Jump to content

Σε Ευχαριστουμε


Recommended Posts

Σημερα εφηγε απο κοντα μας το μικρο μας γατακι που παιζαμε καθε μερα ολοι μας και τα παιδια μας ηταν και αυτο μελος τις οικογενειας μας και το ευχαριστουμε για τις οφορφες στιγμες που μας χαρισε καναμε τα παντα για να το σωσουμε αλλα δεν αντεξε

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κουράγιο, και συλυπητήρια.......είναι πολύ κρίμα να χάνουμαι τα ΄΄μέλη΄΄ της οικογένειας μας, και αφήνουν πάντα ανπλήρωτο κενό.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα το γατακι! Τωρα οσον αφορα την στειρωση ειναι μεγαλη συζητηση! Εγω ειμαι καθετα κατα!

Link to comment
Share on other sites

Κριμα το γατακι! Τωρα οσον αφορα την στειρωση ειναι μεγαλη συζητηση! Εγω ειμαι καθετα κατα!

Ενδιαφερουσα αποψη. Πες μας γιατι ενω ειναι τοσο διαδεδομενη πρακτικη τοσο σε σκυλια οσο και σε γατια;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ο φιλος θελει να το ανοιξουμε τωρα εδω και του χαλασουμε το θεμα!

Το να αφαιρεις απο εναν ζωντανο οργανισμο τα γεννητικα οργανα δεν το θεωρω καθολου σωστο!

Link to comment
Share on other sites

το να πετας ομως τα νεογεννητα απο δω και απο κει , το θεωρεις?... δυστυχως αν δεν εισαι 100% σιγουρος οτι τα μικρα που θα γεννιουνται καθε τοσο θα πηγαινουν σε σωστα σπιτια..η στειρωση ειναι μονοδρομος.

τα στειρωμενα ζωα, εχουν μια φυσιολογικη ζωη.

πολυ λυπαμαι για το γατακι... τουλαχιστον δεν πονεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ποιος ειπε οτι θα το αφηνω να γεννοβολαει ανεξελεγκτα; Αυτο ειναι που πρεπει να καταλαβουμε και να ενστερνιστουμε. Την παιδεια! Αδεσποτα θα υπαρχουν μια ζωη γιατι τα αφηνουμε και ζευγαρωνουνε χωρις να το θελουμε ή να ειμαστε σιγουροι, γιατι δεν μας αρεσε τελικα το σκυλι ή γατι και το αμολησαμε, γιατι τα αφηνουμε να βγαινουν βολτα μονα τους, γιατι δεν ενημερωνομαστε! Δεν φταινε τα ζωντανα που παμε και τα κοβουμε! Για φαντασου να σου κοβαν τα δικα σου! Και ποσα προβληματα φερνουν οι στειρωσεις. Παραδειγμα ο φιλος με το γατακι του!

Δεν ειπα εγω να πετας νεογεννητα απο δω κι απο κει! Να μην το ζευγαρωσεις καθολου αν δεν θελεις γεννες!

Αν ειναι δυνατον, στο ονομα της ζωοφιλιας να στειρωνουμε τα ζωντανα!

Link to comment
Share on other sites

τα θυληκα σκυλια , εαν δεν ζευγαρωσουν ποτε, εχουν αυξημενες πιθανοτητες για καρκινο της μητρας.

επομενως ή το ζευγαρωνεις 1 φορα τον χρονο ή κανεις στειρωση ή ρισκαρεις... να σου πω την αληθεια , εγω με την δικια μου ρισκαρα/ω και δεν εχει ζευγαρωσει (δεν καθετε να ζευγαρωσει) ποτε και ειναι 8 χρονων.

Δεν ειπα οτι τα πετας εσυ ρε Θοδωρη, γενικα αναφερομαι.. οι περισσοτεροι το κανουν .. ποσες φορες εχουμε δει - ακουσει που εχουν πεταξει νεογεννητα , ακομα και σε καδο απορριματων..

Δυστηχως ειμαστε "απαιδευτοι" σαν χωρα, αυτα πρεπει καποια στιγμη να σταματησουν κι ενας τροπος ειναι η στειρωση... ιδικα στα αδεσποτα.. προτιμω να στειρωθουν , παρα να ζουν βασανιστικα με μεσο ορο ζωης τα 5 χρονια , ενω το προσδοκιμο ζωης τους ειναι 12-17 ετη.

αν απο κει και περα ο καθενας μπορει να το ελεγχει, μπραβο του , ας μην στειρωσει το ζωντανο του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε κουρκούλη λυπάμαι για την απώλεια και σε καταλαβαίνω.

Θοδωρή έχω ένα γάτο 15 ετών στρουμπουλό σαν τον garfield που τον μάζεψα από τον δρόμο. Ζω στο 8ο όροφο, μαζί πήρε άλλον ένα ο γείτονας από κάτω του 7ου ορόφου, στον χρόνο επάνω ένα πρωί βρήκαμε τον γάτο του γείτονα πτώμα στην πυλωτή, πήδηξε γιατί ήταν η εποχή του για ζευγάρωμα. Με βαριά καρδιά και κυριολεκτικά κλαίγοντας, τον στείρωσα. Ζει από τότε μια χαρά, στα πόδια μου είναι τώρα. Με αυτό θέλω να πω, ότι δεν είναι πάντα άσπρο μαύρο, σίγουρα η στείρωση δεν είναι σωστή αλλά μερικές φορές είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

τα θυληκα σκυλια , εαν δεν ζευγαρωσουν ποτε, εχουν αυξημενες πιθανοτητες για καρκινο της μητρας.

επομενως ή το ζευγαρωνεις 1 φορα τον χρονο ή κανεις στειρωση ή ρισκαρεις... να σου πω την αληθεια , εγω με την δικια μου ρισκαρα/ω και δεν εχει ζευγαρωσει (δεν καθετε να ζευγαρωσει) ποτε και ειναι 8 χρονων.

Δεν ειπα οτι τα πετας εσυ ρε Θοδωρη, γενικα αναφερομαι.. οι περισσοτεροι το κανουν .. ποσες φορες εχουμε δει - ακουσει που εχουν πεταξει νεογεννητα , ακομα και σε καδο απορριματων..

Δυστηχως ειμαστε "απαιδευτοι" σαν χωρα, αυτα πρεπει καποια στιγμη να σταματησουν κι ενας τροπος ειναι η στειρωση... ιδικα στα αδεσποτα.. προτιμω να στειρωθουν , παρα να ζουν βασανιστικα με μεσο ορο ζωης τα 5 χρονια , ενω το προσδοκιμο ζωης τους ειναι 12-17 ετη.

αν απο κει και περα ο καθενας μπορει να το ελεγχει, μπραβο του , ας μην στειρωσει το ζωντανο του.

+1

τη σκυλίτσα μου την έκανα στείρωση για να προστατεύσω τη ζωή της λόγω της αυξημένης πιθανότητας καρκίνου της μήτρας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσες πιθανοτητες εχει το σκυλι να παθει καρκινο της μητρας επειδη δεν ζευγαρωνει, αλλες τοσες εχει να παθει αλλες ζημιες απο την στειρωση, οπως το γατακι απο πανω! Ξερετε τι ειναι να αφαιρεις τη μητρα απο το ζωντανο;

Δεν ειναι στα χερια μας να αποφασιζουμε για το καλο των ζωντανων τι κανει και τι δεν κανει! Ειναι σαν να αποφασιζουν αλλοι για μας τι ειναι το καλο μας και τι οχι!

Το οτι καποιοι ανεγκεφαλοι και να μην συνεχισω και κοσμητικα, πετανε τα ζωντανα ειναι αποκλειστικα δικο τους φταιξιμο!

Το οτι ειμαστε απαιδευτοι σαν χωρα δεν φταινε τα ζωντανα!

Το αν πηδηξε ο γατος απο τον 8ο παλι δεν φταει το ζωντανο και αλοιμονο να λεμε οτι τα στειρωσαμε για να τα σωσουμε. Παμε χαμενοι!

Δεν ειμαστε Θεοι να αποφασιζουμε αν θα στειρωσουμε το σκυλο ή τη γατα ή το αλογο για να μην κυνηγαει φοραδες, μονο και μονο για δικη μας τερψη και υστερα να την ντυνουμε με τον ομορφο μανδυα της φιλοζωιας!

Φανταστειτε μια μερα να μας πουν οτι εχουμε υπερπληθυσμο στη γη και αναγκαστικα θα μας στειρωνουν! Ακραιο αλλα βαλτε τον εαυτο σας στην θεση των ζωντανων!

Η στειρωση ειναι ανθρωπινη παρεμβαση, παρτε το χαμπαρι! Δεν σας επιτρεπεται να στειρωνετε τα ζωα! Ποιος σας εβαλε κριτη; Δεν αναφερομαι προσωπικα αλλα αυτες οι αντιληψεις ειναι λαθος!

Υ.Γ Το ηξερα οτι θα το χαλασουμε το θεμα και ηθελα να πω κι αλλα, αλλα δεν λεω! Θα αφησω το τραγουδι να το πει!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εφοσων "φυλακιζεις" σε ενα "κουτι" ενα ζωντανο, η ευθυνη για την ζωη του και την υγεια του , ειναι δικο σου μελημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο οπου και να το δεις το.θεμα εχει και τα καλα του και τα κακα του ενα ειναι σιγουρό οτι αν το ηξερα δεν θα το εκανα και θα ηταν τωρα κοντα μας κανεις ομως δεν ξερει ποτε τι μπορει να γινει και παντα νομιζειςοτι κανεις τ σωστο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...