Jump to content

Υλικά Για Εξωτερικό Φίλτρο Σε Θαλασσινό Πέρα Απο Ανθρακα Και Αντι Φωσφορο!


gfdimopo

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά,

sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι αρχαριος στο θαλασσινό.

Εχω ενα θαλασσινο ενυδρείο στο οποίο χρησιμοποιώ ενα εξωτερικό φιλτρο 2217.

Εχω βάλει ανθρακα και αντιφώσφορο και επειδή είχε χώρο έβαλα χοντρή ελαφρόπετρα για περισσότερο βιολογικό υλικό.

Εμαθα ότι η εαφρόπετρα ανεβάζει πολύ τα νιτρικά? ισχύει αυτό?

Πρέπει να την βγάλω?

Και αν ναι τι άλλο μπορώ να βάλω? Σπασμένο νεκρό βράχο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

Μπορεις να ανοιξης ενα καινουργειο θεμα στην αναλογη κατηγορια και να μας κανεις μια παρουσιαση του ενυδρειου σου, εκει θα σε βοηθεισου οσο μπορουμε αλλα θα θαυμασουμε το ενυδρειακη σου :)

Για αρχη θα απαντησω στην ερωτησει σου ομως!

Τα πορωδοι υλικα οπως ειναι η ελαφροπετρα ή τυπου siporax γινονται εστια νιτρηκων μετα απο λιγο καιρο, εαν το ενυδρειο ειναι fish only(μονο με ψαρια) αυτο δεν ειναι προβλημα αρκει μα κρατουνται στα επιτρεπτα επιπεδα αναλογα τα ψαρακια που φιλοξενουμε, εαν ειναι τυπου Reef(τροπικου υφαλου) ειναι προβλημα γιατι καποια κοραλια δεν ανεχωνται ισως και καθολου μερικες φορες τα νιτρηκα και τα φωσφορικα.

Στο φιλτρο σου δεν χρειαζεται να βαλεις κατι περα απο ανθρακα και αντιφωσφορο, την βιολογια θα την αναλαβει ο βραχος σου...

Σε περιμενουμε στην κατηγορια με τα ενυδρεια μελων... :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση θα κάνω παρουσίαση σε λίγο καιρό όταν θα είναι καπως ενεργό.

Το ενυδρείο είναι reef.

απλά ήθελα να εκμεταλευτώ τον άδειο χώρο του φίλτρου αυξάνοντας την βιολογία του ενυδρείου.

Αν βάλω νεκρό βράχο έχει κάποιο νόημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλητερα μην βαλεις, στο φιλτρο δεν ειμαι της γνωμη οτι δουλευει ο βραχος...

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου fluval 405 έχω εκτός από άνθρακα/αντιφώσφορο, έχω αυτά τα υλικά. 1 λίτρο http://www.seachem.com/Products/product_pages/Matrix.html και 1 λίτρο http://www.seachem.com/Products/product_pages/denitrate.html. Μετά από 7 μήνες λειτουργίας και σε συνδυασμό με άλλες ρουτίνες ( αλλαγή νερού 13% την εβδομάδα, χρήση redsea NoPox σε δοσολογία συντήρησης, και barebottom) έχω νιτρικά/φωσφορικά 0. Το φίλτρο καθαρίζεται ευλαβικά κάθε μήνα, αλλάζω άνθρακα και αντιφώσφορο, και ξεπλένω καλά τα βιολογικά υλικά με νερό του ενυδρείου. Για την ώρα φαίνεται να δουλεύουν. Μέχρι και μικρά feather dusters έχουν αναπτυχθεί πάνω σε αυτά τα υλικά.

Εννοείτε ότι η βιολογία του ενυδρείου δεν στηρίζεται πάνω σε αυτά. Στο ενυδρείο υπάρχει ο απαραίτητος βράχος και καλή κυκλοφορία με όσο το δυνατόν λιγότερα νεκρά σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Απλά αν είναι και δεν χρειάζεται τίποτα να βάλω τον φώσφορο και τον άνθρακα στο media box του deltec Και να το καταργήσω το εξωτερικό.

Γιατί να το καίω άδειο δεν έχει νόημα!

Σφουγγάρια είχα αρκετά και έβαλα δύο σφουγγάρια προσωρινά στο εξωτερικό φίλτρο.

Φυσικά έχω σκοπό κάθε μήνα να τα καθαρίζω αλλά αν υπάρχει προβλημα τότε να τα βγάλω και να τα καταργήσω

Link to comment
Share on other sites

Απλά αν είναι και δεν χρειάζεται τίποτα να βάλω τον φώσφορο και τον άνθρακα στο media box του deltec Και να το καταργήσω το εξωτερικό.

Γιατί να το καίω άδειο δεν έχει νόημα!

Σφουγγάρια είχα αρκετά και έβαλα δύο σφουγγάρια προσωρινά στο εξωτερικό φίλτρο.

Φυσικά έχω σκοπό κάθε μήνα να τα καθαρίζω αλλά αν υπάρχει προβλημα τότε να τα βγάλω και να τα καταργήσω

Αφού έχεις το deltec με το media box τότε μάλον δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να έχεις εξωτερικό φίλτρο. Εγώ θα έβαζα άνθρακα/αντιφώσορο στο media box, και θα στήριζα τη βιολογία αποκλειστικά στο ζωντανό βράχο. Σωστή ποσότητα βράχου και καλή κυκλοφορία χωρίς νεκρά σημεία.

Link to comment
Share on other sites

τοπιτα απολυτος εαν κ εφοσον ειναι εντελος στρωμενο το ενυδρειο σου... θα προτεινα ενα εσωτερικο φιλτρακη μονο με αντιφοσφορο γιαννη..!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...