Jump to content

Γαλαζιος Καρχαριας Στην Ψαθα Μεγαρων


Recommended Posts

http://www.newsbomb.gr/ellada/news/story/555602/megara-leykos-karxarias-vgike-sta-rixa-photos

Καλημερα ...Το παιδι που ειδε τον καρχαρια και ο ανθρωπος που τον ανεσυρε ειναι γνωστοι μου...Τα μικρα δεν ξερω τι εγιναν...😊😊

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν είναι η πρώτη φορά. Εκεί στην ψάθα έχουν κάνει την εμφάνιση τους αρκετές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ναι στην περιοχη μου ειναι...Γαλαζιος ειναι...Σταματη δεν ειναι η πρωτη φορα που ειδαν αλλα ειναι η πρωτη που επιασαν και ηταν και εγκυος..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ναι στην περιοχη μου ειναι...Γαλαζιος ειναι...Σταματη δεν ειναι η πρωτη φορα που ειδαν αλλα ειναι η πρωτη που επιασαν και ηταν και εγκυος..

Κρίμα στο ζωντανό, ας μην ξεχνάμε, εμείς εισβάλουμε στον χώρο τους και όχι αυτά στον δικό μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και βιντεάκι στο youtube με άλλη εμφάνιση καρχαρία (μικρού) στην Ψάθα το '10.

Link to comment
Share on other sites

Ο καρχαριας βρεθηκε με παραγαδι στο στομα του...Και χοντρο παραγαδι...Ταμωρα δεν νομιζω οτι επεζησαν..

Link to comment
Share on other sites

Ωωωω... τι παράξενο... βρέθηκε καρχαρίας στη θάλασσα!!!!!

Οι δημοσιοΚΑΦΡΟΙ τον βάφτισαν και λευκό όπως έμαθα... καθ' ότι ΔΕΝ βλέπω πλέον τα συνήθη κανάλια, στην τηλεόραση.-

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ βλέπω πλέον τα συνήθη κανάλια, στην τηλεόραση.-

 

Όποιος αποφεύγει τα γνωστά ελληνικά κανάλια έχει το κεφάλι του ήσυχο από την τρομολαγνεία.

Δυστυχώς το φαινόμενο περνάει και στο ίντερνετ σιγά σιγά, αλλά ευτυχώς έχουμε ακόμα μεγάλη ποικιλία :-)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τόσο όμορφο ζωντανό ,κρίμα....:(

"Βρέθηκε σε ρηχά νερά"αναφέρεται στο άρθρο...Γιατί όλο και πιο συχνά τα ζωντανά αυτά βγαίνουν στα ρηχά,δεν θα μας προβληματίσει;;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως με προβληματιζει πως αφου βγηκε στα ρηχα, αντι να το ξαναστειλουμε στα βαθια, το στειλαμε στα καρβουνα κι αυτο και τα μωρα του!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τόσο όμορφο ζωντανό ,κρίμα.... :(

"Βρέθηκε σε ρηχά νερά"αναφέρεται στο άρθρο...Γιατί όλο και πιο συχνά τα ζωντανά αυτά βγαίνουν στα ρηχά,δεν θα μας προβληματίσει;;

ΔΕΝ είναι ασύνηθες να κυνηγάνε σε αυτά εκεί τα νερά... τέτοια ψάρια. Έχουν κάνει πολλές εμφανίσεις στο παρελθόν και από διαφορετικά είδη (καρχαρία).

Η διαμόρφωση της ακτογραμμής "βοηθάει" να βγουν ρηχά για τροφή... κι απλά το κάνουν.- ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή στην συγκεκριμένη περιοχή είμαι πολλά χρόνια μπορώ να σας πω ότι έχουν κάνει την εμφάνιση τους πολλές φορές γαλάζιοι καθώς επίσης και έχουν αλιευτεί πάρα πολλές φορές. Επειδή είναι κόλπος κλειστός μπαίνουν και δεν μπορούν να φύγουν. Το ίδιο ισχύει και για τα δελφίνια που μπαίνουν στον Κορινθιακό. Μάλιστα πριν μερικά χρόνια ένα δελφίνι έβγαινε στην παραλία του Αλεποχωρίου και είχε γίνει το θέμα του καλοκαιριού αφού άφηνε τους ανθρώπους να το πλησιάζουν και έπαιζε μαζί τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ είναι ασύνηθες να κυνηγάνε σε αυτά εκεί τα νερά... τέτοια ψάρια. Έχουν κάνει πολλές εμφανίσεις στο παρελθόν και από διαφορετικά είδη (καρχαρία).

Η διαμόρφωση της ακτογραμμής "βοηθάει" να βγουν ρηχά για τροφή... κι απλά το κάνουν.- ;)

Συμφωνώ απολύτα με όσα λές κ δεν στέκομαι όμως μόνο σε αυτήν την περιοχή ή περίπτωση.

Η τροφή όπως είπες είναι το θέμα,ρήμαξαμε τα ψάρια,τις περιοχές όπου γεννούν,εισβάλλαμε σε κάθε πόντο του ζωτικού τους χώρου.

Στον κορινθιακό γενικά είναι γνωστή η παρουσία καρχαριών κ εχουν θεαθεί πολλές φορές κ είναι περιοχή όπου γεννούν,οπότε τπτ παράξενο στην περίπτωση.Ομως ξαναλέω,όλο κ πιο συχνά βρίσκονται σε πολύ ρηχά νερά κ όχι μονο εδώ,αυτό λέω οτι πρέπει να προβληματίσει τους δημοσιογράφους κ να γράψουν κανενα αρθρο να μάθει ο κοσμος 2 πράγματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτα με όσα λές κ δεν στέκομαι όμως μόνο σε αυτήν την περιοχή ή περίπτωση.

Η τροφή όπως είπες είναι το θέμα,ρήμαξαμε τα ψάρια,τις περιοχές όπου γεννούν,εισβάλλαμε σε κάθε πόντο του ζωτικού τους χώρου.

Στον κορινθιακό γενικά είναι γνωστή η παρουσία καρχαριών κ εχουν θεαθεί πολλές φορές κ είναι περιοχή όπου γεννούν,οπότε τπτ παράξενο στην περίπτωση.Ομως ξαναλέω,όλο κ πιο συχνά βρίσκονται σε πολύ ρηχά νερά κ όχι μονο εδώ,αυτό λέω οτι πρέπει να προβληματίσει τους δημοσιογράφους κ να γράψουν κανενα αρθρο να μάθει ο κοσμος 2 πράγματα ;)

Mπααααααα, τους φτανει μονο που τον πιασαμε! Για τα μωρα κουβεντα! Μονο αναφερανε οτι γεννησε για να γινει πιο δραματικο!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Επειδή στην συγκεκριμένη περιοχή είμαι πολλά χρόνια μπορώ να σας πω ότι έχουν κάνει την εμφάνιση τους πολλές φορές γαλάζιοι καθώς επίσης και έχουν αλιευτεί πάρα πολλές φορές. Επειδή είναι κόλπος κλειστός μπαίνουν και δεν μπορούν να φύγουν. Το ίδιο ισχύει και για τα δελφίνια που μπαίνουν στον Κορινθιακό. Μάλιστα πριν μερικά χρόνια ένα δελφίνι έβγαινε στην παραλία του Αλεποχωρίου και είχε γίνει το θέμα του καλοκαιριού αφού άφηνε τους ανθρώπους να το πλησιάζουν και έπαιζε μαζί τους.

Υπάρχει περίπτωση να είναι το ίδιο δελφίνι που έβγαινε στο Λουτράκι... και του είχαν δώσει το όνομα Κυριακή;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτα με όσα λές κ δεν στέκομαι όμως μόνο σε αυτήν την περιοχή ή περίπτωση.

Η τροφή όπως είπες είναι το θέμα,ρήμαξαμε τα ψάρια,τις περιοχές όπου γεννούν,εισβάλλαμε σε κάθε πόντο του ζωτικού τους χώρου.

Στον κορινθιακό γενικά είναι γνωστή η παρουσία καρχαριών κ εχουν θεαθεί πολλές φορές κ είναι περιοχή όπου γεννούν,οπότε τπτ παράξενο στην περίπτωση.Ομως ξαναλέω,όλο κ πιο συχνά βρίσκονται σε πολύ ρηχά νερά κ όχι μονο εδώ,αυτό λέω οτι πρέπει να προβληματίσει τους δημοσιογράφους κ να γράψουν κανενα αρθρο να μάθει ο κοσμος 2 πράγματα ;)

Για να γράψεις (ώστε να μάθει ο κόσμος)... πρέπει να γνωρίζεις πρώτα εσύ. Αυτοί που γράφουν... ΔΕΝ έχουν ιδέα.

Έχουν βαφτίσει αυτόν τον γαλάζιο... λευκό και γνωρίζω κι άλλη περίπτωση του περασμένου καλοκαιριού με Mako που κι εκείνον λευκό τον βάφτισαν.

Γι αυτό κι εγώ τους έχω βαφτίσει... δημοσιοΚΑΦΡΟΥΣ. ;)

Καρχαρίες είναι παντού σε όλη τη θάλασσα γύρω από τη χώρα μας... στον Κορινθιακό έχω συναντήσει λευκό (έκανα ψαροντούφεκο)... στην Εύβοια γκρίζο... σε ταξίδια μου τους έχω δει να κολυμπούν στην επιφάνεια... αυτοί το παρουσιάζουν λες και εμφανίστηκε αρειανός στη θάλασσα.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να γράψεις (ώστε να μάθει ο κόσμος)... πρέπει να γνωρίζεις πρώτα εσύ. Αυτοί που γράφουν... ΔΕΝ έχουν ιδέα.

Έχουν βαφτίσει αυτόν τον γαλάζιο... λευκό και γνωρίζω κι άλλη περίπτωση του περασμένου καλοκαιριού με Mako που κι εκείνον λευκό τον βάφτισαν.

Γι αυτό κι εγώ τους έχω βαφτίσει... δημοσιοΚΑΦΡΟΥΣ. ;)

Καρχαρίες είναι παντού σε όλη τη θάλασσα γύρω από τη χώρα μας... στον Κορινθιακό έχω συναντήσει λευκό (έκανα ψαροντούφεκο)... στην Εύβοια γκρίζο... σε ταξίδια μου τους έχω δει να κολυμπούν στην επιφάνεια... αυτοί το παρουσιάζουν λες και εμφανίστηκε αρειανός στη θάλασσα.-

Δεν νομίζω να είναι απαραιτητη η γνώση,διάθεση για σωστή ενημέρωση και ψάξιμο χρειάζεται.Γιαυτο και εχουμε γεμίσει με σάπια ρεπορτάζ και η οικολογία έχει περιοριστεί στην ενημέρωση σε επίπεδο φωτογραφιών απο κάποιο ψάρεμα...Γνωρίζουμε πολλά για τις ταβέρνες κάθε περιοχής και ελάχιστα για την θάλασσα μπροστά τους!

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες... δηλαδή θα σου αναλύσω ένα θέμα επειδή το έψαξα... κι όχι αν γνωρίζω καλά το αντικείμενο;

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες... δηλαδή θα σου αναλύσω ένα θέμα επειδή το έψαξα... κι όχι αν γνωρίζω καλά το αντικείμενο;

αχχαχαχα τωρα με μπέρδεψες εσυ... :o

Aστο γιατί φευγω και βασικά συμφωνούμε,ότι οι ειδήσεις τέτοιου τύπου ειναι της πλάκας. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...