Jump to content

Προτάσεις Για Φίλτρο Σε Ενυδρείο 10 Λίτρων


Deppie_Pant

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω ένα ενυδρείο 10 λίτρων το οποίο σκέφτομαι να στρώσω και να βάλω κανένα μικρό ψαράκι που μπορεί να επιβιώσει στον περιορισμένο αυτόν αριθμό λίτρων. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο ικανοποιητικό φίλτρο, εσωτερικό ή εξωτερικό, αθόρυβο κατά προτίμηση και σε λογικές τιμές;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα μπορεις να βαλεις ψαρι σε τοσα λιγα λιτρα.Αν αφαιρεσεις τα διακοσμητικα,τον βυθο και τον εξοπλησμο,τοτε μιλαμε για πανω κατω 5 λιτρα νερο.

Αν μπορεις παρε ενα λιγο μεγαλητερο ενυδρειο,απο 20 λιτρα και πανω και βαλε εναν ωραιο μονομαχο για να τον ευχαριστηθεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ λιγα λιτρα φιλε για εμενα κοιτα απο 30 λιτρα και πανω..,αμα θες να βαλεις ψαρακι και οχι καποια γαριδουλα

Link to comment
Share on other sites

20 λιτρα ειναι καλά για μονομαχο ... 10 λίτρα ομως θα ζοριστεί αρκετά ! Εαν υπαρχει προβλημα στο κοστος της αγοράς ... μπορείς να φτιαξεις εσυ ενα ενυδρείο με πολυ μικρο κοστος σε αυτά τα λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα τα λίτρα θα μπορούσες να πάς σε μερικές γαριδούλες και με πολύ προσοχή ! Φιλτρο θα μπορούσες να πάρεις κατι τετοιο ετσι ωστε να μην σου φάει και χωρο απο το εσωτερικο http://www.aquario.gr/filtra/eksoterika-filtra/niagara-filter.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας,

εγώ έχω ένα 20 λίτρων το οποίο είναι παρατημένο αρκετά χρόνια και αποφάσισα να το γεμίσω!!

Έχω μια αντλία η οποία δουλεύει απ'ότι είδα αλλά βάζοντας την άκρη του σωλήνα στον (άνθρακα??) δεν βγάζει φυσαλίδες στο νερό.

Όπως καταλαβαίνετε είμαι αρκετά άσχετος και δεν θέλω να ζήσω στιγμές του παρελθόντος βγάζοντας νεκρά ψάρια απ'το ενυδρείο!!!

Αν μπορείτε καθοδηγήστε με στο τι θα πρέπει να αντικαταστήσω με καινούριο ώστε να καταφέρει να λειτουργήσει με σωστό τρόπο πάνω απ'όλα για τα ζωντανά!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

εγώ έχω ένα 20 λίτρων το οποίο είναι παρατημένο αρκετά χρόνια και αποφάσισα να το γεμίσω!!

Έχω μια αντλία η οποία δουλεύει απ'ότι είδα αλλά βάζοντας την άκρη του σωλήνα στον (άνθρακα??) δεν βγάζει φυσαλίδες στο νερό.

Όπως καταλαβαίνετε είμαι αρκετά άσχετος και δεν θέλω να ζήσω στιγμές του παρελθόντος βγάζοντας νεκρά ψάρια απ'το ενυδρείο!!!

Αν μπορείτε καθοδηγήστε με στο τι θα πρέπει να αντικαταστήσω με καινούριο ώστε να καταφέρει να λειτουργήσει με σωστό τρόπο πάνω απ'όλα για τα ζωντανά!!!

Ανοιξε ενα καινουριο θεμα και γραψε τι εξοπλισμο εχεις. Αν μπορεις βαλε και φωτο απο τα πραγματα σου. Χαλικια φιλτρα κλπ. Θα τα βρουμε ολα εκει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...