Jump to content

Νέο Ενυδρείο


math01141

Recommended Posts

Κανονικά πρέπει να φιλτράρει το φίλτρο σου 3 φορές την ώρα τα λίτρα του ενυδρείου σου. Έτσι για 700 λίτρα θέλεις 2100λιτρα την ώρα άρα μάλλον για 2500 με 3000 θα σου έλεγα για να μην έχεις πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να φιλτράρει το φίλτρο σου 3 φορές την ώρα τα λίτρα του ενυδρείου σου. Έτσι για 700 λίτρα θέλεις 2100λιτρα την ώρα άρα μάλλον για 2500 με 3000 θα σου έλεγα για να μην έχεις πρόβλημα.

Θα συμφωνήσω απόλυτα.

Τα 700 λίτρα δεν είναι λίγα , και καλό είναι να κάνεις ενα καλο σχεδιασμό σε όλες τις λειτουργίες του, και για να πετύχει αλλά να έχει και εύκολη συντήρηση. Οπως πχ, εγω στη θέση σου θα άνοιγα άλλη μία τρύπα στη μέση πέρίπου ή λίγο χαμηλότερα , στην απέναντι πλευρα απο την υπερχείλιση και θα έβαζα μια βάνα για τις αλλαγές, έτσι ώστε να μη χρειάζεται να βάζω σωλήνες και αντλίες κάθε εβδομάδα, αλλά θα άνοιγα τη βάνα και ένα μόνιμο λάστιχο προς την αποχέτευση ή τουλάχιστον θα σύδεα μόνο ένα λάστιχο προς την αποχέτευση. Θα πρόβλεπα σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης και άλλα τέτοια κολπάκια, άσχετα αν δεν τα εκανα απο την αρχή, αλλά θα έφτιαχνα την υποδομη να μπορουν να μπουν μετα έυκολα

Link to comment
Share on other sites

Για τις αλλαγές δεν χρειάζεται άλλη τρύπα. Μπορεί να βάλει ένα Τ με βάνα στην σωλήνα της υπερχείλισης και να βγάζει από εκεί το νερό.

Πάντως θα συμφωνήσω και εγώ να προνοήσεις για διάφορα άσχετο αν τα κάνεις από την αρχή ή όχι. Μετά θα είναι πιο δύσκολο με γεμάτο ενυδρείο να κάνεις αλλαγές και πατέντες και ειδικά σε τέτοια λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Για τις αλλαγές δεν χρειάζεται άλλη τρύπα. Μπορεί να βάλει ένα Τ με βάνα στην σωλήνα της υπερχείλισης και να βγάζει από εκεί το νερό.

Πάντως θα συμφωνήσω και εγώ να προνοήσεις για διάφορα άσχετο αν τα κάνεις από την αρχή ή όχι. Μετά θα είναι πιο δύσκολο με γεμάτο ενυδρείο να κάνεις αλλαγές και πατέντες και ειδικά σε τέτοια λίτρα.

Στη σωλήνα υπερχείλισης θα μπορεί να βγαλει μόνο μέχρι εκεί που η στάθμη του νερού θα φτάνει μέχρι τη τρυπα ή το overflow box, ενώ μια εξτρα για να μπορεί να αλλάξει αν χρειαστεί ή μάλλον να βγαλει , ακόμα και το 50%

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Με την αναπλήρωση νερού και την αλλαγή ειμαι οκ νομίζω. Το έχω μελετήσει αρκετά θα το δούμε και στην συνέχεια. Θέλω να αποφύγω τις τρύπες.Με την εξωτερική υπερχείλιση και διακόπτη για να σταματά η αντλία αν ανέβει η στάθμη θα είμαι οκ λέτε;

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

Με την αναπλήρωση νερού και την αλλαγή ειμαι οκ νομίζω. Το έχω μελετήσει αρκετά θα το δούμε και στην συνέχεια. Θέλω να αποφύγω τις τρύπες.Με την εξωτερική υπερχείλιση και διακόπτη για να σταματά η αντλία αν ανέβει η στάθμη θα είμαι οκ λέτε;

Σταμάτα /ξεκίνα δηλαδή ;

Δεν θα το συνιστούσα , γιατι κάποια στιγμή αυτοι οι μηχανισμοί , για ένα σωρό λόγους , και ειδικά Σάββατο βράδυ ή όταν λείπουμε απο το σπίτι κάτι παθαίνουν και γίνεται η ζημιά.

Με εξωτερική υπερχείλιση βάζεις 2 40αρες σωλήνες και ποτε δεν πρόκειτε να συμβει μια στραβή ή τουλάχιστον μειώνεις στο ελάχιστο να συμβεί κάτι.

Για αυτό λέω καλό σχεδιασμό για αδιάλειπτη λειτουργία, και αν είναι δυνατόν να προβλεφθούν πιθανοί παράγοντες που μπορεί να την επηρεάσουν,

όπως πχ

Διακοπή ρεύματος,

πτώση της στάθμης του νερού από εξάτμιση,

βούλωσε η σωλήνα επιστροφής ή μειώθηκε η διάμετρός της από σκουπίδια γλιτσα κλπ

μπούκωσαν τα σφουγγάρια

μπούκωσε το βιολογικό υλικό

και ένα σωρό άλλα

Link to comment
Share on other sites

Όχι σταματά ξεκινά. Απλά λίγο κάτω από το χείλος του ενυδρείου για να δουλέψει μια μόνο φορά αν τυχόν και δεν δουλέψουν και οι δύο υπερχείλισεις

Link to comment
Share on other sites

Όχι σταματά ξεκινά. Απλά λίγο κάτω από το χείλος του ενυδρείου για να δουλέψει μια μόνο φορά αν τυχόν και δεν δουλέψουν και οι δύο υπερχείλισεις

2 υπερχειλίσεις και να μη δουλέψουν θα γίνει μόνο αν πάρουν αέρα , που είναι πιθανό να συμβεί, για αυτο προτιμάμε το τρύπημα, αλλά αν βάλεις κάτι τέτοιο , φρόντισε να υπάρχει χώρος στο σαμπ, έτσι ώστε αν για κάπιο λόγο δεν δουλέψει αυτό , ενώ πρεπει , το σαμπ να μπορέσει να χωρέσει το νερό που θα έρθει.

Τι ψάρια θες να βάλεις στο ενυδρείο αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι διάφορα... Αγγελοψαρα ή αφρικανες είναι τα 2 πιθανοτερα.. Αλλά σκέφτομαι και θαλασσινό αν και δεν νομίζω 8697ac55213ce3bf78459642a716be55.jpg

Αυτός είναι ο χώρος που θα μπει πίσω είναι αποθήκη έχω άφθονο χώρο και πάνω θα κλείσει με γύψο σανίδα

Έχω αναμονή για τα πάντα ανεξάρτητη γραμμή από πίνακα, αποχέτευση, παροχή νερού και γραμμή για να στέλνω νερό στον κήπο..

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος χώρος.

Φίλε μου, αν βάλεις το σαμπ στο ίδιο ύψος με το ενυδρείο θα κερδίσεις και σε ενέργεια και σε ασφάλεια. Σε ενέργεια γιατί γλυτώνεις την υψομετρική διαφορά σαμπ και ενυδρείου και έτσι θα χρειαστείς μικρότερες αντλίες γιατί κερδίζεις ροή από το μανομετρικο, σε ασφάλεια γιατί μειώνονται οι πιθανότητες να ξεχειλίσει ένα από τα 2. Μπορείς να βάλεις το σαμπ σε μια βάση που θα φέρεις τις 2 δεξαμενές στο ίδιο ύψος, και μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κάτω μέρος της βάσης σαν ντουλάπι.

Πολύ καλό που έχεις ρεύμα , παροχή νερού και αποχέτευση στο χώρο. Είναι πολύ βολικά όλα αυτά. Και σου προτείνω από τώρα να σχεδιάσεις αυτόματη αναπλήρωση αλλά και αυτόματη αλλαγή από τώρα, θα σε βοηθήσουν αργότερα πάρα πολύ.

Στο λέω γιατί και εγώ πέρσι τον Αύγουστο έφτιαξα ένα ενυδρείο κρύου γλυκού νερού και το σχεδίαζα μήνες πριν το φτιάξω. Έκανα τα σχέδια, μάζεψα τα υλικά και τελικά το έφτιαξα, μου πήρε σχεδόν 1,5 μήνα να το φτιάξω, αλλά φρόντισα να φέρω ρεύμα , νερό και αποχέτευση για πότισμα των λουλουδιών, και έφτιαξα και ένα απλό σύστημα αυτόματης αλλαγής και αναπλήρωσης ταυτόχρονα, και τώρα το μόνο που κάνω είναι να ταΐζω και να καθαρίζω τα σφουγγάρια όταν χρειαστεί, φοβερά ξεκούραστο. Κα αν δεν είχα και τα άλλα 2 ενυδρεία θα μπορούσαν να πάω διακοπές ακόμα και 20 ημέρες, μη πω και μήνα, χωρίς κανένα πρόβλημα. Για αυτό σκέψου καλά και σχεδίασε από τώρα τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Οι κοντρες ειναι ανυπερβλητο εμποδιο για την εξωτερικη υπερχειληση η μπορει να μπει πανω απο αυτες?

Link to comment
Share on other sites

Οι κοντρες ειναι ανυπερβλητο εμποδιο για την εξωτερικη υπερχειληση η μπορει να μπει πανω απο αυτες?

Με overflow box οι κοντρες ειναι προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Πήρα αυτή την σιλικόνη Posted Image

η οποία έχει μια ένδειξη

Posted Image

Λήξη είναι αυτό; λέτε να έχω θέμα οι άλλες γράφουν 10/14....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

f78b1f05030d40979fa95f85c4f124cd.jpg3014863647921678164a321d0f52e07f.jpg

Ξεκίνησα τις κολλήσεις μια χαρά δείχνουν νομίζω...

Οι μικρές φυσαλίδες να μην με ανησυχούν εεε;

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...