Jump to content

Βιοτοπικό ή κοινωνικό φυτεμένο ενυδρείο?


Recommended Posts

Πρόσφατα μου βάλανε την ιδέα το ενυδρείο που θα φτιάξω (450 lt) να είναι βιοτοπικό.

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι η εξής:

Βιοτοπικό δίσκων ή κοινωνικό φυτεμένο με κύρια ψάρια δίσκους?

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω πληροφορίες και καμιά φωτό από βιοτοπικά ανυδρεία δίσκων?

Thanx

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη το θέμα που θέτεις σηκώνει πολύ συζήτηση. Σε ένα βιοτοπικό ενυδρείο με δίσκους το κυρίαρχο στοιχείο είναι οι ίδιοι οι δίσκοι και είναι στημένο έτσι ώστε να οι συνθήκες να είναι κατάλληλες για αυτούς. Το όποιο ντεκόρ (ξύλα, φυτά) είναι προσαρμοσμένο στο περιβάλλον που θέλουν οι δίσκοι προκειμένου να ζουν καλά, χωρίς στρες και γιατί όχι να αναπαράγονται.

Σε ένα κοινωνικό φυτεμένο τα ψάρια και τα φυτά, χρήζουν εξίσου σημαντικής αντιμετώπισης, με αποτέλεσμα να κάνουμε κάποιους συμβιβασμούς έτσι ώστε να μπορούν να διατηρηθούν όλα σε ισορροπία και να αναπτύσσονται. Π.χ. υψηλός σχετικά φωτισμός για δίσκους, χαμηλότερες θερμοκρασίες για να διατηρούνται τα φυτά κλπ.

Δες λίγο τα παρακάτω links και το συζητάμε.

http://aquaticconcepts.thekrib.com/Articles/PAM_Discus.htm

http://fish.mongabay.com/discus.htm

http://www.mongabay.org/fish/images/steinh...n_discus_01.jpg

http://www.positiveculturecompany.com/fam-...s/discus-03.htm

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι με δίσκους δεν έχω καμία εμπειρία ...

Αλλά από την πολύχρονη ενασχόλησή μου με τις αφρικάνικες κιχλίδες (Μαλάουι & Τανκανίκα) έχω καταλήξει ότι όσο αξίζει ένα spices tank με οποιοδήποτε είδος διαλέξεις δεν αξίζει τίποτα.

Τελείως διαφορετική συμπεριφορά των ψαριών. Τολμώ να πω άλλα ψάρια !!!

Στη θέση σου istellas δε θα το σκεφτόμουν καθόλου, "δαγκωτό" βιοτοπικό δίσκων.

Η μόνη προυπόθεση είναι να σου αρέσουν οι δίσκοι τόσο πολύ ώστε να τους αφιερώσεις ένα ενυδρείο αποκλειστικά.

Link to comment
Share on other sites

Π.χ. υψηλός σχετικά φωτισμός για δίσκους, χαμηλότερες θερμοκρασίες για να διατηρούνται τα φυτά κλπ.

Σίγουρα θα εννούσες το αντίθετο.

Τα ενυδρεία με Δίσκους θέλουν υψηλές θερμοκρασίες 28C και χαμηλό φωτισμό

Φιλικά

Βιοτοπικό δίσκων ή κοινωνικό φυτεμένο με κύρια ψάρια δίσκους?

Γιάννη πως θα σου φαινόταν αυτό?

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Paro...seis/parTof.htm

Ολα ειναι αρμονικά δεμένα, φυτά και Δίσκοι.

:blush:

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε μπέρδεψε το συντακτικό μου Lasal. Προφανώς αυτά εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη ένα καλό site για δίσκους είναι το Discus Page Holland(DPH).

Θα βρεις πολύ πράγμα εκεί.

Επίσης μία πολύ καλή ελληνική προσπάθεια είναι το Discus Movements

Link to comment
Share on other sites

Thanx φίλοι & φίλες, έχει πολύ διάβασμα απόψε :blush:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους :blush:

το διάβασμα τελείωσε χθες! Είδα όλα τα site που μου προτείνατε και βρήκα και μερικά ακόμα.

Θα ήθελα μια διευκρίνηση. Λέγοντας βιοτοπικό εννοούμε ότι στο ενυδρείο υπάρχουν μόνο δίσκοι (μπορεί να είναι και φυτεμένο πλήρως με διάφορα φυτά) ή ότι τα πάντα μέσα (φυτά και ψάρια) είναι μόνο της περιοχής του φυσικού περιβάλλοντος των ψαριών?

Φαντάζομαι το δεύτερο.

Τελικά η απόφαση είναι δύσκολη, γιατί και τα φυτά μου αρέσουν πολύ αλλά και οι δίσκοι. Γι αυτό και θα πρέπει να γίνουν σωστές επιλογές ώστε τα φυτά να μπορούν να συμβαδίσουν με την θερμοκρασίες και συνθήκες των δίσκων.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια διευκρίνηση. Λέγοντας βιοτοπικό εννοούμε ότι στο ενυδρείο υπάρχουν μόνο δίσκοι (μπορεί να είναι και φυτεμένο πλήρως με διάφορα φυτά)

ή ότι τα πάντα μέσα (φυτά και ψάρια) είναι μόνο της περιοχής του φυσικού περιβάλλοντος των ψαριών?

Σαν βιοτοπικό ενυδρείο ορίζουμε ένα ενυδρείο στο οποίο έχουμε αφιερώσει την μινι αναπαράσταση ενός κομματιού από τον βιότοπο που θέλουμε που περιλαμβάνει ψάρια από το συγκεκριμένο βιότοπο, φυτά από τον συγκεκριμένο βιότοπο aquascaping από τον συγκεκριμένο βιότοπο

Species ενυδρείο ορίζουμε ένα ενυδρείο το οποίο έχουμε αφιερώσει σε ένα και μόνο είδος ψαριού (Συνιθος σε τέτοιο ενυδρείο φροντίζουμε η λογική του να πλησιάζει αρκετά τον βιότοπο του ψαριού)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την απάντηση του Θανάση

και αφού όπως λες σου αρέσουν τα φυτεμένα ενυδρεία, κατά τη γνώμη μου φτιάξε ένα ενυδρείο φυτεμένο με δίσκους (αλλά μόνο δίσκους) δίνοντας περισσότερη έμφαση στα ψάρια και όχι στα φυτά.

Η χρυσή τομή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους :blush:

Θα ήθελα μια διευκρίνηση. Λέγοντας βιοτοπικό εννοούμε ότι στο ενυδρείο υπάρχουν μόνο δίσκοι (μπορεί να είναι και φυτεμένο πλήρως με διάφορα φυτά) ή ότι τα πάντα μέσα (φυτά και ψάρια) είναι μόνο της περιοχής του φυσικού περιβάλλοντος των ψαριών?

Φαντάζομαι το δεύτερο.

5028[/snapback]

Γιαννη τα παιδια σου απαντησαν .. να προσθεσω το εξης. Στο χωρο των ενυδρειων υπαρχουν οι λεγομενοι "πουριτανοι" οι οποιοι αναπαραγουν το βιοτοπο οπως ακριβως σου ειπε ο Θανασης, και οι "μοντερνιστες" οι οποιοι αναπαραγουν μεν το βιοτοπο αλλα κολλανε και μερικα φυτα (παντα εντος θεματος). Οποτε, τουλαχιστον στην Αγγλια και στην Αμερικη μπορεις καλιστα να θεωρεισαι μοντερνιστης με το βιοτοπικο σου ενυδρειο. Μαλιστα αυτη η ταση κερδιζει εδαφος συνεχως εις βαρος των πουριτανων ... (αυτα για να σου ελαφρυνω την συνειδηση, μια και βλεπω για που το πας ... :blush::hysterical::blush: )

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη τα παιδια σου απαντησαν .. να προσθεσω το εξης. Στο χωρο των ενυδρειων υπαρχουν οι λεγομενοι "πουριτανοι" οι οποιοι αναπαραγουν το βιοτοπο οπως ακριβως σου ειπε ο Θανασης, και οι "μοντερνιστες" οι οποιοι αναπαραγουν μεν το βιοτοπο αλλα κολλανε και μερικα φυτα (παντα εντος θεματος). Οποτε, τουλαχιστον στην Αγγλια και στην Αμερικη μπορεις καλιστα να θεωρεισαι μοντερνιστης με το βιοτοπικο σου ενυδρειο. Μαλιστα αυτη η ταση κερδιζει εδαφος συνεχως εις βαρος των πουριτανων ... (αυτα για να σου ελαφρυνω την συνειδηση, μια και βλεπω για που το πας ... :blush:  :hysterical:  :blush: )

5087[/snapback]

Λοιπόν σας ενημερώνω ότι μετά την απάντηση της Μαρίνας το θέμα πρέπει να κλείσει :blush::rasp::thumbup:

Μπράβο Μαρίνα! πες μου κι άλλα για να το πάρω πιο εύκολα απόφαση!

ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΤΕΡΝΙΣΤΗΣ :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σας ενημερώνω ότι μετά την απάντηση της Μαρίνας το θέμα πρέπει να κλείσει  :blush:  :rasp:  :thumbup:

Μπράβο Μαρίνα! πες μου κι άλλα για να το πάρω πιο εύκολα απόφαση!

ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΤΕΡΝΙΣΤΗΣ  :icon_dance:

5091[/snapback]

Καλώς ήρθες στο club μας τότε. ''Οι βασιλιάδες των ενυδρείων'' σε περιμένουν... :blush::hysterical::blush:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σας ενημερώνω ότι μετά την απάντηση της Μαρίνας το θέμα πρέπει να κλείσει  :blush:  :rasp:  :thumbup:

Μπράβο Μαρίνα! πες μου κι άλλα για να το πάρω πιο εύκολα απόφαση!

ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΤΕΡΝΙΣΤΗΣ  :ok:

5091[/snapback]

Ειδες που σε νοιωθω Γιαννη μου? Λες και το ηξερα ... :blush::hysterical::blush:

Θα ψαξω το βραδυ να σου βρω και καμμια αναφορα για την ταυτοτητα σου, ωστε να βαλεις και παραπομπη στο δικο σου site. Watch this space! :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...