Jump to content

Νιτρικά Άλατα Και Πέτρες


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

έχω ένα ενυδρειο 405L χειροποίητο

Αμμωνία 0
Νιτρικά 0
Νιτρώδη 20ppm
Ph 7,8

Φίλτρο Eheim 600 classic + 1600 Dolphin (NEW)
Με μόνιμο μακαρόνι Symbian, Chemi pure Elite (άνθρακα-denitrate κτλπ), λάβα, σφουγγάρια και υαλοβάμβακα

Θερμοστάτη Eheim 250
50kg χαλαζιακη άμμος
Ρίζες (2)
Πέτρες Καρυστου (5)

Φωτισμός 25 σποτ Led

Ψάρια: 1 Tiger Oscar, 1 Albino tiger Oscar, 1 Red Oscar, 1 Severum Red, 2 Clown, 1 Blue Lobster, 1 Green Terror και 1 Pleco


Ps. Αυτό το ενυδρειο το εχω 1 χρονο, αλλαγές νερού 30% κάθε ευδομαδα με σκούπα βυθού και Καθαριοτητα τα τζάμια κτλπ

Σκοπεύω επισης να αντικαταστήσω τον φωτισμό με 4 Τ5.

Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής. Όταν το πρωτοέστησα, είχα βάλει μέσα 2 μεγάλους βράχους με τρύπες (160 kg), φανταστικούς!!, που τους είχα αγοράσει απο λατομείο. Τους έπλυνα πολύ καλά με καυτό νερό βέβαια, πριν τους βάλω μέσα. Όταν έβαλα τα πρώτα ψαράκια μέσα, τα νιτρικά δεν έπεφταν κάτω απο 60 ppm και αυτο συνεχίστηκε για αρκετό διάστημα (2 μήνες).

Έπειτα απο πολλές συζητήσεις, petshopας μου είπε να κάνω ένα πείραμα με τα βράχια. Τα έβγαλα απο μέσα και έριξα σε ένα σημείο λίγο aquaforte. Αυτό άφρισε αμέσως, που απο ότι μου είπε σημαίνει οτι τα βράχια είναι ασβεστολιθικά και έπρεπε να τα βγάλω. Η αλήθεια είναι ότι απο τότε που τα έβγαλα και τα αντικατέστησα με πέτρες καρύστου, μη ασβεστολιθικές, τα νιτρικά έπεσαν στο 10-20ppm. Προ ημέρων, ένα παιδί απο το φορουμ, που του εξήγησα την κατάσταση, μου είπε ότι τα βράχια επηρεάζουν GH και KH και όχι τα νιτρικά. Μετά απο έρευνα είδα ότι μάλλον είχε δίκιο.

Το θέμα που έχω είναι ότι η παρον διακόσμηση δεν μου αρέσει καθόλου. Αντιθέτως με του βράχους ήταν εκπληκτικό. Αυτο που θέλω να μου πείτε είναι αν ξέρει κάποιος να μου πει υπεύθυνα, πως επηρεάζουν τα ασβεστολιθικά βράχια τις Αμερικάνες κιχλίδες και αν μπορώ να τα ξαναβάλω μέσα χωρίς πρόβλημα!!! Σήμερα αγόρασα και νέο φίλτρο 1600L, οπότε πιστεύω ότι αν τα βράχια δεν επηρεάζουν τα νιτρικά και σε ότι αφορα το GH και KH, λέω να τα ξανατοποθετήσω.

Παραπάνω ξέχασα να αναφέρω οτι μία περίοδο είχα βάλει και ζεολυθο μέσα για να ρίξω τα νιτρικά χωρίς αποτέλεσμα.

Περιμένω τις απόψεις σας. Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

1. Αποκλείω την περίπτωση να έχεις υαλοβάμβακα στο φίλτρο... κάποιο λάθος στη "μετάφραση" έχεις κάνει. Διαφορετικά... τα ψάρια σου θα είχαν δει... τα "ραδίκια ανάποδα".

2. Τα προφίλ των ψαριών σου... τα έχεις κοιτάξει καθόλου;

3. Άσχετα με το τι αρέσει σε εσένα... τα ψάρια που έχεις απαιτούν πέτρες ή ρίζες;

Link to comment
Share on other sites

1. Αποκλείω την περίπτωση να έχεις υαλοβάμβακα στο φίλτρο... κάποιο λάθος στη "μετάφραση" έχεις κάνει. Διαφορετικά... τα ψάρια σου θα είχαν δει... τα "ραδίκια ανάποδα".

2. Τα προφίλ των ψαριών σου... τα έχεις κοιτάξει καθόλου;

3. Άσχετα με το τι αρέσει σε εσένα... τα ψάρια που έχεις απαιτούν πέτρες ή ρίζες;

1. Μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος σε αυτό που λες για τον υαλοβάμβακα. Διότι τον έχω περίπου ένα μήνα μέσα στο φίλτρο (το καθαρίζω ανα 2 εβδομάδες με νερό ενυδρείου) και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο θέμα.

2.Σχετικά με το προφιλ των ψαριών, αναφέρεσαι σε οτι αφορά τον υπερπληθυσμό, την ποιότητα νερού ή τους συγκάτοικους

3.Κρίνοντας απο το φυσικό τους περιβάλλον και το PH τους, θεωρώ ότι μπαίνουν ιδανικά ξύλα με πέτρες.

Γενικότερα, θεωρώ ότι καλό θα ήταν σε μία ερώτηση, να μην απαντάμε με ερώτηση, άλλα να προσφέρουμε ότι πληροφορία σωστά και διασταυρωμένα γνωρίζει ο καθένας, ώστε να βοηθάμε τον άλλον και όχι απλώς να επικρίνουμε αυθαίρετα και ανούσια ( κύμβαλον αλαλάζον) !!!

Έγινε επεξεργασία - Scubatos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Scubatos

χωρίς να θέλω να κάνω το δικηγόρο κανενός (έτσι και αλλιώς δεν τον χρειάζεται κανείς) , ο Νίκος (Discus Fun) είναι της άποψης πως για να μάθει κάποιος είναι καλύτερα να μπαίνει στη διαδικασία να ψάχνει μόνος του και όχι να περιμένει να του πει κάποιος να κάνει το ένα ή το άλλο.

Εννοεί λοιπόν και ρωτάει αν έψαξες να δεις τι παράμετρες νερού (PH, GH , KH , Θερμοκρασία κλπ) θέλουν τα ψάρια που θες να βάλεις ή έχεις.

Επίσης αν έψαξες να μάθεις για το περιβάλλον που θέλουν τα συγκεκριμένα ψάρια, θέλουν ξύλα ; τι είδους ξύλα ; Θέλουν πέτρες ; τι είδους πέτρες ; με κρυψώνες πχ όπως τα πετρόψαρα της Αφρικής ; Χωρίς πέτρες γιατί υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού ; ψιλή ή χοντρή άμμος ; κοκ. Και αυτό γιατί το θέλουν τα ψάρια και όχι εσύ.

Τώρα για τον "υαλοβάμβακα" είναι σαν να σήκωσες κόκκινο πανί. :) Εσύ εννοείς το ενυδρειακό βαμβάκι αλλά κάποιος άπειρος μπορεί να καταλάβει τον οικοδομικό υαλοβάμβακα και να πάει να βάλει από αυτόν , και τότε bye bye ψαράκια, και σοβαρά τώρα έχω δει τέτοια ερώτηση, κάποιος ρώτησε (ευτυχώς που ρώτησε πρώτα) για να βάλει υαλοβάμβακα επειδή του περίσσεψε στην οικοδομή.

Για αυτό λοιπόν δες τι παράμετρες και περιβάλλοντα χώρο θέλουν τα ψάρια που έχεις ή θες.

Γενικότερα όμως , τα ψάρια της Αμερικής δεν θέλουν τόσο ψηλές τιμές σε PH και σκληρότητες , και αν είναι και ποταμίσια , τότε σίγουρα θα θέλουν μαλακό και όξινο νερό, καθώς επίσης δεν θέλουν και πέτρες με τρύπες. Αν είχες πετρόψαρα Αφρικής τότε θα ήταν ιδανικός αυτός ο βράχος.

Αν όμως έχεις σκοπό να βάλεις πετρόψαρα Αφρικής πρέπει να ψάξεις να δεις γιατί ανεβάζει νιτρικά το νερό με αυτόν τον βράχο, βάλτον σε ένα κουβά με νερό για κανα 2 εβδομάδες και μέτρησε πριν και μετά, μέτρησε όμως και αμμωνία, γιατί μου κάνει εντύπωση να συμβαίνει αυτό, μήπως υπάρχει κάτι οργανικό σε αυτόν τον βράχο που δημηουργεί αμμωνία που στη συνέχεια γίνεται νιτρικά

Link to comment
Share on other sites

Takis_Gt ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου. Τα ψαρια τα εχω, δεν πρόκειται για ενυδρειο που 'θα' στήσω αλλα το εχω είδη και λειτουργεί.

Ο βράχος που ειχα και σκέφτομαι αν μπορω να ξανάβαλω, εχει 2 μεγάλες τρύπες ο καθένας. Ειναι αρκετά εξομαλύμενος χωρίς άγρια σημεία για πιθανότητα τραυματισμού. Μεσα στην μερα θα σας ανεβάσω φωτογραφίες για το πως ηταν πριν και τωρα το ενυδρειο να μου πείτε την γνώμη σας.

Σχετικά με το ph, απο οτι καταλαβαινω, τα συγκεκριμένα ψαρια, θέλουν μια τιμη κοντα στο 7,5 ιδανικά. Οπότε οι πέτρες βοηθάνε σε αυτο. Διορθώστε με αν κανω καπου λαθος.

Σχετικά με τον υαλοβάμβακας, ίσως ειναι δικό μου το λαθος. Έπρεπε να πω ενυδρειακο υαλοβάμβακα. Το υλικό που χρησιμοποιείται στις οικοδομές βεβαια, λέγεται 'πετροβαμβακασ'.

Αρα σχετικά με της πέτρες, νομιζεις αν τις αφήσω για μια ή 2 ευδομαδες σε ενα Κούβα, χωρίς κυκλοφορία νερού, δεν θα βουρκιασουν;;; Οι μετρήσεις που θα παρω, θα ειναι αξιόπιστες;;;

Link to comment
Share on other sites

Takis_Gt ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου. Τα ψαρια τα εχω, δεν πρόκειται για ενυδρειο που 'θα' στήσω αλλα το εχω είδη και λειτουργεί.

Ο βράχος που ειχα και σκέφτομαι αν μπορω να ξανάβαλω, εχει 2 μεγάλες τρύπες ο καθένας. Ειναι αρκετά εξομαλύμενος χωρίς άγρια σημεία για πιθανότητα τραυματισμού. Μεσα στην μερα θα σας ανεβάσω φωτογραφίες για το πως ηταν πριν και τωρα το ενυδρειο να μου πείτε την γνώμη σας.

Σχετικά με το ph, απο οτι καταλαβαινω, τα συγκεκριμένα ψαρια, θέλουν μια τιμη κοντα στο 7,5 ιδανικά. Οπότε οι πέτρες βοηθάνε σε αυτο. Διορθώστε με αν κανω καπου λαθος.

Σχετικά με τον υαλοβάμβακας, ίσως ειναι δικό μου το λαθος. Έπρεπε να πω ενυδρειακο υαλοβάμβακα. Το υλικό που χρησιμοποιείται στις οικοδομές βεβαια, λέγεται 'πετροβαμβακασ'.

Αρα σχετικά με της πέτρες, νομιζεις αν τις αφήσω για μια ή 2 ευδομαδες σε ενα Κούβα, χωρίς κυκλοφορία νερού, δεν θα βουρκιασουν;;; Οι μετρήσεις που θα παρω, θα ειναι αξιόπιστες;;;

Μάλλον κάνεις λάθος.Αν είναι ασβεστολιθικές όπως μας είπες, δεν θα βοηθήσουν στο υψηλό Ph.Οι ασβεστολιθικές ανεβάζουν τις σκληρότητες του νερού και όταν προσπαθήσεις κάποια στιγμή να τις ρίξεις πχ. με τύρφη ή Α/Ο θα δεις και δεν θα πέφτουν ή θα πέφτουν και θα ξανανεβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι ασβεστολιθοι διαλυονται στο νερο και αυξανουν την σκληροτητα ταυτοχρονως αυξανεται και το ph ..αυτο το φαινιμενο παιδια ειναι λογικο καθως το σκληρο νερο ειναι και βασικο

Link to comment
Share on other sites

1. Το υλικό που περιγράφεις ως υαλοβάμβακα... οι εταιρίες το αναφέρουν ως filter wool και filter pad (γι αυτό έγραψα για λάθος, στην μετάφραση) και είναι συνθετικό υλικό (βάτα)... το οποίο στην δική μας γλώσσα ονομάζουμε ... ενυδρειακό (ή συνθετικό) βαμβάκι. Ούτως ή άλλως ο πραγματικός υαλοβάμαβακας πέραν της διαφορετικής υφής είναι... και καρκινογόνος. ;)

2. Κοίτα τα προφίλ των ψαριών σου... ΔΕΝ είναι μόνο οι συνθήκες νερού και θερμοκρασίας... έχουν κι άλλες απαιτήσεις, γι αυτό διάβασε τα προσεκτικά.-

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36767-astronotus-ocellatus-agassiz-1831/#entry323425

http://diszhal.info/english/cichlids/en_Astronotus_ocellatus.php

http://diszhal.info/english/cichlids/en_Mesonauta_festivus.php

http://diszhal.info/english/loaches/en_Botia_macracantha.php

http://diszhal.info/english/cichlids/en_Aequidens_rivulatus.php

Ανέφερες πλέκο... υπάρχουν πάρα πολλά είδη... γνωρίζεις ποίο είδος έχεις;

Ο αστακός που έχεις μέσα... ταιριάζει με ψάρια (είναι κάτι που εγώ... ΔΕΝ γνωρίζω) ;

Link to comment
Share on other sites

Discus fan καλησπέρα.

Ο Pleco ειναι Pterygoplichthys (Liposarcus) multuradiatus.

Κάνοντας μια ανασκόπηση της όλης κατάστασης, αυτού του ενυδρείου και σύμφωνα και με τις απόψεις σας, τείνω στα εξής συμπεράσματα.

-Να αφήσω τις πέτρες που εχω αυτήν την στιγμή μεσα (μη ασβεστολιθικες), μαζι με τα ξύλα.

-Έβαλα για φόντο (πλάτη), μαύρο σατέν ύφασμα. Δείχνει καλο. Θα ανεβάσω φωτο να ακούσω απόψεις.

-Σχετικά με τα ψάρια, μου παρουσιάστηκε μεγαλύτερο προβλημα, καθώς φίλος που φεύγει για εξωτερικό, διέλυσε το ενυδρειο του και μου άφησε και τα δικά του όσκαρ(3) να του τα πουλήσω και ετσι αυτήν την στιγμή εχω 6 όσκαρ!!! Ελπίζω γρήγορα να βρεθεί ενυδρειο για φιλοξενεια, διότι το δικό μου δεν ξερω αν θα αντέξει με τόσο φορτισμένη ιχθυοσυνθεση. Οποτε μετα την αποχώρηση των φιλοξενούμενων, θα προσπαθήσω να δώρησω και 1-2 απο τα δικά μου, που ειναι ποιο μακριά απο τις συνήθειες των άλλων!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...