Jump to content

Ενυδρείο Με Apistogramma


antonium98

Recommended Posts

Μπράβο Αντώνη!! Και εμένα μου αρέσει ακόμα πιο πολύ τώρα. Αν βάλεις την ελεόχαρις όπως λέει και ο Θοδωρής νομίζω θα είναι ακόμα καλύτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα με τον καιρο, ανα πιασει θα γεμισει ολο το ενυδρειο! Εσυ μπορεις να κλαδευεις τα μπροστα και να αφηνεις τα πισω!

Δες εδω για φυτεμα! Kαι εδω για να δεις μερικα ενυδρεια με eleocharis!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ααα εξαπλωνεται πολυυυ...

αυτο ειναι το co2που εχω. Το εχω βαλει να βγαζει περιπου 2-3 φυσαλιδες το δευτερολεπτο. Ειναι καλα??? Και απλα πηρα τονσολινακι και το εβαλα μεσα. Ετσι γινεται??

post-53688-0-76691100-1423232049_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χτες εβαλα το co2 σημερα η λευκοκεφαλα επιασε αλγη. Τι κανω τωρα??

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά το σωληνάκι CO2 πρέπει να το συνδέσεις μέσα στο ενυδρείο με έναν διαχύτη CO2. Αυτό χρειάζεται για διάσπαση των φυσαλίδων σε πολύ πολύ μικρότερες ώστε να διαλύονται και να αναμειγνύονται πιο καλά με το νερό.

Άν δείς Αντώνη όλα τα ολοκληρωμένα συστήματα CO2 που πωλούνται, περιλαμβάνουν και διαχύτη. Οι φυτεμένοι μπορούν να σου πούν και περισσότερα. Το ενυδρείο σου πάντως γίνεται πολύ όμορφο με αυτό το στήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Θες και διαχυτηρα για το co2 αλλιως δεν κανεις δουλεια βαζοντας μεσα μονο το σωληνακι.

Επισης,αυτα που γραφονται πιο πανω για την Ελεοχαρις,για πλατη δηλαδη κτλ,δεν ειναι ολες οι Ελεοχαρις ετσι,παιζει ποιο ειδος εχεις,αλλο η acicularis αλλο η parvula..

Link to comment
Share on other sites

Γιατι η parvula δεν μεγαλωνει; Αν το ενυδρειο ειναι χαμηλο δεν μπορει να κανει πλατη;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι η parvula δεν μεγαλωνει; Αν το ενυδρειο ειναι χαμηλο δεν μπορει να κανει πλατη;

Ναι,αν το ενυδρειο εχει υψος 10εκ μπορει..http://www.aquazone.gr/forums/topic/83327-eleocharis-parvula/

Link to comment
Share on other sites

Του Αντωνη ειναι 20! Βαλε και την αμμο!

Ενταξει δεν θα παει μεχρι επανω αλλα την πλατη μια χαρα θα την καλυψει!

Link to comment
Share on other sites

Του Αντωνη ειναι 20! Βαλε και την αμμο!

Ενταξει δεν θα παει μεχρι επανω αλλα την πλατη μια χαρα θα την καλυψει!

Βρε Θοδωρα,αν ειναι η parvula δεν κανει για πλατη,μονο αν ειναι το αλλο ειδος κανει.Η parvula ειναι μονο για μπροστα.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Θα παω να παρω ενα διαχητηρα. Με αεροπετρα κανω δουλεια??

Παντως η ελεοχαρης καθε μερα πεταει καινουρια φυλλα.

Η ελεοχαρης πεταει καινουρια "κλαδακια" και η κρυπτοκορινα πεταει συνεχεια καινουρια αλλα καποια χαλανε.

Την ακικουλαρις εχω.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομη...

Εχω διατομικη, τι μπορω να κανω για να φυγει?? Μαλλον φταιει οτι ειναι καινουριο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατι δε βγαζει μικρες φυσαλιδες με αποτελεσμα να φευγουν αμεσως στην επιφανεια. Δοκιμασε καλυτερα εναν γυαλινο η αμα βρεις ενα τυπου bazooka ακομη καλυτερα κανει τρομερη διαχυση.

Για την διατομικη υπομονη και καθαρισμα με τηλεκαρτα στα τζαμια και οπου αλλου μπορεις. Θα κανει ενα μηνα να φυγει, πολυ πιθανον και παραπανω.

Έγινε επεξεργασία - el_mac
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω που να βρω διαχητηρα εψαξα σε καποια μαγαζια αλλα ειναι ολοι τεραστιοι.

Το καλο.ειναι οτι θα φυγει

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

Θα ηθελα την βοηθεια σας.

Η κρυπτοκορινα εχει χαλασει σχεδον τελειως. Η λευκοκεφαλα πεταει συνεχεια καινουρια αανθακια καο εχει βγει εξω απο το νερο αλλα τα φυλλα στη βαση της εχουν χαλασει. Τι μπορω να κανω για αυτο??

Μονο η ελεοχαρις παει μια χαρα. Εχει αρχισει και εξαπλωνεται

Link to comment
Share on other sites

Σημερα γυρισα σπιτι και τον βρηκα ψωφιο.

Δεν ειχε κανενα σημαδι που να μου δειχνει τι φταιει. Χτες ηταν ζωηρος ετρωγε και φαινοταν υγιεστατος. Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει αλλα στεναχωρηθηκα παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου προτεινετε.καποιο.ειδος σαλιγκαριου που να τρωει αλγες??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι παιχτηκε. Το ψαρι πηγαινε παρα πολυ καλα και φαινοταν υγιεστατο. Γυρισα το μςσημερι σπιτι και το βρηκα πεθαμενο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.

στο ενυδρειο μπηκε ενα θηλυκο και ενα αρσενικο apistogramma agasizi. Το ξερω πως χρειαζονται περισσπτερα λιτρα αλλα ηθελα να το δοκιμασω. Τα ψαρια δεν ηταν ζευγαρι αλλα η θηλυκια εζει γινει κατακιτρινι που απο οτι διαβασα οταν παει για γεννα περνει αυτο το χρωμα. Το κακο ειναι οτι δεν εχω φωλια επειδη το μαγαζι δεν ειχε και θα τους παρω την τριτη μια καρυδα.

Το co2 εχει χαλασει η βαλβιδα του και σκεφτομαι να παρω το συατημα της fluval γιαικρα ενυδρεια η τα χαπια co2

Στα ψαρια δινω κατεψυγμενη και θα παω και ζωντανη. Ο αρσενικος δεν εχει βγαλει ακομη τα χρωματα τπυ στο φουλ αλλα πιστευω λογικο αφου τα ψαρια ειναι 3 μερες στο ενυδρειο. Οποια βοηθεια και εμπειρια δεκτη

Link to comment
Share on other sites

Ταμπλετες co2 να μην παρεις! ννοεις αυτες τις sera; Ειναι πολυ δυσκολο το εγχειρημα σε αυτα λιτρα και ακομη πιο δυσκολ αν εχεις γεννα και καποιος απο τους δυο γινει επιθετικος προς τον αλλο!

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμουν αρνητικος για τις ταμπλετες αλλα ηθελα να δω και τι γνωμες υπαρχουν.

Σημερα τους αλλαξα λιγο το στησιμο. Τους εφτιαξα σπηλια μπηκαν μεσα φαινεται σαν να κανουν κατι κυκλους μεταξυ τους. μετα αρχισαν να τσιμπιουντε εκει που ειναι τα γεννητικα οργανα και η θηλυκια βγηκε εξω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα διαφωνω μ αυτο που εκανες..Τα λιτρα σου ειναι απαγορευτικα γι αυτα τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

Δεν μπορω να τα καταλαβω τα ψαρια.Μπαινουν στη φωλια αλλα μετα απο λιγο η θυλικια βγαινει και αρχιζει να την παρασερνει το νερο και να κολυμπαει κοντα στν επιφανεια και αυτο κραταει μεχρι την επομενη μερα που οταν αναβουν τα φωτα ειναι μια χαρα.

Οταν το κανει αυτο ειναι παντα φουσκωμενη και κιτρινη.

Δεν μπορω να ανεβασω φωτο δεν με αφηνει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...