Jump to content

Παιδια Λιγο Την Βοηθεια Σας Για Αντιστροφη Οσμωση....


Zac

Recommended Posts

παιδια ειχα παρει μια Α.Ο απο waterwaves καπου στα 80ευρω ηθελα να ρωτησω γτ ειχα ενα θεμα στην αρχη μετρησα το tds τοτε και ηταν υψηλο...δν ηξερα κιολας...σημερα θα κανω μετρηση γιατι αγορα δικο μου....ας υποθεσουμε οτι η βρυση εχει 280 με 300 ποσο tds πρεπει να μου δινει η Α.Ο την οποια την εχω καποιους μηνες....?

Link to comment
Share on other sites

Η αο καθαρίζει το νερό περίπου σε ποσοστό 95-99%

Στην δική σου περίπτωση αν υποθέσουμε οτι η βρύση σου βγάζει 300ppm τότε 300*99%=297 300-297= 3

300*95%=285 300-285= 15

Αρα θα πρέπει να μετράς τιμές από 3 εως 15ppm.

Οταν η απόδοση της αο πέσει μόνιμα κάτω από 90% τότε χρειάζεσαι αλλαγή μεμβράνης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αο καθαρίζει το νερό περίπου σε ποσοστό 95-99%

Στην δική σου περίπτωση αν υποθέσουμε οτι η βρύση σου βγάζει 300ppm τότε 300*99%=297 300-297= 3

300*95%=285 300-285= 15

Αρα θα πρέπει να μετράς τιμές από 3 εως 15ppm.

Οταν η απόδοση της αο πέσει μόνιμα κάτω από 90% τότε χρειάζεσαι αλλαγή μεμβράνης.

εμενα ειχε προβλημα απο μιας αρχης μου στειλανε τα παιδια απο την waterwaves μεγαλυτερο flow αλλα δν ειχα tds meter και δν ειχα μετρησει γιατι μ ειχαν πει οτι θα στρωσει αλλα εκανα μετρηση και ειναι στα 180ppm απο 280 της βρυσης οποτε υπαρχει καποιο προβλημα....περιμενω τηλεφωνο απο τα παιδια στην waterwaves αυριο δευτερα

Link to comment
Share on other sites

την χρησιμοποιησες πολλες φορες?

η Α/Ο οταν ειναι καινουργια ή ειναι καινουργια μεμβρανη ή προφιλτρα , θελει να τρεξει ωρα για να πεσει το tds.

εγω θυμαμαι οταν αλλαζα μεμβρανη ή προφιλτρα , την αφηνα 1 -1.30 ωρα να δουλευει και μου εριχνε το tds κατω απο 10 , με 222 tds βρυσης.

για 1 φορα αυτο ετσι.. οχι καθε φορα.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

την χρησιμοποιησες πολλες φορες?

η Α/Ο οταν ειναι καινουργια ή ειναι καινουργια μεμβρανη ή προφιλτρα , θελει να τρεξει ωρα για να πεσει το tds.

εγω θυμαμαι οταν αλλαζα μεμβρανη ή προφιλτρα , την αφηνα 1 -1.30 ωρα να δουλευει και μου εριχνε το tds κατω απο 10 , με 222 tds βρυσης.

για 1 φορα αυτο ετσι.. οχι καθε φορα.

ναι γι αυτο την αφησα τοσους μηνες μηπως στροσει αλλα ειναι 6-7 μηνες τωρα κ τπτ

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετές οι φορές που κάποιοι καταστρέφουν από λάθος χειρισμό... και χωρίς να θέλουν την Α.Ο. τους.

Για να λειτουργήσει σωστά πρέπει...

1) Να αφήσεις να τρέξει για λίγη ώρα (πχ. 5-10 λεπτά) μόνο από τα προφίλτρα... για να καθαρίσουν (ειδικά ο άνθρακας).

2) Στην συνέχεια συνδέεις και την μεμβράνη και αφήνεις να τρέξει νερό για περίπου μια ώρα... ΠΡΙΝ αρχίσεις να το μαζεύεις.

3) ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ από την χρήση της... κάνεις flashing για 1-2 λεπτά.

4) Τα προφίλτρα έχουν συγκεκριμένη δυνατότητα (σε λίτρα) που αποδίδουν (διάρκεια ζωής)... γι αυτό χρειάζονται αλλαγή, ώστε να αντέξει και η μεμβράνη.

5) Όσο υψηλότερα είναι η σκληρότητα του νερού... η διάρκεια ζωής μειώνεται (όπως είναι φυσικό). Με την μέτρηση του TDS... γνωρίζουμε ΑΝ λειτουργεί σωστά η Α.Ο. ή χρειάζεται αλλαγή μεμβράνης.

6) Τα παλικάρια στην Water Waves έχουν γνώση περί των ενυδρειακών... και βοηθάνε στην επίλυση προβλημάτων.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μεμβρανη πρεπει να εχει προβλημα...

Η συνδεσμολογια σωστα δεν είναι ?

την συνδεσμολογια την ειχαν κανει τα παιδια απο waterwaves....

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετές οι φορές που κάποιοι καταστρέφουν από λάθος χειρισμό... και χωρίς να θέλουν την Α.Ο. τους.

Για να λειτουργήσει σωστά πρέπει...

1) Να αφήσεις να τρέξει για λίγη ώρα (πχ. 5-10 λεπτά) μόνο από τα προφίλτρα... για να καθαρίσουν (ειδικά ο άνθρακας).

2) Στην συνέχεια συνδέεις και την μεμβράνη και αφήνεις να τρέξει νερό για περίπου μια ώρα... ΠΡΙΝ αρχίσεις να το μαζεύεις.

3) ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ από την χρήση της... κάνεις flashing για 1-2 λεπτά.

4) Τα προφίλτρα έχουν συγκεκριμένη δυνατότητα (σε λίτρα) που αποδίδουν (διάρκεια ζωής)... γι αυτό χρειάζονται αλλαγή, ώστε να αντέξει και η μεμβράνη.

5) Όσο υψηλότερα είναι η σκληρότητα του νερού... η διάρκεια ζωής μειώνεται (όπως είναι φυσικό). Με την μέτρηση του TDS... γνωρίζουμε ΑΝ λειτουργεί σωστά η Α.Ο. ή χρειάζεται αλλαγή μεμβράνης.

6) Τα παλικάρια στην Water Waves έχουν γνώση περί των ενυδρειακών... και βοηθάνε στην επίλυση προβλημάτων.-απο

απο μιας αρχης ηταν ετσι οι μετρησεις ακομα κ λαθοι να εκανα που δεν γτ και τυπικος στα flashing ειμουν και προφιλτρα αλλαξα ενω δν εχω βγαλει κ πολλα λιτρα....και καλα bar εχει η βρυση....προφανως η μεμβρανη ειναι ελλατωματικη

τα παιδια οντως σε οτι χρειαστικα απο βοηθεια μεχρι εξυπηρετηση αψογη εχω να το λεω.....μου ειπαν να την στειλω οπως κ εκανα και θα την τσεκαρουν και αν οντως εχει θεμα θα μ στειλουν αλλη....και με εξοδα δικα τους....ΚΥΡΙΟΙ γι αυτο και θα τους στηριζω και σε μελλοντικες αγορες μου και οταν βαλω και στο σπιτι καποιο καλο συστημα φιλτραρισματος....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως... ΑΝ ΔΕΝ κάνεις (αρχικά) πέρασμα μόνο από τα προφίλτρα να καθαρίσουν... ο άνθρακας σου καταστρέφει την μεμβράνη.

Η τυπικότητα εν προκειμένω... σε γλυτώνει από σπατάλη χρημάτων.- ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν ενα μηνα αγορασα κ εγω α/ο, ομως στις οδηγιες (πρωτη χρηση)δεν εγραφε να καθαριστουν πρωτα τα προφιλτρα κ μετα να τα συνδεσω στην μεμβρανη.

δηλαδη εχω καταστρεψει την μεμβρανη κ εγω?

Link to comment
Share on other sites

ΙΣΩΣ όχι τελείως αλλά... η ζωή της μειώνεται (ειδικά από τον άνθρακα).- ;)

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε με την μέτρηση του TDS... θα καταλάβεις αν είναι κατεστραμμένη (αφού η ένδειξη της θα παραπέμπει, σε αλλαγή της μεμβράνης).- ;)

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια μου στειλανε καινουργια μεμβρανη και τωρα το TDS εχει παει στο 0,26 πρεπει να πεσει κ αλλο?θα στρωσει?και οταν αλλαζεις προφιλτρα τι διαδικασια πρεπει να ακολουθας?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ΔΕΝ τους ρώτησες να σου πουν; Με ένα τηλέφωνο... θα έχεις έγκυρη απάντηση.

Εδώ ΔΕΝ έχεις βάλει... ούτε φωτογραφίας της.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Οχι και καταστρεφεται απο τον απλυτο ανθρακα (αυτην την "καρβουνοσκονη" που βγαζει στην αρχη το καινουριο προφιλτρο)

Απλα επιβαρυνεται και ειναι καλυτερο να τα ξεπλυνουμε πριν τα συνδεσουμε στην μεμβρανη.

Και με το flush ξεπλενεται η "καρβουνοσκονη".

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικό και υποκειμενικό παράδειγμα.

Αντίστρωφη όσμοση αγορά πρίν από 4 χρόνια από WaterWaves (450 γαλόνια/ανά ημέρα με τρείς 150άρες μεβράνες με booster pump και DI).Την δούλεψα για λίγο (περίπου 250 λίτρα) και μετά την παράτησα γιατί μετακόμισα και χρησιμοποιούσα άλλη.

Την κατέβασα την προυγούμενη εβδομάδα από το πατάρι και την πήγα Water Waves.Αλλάξαμε 2 συνδέσμους γιατί τους είχα βγάλει και η αντίστροφη βγάζει 0 microsiemens!!!!!!Ούτε οι μεμβράνες έπαθαν τίποτα που ήταν ξεραμένες ούτε τα προφίλτρα ούτε το DI ούτε και η booster pump παρόλο που στην κυριολεξία την είχα πετάξει.....

Προσωπικά δέν έχω κάνει την διαδικασία που περιγράφηκε για τον άνθρακα ΠΟΤΕ και ποτέ δέν είχα κανένα πρόβλημα ούτε μείωση διάρκειας ζωής σε καμία από της 5 RO που έχουν περάσει από τα χέρια μου.....και όπως πολλοί ξέρετε συνηθήζω να κάνω 100% αλλαγές με RO.....

Link to comment
Share on other sites

Οχι και καταστρεφεται απο τον απλυτο ανθρακα (αυτην την "καρβουνοσκονη" που βγαζει στην αρχη το καινουριο προφιλτρο)

Απλα επιβαρυνεται και ειναι καλυτερο να τα ξεπλυνουμε πριν τα συνδεσουμε στην μεμβρανη.

Και με το flush ξεπλενεται η "καρβουνοσκονη".

Έχεις δίκιο ΙΣΩΣ ΔΕΝ το έθεσα σωστά... την βουλώνει η καρβουνόσκονη.

ΑΝ το κάνεις στην αρχή... μετά ΔΕΝ βγάζει και τόση πολλή.

Άλλωστε τον άνθρακα γι' αυτό τον ξεπλένουμε... και πριν την τοποθέτηση του στο φίλτρο.-

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικό και υποκειμενικό παράδειγμα.

Αντίστρωφη όσμοση αγορά πρίν από 4 χρόνια από WaterWaves (450 γαλόνια/ανά ημέρα με τρείς 150άρες μεβράνες με booster pump και DI).Την δούλεψα για λίγο (περίπου 250 λίτρα) και μετά την παράτησα γιατί μετακόμισα και χρησιμοποιούσα άλλη.

Την κατέβασα την προυγούμενη εβδομάδα από το πατάρι και την πήγα Water Waves.Αλλάξαμε 2 συνδέσμους γιατί τους είχα βγάλει και η αντίστροφη βγάζει 0 microsiemens!!!!!!Ούτε οι μεμβράνες έπαθαν τίποτα που ήταν ξεραμένες ούτε τα προφίλτρα ούτε το DI ούτε και η booster pump παρόλο που στην κυριολεξία την είχα πετάξει.....

Προσωπικά δέν έχω κάνει την διαδικασία που περιγράφηκε για τον άνθρακα ΠΟΤΕ και ποτέ δέν είχα κανένα πρόβλημα ούτε μείωση διάρκειας ζωής σε καμία από της 5 RO που έχουν περάσει από τα χέρια μου.....και όπως πολλοί ξέρετε συνηθήζω να κάνω 100% αλλαγές με RO.....

Δημήτρη... πόση ώρα μετά την χρήση... το μέτρησες; Το ξαναμέτρησες μετά από μέρες... και ήταν ακόμα 0.

Για να καταλάβω... προτείνεις να ΜΗΝ γίνεται αυτή η διαδικασία... έστω προληπτικά;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο ΙΣΩΣ ΔΕΝ το έθεσα σωστά... την βουλώνει η καρβουνόσκονη.

ΑΝ το κάνεις στην αρχή... μετά ΔΕΝ βγάζει και τόση πολλή.

Άλλωστε τον άνθρακα γι' αυτό τον ξεπλένουμε... και πριν την τοποθέτηση του στο φίλτρο.-

Αν με το που αλλαξουμε προφιλτρα, το τρεξουμε με flush δεν καθαριζουν?

Εγω οταν αλλαξω τα προφιλτρα το τρεχω με flush για κανα 5 λεπτο δεν κανω τπτ περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν αλλάζω προφίλτρα... αποσυνδέω την μεμβράνη και τα αφήνω να τρέξουν για κάνα 10λεπτο.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν αλλάζω προφίλτρα... αποσυνδέω την μεμβράνη και τα αφήνω να τρέξουν για κάνα 10λεπτο.-

Δεν το εχω κανει ποτε μου...

Στις 2 οσμωσεις που εχω.

H μια τρεχει απο 25/07/2011 και καθε εβδομαδα γεμιζει 200 λιτρα.

Η δευτερη απο 20/03/2013 και καθε εβδομαδα γεμιζει 100λιτρα.

Και στις 2 κανω αλλαγες προφίλτρων περιπου καθε εξάμηνο.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Απλα την επομενη φορα, ασε να τρεξει νερο μεσα απο το sediment μετα συνδεσε και τον ανθρακα, αστο να τρεξει κι αυτο (πριν τα συνδεσεις στην μεβρανη) και κοιτα τι νερο θα τρεξει.

Αυτο θα πηγαινε πανω στη μεμβρανη.

Γιατι, αφου μπορουμε να το αποφυγουμε?

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...