Jump to content

Φωτισμος Ενυδρειου.


Georg28

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο ( 54 L ) με μια λαμπα 15W και την αναβω λιγοτερο απο 8 ωρες οπως μου ειπε η πωλητρια.

Η ερωτηση μου ειναι ομως αμα παιζει μεγαλο ρολο το τη ωρες εχω ανοιχτο το φως . ( εγω π.χ. το εχω απο τις 5μ.μ. μεχρι τις 10μ.μ. )

Link to comment
Share on other sites

Το φως το αναβεις οποιες ωρες θες εσυ,δηλαδη τις ωρες που εισαι περισσοτερο στο σπιτι με εναν χρονοδιακοπτη,αρκει να ειναι συνεχομενες.

Αν εχεις φυτα μεσα αναβε τα φωτα ενα 8ωρο

Link to comment
Share on other sites

Εχω καποια ( οχι και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ) και το αναβω λιγοτερο απο 8 ωρες. Αρα δεν πειραζει ποιες ωρες το αναβω ;;;

Οχι.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν πειραζει ποιες ωρες αλλα καλο ειναι να βρεις ενα 8ωρο και να μην το αλλαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι φυτά έχεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα να τα φηνεις και λιγο τα ψαρια στο σκοταδι ετσι. Δηλαδη μην τα αναβεις 12 το βραδυ με 8 το πρωι.

Link to comment
Share on other sites

Σταδιακά μπορείς να αυξήσεις την φωτοπερίοδο του ενυδρείου σου από πέντε ώρες που είναι τώρα, σε επτά.

Ολες οι μεταβολές πρέπει να γίνονται σταδιακά για να μην γεμίσεις άλγες.

Τα περισσότερα από τα φυτά θα είναι εντάξει. Βέβαια ανάλογα με το βαθμο δυσκολίας του κάθε φυτού μπορεί η ένταση

του φωτισμού σου να μην είναι επαρκής (ανάλογα με το είδος των φυτών).

Η χρήση χρονοδιακόπτη είναι απαραίτητη και θα σε βοηθήσει στη σταθερότητα της διάρκειας φωτισμού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε φωτογραφίες! ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα μου παντος φαινονται μια χαρα, εχω κερατοφυλλο και ενα ακομα που δεν ξερω πως λεγεται...

πεντε ωρες δεν φτανουν παντως....για να φωτοσυνθεσουν επαρκως , τι λαμπα εχεις ? Δοκιμασε αυτα που σου προτειναν και πιο πανω τα παιδια για τον φωτισμο και θα εχεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Οι αναγκες του κερατοφυλλου ειναι περισσοτερο σε νιτρικα παρα σε φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα χρειαζονται να φωτοσυνθετουν! Το κερατοφφυλλο ισως να ειναι ενταξει με 5ωρο ( που δεν το νομιζω ) αλλα το αλλο ισως να εχει προβλημα!

Εσυ δεν θες να βλεπεις το ενυδρειο σου λιγο παραπανω;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και θελω αλλα ετσι και αλλιως μεχρι 8ωρο θελει....δεν γινεται να κανουμε τιποτα για αυτο ....( εγω τωρα σιγα-σιγα αρχιζω με μικρα βηματα να ανεβασω λιγο την ωρα φωτισμου )

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, δεν ειπαμε να πας αμεσως. Αλλα ουτε ειπαμε να βαρας και 20ωρα! 8 ωρες ειναι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...