Jump to content

Moonlight


Recommended Posts

Καλημεριζω την παρεα. Ανοιγω θεματακι για συζηγηση περι χρησης moonlight σε ενυδρεια γλυκου. Ειναι χρησιμο τελικα η εξυπηρετει μονο την αισθητικη μας. Και αν ναι πως πρεπει να χρησιμοποιειτε; Ποση ωρα να φεγγει; Τα ψαρια το παιρνουν ειδηση, τα στεσσαρει η τα ευχαριστει;

Ολες εμπειριες και οι αποψεις δεκτες. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα Παρασκευα,με ενδιαφερει και εμενα να μαθω.

Φανταζομαι ειναι αναλογως το ειδος που φιλοξενουμε,σε τι νερα ζει κτλ.Σε γενικες γραμμες ομως νομιζω οτι πρεπει να υπαρχει ενα ελαχιστο φως οπως ας πουμε το φεγγαρι φωτιζει τα νερα αλλα αυτο εξαρταται απο τα ψαρια που εχουμε και το κυριοτερο απο το τι θελουμε να κανουμε στο ενυδρειο μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως το mοonlight είναι πιο πολύ για εμάς και αισθητικούς λόγους. Το μόνο που χρειάζεται είναι μια ομαλή και αργή κατάσταση απο το φως στο απόλυτο σκοτάδι, και το ανάποδο. Δηλαδή αν υπάρχει moonlight θα πρέπει να είναι αρκετά χαμηλό και για λίγη ώρα , μισή ώρα δηλαδή, με το ζόρι μία.

Από παρατηρήσεις που έχω κάνει στο χρυσοψαράδικο αλλά και στο κύβο με τα συννεφάκια που τα έχω στη ταράτσα, που εκει δεν υπάρχουν φώτα απο το υπόλοιπο σπιτι, αν ανέβω βράδυ και χωρίς φεγγάρι τα ψάρια είναι σε απόλυτη ηρεμία, δεν κουνιούνται, στη κυριολεξία κοιμούνται, αν υπάρχει φεγγάρι υπάρχει μια μικρή κίνηση.

Θεωρώ πως με το απόλυτο σκοτάδι είναι τελείως ήρεμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αναγκαιο το moonlight.

Αν βαλεις καλο θα ειναι να το αναβεις για καμια ωρα μετα αγου θα εχουν σβησει τα φωτα.

Και τα ψαρια χρειαζονται να ξεκουραστουν,οπωτε χρειαζονται το απολυτο σκοταδι.

Ομως,κανονικα το moonlight δεν ειναι μπλε..

Link to comment
Share on other sites

Αρα μιλαμε για κατι ουσιαστικα ανουσιο που εξυπηρετει το ματι μας. Στο ενυδρειο μου δεν ειχα αλλα πριν λιγες μερες εβαλα ενα μικρο λεντακι "μπλε" για καμια ωρα μετα το σβυσιμο των φωτων. Παρατηρησα οτι κανενα ψαρι δεν αναπαυεται (κοιμαται/ ακινητοποιειται) μεσα στην δεσμη του λεντ. Ολα βρισκονται στο σκοτεινο μερος του ενυδρειου. Και φυσικα δεν ειναι μπλε το φωτ του φεγγαριου....ευτυχως επειδη εχω σκουρο νερο φαινεται σαν αμυδρο μπλεπρασινο μεσα στα νερα...

Link to comment
Share on other sites

Το ολο θεμα ειναι αυτο που ειπε ο Τακης! Η ομαλη μεταβαση απο το σκοταδι σε φως και απο το φως στο σκοταδι! Οχι πολλη ωρα. Κανα μισαωρο το πολυ!

Δεν ξεκουραζονται τα ψαρια με το moonlight αλλα ηρεμουν και μπαινουν σε διαδικασια υπνου! Αποψη μου οτι αυτο καλυτερα να γινεται με συστημα ανατολης δυσης!

Βεβαια ειναι βολικο για την περιοδο που το ζευγαρι εχει αναπαραχθει και παντα μιλαμε για ψαρια που κανουν αυγα και αφηνουν καπου!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη αν εχουμε γεννα και οι γονεις φυλανε τα αυγα και βαλουμε και ενα φωτακι τετοιου τυπου για να τα βλεπουν, δεν θα πρεπει να το αφησουμε ολο το βραδυ; Αν σβυσει καποια στιγμη τα αυγα δεν διατρεχουν τον ιδιο κινδυνο σαν να μην αναβε καθολου;

Συμφωνω απολυτα με το θεμα ανατολης-δυσης, αλλα για να πετυχουμε ικανοποιητικα κατι τετοιο το φωτιστικο μας θα πρεπει να το υποστηριζει αφ' ενος και μαλλον θα κοστιζει μια μικρη περιουσια. Δεν εχω διαβασει πουθενα οτι τα απλα φωτιστικα που εχουμε με τις Τ5 η Τ8 λαμπες να μπορουν να κανουν κατι τετοιο. Δεν μιλαω απλα να αναβει πρωτα η μια και μετα η αλλη και αντιστοιχα να σβυνουν.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη αν εχουμε γεννα και οι γονεις φυλανε τα αυγα και βαλουμε και ενα φωτακι τετοιου τυπου για να τα βλεπουν, δεν θα πρεπει να το αφησουμε ολο το βραδυ; Αν σβυσει καποια στιγμη τα αυγα δεν διατρεχουν τον ιδιο κινδυνο σαν να μην αναβε καθολου;

Συμφωνω απολυτα με το θεμα ανατολης-δυσης, αλλα για να πετυχουμε ικανοποιητικα κατι τετοιο το φωτιστικο μας θα πρεπει να το υποστηριζει αφ' ενος και μαλλον θα κοστιζει μια μικρη περιουσια. Δεν εχω διαβασει πουθενα οτι τα απλα φωτιστικα που εχουμε με τις Τ5 η Τ8 λαμπες να μπορουν να κανουν κατι τετοιο. Δεν μιλαω απλα να αναβει πρωτα η μια και μετα η αλλη και αντιστοιχα να σβυνουν.

Αυτο για να το κανεις πρεπει να εχεις dimmable μπαλαστ,ωστε να σου χαμηλωνει σιγα σιγα την ενταση του φως και αναποδα και θα πρεπει να το προγραμματισεις και καπως..ακριβα πραγματα φιλε..:P

Link to comment
Share on other sites

Αυτο για να το κανεις πρεπει να εχεις dimmable μπαλαστ,ωστε να σου χαμηλωνει σιγα σιγα την ενταση του φως και αναποδα και θα πρεπει να το προγραμματισεις και καπως..ακριβα πραγματα φιλε..:P

:/
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι ακριβα πραγματα αλλα νομιζω πως οχι! Απλα βαζεις ενα dimmer νομιζω! Ο PanaGreko καπως ετσι το εχει κανει και δεν εμου εχει αναφερει οτι ηταν πανακριβο! Αλλα εν πασει περιπτωση εφω δεν λεω οτι πρεπει να το εχουμε, απλα αναφερω τι πρεπει να εχουμε αντι moonlight!

Ναι θα περεπει να αναβει ολο το βραδυ! Ενα μικρο φωτακι ετσι διαμορφωμενο να φεγγει μονο εκει δεν κανει καμια ζημια!

Εμενα οταν γεννανε, τους βαζω λαμπα εξωτερικα και φεγγει ισα ισα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ορισμένες φορές... και με ζόρι κρατάω τα χέρια μου (έχω και το ΜΠΑΝιο στο τσεπάκι... βλέπεις).-

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ορισμένες φορές... και με ζόρι κρατάω τα χέρια μου (έχω και το ΜΠΑΝιο στο τσεπάκι... βλέπεις).-

Ρε παιδια μη μου τον αγχωνετε, ειναι και μεγαλος ανθρωπος :)

Τι εννοεις με το ποστ σου, τι διαβασες που ειναι λαθος η ανακριβες η ηλιθιο η αχρηστο η τελος παντων φαουλ;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο Παρασκευά... και ΔΕΝ έχω μαζί τα χάπια μου. :kookoo:

Ας ΜΗΝ ασχοληθώ... με κάποια από τα παραπάνω.

Υπάρχει τρόπος να το φτιάξεις και μόνος σου... ΔΕΝ είναι απαραίτητο να πληρώσεις ένα "σκασμό" χρήματα (αρκεί να πιάνουν τα χέρια σου και να το έχεις λίγο με τα ηλεκτρονικά).

Σε άλλη περίπτωση... με διαφορετικού μεγέθους λάμπες (ή ledοταινίες) που ανάβουν ή σβήνουν (αυτό κυρίως σε ενδιαφέρει)... το καταφέρνεις εν μέρη (αν και όχι τέλεια).- ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...