Jump to content

Επιλογή Orp Controller


Recommended Posts

Παιδιά τον τελευταίο καιρό μου κόλλησε η ιδέα να βάλω όζον στο ενυδρείο μου και για αυτό σκέφτομαι να προμηθευτώ έναν ORP controller. Θα ήθελα για αυτό, αν κάποιος έχει προηγούμενη εμπειρία να μου προτείνει κάποιον για να μην πετάξω τζάμπα λεφτά. Κάτι αξιόπιστο και αν είναι δυνατόν εκτός από controller να είναι 2 σε 1 μαζί με οζονιστήρα ακόμα καλύτερα. icon_wink.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αμα δεν θες να ρισκάρεις (που στο θεμα οζον εγω δεν θα ηθελα...), θα πρεπει να παρεις ξεχωριστό οζονηστηρα και ξεχωριστό orp controller. Μια καλη μάρκα και οχι κινεζική καψε με ειναι μια καλη αρχη. Προϋπόθεση η σωστη συνδεση του οζονηστηρα στο σκιμμερ με ανθρακα στην έξοδο και σωστη ρύθμιση με υπομονη. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε μου. Σκεφτόμουν για controller της american marine. Αλλά κάπου νομίζω ότι διάβαζα, πως για οζονιστήρα και κλάιν μάιν μάρκα να είναι δεν έχει σημασία εφόσον έχεις controller. Ότι η αρχή δημιουργίας του Ο3, η corona discharge δλδ, είναι πολύ απλή και ότι η τιμή ανεβαίνει στο ότι μπορείς να ρυθμίζεις την δόση όζοντος χειροκίνητα και φυσικά και λόγω της μάρκας.

Δεν ξέρω αν ισχύει απολύτως αυτό. Αν και νομίζω ότι με το deltec mce600 που έχω στη διάθεσή μου, του οποίου τα υλικά αντέχουν μέχρι τα 25mg/h O3, και ένα μικρό κινέζικο οζονιστήρα των 50mg/h Ο3 να παρω, θα είμαι κομπλέ. Πώς σου ακούγεται;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μου ακούγεται. Μη ξεχάσεις τα φακελάκια καλιμπραρίσματος, εν καιρο ειναι πολυ χρήσιμα θα το δεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...