Jump to content

Sos


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!!! Έχω ένα ενυδρείο 120L και εδώ και μια βδομάδα έχω αυξημένη αμμωνία και δεν ξέρω τι να κάνω!!!! Τα ψαράκια μου είναι χάλια (4 χρυσόψαρα) το ένα είναι common και είναι καλύτερα από όλα τα 2 είναι shubunkin και το μικρό μου που είναι και το πιο άρρωστο είναι oranda!!! κάνω συνέχεια αλλαγές νερού πρόσθεσα βακτήρια και υγρό seachem prime και πάλι τίποτα!!!! τι να κάνω άλλο!!!!! κρίμα είναι να μου πεθάνουν όλα!!! και μια ερώτηση ακόμα, κάθε φορά που καθαρίζω τα φίλτρα πρέπει να προσθέτω βακτήρια?



Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κι απο εδω. Στο θέμα του καλωσορίσματος σου πρότεινα αρχικά τι να κάνεις. Επίσης θεωρω οτι για τα λίτρα σου έχεις αρκετά ψαράκια. Ζητά μπόλι για το φιλτρο σου (εσωτερικό ή εξωτερικό ειναι; ). Μπολι ειναι μια ποσότητα βιολογικού υλικού (αυτο το κεραμικό υλικό που ειναι σα κοφρό μαλαρονιάκι) απο στρωμένο και υγιές ενυδρειο. Αυτο θα βοηθήσει στην ανάπτυξη της βιολογίας του δικού σου φιλτρου. Έχεις αρκετη ποσότητα βιολογικού υλικού; Τα χρυσόψαρα ειναι πολυ ρυπογονα ψάρια και όπως σου είπα έχεις και κάτι παραπάνω.

Ποσο καιρό λειτουργεί το ενυδρειο σου;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο είναι εσωτερικό!!! το να βρω μπόλι από εδώ που μένω είναι πολύ δύσκολο!!! Βλέπεις μένω σε χωριό!!! νομίζω ότι έχω αρκετή ποσότητα βιολογικού υλικού!!! ελπίζω ότι δεν θα μου πεθάνει κανένα και θα συνέλθουν τις επόμενες μέρες!!! Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και καλώς ήρθες!

1. Όσο μετράς αμμωνία, μην ταϊζεις, αντέχουν μια εβδομάδα χωρίς φαγητό.

2. Κάνε κάθε μέρα μερική αλλαγή νερού μέχρι να μηδενιστεί η αμμωνία.

3. Βάζε Prime ή κάποιο άλλο προϊόν που δεσμεύει την αμμωνία.

4. Προσπάθησε να βρεις μπόλι, μήπως γίνεται να στο στείλουν;

5. Βάζε βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες τους.

Για να λες ότι τα ψαράκια είναι ήδη χάλια, δεν είναι εύκολο να τα σώσεις χωρίς μπόλι. Ας ευχηθούμε να αντέξουν μέχρι να στρώσει ή να ανακουφιστούν με τις καθημερινές αλλαγές νερού. Πόση αμμωνία μετράς; Με βακτήρια να ξέρεις ότι μπορεί να πάρει ακόμα και πάνω από μήνα μέχρι να στρώσει. Οι καθημερινές αλλαγές νερού θα τα ανακουφίσουν πάντως. Διάβασε στο φόρουμ τις οδηγίες για αρχάριους και τις πληροφορίες για τα χρυσόψαρα.

Το φίλτρο δεν το πειράζουμε όταν στρώνουμε το ενυδρείο και μετά αφού στρώσει προσεκτικά μην χαλάσουμε την βιολογία. Το βιολογικό υλικό δεν το πειράζουμε ποτέ, μόνο τα σφουγγάρια ξεπλένουμε και πάντα με νερό ενυδρείου, γιατί το χλώριο του νερού βρύσης σκοτώνει τα ωφέλιμα βακτήρια. Και από εδώ και πέρα αν χρειαστεί να ξαναστρώσεις ενυδρείο, καλύτερα προτίμησε με μπόλι ή με τροφή. ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο #2 υπάρχει το ερώτημα... "Ποσο καιρό λειτουργεί το ενυδρειο σου;"... δώσε μια απάντηση.

Κάνε μια πληρέστερη περιγραφή... για να πάρεις πιο ασφαλείς απαντήσεις... πχ. ποίο βιολογικό υλικό έχεις; ;)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα πάλι τεστ και όλες οι τιμές βγήκαν τέλειες!!! Αμμωνία 0!! το υγρό τεστ ήταν διάφανο!!! αλλα πάλι τα ψαράκια μου είναι στον πάτο του ενυδρείου!!! μήπως έχουν κάτι άλλο? ??? Το ενυδρείο το έχω από τον Σεπτέμβριο!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το φίλτρο που έχω δεν ξέρω πως λέγετε αλλά αποτελείτε από τρία μέρη στο πρώτο εισέρχεται το νερό μετά το νερό περνά στο δεύτερο μέρος από πάνω στο οποίο έβαλα πάνω πάνω κάτι σαν βαμβάκι fluval filter- watte από κάτω κάτι σαν μακαρονάκια άσπρα fluval biomax κάτω από αυτά ένα πράσινο σαν σφουγγάρι και μετά στο τέλος ξανά μια στρώση από το άσπρο βαμβάκι που είχα στη αρχή στην συνέχεια το νερό εξέρχεται από κάτω και περνά από ένα άλλο μικρό φίλτρο που λειτουργεί σαν αντλία και διώχνει το νερό προς το κύριο ενυδρείο!!! ελπίζω να σας έκανα να καταλάβετε!!! Σας ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι βλάβες από την αμμωνία δεν είναι πάντα αναστρέψιμες... :( Εσύ φρόντισέ τα όσο μπορείς!

Στάλθηκε από το G320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα μας βοηθήσουν περισσότερο μερικές φωτογραφίες ή ακόμα καλύτερα... video. ;)

Από την περιγραφή σου ΔΕΝ κατάλαβα... στο πρώτο στάδιο του φίλτρου τι υπάρχει.

Στο δεύτερο έχεις ενυδρειακό βαμβάκι (συνθετική βάτα)... βιολογικό υλικό και σφουγγάρι (πράσινο).... έχω καταλάβει σωστά;

Θα σου γράψω την σειρά που πρέπει να περνάει τα υλικά το νερό... για να το ελέγξεις.

-πρώτα από κάποιο υλικό για μηχανικό φιλτράρισμα (πχ. χοντροτρυπο σφουγγάρι).

-μετά από το βιολογικό υλικό (τα "μακαρόνια" της Fluval εν προκειμένω ή όποιοδήποτε άλλο).

-σαν τελευταίο στάδιο... το ενυδρειακό βαμβάκι (βάτα).

Πες μας αν καθαρίζεις το φίλτρο, κάθε πότε και περιέγραψε τον τρόπο... που το κάνεις.-

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον στο πρωτο σταδιο δεν υπαρχει τιποτα εχει τρυπες που εισερεται το νερο απο το ενυδρειο, μετα το νερο περνα απο πανω στο δευτερο μερος που εχω ενυδρειακο βαμβακι απο κατω βιολογικο υλικο, πρασινο σφουγγαρι χοντροτρυπο και παλι στον πατο ενυδρειακο βαμαβακι, στην συνεχεια το νερο φευγει απο το δευτερο μερος απο τον πατο και εισερχεται στο τριτο μερος που υπαρχει μια αντλια που εχει και φιλτρακι μεσα και διοχνει το νερο ξανα προς το ενυδρειο!!! Μια φορα στο φιλτο εβαλα και ανθρακα για ενα μηνα!!! Το νερο το καθαριζα μια φορα την εβδομαδα πριν αρρωστησουν τα ψαρακια τωρα το καθαριζω καθε μερα!!! Αφαιρουσα το 20 τοις εκατο του νερου με σκουπα βυθου, και ετσι καθαριζα και το χαλικι, μετα προσθετα το καινουριο νερο το οποιο το ειχα αποχλωριοση την προηγουμενη μερα σιγα σιγα για να μην τα στρεσαρω!!! Περιπου ανα 15 ημερες καθαριζα τα υλικα απο το φιλτρο οπως εγραφαν οι οδηγιες χρησεις των υλικων! Το ενυδρειακο βαμαβακι το επλενα με ζεστο νερο και μετα με νερο του ενυδρειου και τα υπολοιπα υλικα μονο με νερο ενυδρειου και τα ξανατοποθετουσα!!!! Ελπιζω να μην εκανα καποιο λαθος!!!! Το ενα το ψαρακιμου πεθανε σημερα εμειναν τα αλλα τρεια αλλα μονο το ενα ειναι καλα!!! Τι να κανω οι μετρησεις ειναι τελειες να συνεχιζω να μην τα ταιζω και να κανω αλλαγες του νερου??????

Link to comment
Share on other sites

1)Ξαναλέω ότι... φωτογραφίες ή video θα βοηθήσουν περισσότερο.

2)Τον τρόπο που τοποθετούνται τα υλικά... τον έγραψα από πάνω (#9).

3) Το φίλτρο... ΔΕΝ το καθαρίζεις κάθε μέρα (το κάνεις ανάλογα με το ενυδρείο και τους ρύπους που δέχεται).

4) Το συνθετικό/ενυδρειακό βαμβάκι το αντικαθιστάς κάθε 10-20 μέρες... ανάλογα με το ενυδρείο και τα ψάρια που ζουν σε αυτό.

5) το βιολογικό υλικό το ξεπλένεις ελαφρά σε νερό του ενυδρείου και αντικαθιστάς ένα μέρος του πχ. 1/4 ανά 7-8 μήνες (αναλόγως πως θα απαιτηθεί).

6) Το φίλτρο σου γράφει πάνω του κάποια στοιχεία... γράψε μας ποίο είναι.

7) Υπάρχουν πολλά πράγματα γραμμένα στο forum... ψάξε στα θέματα για τους αρχάριους και διάβασε (όπως και για τα χρυσόψαρα).

8) Τα ψάρια σου ΔΕΝ θα πεθάνουν από πείνα (νομίζω ότι αυτό φοβάσαι).

Εφ' όσον οι μετρήσεις είναι καλές (γιατί ΔΕΝ μας τις γράφεις; )... μπορείς να τα'ί'σεις λίγο.

9) Λυπάμαι για το ψάρι που έχασες... πρέπει να σωθούν τα υπόλοιπα.-

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία!!! Μου λεει ότι είναι πολύ μεγάλο τα αρχείο!!!

Έγινε επεξεργασία - VasilikiV
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τις κάνεις 800 Χ 600... για να ανέβουν.

Καλές δείχνουν οι μετρήσεις... με τι test μέτρησες;

Link to comment
Share on other sites

Υγρό τεστ για αμμωνία και στικ για τα υπόλοιπα!!! Σήμερα μου πέθαναν και τα άλλα δυο!!!! :bigemo_harabe_net-99: Μόνο ένα μου έμεινε!!! Αναρωτιέμαι μήπως τελικά είχαν καμια ασθένεια γιατί στο ένα που πέθανε σήμερα ειδα άσπρα προς διάφανα κόπρανα!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε... θα πρέπει να μιλήσουμε την ίδια γλώσσα.

1. Τα test έχουν και κάποια εταιρία που τα παράγει... καλό θα ήταν να το γράψεις (υπάρχουν αξιόπιστα και μη).

2. Προσπάθησε να προμηθευτείς υγρά... τα stick ΔΕΝ είναι και τόσο αξιόπιστα.

3. Το πράσινο σφουγγάρι που βλέπουμε... είναι ενυδρειακό;

4. Το βιολογικό σου υλικό... είναι ελάχιστο. Προσπαθούμε να έχουμε όσο το δυνατόν περισσότερο. Ειδικά σε ψάρια που ρυπαίνουν πολύ... όπως τα δικά σου.

5. ΔΕΝ νομίζω ότι οι απώλειες σου οφείλονται σε κάποια ασθένεια... όταν βελτιώσεις το ενυδρείο... θα στρώσουν όλα.

6. Διάβασε στο forum όσο περισσότερο μπορείς... για να οπλιστείς με γνώση και να βοηθήσεις τα ψάρια (και τον εαυτό σου).-

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω οτι με 10 δαχτυλιδια ειχες 0 αμμωνια με 4 χρυσοψαρα..

το τεστ εδειχνε αλλα ντι αλλον προφανως.. με τοσο λιγο βιλογικο υλικο ουτε ενα χρυσοψαρο δεν μπορει να "σηκωσει"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ έχω καταλάβει καλά... αυτή πρέπει να είναι η ροή που έχει, αυτό το φίλτρο... σωστά;

post-8059-0-30998000-1424281892_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι Νικο , αυτη ειναι.

Βασιλικη γεμισε το φουλ με υλικα μεχρι το κοντο τζαμακι.

τα υλικα βαλτα σε δυχτι.

πανω πανω βαλε το συνθετικο βαμβακι , μετα το σφουγγαρι και στο τελος το δυχτι με τα βιολογικα υλικα.

καθημερινες αλλαγες 50% , μην ταιζεις μεχρι να κανεις τεστ με υγρα, οχι στικ.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιες επιλογές... δυστυχώς έτσι ΔΕΝ σου δίνει την δυνατότατα να αλλάξεις εύκολα και συχνά το βαμβάκι.

Στις φωτογραφίες... έχω φτιάξει 2 διαφορετικές εκδοχές.-

post-8059-0-59068300-1424284984_thumb.jpg

post-8059-0-98144600-1424285030_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...