Jump to content

My Piranha Attacked Me...


griffin_23

Recommended Posts

είναι αρκετά παλίο άρθρο αλλά ενδιαφέρον για όσους έχουν στην κατοχή τους τέτοια ψάρια. το βρήκα κατα λάθος αφού έψαχνα διάφορα στα ενυδρειακά forum.

http://www.plantedtank.net/forums/showthread.php?t=33899

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα με εχει δαγκωσει καπως ετσι .......,......,...............................................................................το πιτ μπουλ του αδερφου μου. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα καλό δάγκωμα από πιράνχα έχει ο φίλος Beast

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά θα το σκεφτόμουν πααααρα πολύ σοβαρά να φιλοξενήσω τέτοια ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με τόσο χέρι που βάζω κάθε μέρα στο ενυδρειο, τωρα θα ήμουν με προσθετικά μέλη. Απο την άλλη, γιατι να μην διατηρείς τέτοια ψάρια αν είσαι προσεκτικός εκει που πρεπει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι έχοντες πιράνχας, προσοχή μην απατήσετε συζύγους, τα ψαράκια σας τα βλέπω με απρόσμενο σνακ :-P

Link to comment
Share on other sites

Οι έχοντες πιράνχας, προσοχή μην απατήσετε συζύγους, τα ψαράκια σας τα βλέπω με απρόσμενο σνακ :-P

Χαχαχα!
Link to comment
Share on other sites

βασικά αν είσαι προσεκτικός δεν θα συμβεί ποτέ τίποτα. Στη περίπτωση του, ήταν απλά άτυχος και απρόσεχτος…..μου μοιάζει με τη περίπτωση που χρησιμοποιείς ένα πολύ κοφτερό κουζινομάχαιρο και σου πέφτει και πας να το πιάσεις για να μην καταλήξει στο πάτωμα…… απλά έχεις φάει το χέρι σου….. το αφήνεις να πέσει και το πιάνεις από τη λαβή και συνεχίζεις τη δουλειά σου. Έτσι και με το πιράνχα αν πηδήξει δεν το πιάνεις με τα χέρια παρά μόνο με απόχη και όταν βάζεις χέρια στο ενυδρείο είσαι έξτρα προσεχτικός. Δεν είχα ποτέ πιράνχα αλλά έχω μια σμέρνα 60 εκατοστών και κάθε φορά που κάνω εργασίες συντήρησης στο ενυδρείο είμαι ιδιαίτερα προσεχτικός.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι έχοντες πιράνχας, προσοχή μην απατήσετε συζύγους, τα ψαράκια σας τα βλέπω με απρόσμενο σνακ :-P

Καλόοοοο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει απο κοντά ενυδρείο με red belly και ήταν απίστευτα όμορφα ψάρια. δεν θα με προβλημάτιζε να έφτιαχνα ένα απλά θέλουν extra προσοχή και πάντα να ακολουθείς οι οδηγίες ασφαλείας με αυτά τα ψάρια. συν οτι δεν είναι για αρχάριους.

Link to comment
Share on other sites

όταν σε δαγκώνει ένα πιράνχα δείχνει την αγάπη του :death:

Ακριβώς....θέλει ενα κομμάτι του εαυτού σου!

Έτσι έκανα κι εγω με τις δυο συγχωρεμένες συζύγους μου.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 13 διαφορετικά είδη πιράνια και αμέτρητα ψάρια εξ αυτών, έχω ακόμα όλα τα άκρα μου ακέραια...

Το περιστατικό στο λίνκ περιγράφει ξεκάθαρα λάθος χειρισμό του ψαριού και σε καμία περίπτωση δέν φταίει το ψάρι....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολυτα με τον Χάσκυ.Λάθος χειρισμός ξεκάθαρα.Εκτος απο τα πιράνια μου τωρα,έχω κρατήσει σαλάχια κ άλλα ψάρια που θεωρητικά μπορούν να μας τραυματίσουν,ποτέ δεν αισθάνθηκα καν απειλή.Λίγο προσοχή θέλει.

Οπως δεν θα πιάσω πχ έναν γκιμπισεπς εξω απο το νερό με γυμνά χέρια,δεν θα πιάσω κ ένα πιράνι. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς....θέλει ενα κομμάτι του εαυτού σου!

Έτσι έκανα κι εγω με τις δυο συγχωρεμένες συζύγους μου.

τις πέταξες στο ενυδρείο δηλαδή; :bigemo_harabe_net-171:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...