Jump to content

Απορια


Recommended Posts

Γεια σας παιδια εχω την εξης απορια... 1) το βιολογικο υλικο siporax χρειαζεται αλλαγη μετα απο 6μηνες??? 2)το υποστρωμα εγω εχω ενα τς sera χανει τις ιδιοτητες του μετα απο 6 μηνες και τα φυτα χρειαζοντε ταμπλετες???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω την εξης απορια... 1) το βιολογικο υλικο siporax χρειαζεται αλλαγη μετα απο 6μηνες??? 2)το υποστρωμα εγω εχω ενα τς sera χανει τις ιδιοτητες του μετα απο 6 μηνες και τα φυτα χρειαζοντε ταμπλετες???

1) οχι

2) ναι για το υποστρωμα εξαρταται τι φυτα εχεις για τις ταμπλετες αλλα γενικα κανουν καλο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά με το υπόστρωμα βοηθάς τα φυτά σου να έχουν ένα καλό ξεκίνημα. Μέχρι να αποφορτιστει από τα θρεπτικά συστατικά το υπόστρωμα σου θα έχει πιάσει ο βυθός σου μια ικανοποιητική ποσότητα βρομιάς, όπου στη συνέχεια αυτή θα παίζει το ρόλο του υποστρώματος. Άρα κατά την γνώμη μου δεν θα βοηθήσεις πολύ με τις ταμπλέτες, άσε που αν ανακατέψεις τον βυθό θα ανεβάσεις και αμμωνία στο ενυδρείο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω την εξης απορια... 1) το βιολογικο υλικο siporax χρειαζεται αλλαγη μετα απο 6μηνες??? 2)το υποστρωμα εγω εχω ενα τς sera χανει τις ιδιοτητες του μετα απο 6 μηνες και τα φυτα χρειαζοντε ταμπλετες???

Καλησπέρα!

Αλλαγή δεν νομίζω να χρειάζεται γιατί χάνεις όλη την βιολογία σου. Εν καιρώ όταν αρχίσει και λιώνει ή κλείνουν οι πόροι απλά αντικαθιστάς ένα μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αλλαγή δεν νομίζω να χρειάζεται γιατί χάνεις όλη την βιολογία σου. Εν καιρώ όταν αρχίσει και λιώνει ή κλείνουν οι πόροι απλά αντικαθιστάς ένα μέρος.

Δεν χρειαζεται αντικατασταση!

Αν το βγαλεις το πλυνεις και το βρασεις ( νομιζω ) γινεται σαν καινουργειο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται αντικατασταση!

Αν το βγαλεις το πλυνεις και το βρασεις ( νομιζω ) γινεται σαν καινουργειο.

Μετα απο μολις 6 μηνες?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ειναι πολυ νωρις!

Μιλαμε για πανω απο χρονο και.

Εγω ( προσωπικα ) εδω και 4 χρονια και πανω δεν τα εχω πειραξει.

Ενα ξεβγαλμα καλο με το νερο του ενυδρειου κι αυτο ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οποτε ετσω και το μισο βιολογικο χρειαζεται μια αλλαγη και οσο αναφορα το υποστρωμα να υποθεσω οτι στο φυτεμενο δεν βαζουμε σκουπα βυθου ετσι??

Link to comment
Share on other sites

Οχι ειναι πολυ νωρις!

Μιλαμε για πανω απο χρονο και.

Εγω ( προσωπικα ) εδω και 4 χρονια και πανω δεν τα εχω πειραξει.

Ενα ξεβγαλμα καλο με το νερο του ενυδρειου κι αυτο ειναι.

Μάριε σου έχει φθαρεί καθόλου ? σαν να έχει λίωσει ?γιατί εμένα ναι...σε μικρό βαθμό βέβαια..Το έχω και εγώ 4+ χρόνια

Έγινε επεξεργασία - George81
Link to comment
Share on other sites

Οποτε ετσω και το μισο βιολογικο χρειαζεται μια αλλαγη και οσο αναφορα το υποστρωμα να υποθεσω οτι στο φυτεμενο δεν βαζουμε σκουπα βυθου ετσι??

Τη βιολογια μην τη πειραξεις ( κακο θα κανεις παρα καλο ).

Σχεδον ποτε. γιατι αυτο ειναι δυσκολο ( αναλογα και κατα ποσο ειναι φυτεμενο ).

Link to comment
Share on other sites

Το εχω αρκετα φυτεμενο μονο μια φορα εβαλα σκουπα που ειχε πεσει πολυ τροφη αλλα νομιζω οτι δεν κανει κσι πολυ καλο στα φυτα

Link to comment
Share on other sites

Στα φυτεμένα , συνήθως αποφευγουμε την χρήση σκούπας βυθού.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω αρκετα φυτεμενο μονο μια φορα εβαλα σκουπα που ειχε πεσει πολυ τροφη αλλα νομιζω οτι δεν κανει κσι πολυ καλο στα φυτα

Τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι αμα με την παροδο του χρονου το υποστρωμα χανει τς θρεπτικες του ιδιοτητες αλλα δημιουργητε στν βυθο ενα συστημα που βοηθαει τα φυτα με το να βαλλεις σκουπα αφερεις αυτες τς ουσιες που ειναι οφελημες για τα φυτα

Link to comment
Share on other sites

Μάριε σου έχει φθαρεί καθόλου ? σαν να έχει λίωσει ?γιατί εμένα ναι...σε μικρό βαθμό βέβαια..Το έχω και εγώ 4+ χρόνια

Φιλτατε το κανονικο μου ειναι Δημητρης, το αλλο ειναι τα παιδεια μου ( nike name ).

Το οτι εχει φθαρει, μηπως στροβιλιζεται ( αιωρειται και τριβεται ).

Ποιο πανω ειπα μια διαδικασια που μπορει να γινει, αν νομιζουμε οτι εχει μπουκωσει και δεν αποδιδει.

Ολ αυτα ειναι βεβαια μια συναρτηση με τη μηχανικη φιλτρανση εχουμε.

Εννοω οτι αμα με την παροδο του χρονου το υποστρωμα χανει τς θρεπτικες του ιδιοτητες αλλα δημιουργητε στν βυθο ενα συστημα που βοηθαει τα φυτα με το να βαλλεις σκουπα αφερεις αυτες τς ουσιες που ειναι οφελημες για τα φυτα

Για το πρωτο εγεινε αναφορα ποιο πανω. Το υποστρωμα ειναι για την αρχη.

Για το δευτερο, ακριβως!

Link to comment
Share on other sites

ωραια οποτε τν βιολογια δεν την πειραζουμε και ταμπλετες δεν χρειαζονται για τα φυτα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραια οποτε τν βιολογια δεν την πειραζουμε και ταμπλετες δεν χρειαζονται για τα φυτα!!!!!!

Αλλο να την αλλαξουμε και αλλο να τις κανουμε ενα καθαρισμα με το νερο του ενυδρειου.

Οι ταμπλετες μπαινουν οταν δεν εχουμε υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω την εξης απορια... 1) το βιολογικο υλικο siporax χρειαζεται αλλαγη μετα απο 6μηνες??? 2)το υποστρωμα εγω εχω ενα τς sera χανει τις ιδιοτητες του μετα απο 6 μηνες και τα φυτα χρειαζοντε ταμπλετες???

Δεν αλλαζεις βιολογικο υλικο.

Το υποστρωμα και να χασει τις ιδιοτητες του θα το κανει μετα απο 1 χρονο..μεχρι τοτε θα εχεις φτιαξει καλυτερο υποστρωμα απο τα οργανικα.Οι ταμπλετες βοηθουν την κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις οδηγίες της κατασκευάστριας εταιρείας... θα πρέπει να αντικαθιστάς το 1/3 του siporax ανά 6 μήνες περίπου.

Αυτό για νεοστημένο ενυδρείο ΙΣΩΣ είναι υπερβολή... αλλά για πάνω από χρόνο, το βλέπω φυσιολογικό.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι... θα πρέπει να το απολυμαίνεις-καθαρίζεις και κατόπιν... είναι πάλι έτοιμο για χρήση.

Siporax που είναι σε συνεχή χρήση για 4 χρόνια (όπως διάβασα πιο πάνω)... θα στην κάνει την ζημιά και ΔΕΝ θα καταλάβεις, από που σου ήρθε (ειδικά σε ενυδρεία υψηλών απαιτήσεων).-

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις οδηγίες της κατασκευάστριας εταιρείας... θα πρέπει να αντικαθιστάς το 1/3 του siporax ανά 6 μήνες περίπου.

Αυτό για νεοστημένο ενυδρείο ΙΣΩΣ είναι υπερβολή... αλλά για πάνω από χρόνο, το βλέπω φυσιολογικό.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι... θα πρέπει να το απολυμαίνεις-καθαρίζεις και κατόπιν... είναι πάλι έτοιμο για χρήση.

Siporax που είναι σε συνεχή χρήση για 4 χρόνια (όπως διάβασα πιο πάνω)... θα στην κάνει την ζημιά και ΔΕΝ θα καταλάβεις, από που σου ήρθε (ειδικά σε ενυδρεία υψηλών απαιτήσεων).-

Καλησπέρα!

Τι μπορεί να πάθει έπειτα από 4 χρόνια χρήσης το σιποραξ ? το μόνο που μου πάει στο μυαλό είναι να κλείσουν οι πόροι...αλλά με έναν καθαρισμό κάθε 6 μήνες δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις τόσο μεγάλο πρόβλημα...

Φιλικά,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Τι μπορεί να πάθει έπειτα από 4 χρόνια χρήσης το σιποραξ ? το μόνο που μου πάει στο μυαλό είναι να κλείσουν οι πόροι...αλλά με έναν καθαρισμό κάθε 6 μήνες δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις τόσο μεγάλο πρόβλημα...

Φιλικά,

Γιώργος

Κατα πασα πιθανοτητα θα βουλωσουν οι ποροι του του υλικου και δεν θα λειτουργει πληρως.

Γιαυτο και εγραψε το παρακατω ο diskus fan.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι... θα πρέπει να το απολυμαίνεις-καθαρίζεις και κατόπιν... είναι πάλι έτοιμο για χρήση.

Υπενθυμιζω οτι πρεπει να γινεται σε μερος του υλικου καθε φορα, και οχι ολο μαζι, για ευνοητους λογους.

Μια φορα το χρονο το 1/3 του υλικου, εναλλαξ.

Ο βρασμος του υλικου ειναι αρκετος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα να καταλάβει κάποιος ότι πρέπει να αλλάξει μέρος του siporax πέρα απο το οπτικό κομμάτι ? δηλαδή θα δούμε κάτι περίεργο στις μετρήσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...