Jump to content

Πρησμενος Δισκος


Recommended Posts

Περιγραφή προβλήματος

Ενας από τους μικρούς δίσκους την τελευταία βδομάδα είναι πρησμένος δεν τρώει (φαντάζομαι από το πρήξιμο δεν μπορεί)προσπαθεί να φάι αλλα το ξερνάει κατευθείαν. Είναι κάπως δραστήριος αλλα μερικές φορές είναι και κριμένος. Ακαθαρσίες δεν εχει καθόλου.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Λίτρα 200

Φίλτρανση eheim eco pro 200 και sump 30L

Ιστορικό 3 χρόνια τρέχει το ενυδρείο και περίπου 2 χρόνια εχω δίσκους

Ψάρια 5 δίσκοι 5 γατόψαρα 2 pleco και 2 sae

Ρουτίνες Τάισμα tetra discus-σπιρουλίνα-δικιά μου κατεψυγμένη τροφή. Αλλαγή νερού το ένα τρίτο κάθε βδομάδα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

PH 6,7

KH 4

GH <6

NO3 25

NO2 0

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 29

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ esha aqua test.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

Την θερμοκρασία τώρα την έχω στους 32 βαθμούς. Νομίζοντας ότι έχει τρύπα στο κεφάλι έκανα θεραπία με hexamita (γιατί το manual του φαρμάκου στα συμπτώματα είχε το πρήξιμο του ψαριού).Επιδερμικά δεν έχει τίποτα. Μερικές φορές τον βλέπω σαν να "βήχει" Μέχρι στιγμής δεν έγινε τίποτα με το φάρμακο. Τι μπορεί να έχει?

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μας μερικές φωτογραφίες, το ψάρι από κολύμπι πώς τα πάει?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα φωτογραφία δύσκολα κοιμούνται τα ψαράκια μου. Το περίεργο είναι ότι πέρα από την πρησμένη κοιλιά δεν παρουσιάζει κανένα σύμπτωμα. Κολυμπάει κανονικά είναι και λίγο δραστήριο. Οταν έκανα την θεραπεία με το hexamita την πρώτη μέρα ξεπρήστηκε λιγο και είδα τις ακαθαρσίες του να είναι φυσιολογικές, τώρα πάλι πρησμένος είναι. Μήπως είναι κάποιας ήπιας μορφής υδρωπικίας?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να του κάνεις ένα μπάνιο σε epsom salts... για 10-20 λεπτά... ΑΝ θεωρείς ότι είναι από φαγητό.

Φωτογραφίες ή video... ΙΣΩΣ βοηθούσαν περισσότερο.

Παρεμπιπτόντως... το ενυδρείο σου είναι μικρό... όπως και η ομάδα των δίσκων. Θα πρέπει... να το κοιτάξεις αυτό λίγο.-

Link to comment
Share on other sites

Αν σας βοηθήσουν κάπως αυτό που τράβηξα με το κιν. Σήμερα θα κάνω ντούζ με αλατόνερο και αν δεν πιάσει ούτε αυτό θα δοκιμάσω το esha2000. Τι λέτε?

post-51022-0-62061300-1423143093_thumb.jpg

post-51022-0-38376800-1423143122_thumb.jpg

post-51022-0-38975800-1423143145_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι φώτο δεν βοηθούν,αλλά εμένα πιο πολύ για πολύ φαγητό μου κάνει,φυσιολογικό να τουμπανιάσει απο πολύ φαγητό ένας μικρός δίσκος.

Πόσα ταίσματα κάνεις;

Προσωπικά είμαι ενάντια στα φάρμακα,ειδικά όταν δεν ξέρω αν κ τι έχει το ψάρι.Βγάλε καλύτερες φώτο κ αν χρειαστεί θεραπεία το ξανασυζητάμε :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απο το φα'ι'.Δεν τρωει καθολου η αν τσιμπισει λιγο το ξερναει κατευθειαν.Οσο για το ταισμα 3-4 φορες την ημερα tetra Discus + σπιρουλινα και 2-3 φορες την εβδομαδα κατεψυγμενη.Με το αλατονερο να μην κανω τιποτα;Ειναι ετσι πρησμενο περιπου 1εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απο το φα'ι'.Δεν τρωει καθολου η αν τσιμπισει λιγο το ξερναει κατευθειαν.Οσο για το ταισμα 3-4 φορες την ημερα tetra Discus + σπιρουλινα και 2-3 φορες την εβδομαδα κατεψυγμενη.Με το αλατονερο να μην κανω τιποτα;Ειναι ετσι πρησμενο περιπου 1εβδομαδα.

Κατάφερα να ΜΗΝ δω,ότι το ψάρι δεν τρώει...:(

Βγάλε καμμιά φώτο ακόμη,δυστυχώς απο το κιν δουλεια δεν γινεται... :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα απο δραμα ειμαι αλλα Αλεξανδρουπολη μενω ευχαριστω παρα πολυ για την προσφορα αδερφε συντοπιτη frog.Αν θες και ξερεις πες μου πως θα κανω αυτο το ντουζ, στο περιπου ξερω αλλα καθε γνωμη δεκτη.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε epsom salt (επταενυδρο αλας του θειϊκου μαγνησιου) απο φαρμακειο.


1 κουταλια της σουπας ανα 40 λτ. διελυσε το πρωτα σε χλιαρο νερο κ μετα ριξτο στην καραντινα.


σε 24 ωρες θα πρεπει να δεις αλλαγη.



Βασικά βγάζεις το ψάρι σε καραντίνα θερμοκρασία 30 με αερόπετρα οπωσδήποτε



εγώ το βρήκα σε φαρμακείο με παραγγελία αλλά δυστηχώς ήρθε αργά


Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκαθαρίσουμε τα απλά... ιχθυοπαθολόγος ΔΕΝ υπάρχει στην παρέα (εξ' όσων τουλάχιστον γνωρίζω)... οπότε οι απαντήσεις είναι στον "αέρα" και βάση εμπειρίας.

Στην πρώτη απάντηση μου (#4)... σου έγραψα για μπάνιο σε epsom salts... εσύ απάντησες για αλατόνερο και esha 2000 (?!?!?).

Υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις...

1. Είναι από το φαγητό (το πιθανότερο)... ΑΝ ΔΕΝ μουλιάζεις πρώτα τα bits για να τα'ί'σεις. Σε αυτή την περίπτωση ένα μπάνιο με epsom (όπως σου περιέγραψα πιο πάνω... 1 κουταλιά της σούπας σε 4 λίτρα με νερό του ενυδρείου... διαλύεις καλά το epsom και προσθέτεις αεραντλία... το ψάρι μένει για 15 λεπτά... ή λιγότερο εφ΄όσον βγάλει αυτά που έχει μέσα του) πιθανότατα θα βοήθαγε. Βγάλσιμο σε νοσοκομείο... ΔΕΝ βρίσκω το λόγο... ούτε το να "παίζεις" με την θερμοκρασία.

2. Είναι θηλυκό και έχει αυγά... που ΔΕΝ μπορεί να βγάλει, για κάποιο λόγο. Εδώ τα πράγματα ζορίζουν.

3. Το ότι ΔΕΝ τρώει οδηγεί τη σκέψη μου στο ότι... υπάρχει και το ενδεχόμενο το πρήξιμο να προέρχεται από εσωτερικά παράσιτα... και η προτεινόμενη θεραπεία είναι μετρονιδαζόλη. Σε αυτή την περίπτωση... νοσοκομείο και 1 κάψουλα Flagyl στα 50λίτρα.

4. Το να ΜΗΝ τρώει ένα ψάρι όμως... οφείλεται και σε άλλους παράγοντες ή και να ΜΗΝ το βλέπεις (όταν τρώει).

5. Όπως και να έχει... προτείνω να ξεκινήσεις με το απλό (1ο) και κατόπιν... με τα πιο δύσκολα.

6. Το ψάρι έχει μείνει πίσω σε ανάπτυξη.

7. Έχεις πρόθεση να βελτιώσεις... τις συνθήκες που ζουν;

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε μου diskus fan δεν θελω να εκνευριζεσαι και να με μιλας αποταμα τονιζοντας το γραφικο σου χαρακτιρα. Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου και θα ακολουθισω κατα γραμμα αυτα που με ειπες,αλλα καταλαβε λιγο και εμας που δεν εχουμε εμπειρια και με το παραμικρο πελαγονουμε. Ακουμε διαφορες γνωμες και αναλογος πρατουμε,αν σε κατι ημαστε λαθος διορθοστε μας με ηρεμο τροπο. Ευχαριστω πολυ και ελπιζω να μην παρερμηνευσεται τα λογια μου

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς... εσύ παρερμήνευσες τα δικά μου... τον εκνευρισμό από που τον κατάλαβες;

Έχεις βάλει κάμερες... στο σπίτι μου; :blink:

ΥΓ. Οποιαδήποτε απάντηση μου διαβάσεις... με τον ίδιο (χρωματιστό) τρόπο είναι γραμμένη. ;) Έχω και το κλόπυright. :P

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε μου diskus fan δεν θελω να εκνευριζεσαι και να με μιλας αποταμα τονιζοντας το γραφικο σου χαρακτιρα. Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου και θα ακολουθισω κατα γραμμα αυτα που με ειπες,αλλα καταλαβε λιγο και εμας που δεν εχουμε εμπειρια και με το παραμικρο πελαγονουμε. Ακουμε διαφορες γνωμες και αναλογος πρατουμε,αν σε κατι ημαστε λαθος διορθοστε μας με ηρεμο τροπο. Ευχαριστω πολυ και ελπιζω να μην παρερμηνευσεται τα λογια μου

Ετσι ειναι ο γραφικος του χαρακτηρας.

Οταν θα τον μαθεις δεν θα σε ανοχλει.

Ολοι εχουμε να παρουμε κατι απο αυτον τον Κυριο ( ξεζουμισταιτων )!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι ο γραφικος του χαρακτηρας.

Οταν θα τον μαθεις δεν θα σε ανοχλει.

Ολοι εχουμε να παρουμε κατι απο αυτον τον Κυριο ( ξεζουμισταιτων )!

( ξεζουμισταιτων )!

-Tι?

Link to comment
Share on other sites

( ξεζουμισταιτων )!

-Tι?

Παρτε γνωσεις απο αυτον τον ανθρωπο!

Ξεζουμίστε τον . :)

Το ρεζουμε εγεινε αντιληπτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στιψτε τον και παρτε ο,τι εχει να προσφερει σε δισκοθεματα!

Μετα τις 14/2/2015 ομως που τραγουδαει!

;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια το δισκακι μου δεν τα καταφερε.πιστευω οτι εκανα οτι μπορουσα.Δοκιμασα την θεραπια με το Epsom salt,δοκιμασα το esha 2000 εκανα και ντουζ με αλατονερο αλλα τιποτα.... κριμα.....

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για το ψάρι σου.

Καλό θα ήταν πάντως να ψάξεις το αίτιο... και παράλληλα να σκεφτείς σοβαρά... την βελτίωση των συνθηκών για τα υπόλοιπα (σύμφωνα με τις απαιτήσεις τους).-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...