Jump to content

Diy Αυτοματη Αναπληρωση By Stanisalus18


stanisalus18

Recommended Posts

Παιδια θα σας δειξω μια DIY αυτοματη αναπληρωση νερου που εφτιαξα πριν λιγο καιρο με την πολυτιμη βοηθεια του συνχομπιστα μας petrossol. Χωρις εκεινον δεν θα τα καταφερνα μονος μου, με καθοδηγησε οπως πρεπει και με βοηθησε στις λεπτομερειες. Πιστευω οτι ειναι σχετικα ευκολο να φτιαχτει απο καποιον αρχαριο στα ηλεκτρονικα (οπως και εγω) και ειναι σχετικα φτηνο. Τα περισσοτερα υλικα οπως θα δειτε εγιναν με αγορες απο το eBay. βεβαια θελει λιγη προσοχη σε ολα τα βηματα διοτι εδω εχουμε να κανουμε με το ρευμα κι ας ειναι στα 12V σε ολη τη κατασκευη. δουλευει μονο λιγες μερες και δουλευει οπως πρεπει στο ενυδρειο με το sump μιας και παρατηρησα οτι εξατμιζεται το νερο εκει λιγο λιγο με τις μερες. μπηκε το συγκεκριμενο ρελε διοτι με εκεινο εχεις μια χρονοκαθυστερηση 0 εως 10 δευτερολεπτων (χρησιμευει στη περιπτωση που εχεις κυματισμους του νερου, στα 10 δευτερολεπτα το εβαλα εγω) δεν προσεξα καποιο ελαττωμα και ειπα να το μοιραστω μαζι σας. βεβαια θα το λειτουργησω για καιρο για να σας πω αν ειναι καλο και αξιοπιστο τελικα.


Υλικα


1) 12βολτο Ρελε NE555 με ποτενσιομετρο για λειτουργια σε 0-10 δευτερολεπτα

Κοστος: γυρω στα 1.50 ευρω


rele.jpg




2) Φλοτερακια (εδω χρησιμοποιησα δυο για λογους ασφαλειας)

Κοστος: γυρω στο 1 ευρω το ενα


floter.jpg




3) 12βολτη αντλια με μανομετρικο στα 2-3 μετρα με μικρη ροη νερου (240L/H)

Κοστος: γυρω στα 5 ευρω


antlia.jpg




4) Τροφοδοτικο 220V σε 12V με 2Α

Κοστος: γυρω στα 2.50 ευρω


image.jpg




5) Καλωδιο απλο δυο μετρα απο τον ηλεκτρολογο της γειτονιας

Κοστος: γυρω στο 1 ευρω το διμετρο


kalvdio.jpg


αυτα ειναι τα βασικα υλικα που χρειαζονται για να γινει αυτο το συστηματακι. κοστιζει γυρω στα 12 ευρω, παιζουν διαφορες τιμες στο eBay κατα καιρους απο διαφορους πωλητες οποτε μπορειτε και να τα βρειτε πιο φτηνα απο αυτες τις τιμες που παραθετω εδω.


Σχεδιαγραμμα


εδω σας παραθετω το σχεδιαγραμμα που ακολουθησα συμφωνα με τις οδηγιες του petrossol. σας το παραθετω χωρις να ξερω απο ηλεκτρονικα οποτε οποτε μη με ρωτησετε για λεπτομερειες. οι εμπειροτεροι εδω ας πουνε την γνωμη τους και για οποιαδηπωτε βελτιωση μπορει να γινει στο σχεδιαγραμμα. Να σημειωθει πως στην περιπτωση μου, εγιναν καποιες αλλαγες στην πολικοτητα των καλωδιων. δηλαδη εγιναν το αντιθετο απο οτι βλεπετε εδω στο σχεδιαγραμμα, στα καλωδια του ρελε και της αντλιας. εφταιγε το τροφοδοτικο μαλλον, τα εβγαζε αλλιως στην περιπτωση μου συμφωνα με τον κυρ Πετρο.


20150210_204841.jpg


Εξτρα Υλικα


-Ταινια ειδικη για ηλεκτρολογικα (χρειαζεται στις ενωσεις των καλωδιων, υπηρχε)

-Θερμοσυστελλομενο σωληνακι (μπηκε σε διαφορα σημεια για να μη φυγει η ταινια, υπηρχε)

-Κλεμες (προαιρετικα, τις εβαλα για διευκολυνση κυριως, υπηρχαν)

-Βαρελι αναπληρωσης νερου 20 λιτρο απο ενα μικρο μαγαζακι στην Αθηνας, μου κοστισε αν θυμαμαι σωστα γυρω στα 5 ευρω.

-Σωληνα δυο μετρα (για την αντλια απο το βαρελι στο sump, 1 ευρω απο μαγαζι με υδραυλικα στην Αθηνας επισης)

-Κουτι απο μπατονετες (εκει μπηκε ολο το συστηματακι, δεν κοστισε κατι, υπηρχε)

-Βαση για τα φλοτερακια απο πλεξιγκλας (εδω μπορει να γινει η δικια σας πατεντα, δωρεαν)

-Μικρο διακοπτακι ON/OFF (χρησιμευει αν θελετε να το αχρηστεψετε τελειως με ενα κουμπι αντι να το βγαζετε απο την πριζα, υπηρχε, το βρισκεις ομως στα ηλεκτρολογικα με 1 ευρω, μπαινει πριν το τροφοδοτικο)


Μερικες φωτογραφιες


1_ta_ulika.jpg


κατα τη διαδικασια της κατασκευης


2_vasi.jpg


η βαση για τα φλοτερακια


3_vasi_me_floter.jpg


η βαση με τα φλοτερακια εγκαταστημενα


4_pagkos_ergasias.jpg


εκει εγινε ολη η δουλεια, πανω σε μια μικρη DIY βαση για ενυδρειο η οποια δεν χρησιμοποιηθηκε τελικα αλλα αξιοποιηθηκε αλλιως ;)


5_test_2.jpg


κανοντας τεστ στο συστηματακι


6_test.jpg


τεστ. εδω να σας πω οτι εχει δυο λαμπακια μικρα. οταν δεν αναβει τιποτα, σημαινει οτι δεν λειτουργει το συστημα, οτι η σταθμη του νερου ειναι πιο πανω απο τα φλοτερακια. οταν η σταθμη πεσει και τα φλοτερακια το ιδιο, τοτε αναβει το λαμπακι το μπλε πρωτα. αφου περασουν τα 10 δευτερολεπτα (τοσο το ρυθμισα εγω, με το ποτενσιομετρο που υπαρχει πανω του) αναβει τοτε το κοκκινο λαμπακι. με το κοκκινο λαμπακι δινει εντολη στην αντλια να δουλεψει και στελνει το νερο. και οταν η σταθμη περασει τα φλοτερακια τοτε σταματαει ολο και σβηνουν τα λαμπακια. θα ξαναναψουν την επομενη φορα που η σταθμη πεσει παλι.


7_koyti.jpg


βαζοντας το συστηματακι στο κουτι απο μπατονετες, οτι επρεπε ηταν :D (ανακυκλωση οπως λεμε)


8_etoimo.jpg


ετοιμο με ολα τα υλικα του εδω, 12 ευρω στοιχισε


9_me_lampes_anamenes.jpg


το κουτι με το συστημα μεσα


10_test_sto_enydreio.jpg


δοκιμαζοντας το στο μεγαλο ενυδρειο για πρωτη φορα


11_kouti_diakoptis_sto_sump.jpg


εδω το βλεπετε εγκατεστημενο το συστημα διπλα απο το sump με τον διακοπτη του (μπηκε πιο μετα τελικα διοτι παρατηρησα οτι δεν βολευε και τοσο να το βγαζω απο την πριζα)


12_vasi_floterakia_sump.jpg


εδω η βαση με τα φλοτερακια να κανει τη δουλεια της στο sump


-----

-----

-----


Τελειωσα νομιζω με την παρουσιαση, ελπιζω να αξιζε μου πηρε αρκετη ωρα να τα γραψω ολα εδω χα. Και παλι ευχαριστω τον κυρ Πετρο για την βοηθεια του. Θα χαρω να δεχτω τις παρατηρησεις σας και ολα τα σχολια σας ειναι ευπροσδεκτα (θετικα-αρνητικα δεν εχει σημασια)


Καλο βραδυ παιδια. Γιαννης.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυσκαμπαζω απο κατασκευες αλλα απ οτι βλεπω καλα το πηγες! Μπραβο κι ευχαριστουμε που το μοιραστηκες! Σιγουρα θα φανει χρησιμο σε αρκετο κοσμο!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο, απλό και χρήσιμο πρότζεκτ.

Λύσε μου μια απορία, γιατί έβαλες τα φλοτερακια στο sump, αφού η στάθμη του κύριος ενυδρείου σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυσκαμπαζω απο κατασκευες αλλα απ οτι βλεπω καλα το πηγες! Μπραβο κι ευχαριστουμε που το μοιραστηκες! Σιγουρα θα φανει χρησιμο σε αρκετο κοσμο!

Θανκς να εισαι καλα

Συγχαρητηρια..Πολυ καλη κατασκευη...😊😊😉

Χαιρομαι που σου αρεσει

Πολύ ωραίο, απλό και χρήσιμο πρότζεκτ.

Λύσε μου μια απορία, γιατί έβαλες τα φλοτερακια στο sump, αφού η στάθμη του κύριος ενυδρείου σε ενδιαφέρει.

Σε ευχαριστω, ελπιζω να βοηθησει αρκετα παιδια μιας και ειναι μια φτηνη κατασκευη.

Μα αυτη ειναι η ιδεα του sump, εκει μπαινουν ολα τα πραγματα που χρειαζονται σε ενα ενυδρειο, για να μην φαινεται τιποτα στο main tank, με αυτο το σκεπτικο μπηκε εκει. Και το αλλο, στο main tank η σταθμη του νερου ειναι σταθερη μονιμως, στο sump και ειδικα στο τελευταιο διαμερισμα ειναι που αλλαζει η σταθμη του νερου απο την εξατμιση. Εκει λοιπον μπηκαν τα φλοτερακια

Καλη μερα παιδια

Link to comment
Share on other sites

ωραιος συννονοματε! ευχαριστουμε!

ωραια κατασκευη!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία κατασκευή και χρήσιμη! Σίγουρα θα πάρουν ιδέες πολλοί απ'αυτό.

Μπράβο σου!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Γεια στα χέρια σου !!

Πολύ ωραία κατασκευή και ακόμα καλύτερη η παρουσίαση. Έτσι όπως το παρουσιάζεις θα μπορέσει να το φτιάξει ο καθένας μας :thumbsu:

Καλό θα ήταν να γίνει pin για να μην χαθεί

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο για την προσπαθεια φιλε, ωραια παρουσιαση! :thumbsu:

Τα Λεντακια δεν τα εχεις στο σχεδιαγραμμα, θελουν και μια μικρη αντισταση στο +

Αν θες να το ομορφεινεις υπαρχουν κουτακια μαυρα στα καταστηματα ηλεκτρονικων απο 2.50ευρω

Το κοστος της κατασκευης δεν ειναι απαγορευτικο, κι εδω τα υλικα φθηνα ειναι αν εξαιρεσεις την αντλια και το τροφοδοτικο

Mεταφορικα εχεις βαλει;

Εγω μονο τα φλοτερ παρηγγειλα απο ebay

Την βαση των φλοτερ που την βρηκες; ακομα ψαχνω πατεντα

Και μια παρατηρηση: το φλοτερακια πρεπει να εχουν διαφορετικο υψος κανονικα για ασφαλεια

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

:thumbsu::icon_dance::bigemo_harabe_net-193:

Μπράβο Γιάνναρε


Και μια παρατηρηση: το φλοτερακια πρεπει να εχουν διαφορετικο υψος κανονικα για ασφαλεια

Με τον συγκεκριμένο τρόπο συνδεσμολογίας στα φλοτέρ πρέπει να είναι στο ίδιο ύψος γιατί θα πρέπει να ενεργοποιηθούν και τα 2 μαζί, αν κάποιο από τα 2 κολλήσει και δεν κλείσει το κύκλωμα τότε το σύστημα δεν θα δουλέψει , αντίθετα όμως, αν κολλήσει και είναι μόνιμα κλειστό τότε το σύστημα θα λειτουργεί από το 2ο φλοτέρ. Αν ήταν σε διαφορετικό ύψος, αυτό που θα ήταν πιο χαμηλό δεν θα έπαιζε κάποιο ρόλο, θα ήταν πάντα σε θέση να στείλει νερό, και η αντλία θα έστελνε ή θα σταμάταγε το νερό μόνο από εντολές που θα έπαιρνε από αυτό που θα ήταν πιο ψηλά

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε Τακη τωρα; μην με μπερδευεις

Κανεις πολυ μεγαλο λαθος

Με την συγκεκριμενη συνδεσμολογια σε σειρα λειτουργει το κατω φλοτερ και αν για καποιο λογο κολλησει και ανεβει η σταθμη

τοτε σταματα την λειτουργια το πανω φλοτερ

Τακη ετσι δουλευονται οι αναπληρωσεις χρονια τωρα τουλαχιστον στα θαλασσινα

Τι λες ρε Τακη τωρα; μην με μπερδευεις

Κανεις πολυ μεγαλο λαθος

Με την συγκεκριμενη συνδεσμολογια σε σειρα λειτουργει το κατω φλοτερ και αν για καποιο λογο κολλησει και ανεβει η σταθμη

τοτε σταματα την λειτουργια το πανω φλοτερ

Τακη ετσι δουλευονται οι αναπληρωσεις χρονια τωρα τουλαχιστον στα θαλασσινα

Αν ειναι στο ιδιο υψος και τα δυο ποιο το νοημα;

Το πανω ειναι εξω απ το νερο και παραμενει παντα καινουργιο ετοιμο για ενεργοποιηση

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε Τακη τωρα; μην με μπερδευεις

Κανεις πολυ μεγαλο λαθος

Με την συγκεκριμενη συνδεσμολογια σε σειρα λειτουργει το κατω φλοτερ και αν για καποιο λογο κολλησει και ανεβει η σταθμη

τοτε σταματα την λειτουργια το πανω φλοτερ

Τακη ετσι δουλευονται οι αναπληρωσεις χρονια τωρα τουλαχιστον στα θαλασσινα

Αν ειναι στο ιδιο υψος και τα δυο ποιο το νοημα;

Το πανω ειναι εξω απ το νερο και παραμενει παντα καινουργιο ετοιμο για ενεργοποιηση

Κάτι άλλο θα λες Βασίλη, έτσι όπως είναι αυτή η συνδεσμολογία είναι αδυνατον να δουλεύει όπως το λες, όχι τουλάχιστον εν σειρά όπως είναι του Γιάννη εδώ

δες αυτή τη παράσταση και δες γιατι είναι αδύνατον

kykloma_zps3164912e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τακη τα φλοτερ λειτουργουν σαν διακοπτες

Οταν λοιπον το πανω φλοτερ ειναι εξω απ το νερο ειναι κατεβασμενο και το κυκλωμα ειναι ανοιχτο

Το κατω φλοτερ κατεβαινει οταν πεφτει η σταθμη και δινει εντολη

Οταν κολλησει για καποιο λογο και ανεβει η σταθμη ως το πανω φλοτερ τοτε ανεβαινει και κλεινει το κυκλωμα

Link to comment
Share on other sites

Bill σωστά τα λεει ο Τάκης.Είναι σε σειρά συνδεδεμένα .

Για να γίνει αυτό που λες και να δουλευει με την διαφορά ύψους πρέπει να τα συνδέσει παράλληλα.

Για ασφάλεια αλλά και για να δουλευει το κύκλωμα χωρίς αλλαγή στην συνδεσμολογία μπορεί να βάλει το ένα προς τα πάνω(αναποδα) :usd

Κατά τα άλλα είναι μια πολύ καλή και οικονομική λύση για τους καλοκαιρινούς μήνες και όχι μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Τακη τα φλοτερ λειτουργουν σαν διακοπτες

Οταν λοιπον το πανω φλοτερ ειναι εξω απ το νερο ειναι κατεβασμενο και το κυκλωμα ειναι ανοιχτο

Το κατω φλοτερ κατεβαινει οταν πεφτει η σταθμη και δινει εντολη

Οταν κολλησει για καποιο λογο και ανεβει η σταθμη ως το πανω φλοτερ τοτε ανεβαινει και κλεινει το κυκλωμα

Δεν είπα το αντίθετο, 2 διακόπτες είναι, και δεν κερδίζεις κάτι αν είναι σε διαφορετικό ύψος, όποιο και από τα 2 ανοίξει θα σταματήσει να λειτουργεί,

διαφορετικό ύψος βάζουμε για μέγιστο ελάχιστο, όταν εμείς θέλουμε να αδειάσουμε μέχρι ένα σημείο και μετά να γεμίσουμε

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να το εξηγησω παιρετερω, μαλλον μπερδευεστε με τα λαθος + και -

Τακη διπλα εισαι, ελα να το δεις στην πραξη

Η διαφορα υψους επιβαλεται κυριως στο θαλασσινο λογω αλατιου, ετσι ωστε να παραμενει το ενα φλοτερ ανεπαφο και καινουργιο εξω απ το νερο, με το να λειτουργουν και τα δυο εχουν την ιδια φθορα στον ιδιο χρονο

Καλο απογευμα!

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Το κύκλωμα λειτουργεί προφανώς μια χαρά. Με λίγες τροποποιήσεις μπορείς να το κάνεις να δουλέψει με μέγιστη και ελάχιστη στάθμη, αλλά ο μόνος λόγος για να το κάνεις αυτό είναι για να μην παίρνει μπρός η αντλία τόσο συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα υψους επιβαλεται κυριως στο θαλασσινο λογω αλατιου, ετσι ωστε να παραμενει το ενα φλοτερ ανεπαφο και καινουργιο εξω απ το νερο, με το να λειτουργουν και τα δυο εχουν την ιδια φθορα στον ιδιο χρονο

Για αυτόν τον λόγο μάλιστα, όχι ότι υπάρχει διαφορά στο τρόπο λειτουργίας , αλλά έτσι καλύπτεις το θέμα "φθορά στο χρόνο".

Σωστό και ίσως απαραίτητο ειδικά στα αλμυρά νερά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία κατασκευή και χρήσιμη! Σίγουρα θα πάρουν ιδέες πολλοί απ'αυτό.

Μπράβο σου!!! :thumbsu:

Γεια στα χέρια σου !!

Πολύ ωραία κατασκευή και ακόμα καλύτερη η παρουσίαση. Έτσι όπως το παρουσιάζεις θα μπορέσει να το φτιάξει ο καθένας μας :thumbsu:

Καλό θα ήταν να γίνει pin για να μην χαθεί

:thumbsu::icon_dance::bigemo_harabe_net-193:

Μπράβο Γιάνναρε

να ειστε καλα παιδια χαιρομαι που σας αρεσει

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο για την προσπαθεια φιλε, ωραια παρουσιαση! :thumbsu:

Τα Λεντακια δεν τα εχεις στο σχεδιαγραμμα, θελουν και μια μικρη αντισταση στο +

Αν θες να το ομορφεινεις υπαρχουν κουτακια μαυρα στα καταστηματα ηλεκτρονικων απο 2.50ευρω

Το κοστος της κατασκευης δεν ειναι απαγορευτικο, κι εδω τα υλικα φθηνα ειναι αν εξαιρεσεις την αντλια και το τροφοδοτικο

Mεταφορικα εχεις βαλει;

Εγω μονο τα φλοτερ παρηγγειλα απο ebay

Την βαση των φλοτερ που την βρηκες; ακομα ψαχνω πατεντα

χαιρομαι που σου αρεσει βασιλη.

Ποια λεντακια? αυτα που ειναι ενσωματωμενα στο ρελε? αφου πανε με το ρελε μαζι, δεν τα εβαλα εγω. Μια χαρα δουλευουν ετσι οπως τα εβαλα εδω εκτος αν καταλαβα λαθος εδω.

Το φανταζομαι οτι υπαρχουν κουτακια, ωραια η προταση σου αλλα εγω σκεφτηκα να το βαλω στο κουτακι με τις μπατονετες που ειχα να καθεται για αυτο το σκοπο καιρο τωρα. και με βολεψε κιολας, ειχε και τρυπες δικες του χα. ειναι στο sump μεσα δεν φαινεται ετσι κι αλλιως το κουτακι.

για ποια υλικα λες εδω? φλοτερακια, αντλια, τροφοδοτικο, ρελε. τεσσερα υλικα ειναι. ολα αυτα τα πηρα στο ebay στις τιμες που παραθετω πιο πανω. δεν εχουν μεταφορικα, ειναι δωρεαν, δες και τα λινκς τους. το τροφοδοτικο και τα φλοτερακια τα εχω βρει εδω, πολυ πιο ακριβα ομως, γυρω στα 5 ευρω το τροφοδοτικο και γυρω στα 15 ευρω το ενα φλοτερακι. δεν ξερω, ισως και τα πουλανε και πιο φτηνα, δεν το εψαξα πολυ. το ρελε και την αντλια δεν τα εχω βρει εδω στη αθηνα. εκτος αν τα εχεις βρει και εσυ καπου μπορεις και να το αναφερεις εδω αν θελεις βεβαια.

η βαση των φλοτερακιων εγιναν απο ενα μαγαζακι στη θεμιστοκλεους με πλεξιγκλας, μου κοστισε 5 ευρω, τους εδωσα το σχεδιο που ηθελα και μου το εφτιαξαν, τους ζητησα να μου το κανουν με ρεταλια που ειχαν, αν το ηξερα απο την αρχη οτι θα μου επαιρναν πεντε ευρω, δεν θα τα εδινα, θα εψαχνα να κανω αλλη πατεντα. εγινε ομως και δεν με πειραζει πια. ειναι και ομορφη η βαση, σα εργοστασιακη θα ελεγα και με εχει βολεψει πολυ. καθεται καλα στο sump.

Έγινε επεξεργασία - stanisalus18
Link to comment
Share on other sites

για τα υπολοιπα που ειπατε εδω, δεν θα τα σχολιασω, η πρωτη μου αυτοματη αναπληρωση ειναι, καινουργιος στον τομεα αυτο ειμαι. δεν ξερω τι ειναι σωστο και τι λαθος απο αυτα που ειπατε. δεν το εχω και πολυ με τα ηλεκτρονικα κιολας. δεν πειραζει, θα μαθω ομως. θα το παρακολουθησω το συστημα με το καιρο και θα δω αν γινεται κατι λαθος. και θα ενημερωσω. ειναι σε ενυδρειο γλυκου παντως και χωρις λαθρεπιβατες. με το χερι καθε λιγο λιγο αναπληρωνα νερο πριν.

καλο βραδυ παιδια

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα προσεξει οτι ειναι ενσωματωμενα στο ρελε......

Ναι οντως ειναι πολυ καλες οι τιμες εφοσον δεν εχει μεταφορικα

Η βασουλα για τα φλοτερ χαλαλι τα 5 ευρω, ειναι ομορφη

Μπραβο σου και παλι, χρησιμο το θεμα σου :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικάρια έτσι όπως το βλέπω θα πρέπει να δουλέψουν και τα 2 για να ξεκινήσει η αντλία. Δηλαδή υπάρχουν δυο στην σειρά για ασφάλεια. Αυτό που λέει ο Βασίλης με τα δυο φλοτερ, το ένα να δίνει εντολή και το άλλα να κόβει θα πρέπει το ένα φλοτερ να είναι οι επαφές normal close και στο άλλο normal open. Η να υπάρχει κύκλωμα που να υποστηρίζει low level και hi level. Καλά δεν τα λέω;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου και παλι, χρησιμο το θεμα σου :thumbsu:

Να εισαι καλα :)

Ρε παλικάρια έτσι όπως το βλέπω θα πρέπει να δουλέψουν και τα 2 για να ξεκινήσει η αντλία. Δηλαδή υπάρχουν δυο στην σειρά για ασφάλεια.

Ετσι παει στο συγκεκριμενο συστηματακι, για να δουλεψει η αντλια, πρεπει να κατεβουν και τα δυο φλοτερακια μαζι. αν δεν κατεβει καποιο, απλα δεν θα δουλεψει η αντλια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...