Jump to content

Προς Το Παρόν


Recommended Posts

Καλησπέρα, σας αναφέρω τι έγινε αυτές τις μέρες!τα χρυσόψαρα μια χαρά,έκανα αλλαγή νερού 30%,σήμερα έφτιαξα Diy co2,ρίχνω prime κάθε μέρα, στην αρχή που έβλεπα μια θολούρα στο βυθό τώρα είναι πεντακάθαρος!

post-60275-0-06424200-1423924245_thumb.jpg

post-60275-0-28656400-1423924256_thumb.jpg

post-60275-0-51770300-1423924264_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επίσης θα το κάνω φούλ φυτεμένο με διάφορα φυτά!πότε πιστεύετε μπορώ να βάλω ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου!! Καλυτερα βγάλε τα ψαράκια και βαλε λίγη τροφη μεσα σ ενα Τούλα στην έξοδο του φίλτρου σου για να μπουκιά ζει και θα στρώσει το ενυδρείο! Κριμα να το κανεις με ψαράκια μεσα !!

Link to comment
Share on other sites

Μεσα σ ενα τούλι για να μουλιάζει η τροφή εννοώ....αυτο το autocorrect αχαχα!,

Link to comment
Share on other sites

αυτά θα τα βγάλω,τα έχω προσωρινά μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο!

Εχει τοσους τροπους για να στρωσεις ενα ενυδρειο και εσυ επέλεξες με ψαρια? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

sotosgreek Σε δίνει στεγνά ο κορέκτορας ;)

Ναι αστα...και ποιος δεν την εχει πατήσει! "Κορέκτορας" ωραια λέξη!χαχαχα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτά τα είπαμε σε άλλο θέμα και έχουν 4 μέρες χωρίς πρόβλημα,το ενυδρείο στρώνεται με βακτήρια και πάει μια χαρά γι αυτό άυριο θα τηλεφωνήσω να μου φέρουν τα τέστ και σιγά σιγά βάζω τα ψάρια!αυτά τα βγάζω!επίσης το diy co2 το έβαλα να γίνεται η ζύμωση απο τις 14:30 χθές ,το βράδυ σταμάτησε και σήμερα στις 14:30 άρχισε νομίζω να γίνεται η ζύμωση γιατί μετράω έξω απο το μπουκάλι 23 βαθμούς!παρόλα αυτα απο την αερόπετρα δεν βλέπω να βγάζει φουσκάλες!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω κατι να προτείνω φίλε μου απλα αναρωτιέμαι επειδη λες συνεχεια οτι θα τα βγάλεις αλλα δεν λες αν εχεις κάποιον να τα δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα έβαζα diy co2. Είναι νέο το ενυδρείο σου και δεν θα συγχωρέσει εύκολα λάθη...

Θα πρότεινα τα εξής:

1. Πάρε τις μετρήσεις για το νερό και δες σε τι στάδιο βρίσκεται ο κύκλος του αζώτου.

2. κανόνισε που θα πάνε τα ψάρια γιατί δεν θα είναι εύκολο να τα χαρίσεις.

3. Βγάλε τα πλαστικά από το ενυδρείο και βάλε φυσικά υλικά (ξύλα, πέτρες). Υπάρχει κίνδυνος με την πάροδο του χρόνου τα πλαστικά να κάνουν ζημιά. Άσε που στο περιβάλλον των ψαριών δεν υπάρχουν ναυάγια δύτες κλπ. Πάντως σχεδόν Όλοι την πατήσαμε ξεκινώντας...

4. Ψάξε για τα φυτά που θελεις και ξεκίνησε το φύτεμα.

5. Όταν τα φυτά μεγαλώσουν θα δεις τι απαιτήσεις έχουν και τότε θα αποφασίσεις αν θα βάλεις διοξείδιο.

6. Έχεις αποφασίσει την ψαροσυνθεση? Θα μαλακωσεις το νερό ή όχι? Ίσως να πρέπει να ρωτήσεις και στο κατάστημα για το στοκ που έχει και να ρωτήσεις τι μπορεί να σου φέρει...

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε κι άλλο τη στάθμη του νερού και θα δείξουν οι μετρήσεις σου ποτέ θα βάλεις ψάρια επίσης θα συμφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω πετά έξω ότι ψεύτικο υπάρχει και πριν αγοράσεις οτιδήποτε ρωτά για να μην πετάς τζαπα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

πρώτον δεν έχω τίποτα ψεύτικο εκτός απο το ναυάγιο που είναι και αυτό πέτρινο!τα φυτά δεν ξέρω αν φαίνεται στην φωτογραφία αλλά έχουν ανάγκη απο διοξείδιο και απο κάλιο(το οποίο θα προσθέσω)!γιατί ήταν ταλαιπορημένα απο την αποστολή!διαφωνώ ότι δεν πρέπει να άλω co2 γιατί τα χρυσόψαρα δεν έχουν ιδιαίτερα προβλήματα αλλά ουτε και τα φυτά!ψαροσύνθεση θα βάλω endlers,ancistrus cirrhosus,γαρίδες red cherry!έχω αποφασίσει τι φυτά θα βάλω περιμένω να φύγουν τα χρυσόψαρα για να μην μου τα φάνε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...