Jump to content

Καλησπερα


VasilikiV

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!!! Έχω ένα ενυδρείο 120L και εδώ και μια βδομάδα έχω αυξημένη αμμωνία και δεν ξέρω τι να κάνω!!!! Τα ψαράκια μου είναι χάλια (4 χρυσόψαρα) το ένα είναι common και είναι καλύτερα από όλα τα 2 είναι shubunkin και το μικρό μου που είναι και το πιο άρρωστο είναι oranda!!! κάνω συνέχεια αλλαγές νερού πρόσθεσα βακτήρια και υγρό seachem prime και πάλι τίποτα!!!! τι να κάνω άλλο!!!!! κρίμα είναι να μου πεθάνουν όλα!!! και μια ερώτηση ακόμα, κάθε φορά που καθαρίζω τα φίλτρα πρέπει να προσθέτω βακτήρια?

Link to comment
Share on other sites

η αμμωνια κυριωσ προερχεται απο την ελληψη βακτυριων που τρωνε την αμμωνια , ετσι το μνο που μπορεισ να κανεισ ειναι αλλαγη νερου καθε βδομαδα , προσθεση αντιφοσφορου po4 , και λιγοτερη τροφη για τα ψαρακια. η αμμωνια προερχεται απο τα περιττοματα τους κυριως ...

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε ενα θέμα σε άλλη κατηγορία γιατι αυτο σε λίγες μέρες θα κλειδώσει. Για αρχή σταματάς να ταίζεις όπως τάιζες, κανε το ανά 3 -4 μέρες και απο λίγο και κανε καθημερινές αλλαγές νερού με αντιχλώριο και τα σχετικά. Στο θέμα που θα ανοίξεις θα σου πουν τι άλλο μπορείς να κάνεις. Τι φιλτρο έχεις και τι υλικά έχεις μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε ενα θέμα σε άλλη κατηγορία γιατι αυτο σε λίγες μέρες θα κλειδώσει. Για αρχή σταματάς να ταίζεις όπως τάιζες, κανε το ανά 3 -4 μέρες και απο λίγο και κανε καθημερινές αλλαγές νερού με αντιχλώριο και τα σχετικά. Στο θέμα που θα ανοίξεις θα σου πουν τι άλλο μπορείς να κάνεις. Τι φιλτρο έχεις και τι υλικά έχεις μέσα;

Συν ένα !! :)

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο που έχω δεν ξέρω πως λέγετε αλλά αποτελείτε από τρία μέρη στο πρώτο εισέρχεται το νερό μετά το νερό περνά στο δεύτερο μέρος από πάνω στο οποίο έβαλα πάνω πάνω κάτι σαν βαμβάκι fluval filter- watte από κάτω κάτι σαν μακαρονάκια άσπρα fluval biomax κάτω από αυτά ένα πράσινο σαν σφουγγάρι και μετά στο τέλος ξανά μια στρώση από το άσπρο βαμβάκι που είχα στη αρχή στην συνέχεια το νερό εξέρχεται από κάτω και περνά από ένα άλλο μικρό φίλτρο που λειτουργεί σαν αντλία και διώχνει το νερό προς το κύριο ενυδρείο!!! ελπίζω να σας έκανα να καταλάβετε!!! Σας ευχαριστώ!!! και κάτι ακόμα που να ανοίξω άλλο θέμα? είμαι καινούρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην αρχική σελίδα και βρες την κατηγορία "Γενικά περί γλυκού νερού". Άνοιξε εκεί ενα θέμα με τον σχετικό τίτλο και περίμενε συμβουλές. Για να μην ξεκινάμε και απαντάμε εδω, ξεκίνα τωρα εκεί ενα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! :)

Σου απάντησα στο άλλο θέμα σου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...