Jump to content

Ενυδρειο Υφαλου 500 Λιτρα..


Γαβριλος

Recommended Posts

Μου αρέσει να είναι όλα συμαζεμενα και προσπαθώ όσο μπορώ να τα έχω σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Προς το παρών είναι light stock το ενυδρείο και δεν σκάω πολύ αλλά πιο μετά που θα αρχίσω να στοκαρω θα δω τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια η ιδεα σου με το επιπλο διπλα και πρακτική, γιατι θελεις να βαλεις και chaeto και ATS; Δεν θελεις να το κανεις απλο το συστημα σου; Γιατι να το κουράζεις;

Οσο light και να εισαι καποια στιγμη θα αρχίσεις να το φωρτωνεις, θελεις μεγαλύτερους reactors, και σιγουρα περισοτερο αντιφωσφωρο στο ενυδρειο σου απο οσο καταλαβα,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους ειπα να κανω μια παρουσιαση το νεου μου reef που τρεχει 7 μηνες και περναει ακομα τις "παιδικες αρρωστιες". :bigemo_harabe_net-134:

Ενυδρειο - 140*50*60

Σαμπ - 80*35*35

Λιγα λογια για τον εξοπλισμο.

Protein Skimmer - bubble magus curve 5

Wave maker - Jebao fs8000 + jebao rw8

Αντλια επιστροφης - jebao dc3000

Δοσομετρικη - jebao dp-4

Φωτιστικο - Diy led 280W με arduino mega aquarium controller (τωρα για λιγο εχω ενα με τ5 λογο ενος προβληματος μεχρι να το επισκευασω)

Θερμανση-fluval 300w σε stc-1000

Ψυξη-Pc fans σε stc-1000

ανθρακας και αντιφωσφορος - 2 mini filter x

Chaeto με φωτισμο 11w led

Βραχος - 30κιλα νεκρος + 2 κιλα ζωντανος για μπολι

Αραγωνιτης - ati fiji sand

Μετρησεις.

Kh- 8ppm

Ca-470ppm

Mg-1300ppm

No3-<5

Po4-0ppm

Φωτογραφιες.

TPOtq2ml.jpg

WnnIMdml.jpg

eR7cMgUl.jpg

95XqaABl.jpg

k14wzI8l.jpg

CuCrkmcl.jpg

3ZyqHayl.jpg

HTdli1Al.jpg

we6ZfpHl.jpg

qAdERy5l.jpg

9ShPDVQl.jpg

y8cUMOEl.jpg

88JdijXl.jpg

Vb3Lkurl.jpg

70KZwvHl.jpg

RZF9epBl.jpg

ZHqXKLCl.jpg

RieyyFql.jpg

IuDnnrGl.jpg

Αχ αυτή η DSLR τι μας κάνει…..

Αδελφέ είσαι μάστορας σε όλα σου !!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ παιδια! Σταματη το παλευω φιλε οσο μπορω να σε καλα!

Στα ριακρορακια εχω 100γρ ανθρακα και 100γρ αντηφωσφορο ειναι λιγο λετε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι λιγο βαλε 200 αντιφωσφωρο και ανθρακα και βλεπεις ισως να ανεβεις στον αντιφωσφωρο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω λίγο είναι. Εγώ βάζω κάτι λιγότερο από 200γρ αντιφώσφορο/άνθρακα στα 300 λ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για διευκρινηστε γραμμαρια η ml ;;;;

Νομιζω εχει διαφορα, εγω σε ml μετραω συμφωνα με τις οδηγιες στον αντιφωσφωρο της water waves

Για τον ανθρακα δεν λεει....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για διευκρινηστε γραμμαρια η ml ;;;;

Νομιζω εχει διαφορα, εγω σε ml μετραω συμφωνα με τις οδηγιες στον αντιφωσφωρο της water waves

Για τον ανθρακα δεν λεει....

Νομίζω εξαρτάται από το υλικό. Στο νερό ας πούμε διάβασα ότι η αναλογία είναι 1:1 στο λάδι είναι λιγότερα τα ml αλλά στο μέλι περισσότερα. Εν πάση περιπτώση και επειδή ακριβώς δεν ξέρω την αναλογία στον αντιφώσφορο (χρησιμοποιώ το ίδιο με σένα),

βάζω περίπου 170 γρ. ελπίζωντας ότι πλησιάζω κοντά στα 200 ml. Το ίδιο κάνω και με τον άνθρακα.

Δεν ξέρω αν θα ήταν σωστό να μετράμε την ποσότητα σε ml του αντιφώσφορου με ογκομετρικό δοχείο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πω τι κάνω εγω περίπου 2 χρονια με χρηση αντιφωσφορο απο water waves γενικά δεν εχω κάποιο κανόνα τόσα γραμμάρια ανα λίτρα το πάω ανάλογα τις μετρησεΐς, άνθρακα δεν εχω καθόλου αντιφωσφορο εχω βαλει σε ενα εσωτερικό (600l/h φίλτρο) 80 γραμμάρια τα λίτρα μου σχεδόν 650 και οι τιμες σε φωσφορικά ειναι μηδέν ταΐζω κάθε μέρα ενα κύβο κατεψυγμενη και εχω 7 ψαρια ταιζω και δυο φορες flakes την ημέρα επισης τρέχω και biopellet αλλα αυτα δεν επειρεαζουν καθόλου τα φωσφορικά ειναι για τα νιτρικά. Στα λεω αυτα για μην πελαγωσεις και φορτώνεις με υλικά το ενυδρειο, αν φτάνουν αυτα που εχεις σε εξοπλισμό αλλα και σε γραμμάρια να κρατάς τις μετρήσεις εκει που θες εισαι οκ!

Εσυ εχεις κάποιο θεμα με τα φωσφορικά σου;

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Όμορφα και νοικοκυρεμένα ολα! Ενα μεγάλο μπράβο! :bigemo_harabe_net-180:

Να ρωτήσω κάτι?Δεν πειράζει που το ενυδρείο ειναι δίπλα στο σώμα θέρμανσης ή βοηθάει κιόλας στην θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

Φωσφορικα μετραω 0 η μετρηση γινεται με τεστ salifert απλα εχω αλγες που τραβανε φωσφορικα με αποτελεσμα η μετρηση μου να ειναι ψευδη.

Θα ανεβασω λιγο τον ανθρακα και αντηφωσφορο για λιγο και βλεπω,Γιαννη σε ευχαριστω με το καλοριφερ δεν εχω θεμα γιατι ειναι μεγαλο το ενυδρειο με αποτελεσμα να μου ανεβαζει το πολυ 1 βαθμο πανω στη χειροτερη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαζα 100-120 γρ. Ανθρακα, αλλα θα τον κοψω γιατι δεν βλεπω να επιρεαζουν πολυ τα ζωντανα μου και αυτο το ανακαλυψα οταν βρηκα το φιλτρο που τον ειχα(τον ανθρακα) κολλημενο για βδομαδες, αρα για να εχω θεμα(κλειστα κοραλλια-νεκρωσεις κτλπ) ισως δεν το χρειαζωμαι, εχω δωσει σχεδον ολα τα μ****α κοραλλια...

Αντιφως δεν εχω βαλει κοντα ενα χρονο τωρα, ισως τον ξεκινησω για να καταπολεμισω καποιες αλγες που εχω ακομα... Ισως σε καποιο φιλτρο η ισως παρω εναν ριακτορα μικρο...

Link to comment
Share on other sites

Το πλέον συνηθησμενο λαθος που γινεται ειναι να μπλέκονται τα γραμμάρια με τα ml οταν μιλαμε για ανθρακα και αντιφωσφωρο.

Οποτε μαλλον θα υποθέσω οτι τα γραμμάρια που βλεπω να αναφέρονται ειναι ml. Οι ποσοτητες σε ml ειναι πολυ διαφορετικές και λιγότερες απο τα γραμμάρια.

Παντα να υπολογίζετε σε ml αφου εινα το πλέον ευκολο να μετρήσουμε, να εχουν καποια σταθερα και να εχουμε ακρίβεια καθε φορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

OK!

Χθες ανεβασα την ποσοτητα ανθρακα και αντηφωσφορο και καθαρισα τον εξωπλησμο περιμενω να δω τα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Το πλέον συνηθησμενο λαθος που γινεται ειναι να μπλέκονται τα γραμμάρια με τα ml οταν μιλαμε για ανθρακα και αντιφωσφωρο.

Οποτε μαλλον θα υποθέσω οτι τα γραμμάρια που βλεπω να αναφέρονται ειναι ml. Οι ποσοτητες σε ml ειναι πολυ διαφορετικές και λιγότερες απο τα γραμμάρια.

Παντα να υπολογίζετε σε ml αφου εινα το πλέον ευκολο να μετρήσουμε, να εχουν καποια σταθερα και να εχουμε ακρίβεια καθε φορα.

Μάριε δηλαδή είναι σωστό να υπολογίζω τα ml του αντιφώσφορου σε ογκομετρικό δοχείο?

Τα 200 ml τα μέτρησα 143γρ με ζυγαριά ακριβείας. Βλέπεις λογική αυτή την αναλογία?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα facelift το φωτιστικο το κοντινα 3 ποντους και εβαλα τον arduino πανω αυτη την φορα νομιζω οτι εκατσε ωραια (πριν ηταν πολυ γουμαρι).

Πριν
2FB1u7vl.jpg
Fv6aiHhl.jpg
Μετα
CqrL60Gl.jpg
EjnRD3Sl.jpg
MO5V7HRl.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία δουλειά το φως σου φίλε μου.. το φινίρισμα του δεν εχει να ζηλέψει σε τίποτα απο τα έτοιμα της αγοράς

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια εβαλα τα δυνατα μου,εκανα μερικα λαθακια και τα διορθωνω τωρα αλλα πρωτη φορα εφιαξα φωτιστικο led.

Νικο αναβει αλλα δεν δουλευει το touch στον arduino και περιμενω να ερθει η καινουρια οθονη και τα uv led που θελω να προσθεσω,το φωτιστικο συνολικα θα εχει 280w led νομιζω οτι ειναι υπερ αρκετα για ενυδρειο 140*50*60.

Και μια φωτο απο το ενυδρειο σχεδον καθαρισε απο αλγες. :jig:

BKTeVrbl.jpg

Έγινε επεξεργασία - Γαβριλος
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μάριε δηλαδή είναι σωστό να υπολογίζω τα ml του αντιφώσφορου σε ογκομετρικό δοχείο?

Τα 200 ml τα μέτρησα 143γρ με ζυγαριά ακριβείας. Βλέπεις λογική αυτή την αναλογία?

Καθε υλικο εχει και λιγο διαφορετικο βαρος. Ετσι και αλλιως ακομα και οι εταιριες με βαση τη χωριτηκοτητα πουλάνε τα υλικα τους, για ανθρακα και αντιφωσφωρο οχι με βαση το βαρος. Το βαρος ειναι για αλλα χημικα οπως τα αλατια.

Το φωτιστικο φαινετε υπεροχο!! Πολυ ωραιο φινιρισμα και η φωτογραφια με την αντανάκλαση του ενυδρειου πανω του πολυ καλλιτεχνική. Το φωτιστικο led με τα 280w φαινετε μια χαρα για το ενυδρειο σου αφου τα λιτρα σου ειναι περιπου 400 εχεις μια καλη αναλογια. Πρόσεχε μονο τη διασπορά και την ποικιλια (οχι τα ψαρικά.. :P ) σε χρωματα και πιστευω ολα θα πανε καλα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό έχει 10βατα led και τα κανάλια του Κοντρολερ είναι rgb - blue - royal blue - UV - white και lunar που έχω 3 χ 3w royal blue. Τα έχω χωρίς φακούς για να μην έχω το φαινόμενο disco.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...