Jump to content

Βόλτα Στον Ποταμό


JDP

Recommended Posts

Το σάββατο που μας πέρασε είπαμε με ένα φίλο να κάνουμε μία βόλτα να "ψωνήσουμε" διάφορα για το ενυδρείο μας από την φύση.

Έτσι λοιπόν ξεκίνησε η βόλτα στο βουνό και προορισμός μας ήταν οι παραπόταμοι που καταλήγουν στην λίμνη Κούρη. Ημέρα με συννεφιά και ψιλόβροχο μας έκανε την διαδρομή πίο δύσκολη λόγο της λάσπης όταν βγαίναμε από τον "πολιτισμό" και μπαίναμε στα χωράφια. Συναντήσαμε διάφορα μικρά ποτάμια που κατέβαιναν από το βουνό και έπεφταν στην λίμνη και από εκεί μαζέψαμε ρίζες, ξύλα και φυσικά άμμο.

Το παράξενο είναι ότι βρήκαμε και ξύλα αλλα και ρίζες μπαμπού.

Τα ξύλα και οι ρίζες αφού πλύθηκαν με πλυστηκό μηχάνημα σε πολλά πολλά bar όπου με αυτό τον τρόπο ξεφλουδίστηκαν, είναι πλέον σε νερό για να καθαρίσουν και να δώ την συμπεριφορά τους. Η διαδικασία θα κρατήσει κανένα 2μηνο τουλάχιστον.

Την άμμο την έχει δοκιμάσει πιο παλιά ο φίλος και μου είπε ότι είναι ουδέτερη και δεν επιφέρει καμία αλλαγή στο pH. Έτσι αφού πλήθηκε καλά μπήκε στο ενυδρείο (60άρι). Το ίδιο έγινε και με τις ρίζες του μπαμπού αφού πλύθηκαν και καθαρίστηκαν και κόπηκαν τα διάφορες μικρά ριζίδια. Δεν τις έβρασα καθώς ήταν "ζωντανές" και θέλω να δώ πως θα εξελιχθούν μέσα στο ενυδρείο και εάν θα ξαναβγάλουν ριζίδια ή όχι. Εμφανισιακά δεν είναι και τίποτα το σπουδαίο αλλά θέλω να δώ αντιδράσεις των ψαρών και συμπεριφορά μέσα στο ενυδρείο.

Στην δεύτερη φωτογραφία βλέπετε τις ρίζες μπαμπού μέσα στο ενυδρείο και την ποταμίσια άμμο.

post-1-0-84614300-1422862726_thumb.jpg post-1-0-63990600-1422862734_thumb.jpg post-1-0-55457600-1422862749_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μια παρομοια βολτα εκανα τα χριστουγεννα στον πηνειο αφου βρεθηκα στα τρικαλα για τις γιορτες.Το εκανα πρωτη φορα με το σκεπτικο να βρω καλουδια για το ενυδρειο μου και πραγματικα ηταν απιστευτη εμπειρια.

Σας ζηλεψα!

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Μιχάλης !!! Είχες "ψωνήσει" τίποτα τότε?

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια! Πηρα ενα κλαδι απο πλατανι και μπολικα πλατανοφυλλα.
Νομιζω πηγα την καταλληλη εποχη για να μαζεψω τα φυλλα.Το κακο ειναι οτι ο φιλος μου δουλευε εκεινες τις ημερες και δεν ειχαμε χρονο να κανουμε οσα θελαμε.

Μου εταξε πως αν κατεβω μη τουριστικη περιοδο θα κατασκηνωσουμε στον ποταμο διπλα και θα ψαρεψουμε πεστροφες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η φυση το καλυτερο μαγαζι για ορισμενα ενυδρειακα ειδη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η φυση το καλυτερο μαγαζι για ορισμενα ενυδρειακα ειδη!

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Προορίζονται για κάτι αντίστοιχο με το δικό σου που θα ετοιμάσω σε λίγο καιρό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Προορίζονται για κάτι αντίστοιχο με το δικό σου που θα ετοιμάσω σε λίγο καιρό.

Ωραιος!!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς σας ρίζες μπαμπού ή είχε κανέναν που να τις δοκίμασε? Δεν λέω για το μπαμπού από το IKEA (Lucky Bamboo) αλλά φυσικό μπαμπού.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο μερος! Εκει απο πανιδα πως παει;

Παντως εμενα σαν πατατα μου φαινεται αυτη η ριζα! :P

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο μερος! Εκει απο πανιδα πως παει;

Παντως εμενα σαν πατατα μου φαινεται αυτη η ριζα! :P

Χαχαχααα για αυτό είπα οτι εμφανισιακά δεν λέει τίποτε. Το ίδιο με ρώτησε και ο γιός μου όταν το είδε μέσα...

"Μπαμπά πατάτα έβαλες στα ψαράκια μας?"

είδωμεν !!!

Από πανίδα στον ποταμό δεν είδαμε τίποτε καθώς έιχε μεγάλη ροή. Πάντως στην λίμνη έχει διάφορα αφού πέφτει και αρκετό ψάρεμα εκεί.

Αλλά αυτά θα τα εξερευνήσουμε άλλη στιγμή

Έγινε επεξεργασία - JDP
Link to comment
Share on other sites

Έτσι φαίνονται μέσα στο ενυδρείο.

post-1-0-18619400-1422900704_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα! Ωρε φιλε ειναι πολυ ασχημο! Χαχαχαχαχα!

Στρογγυλο ειναι το ενυδρειο, κυλινδρος;

Πως και εχεις τοσα πολλα ψαρια και ασυμβατα;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είχε μόνο τα ψάρια βυθού και κάτι guppies ώσπου μια μέρα τα παιδιά έφεραν 2 χρυσόψαρα από ένα παιδικό πάρτι. Τι να τα έκανα? Έφυγαν τα guppies μπήκαν εδώ προς το παρόν. Το αλλά ψαράκια μετά το Πάσχα ελπίζω να είναι έτοιμο το νέο ευρύχωρο πλέον σπίτι τους.

Επίσης μου αρέσει να κάνω διάφορα πειράματα να βλέπω συμπεριφορες και αντιδράσεις. Παρατηρώ και πράξω ανάλογα. Τα χρυσόψαρα μόλις μεγαλώσουν λίγο ακόμα θα μεταφερθούν στην λίμνη ενός φίλου εδώ δίπλα παρέα με τα άλλα που έχει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο είναι ξερό ή χλωρό. Ψάχνω κι εγώ χρόνο για μια μικρή εξόρμηση στη φύση. Με τόσες βροχές μπορεί να βρω τίποτα ενδιαφέρον που θα μπορώ να χρησιμοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Τι bamboo επειδή είναι φυτό που ζει στο νερό πήρα το ρίσκο και αφού του έκοψα τα ροζίδια καί το ξεπλυνα καλά πολλές φορές το έβαλα στο ενυδρείο. 2η μέρα σημέρα και τα ψάρια οκ και το pH 7.4 Σε 1-2 εβδομάδες θα ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οντως φαινονται ζαν πατατατες...

Πωπω χαρα στα ματακια σου που το αντεχουν! :)

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα μ'αρεσει......χαχαχαχαχα!!!! :D

Η βολτα στη φυση ομως ολα τα λεφτα!!!!!

Δυστυχως εδω στην Αθηνα πρεπει να ξενιτευτουμε για να βρουμε καθαρο μερος........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...