Jump to content

Προβλημα Με Ασπρη Βλεννα


Recommended Posts

Γεια σας ,

εδω και μερικες μερες αντιμετωπιζω ενα σοβαρο προβλημα με ασπρη-ροζ βλεννα στο ενυδρειο που γεμιζει στα σημεια οπου δεν πιαννει το φως , εχουν γεμισει τα φιλτρα και οι βραχοι κυριωσ απο κατω αλλα και πανω στιν αμμο σε λιγοτερο βαθμο .

το ενυδρειο ειναι σχετικα καινουργιο (2 μηνων) αλλα τα βραχια και την αμμο την μετεφερα απο ενα προηγουμενο ενυδρειο που ειχα στιμενω για 3 χρονια . μηπωσ ξερει καποιος κατι περισσοτερο για το προβλημα αυτο ;; ολες οι παραμετροι του νερου ειναι οκ και ο φωτισμοσ καινουργιος .

Link to comment
Share on other sites

post-60593-0-95144300-1424027725_thumb.jpg

ανεβασα foto για δειτε το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ περίεργο. Δεν έχω πετύχει κάτι παρόμοιο.

Συνήθως υπερβολική παραγωγή βλένας βλέπουμε όταν υπάρχει στρες τόσο σε μερικά είδη ψαριών όσο και σε μ****α, LPS κοράλια.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις μήπως κάποιο οργανισμό και απο όπου περναει αφηνεί βλένα? Π.χ εμενα μερικα σαλιγκάρια αφήνουν κάτι σαν "ζελε" απο εκει που περνάνε. Αλλα όχι παντα.

Link to comment
Share on other sites

όχι δέν έχω κάτι που να βγάζει βλέννα , νομίζω είναι κάτι βιολογικό αλλά δέν ξέρω τί είναι ...3 χρονια ασχολούμε αλλά πρώτη φορά αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Μια γενικη φωτο βαλε και πες τι μηχνηματα εχεις τι ρουτινες κανεις και τι ριχνεις καθημερινα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βάζω foto από το ενυδρείο μου για να έχετε καλύτερη εικόνα. το ενυδρέιο είναι RED SEA 250 λτ ,με ενσωματωμένο protein skimmer , 2 water pumps , xρησιμοποίω στα φιλτρα στερεό αντιφοσφορο , bioballs , .οι live rocks και η άμμος εχουν μεταφερθεί από το προηγούμενο μου ενυδρείο στιμένο 4 χρονια . καθημερινά βάζω υγρό po4,so3 . βατηρια , οι αλατοτητα ειναι 1027 , ca 400 , γεννικα όλεσ οι παραμέτροι είναι οκ .

απο πού μπορεί να προέρχεται αυτή η βλεννα ;;; υπάρχει περίπτωση να φύγει όπως ήρθε η θα πρέπει να προχωρήσω σε ριζοσπαστικές ενέργειες ;;;

post-60593-0-18420100-1424115285_thumb.jpgpost-60593-0-70759500-1424115288_thumb.jpgpost-60593-0-19562700-1424115292_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...