Jump to content

Παπαγαλοψαρο Κολυμπαει Αναποδα


Recommended Posts

Συγνωμη που δεν συμπληρωσα τη φορμα αλλα ειμαι απο κινητο.εχω ενυδρειο 450 λιτρων μεσα εχω ενα παπαγαλοψαρο ενα γλυφτη κ ενα green terror(λογω διασωσης) εδω κ 3 χρονια απολυτως καλα.τις μετρησεις τις κανω συχνα κ αλλαγες νερου ακομα συχνοτερα.θερμοκρασι 21 βαθμους.εδω κ μερικες μερες το παπαλοψαρο κολυμπαει αναποδα,θαμπωσε το χρωμα του κ σημερα εμφανιστηκαν πανω στο κεφαλι του κατι λευκα σπυρακια σαν να εχουν πυον..επισης στην κοιλιτσα του προς την ουρα κατι σαν πρηξιμο εγκαυμα περιεργο.τρεφεται κανονικα μα δεν μου φαινεται καλα νομιζω θα πεθανει κ το αγαπω πολυ..προσπαθης να βαλω φωτο μα σε βγαινουν καλες...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως χωρις φωτο δυσκολο να μαντεψουμε!

Mε μια γρηγορη αναγνωση βλεπω πως ναι μεν εχεις μια ανεκτη θερμοκρασια για τα terror αλλα οχι για τα αλλα 2 ψαρια!

Εχεις παρατηρησει μηπως το terror του τις βρεχει καθολου;

Για βοηθα λιγο για να βοηθησουμε κι εμεις!

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι φωτογραφίες δεν είναι καθαρές πολύ πιθανόν το θέμα να είναι διατροφικό. Τα parrot όταν υπάρχει τέτοιου είδους πρόβλημα πολλές φορές τυχάινει να χάνουν την ισοροπία τους και να επιπλέουν ή να γυρίζουν ακόμα και ανάποδα. Έχεις παρατηρήσει κάποια διαφορά στην διατροφή του? π.χ. να τρώει λιγότερο? Δοκίμασε μία διατροφή πλούσια σε σπιρουλίνα καθώς και θα σου πρότεινα μία ήπια θεραπεία με melafix καθώς έχει στρεσαριστεί.

Εάν το κάνεις και δεν δείς βελτίωση σε 1-2 μέρες που σημαίνει ότι έχουμε βακτηριδιακή μόλυνση τότε θα πρέπει να απομονωθεί σε ενυδρείο καραντίνας και να κάνεις μία θεραπεία με flagyl ή φάρμακο που περιέχει Metronidazole(π.χ. Seachem).

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω στον απο πανω μου που πολυ σωστα τοποθετηθηκε, να προσθεσεις και λιγο σκορδοζουμο στη σπιρουλινα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω στον απο πανω μου που πολυ σωστα τοποθετηθηκε, να προσθεσεις και λιγο σκορδοζουμο στη σπιρουλινα!

Πολύ σωστή παρατήρηση μιάς και το σκόρδο είναι το καλύτερο για εντερικά στα ψάρια μας.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ισχυει και για το σκορδο που κανει καλο στα εντερικα σε ολα τα ψαρια μας. Υπαρχουν και flakes πλουσια σε σκορδο και μυριζουυυυν

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηρα melafix σπιτουλινα με σκορδο κ σκορδοζουμο! Το melafix μου ειπε να το βαλω τωρα κ μετα απο τρεις μερες να το ξαναβαλω κ οταν συνολικα περασουν 7 μερες να κανω 25% αλλαγη.ισχυει;

Link to comment
Share on other sites

To melafix εχει οδηγιες πανω! Θα τις ακολουθησεις! Νομιζω ειναι 7ημερος κυκλος θεραπειας! Σπιρουλινα ξεκινα να δινεις! Καθε μερα μονο σπιρουλινα για 3-4 μερες! Και βουτηγμενη στο σκορδοζουμο!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφα! Τωρα ξερεις, ταισμα που και που με σπυρουλινα και σκορδοζουμο, αλλαγες νερου και θερμοκρασια γυρω στους 24!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...