Jump to content

Συλλογη Απολιθωματων


Recommended Posts

καλησπερα.σημερα αγορασα απο το πλανηταριο ενα σετ με δοντια καρχαρια που μου ειπαν οτι ειναι αρκετα αρχαια(τα βρηκαν στα ανωτερα στρωματα του βυθου)και θελω να αγορασω και εναν μικρο αμμωνιτη.για το πασχα εχω βαλει στο ματι ενα απολυθωμενο ψαρι ή εναν μεγαλο αμωνιτη που κανουν 60 ευρω.τι λετε;ειναι καλο χομπι;εσεις το εχετε κανει ποτε;

Link to comment
Share on other sites

Χόμπι ειναι να ασχολείσαι με κάτι που σου αρεσει και σε ευχαριστεί πρωτίστως. Αν εσένα σου αρεσει να συλλεγεις απολιθωματα (που το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον), οι απόψεις των υπολοίπων περισσεύουν. Δε ξέρω μονο ποσο δαπανηρό ειναι. Αν κρίνω απο το απολιθωμένο ψάρι των 60€ όμως, μάλλον πρεπει μεθαύριο να βρεις μια καλη δουλειά!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα συλλογή ορυκτών παλιότερα κ τα έχω ακόμα... είναι ωραία ασχολία για αρκετούς λόγους..πχ ψάχνοντας μαθαίνεις απίστευτα πράγματα γι'αυτά τα οποία συλλέγεις!

ένα απολίθωμα που πήρα πριν 3 χρόνια το έκανα δώρο σε έναν ανιψιό μου γτ απλά το είδε κ τρελάθηκε! δεν έγινε καλή αρχή εκεί..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα συλλογή ορυκτών παλιότερα κ τα έχω ακόμα... είναι ωραία ασχολία για αρκετούς λόγους..πχ ψάχνοντας μαθαίνεις απίστευτα πράγματα γι'αυτά τα οποία συλλέγεις!

ένα απολίθωμα που πήρα πριν 3 χρόνια το έκανα δώρο σε έναν ανιψιό μου γτ απλά το είδε κ τρελάθηκε! δεν έγινε καλή αρχή εκεί..

Tι απολυθωμα ητανε αυτο και ποσο εκανε;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον πρεπει να ειναι με τα απολιθωματα.δεν το εχω κανει αλλα θα μου αρεσε.παλια ειχα τρελα με τους δεινοσαυρους!ενα σωρο περιοδικα!οσο για το δαπανηρο,οπως καθε χομπι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αμμωνιτης;ηταν μεγαλος;ποσο εκανε;θα παρω κι εγω εναν την αλλη τριτη που θα παμε με το σχολειο στο πλανηταριο κανουν 12 ευρω και ειναι κομενοι στα δυο με λειζερ και γεμισμενοι με ρυτινη.στο καταστημα του πλανηταριου εχουν και εναν κομμενο μεσαιου μεγεθους 65 ευρω και εναν μεγαλο 145 και κατι ψαρια που το ενα κανει 350 ευρω.η μαμα μου ειχε δει στο ιντερνετ κατι σκουλαρικια με αμμωνιτη και θελει να τα παρει οταν θα εχει λευτα https://www.fossilera.com/fossils-for-sale

Έγινε επεξεργασία - enydreiofilos
Link to comment
Share on other sites

καποια ομως ειναι πανακριβα https://www.fossilera.com/fossils/breathtaking-boedaspis-trilobite-with-prep-sequence

Έγινε επεξεργασία - enydreiofilos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...