόσα φυτά που αν μου ψοφήσει ψάρι δεν το παιρνω χαμπάρι, και οι γαρίδες και τα helena καθαρίζουν τα πάντα, και τώρα ψάχνω να πάρω καμιά 5αδα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...