Jump to content

Αμμωνία-Νιτρικά-Νιτρώδη Όλα 0


Selene

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω στήσει το ενυδρείο μου από τις 26/01 και προσθέτω κάθε δύο μέρες λίγη τροφή σε υφασμάτινο σακουλάκι και βακτήριο της Sera καθημερινά για να το στρώσω, όμως μετά από αρκετές μετρήσεις που έχω κάνει με υγρά τεστ της API η αμμωνία , τα νιτρώδη αλλά και τα νιτρικά μου είναι 0. Έχω διαβάσει πολλά post με την ίδια μέθοδο στρωσίματος και η αμμωνία εμφανίζεται μετά από 2-3 μέρες και αναρωτιέμαι για ποιο λόγο δεν έχω δει ακόμα εγώ. Επίσης, εδώ και 5 μέρες έχει παρουσιαστεί καφέ άλγη σε φυτά, βυθό και τζάμια -διάβασα ότι μπορεί να παρουσιαστεί σε νεοσύστατα ενυδρεία και απλά υποχωρεί σωστά; ή πρέπει να κάνω κάτι; - . Από φυτά εχω Hygrophila difformis, vallisneria, anubia nana και echinodorus bleheri και στο φίλτρο ( εσωτερικό) filter wool, siporax mini, μπλε σφουγγαρι και κεραμικο βιολογικο υλικό. Φυσικά δεν έχω ψάρια ακόμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Κανε υπομονη αμομη. Ακολουθησε τις οδηγιες των βακτηριων και ολα θα γινουν. Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο, δωστου χρονο. Η καφε αλγη ειναι φυσιολογικη, μην σε ανησυχει. Θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει.

Link to comment
Share on other sites

Η καφέ αλγη είναι η διατομική κ θα φυγει μόνη της.Ξαναδιάβασε τις οδηγίες των τέστ,κάπου μάλλον λάθος.Κοίτα μήπως έχουν λήξει.

Ρίχνεις καθόλου τροφή στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι από τις 26/01 προσθέτω τροφή στο ύφασμα κάθε δυο μέρες. Τα τεστ δεν έχουν λήξει και τα έχω επαναλάβει πάρα πολλές φορές. Μου φαίνεται πολύ περίεργο που δεν έχει εμφανιστεί αμμωνία ακόμα για αυτό είπα να ρωτήσω εδώ. Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνεται λάθος.

Έγινε επεξεργασία - Selene
Link to comment
Share on other sites

Κάνε τεστ αμμωνίας και αντι για νερό απο το ενυδρείο βάλε AZAX το απλό με αμονιαζολ,

αν δεν σου δείξει αμμωνία τότε μάλλον φταινε τα τεστ

hero_details_gls_clnr_sqz_classic.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι υφασματινο σακουλακι ειναι αυτο και ποση τροφη ριχνεις?

Αποχη με ψιλη τρυπα εχεις?

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Τι υφασματινο σακουλακι ειναι αυτο και ποση τροφη ριχνεις?

Αποχη με ψιλη τρυπα εχεις?

Βαλε την τροφη σε αποχη και αυξησε την ποσοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι απόχη είναι το σακουλάκι και βάζω περίπου 1 κ.γλυκού τροφή κάθε 2 μέρες. Το τεστ με το ΑΖΑΧ δεν το έχω κάνει ακόμα για να δω μήπως φταίνε αυτά , το θέμα όμως είναι ότι και τα νιτρώδη είναι 0. Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Μη νομιζεις οτι και με λιγη τροφη παντως δεν στρωνει, επειδη ετσι το βλεπεις στις μετρησεις.

Με λιγη τρoφη κανει κατι σαν silent cycling.

Απλα ετσι, δεν μπορεις να βαλεις μεγαλυτερη ιχθυοφορτωση στην αρχη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από εμένα.

Το στρώσιμο χρειάζεται πολύυυυ υπομονή γιατί μπορεί να κάνει και πάνω από μήνα για να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.

Μην αγχώνεσαι. Βάλε περισσότερη τροφή όπως λέει ο Jimi τσέκαρε και το τεστ της αμμωνίας όπως σου είπαν και θα βρεις την άκρη...

Πάντως επειδή έχεις φυτά μπορεί και να μην δεις νιτρικά γιατί θα καταναλώνονται από τα φυτά. Πάντως αμμωνία και νιτρώδη λογικά θα μετρήσεις...

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω ότι μπορεί να πάρει αρκετό καιρό, απλά είναι 3 εβδομάδες τώρα και μου φάνηκε περίεργο να μην μετράω καθόλου αμμωνία και νιτρώδη. Το τεστ με το ΑΖΑΧ έδειξε αμμωνία 0.5 ( ίσως λίγο πιο ανοιχτό χρώμα), οπότε τα τεστ είναι εντάξει; Σήμερα έβαλα και παραπάνω τροφή και περιμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...