Jump to content

Diy Λύσεις...


VasilisM3

Recommended Posts

Παιδιά για βοηθήστε λιγάκι..



Το φωτιστικό θα κρεμαστεί απο το ταβάνι με hanging kit.Είχα βρει το συγκεκριμένο ( http://www.aquashoponline.com/50-key-k3-mounting-holder-hanging-kit.html ) απο Αμέρικα αλλά αντιμετώπισα πρόβλημα στην αγορά του και μετά απο απανωτά mail,δεν έλαβα ποτέ απάντηση έτσι κι εγκατάλειψα την προσπάθεια..



Eίπα να φτιάξω diy hanging kit και βρήκα κάτι τέτοιο αλλά δεν ξέρω αν θα ταιριάζει (http://www.mrled.gr/set-anartisis-ntizes-gia-fotistika-led-panels-1-metrou.html )



Εσείς απο που έχετε πάρει ντίζες για τα δικά σας φωτιστικά?



Επίσης η επιστροφή και η υπερχείληση μου έχει φωνίες 90 μοιρών σκέφτομαι να αντικαταστήσω τους σωλήνες PVC με απλούς σωλήνες σπιράλ.



Ποια η γνώμη σας?


Link to comment
Share on other sites

Βασιλη στο Λεροΐ θα βρεις συρματοσχοινο και τα εξαρτηματα για να το στερεωσεις. Επισης και στο πρακτικερ το ιδιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και απο το ποδήλαταδικο στη γωνία να παρεις ντίζες για τα φρένα κανουν μια χαρα! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!Πιθανόν θα χρειαστώ τουλάχιστον 1 μέτρο ντίζα.

Για τους σωλήνες τι λετε?Καλύτερα όπως είναι PVC ή με σωλήνες? (βλ. gante)

Πάω leroy και επιστρέφω να σας πω τι έκανα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρήγγειλα το κιτ απο τον συνδεσμο που έβαλα πιο πάνω...έχω κάποια τρεχάματα με τον παππου μου στο νοσοκομείο οπότε δεν προλαβα να πάω στο leroy αν και δίπλα μου...

Το παρέλαβα μέσα σε μια μέρα και μπορώ να πω πως είναι φοβερή η ποιότητα.Η ντίζα είναι σαν λουστραρισμένη και γενικά μου φαίνεται πολύ ωραίο.Αυριο θα κάτσω να το "δέσω" και προχωράμε...

Δεν ξέρω τι να κάνω με την επιστροφή.Σκέφτομαι την αντικατάσταση των PVC με απλό σωλήνα για λόγους θορύβου αλλά και λόγω των γωνιων 90 μοιρών να βγάζει όσο περισσότερα λίτρα η επιστροφή χωρίς να ζορίζεται...

Ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε σωληνα καλυτερα να μη κοβει ροη και πανω πανω βαλε το pvc μια γωνια να μπαινει μεσα στο ενυδρειο.

Aκριβώς αυτό ήθελα Πέτρο!!!

Μάλλον αύριο θα πάω να πάρω σωλήνες να καταργήσω τα PVC....ίσως της υπερχείλησης τους αφήσω μιας και εχω 2 Φ32 (η μια βοηθητική) και αλλάξω μόνο της επιστροφής! :)

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς αυτό ήθελα Πέτρο!!!

Μάλλον αύριο θα πάω να πάρω σωλήνες να καταργήσω τα PVC....ίσως της υπερχείλησης τους αφήσω μιας και εχω 2 Φ32 (η μια βοηθητική) και αλλάξω μόνο της επιστροφής! :)

Εγω με σωλήνα τύπου σπιράλ και στις δύο υπερχειλίσεις με PVC τις μούφες και τα εξαρτήματα σύνδεσης ανεβάζω την αντλία επιστροφής μέχρι και 8000 l/h χωρίς να αλλάξει σχεδόν καθόλου η στάθμη και χωρίς θόρυβο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία που μου έδωσες και στο θέμα σου!

Και εγώ με σπιράλ (τον πράσινο) θέλω να αλλάξω.Λογικά δεν θα παίξω σε τόσα λίτρα όσο εσύ (γύρω στα 3000lt/h ).Πιστεύω με μια σωλήνα 16/22 καλύπτομαι πλήρως! :)

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη τωρα ειδα το θεμα!

Τι πράσινο σωλήνα λες??????

Ο πράσινος ειναι για αποχέτευση με βαση το πετρέλαιο!

Δεν κάνει!

Παρε τον διαφανή που ειναι κατάλληλος για τρόφιμα!

Λίγο ακριβός (10-15Ε το μετρο ) αλλα κατάλληλος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου έδειξε ένα το παλικαρι εκεί (είναι για πισίνες και διάφορα που είχε κάπου τόσο)

Μου κάνει εντυπωση πάντως γιατί και ο Gante και ένας φίλος μου έχουν ακριβώς αυτό τον σωλήνα και δεν είχαν κάποιο πρόβλημα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν θα προκύψει άμεσα βασιλη!

Το αλατι διαβρώνει και πολυ φοβάμαι οτι οταν θα αρχίσει να βγαζει τις βλαβερές ουσίες θα ειναι αργα!

Καταλαβαίνω οτι εχει τα διπλάσια λεφτά αλλα δεν χρειάζεσαι ποσότητα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...