Jump to content

Απορια


Recommended Posts

Υπάρχει δυνατότητα να καταλάβει κάποιος ότι πρέπει να αλλάξει μέρος του siporax πέρα απο το οπτικό κομμάτι ? δηλαδή θα δούμε κάτι περίεργο στις μετρήσεις ?

Στην αρχη μπορει να βλεπεις ανεβασμενα νιτρικα (λογω D.O.C) και μετα αμμωνια και νιτρωδη.

Το 2ο μπορει να γινει και αποτομα και σε μεγαλο βαθμο.

Συνηθως το δικαιολογουν και ως οld tank syndrome.

Εγω θα το ελεγα old filter media syndrome, αφου το old tank syndrome οφειλεται και σε αλλους παραγοντες εκτος των υλικων του φιλτρου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οπότε πάντα μετρήσεις και βλέπουμε! Ευχαριστώ!!

Oχι απαραιτητα.

Αν κρατας καθαρα τα υλικα και το βυθο απο σκουπιδι, ειναι η καλυτερη προλήψη.

Γιατι να περιμενεις να δεις τις ενδειξεις κακης συντηρησης στις μετρησεις?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Oχι απαραιτητα.

Αν κρατας καθαρα τα υλικα και το βυθο απο σκουπιδι, ειναι η καλυτερη προλήψη.

Γιατι να περιμενεις να δεις τις ενδειξεις κακης συντηρησης στις μετρησεις?

Σε περίπτωση που το βιολογικό είναι σε στάσιμο νερό 1 μήνα περίπου ( νερό από ενυδρείο ) λες να έχει χαθεί η βιολογία ?

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη του ιχθυοπαθολόγου της SERA... Dr. Dieter Untergasser... είναι ένας τρόπος να διατηρήσεις την βιολογία σου (πχ. σε ένα καθαρό κουβά... με νερό του ενυδρείου).

Σε ερώτηση μου... αν απαιτείται και αεραντλία.. απάντησε αρνητικά.

Υπάρχει και η άποψη... να βγάλεις το υλικό και να το βάλεις σε κάποιο διχτάκι... σε καλά αεριζόμενο χώρο (να στεγνώσει). Με αυτόν τον τρόπο ενθυλακώνονται τα βακτήρια... και επανενεργοποιούνται σύντομα... όταν επανατοποθετηθούν στο φίλτρο τα υλικά.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα ΔΕΝ ρίχνεις. Σε στάσιμο νερό αν ρίχνεις και τροφή... κάηκες.-

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που το βιολογικό είναι σε στάσιμο νερό 1 μήνα περίπου ( νερό από ενυδρείο ) λες να έχει χαθεί η βιολογία ?

Εχω βαλει μπροστα φιλτρο που ειχα αφησει εκτος λειτουργιας για μερικους μηνες (αδειο απο νερο, και ειχαν στεγνωσει τα υλικα) και μεσα σε μερικες μερες, ριχνωντας τροφη σε αποχη, ηταν ετοιμο στρωμενο.

Του εκανα ενα καθαρισμα μονο (αφου εστρωσε) και μια καλη αλλαγη νερου στο ενυδρειο και μπηκαν ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η άποψη... να βγάλεις το υλικό και να το βάλεις σε κάποιο διχτάκι... σε καλά αεριζόμενο χώρο (να στεγνώσει). Με αυτόν τον τρόπο ενθυλακώνονται τα βακτήρια... και επανενεργοποιούνται σύντομα... όταν επανατοποθετηθούν στο φίλτρο τα υλικά.-

Το εχω δοκιμασει αυτο και οντως πιανει.

Οταν ειχα ξεστησει το ενυδρειο μου,εβγαλα το βιολογικο υλικο που ηταν σε διχτακι,και το εβαλα σε μια σακουλα χωρις να το καθαρησω.Μετα απο μηνες οταν ξαναεστησα το ενυδρειο,εβαλα το ιδιο βιολογικο παλι χωρις να το καθαρισω.Το ενυδρειο εστρωσε πολυ πιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Μα ΑΝ θυμάμαι καλά... αυτήν την άποψη την είχε εκφράσει άνθρωπος, που γνωρίζει πολύ καλά τα πράγματα (Dr.).- ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα ΑΝ θυμάμαι καλά... αυτήν την άποψη την είχε εκφράσει άνθρωπος, που γνωρίζει πολύ καλά τα πράγματα (Dr.).- ;)

Δεν καταλαβα τι θες να πεις..

Εγω δεν το εκανα για να δω αν πιανει η οχι,εγω το εκανα κατα τυχη και οταν ρωτησα εδω πως γινεται μου ειχαν πει αυτο που εγραψες πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι θες να πεις..

Εγω δεν το εκανα για να δω αν πιανει η οχι,εγω το εκανα κατα τυχη και οταν ρωτησα εδω πως γινεται μου ειχαν πει αυτο που εγραψες πιο πανω.

Λέω ότι... μάλλον το είχε πει σε σεμινάριο του Aquazone ο Dr. Σίμεκ (ΑΝ θυμάμαι καλά και το όνομα).- ;)

Link to comment
Share on other sites

Λέω ότι... μάλλον το είχε πει σε σεμινάριο του Aquazone ο Dr. Σίμεκ (ΑΝ θυμάμαι καλά και το όνομα).- ;)

Θα σε γελασω,εγω το εκανα κατα τυχη και οταν το ανεφερα εδω μου ειπαν οτι γινεται κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...