Jump to content

Πλεξιγκλάς Με Άμμο


Recommended Posts

Μια λίγο γελοία ερώτηση. Με τί μπορώ να κολλήσω άμμο πάνω σε επιφάνεια πλεξιγκλάς; Θα μου πείτε σιλικόνη (ενυδρειακή προφανώς). Ναι αλλά πώς να την απλώσω σε όλη την επιφάνεια; Υπάρχουν φωτό ή βιντεάκι;

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με εποξική ρητίνη (έτσι τη λένε;) να την απλώσω με πινέλο και να πατήσω την άμμο να κολλήσει; έχω δει εδώ που το έκαναν κάποιοι σε φελιζόλ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται αλλά στοιχίζει λίγο.Απλά η ρητίνη είναι για το τέλος όταν θα έχεις κολλήσει την άμμο, για να σκληρύνει και να μην διαλύεται στο νερό.

Για την σιλικόνη μπορείς να δοκιμάσεις αν απλώνεται με σπάτουλα, απλά θέλει γρήγορες κινήσεις γιατί αν τραβήξει γίνεται σαν τσίχλα.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασέ το πιο πριν σε ένα άλλο μικρό κομμάτι ή στην άκρη του πλέξι να δεις, μπορεί να μην απλώνει.Μην χαλάσεις όλο το πλέξι σου.

Πες μας μια και τι θες να φτιάξεις...

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Basking area για χελωνίτσες,απλά δεν θέλω να βάλω κάτι πλαστικό,προτιμώ να παιδευτώ λίγο να κολλήσω την άμμο ;)

Link to comment
Share on other sites

Οταν το φτιαξεις πες μας και τι εκανες και βαλτο να το δουμε! Ακουγεται ενδιαφερον!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον ακούγεται, αύριο θα το δούμε και στην πράξη ;-)

Στάλθηκε από το ST23i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η σιλικόνη δεν μένει πάνω στο πλέξι γκλας, μετά από λίγο καιρό θα φύγει μαζί με την άμμο. Μπορείς να δοκιμάσεις με χλωροφόρμιο που είναι πολύ πιο φτηνό από την ρητίνη.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια θα φύγει; Εδώ και μια ώρα έχω ξεκινήσει και κολλάω :-(

Στάλθηκε από το ST23i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις στεγνώσει ξαναβάλε σιλικόνη και ξανά άμμο.

Όσο πιο παχύ στρώμα σιλικόνης βάλεις τόσο περισσότερη άμμος δεν θα κολλήσει?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν κάποιος σκέφτεται να κάνει κάτι παρόμοιο ας χρησιμοποιήσει κάτι άλλο,όχι σιλικόνη.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις φελιζόλ και το διαμορφώνεις όπως θες. Μετά εποξική ρητίνη τροφίμων (epoxol alimentary) , κολλάς την άμμο σου και μετά από 1 μέρα άλλο ένα χέρι ρητίνη από πάνω. Γίνεται σα γυαλί.Αν αφήσεις την άμμο ως τελική επιφάνεια, αν χρειαστεί να την καθαρίσεις δε θα μπορέσεις και δεύτερον θα τρίβεται και στο τέλος θα φύγει.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τί έγινε μ'αυτό; Έπιασα μια άκρη και τράβηξα. Βγήκε η σιλικόνη μαζί με την άμμο. Οπότε έχω πάλι τα πλεξιγκλάς πεντακάθαρα κ αύριο θα κολλήσω αντιολισθητικό τάπητα. Αυτό.

Στάλθηκε από το ST23i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τί έγινε μ'αυτό; Έπιασα μια άκρη και τράβηξα. Βγήκε η σιλικόνη μαζί με την άμμο. Οπότε έχω πάλι τα πλεξιγκλάς πεντακάθαρα κ αύριο θα κολλήσω αντιολισθητικό τάπητα. Αυτό.

Στάλθηκε από το ST23i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δε πειράζει, δες το σαν ενα αποτυχημένο πείραμα. Γιατι δε δοκιμάζεις με φελιζόλ (με ανώμαλη επιφάνεια, πειραγμενη απο εσένα) και άμμο περασμένη με εποξική για να έχεις και πιο φυσικό αποτέλεσμα; Αυτός ο αντιολισθητικός τάπητος μήπως ξεράσει τίποτα επικίνδυνες ουσίες στο νερό σου;

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέμα είναι η επιφάνεια του πλέξι, θα μπορούσες να την τρίψεις να την κάνεις πιο τραχιά.

Αλλά σου ξαναλέω, αφού πειραματίζεισαι και δεν ξέρεις το αποτέλεσμα, βρες ένα ρετάλι πλέξι και κάνε εκεί τα πειράματά σου.Όταν βγει αυτό που θες το κάνεις και στο κανονικό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...