Jump to content

Ερμής Και Λυδία


Recommended Posts

Γενικές Πληροφορίες:
Διαστάσεις Ενυδρείου: (ΜxΠxΥ): 0.65x0.50x0.40
Συνολικά Λίτρα:130
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί:
Χελώνες: 2 red ear slider
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά:
Φόντο: όχι
Πέτρες: όχι ακόμα
Ξύλα: 1
Ψεύτικα Φυτά: 1 διακοσμητικό
Στεριά: atba από πλεξιγκλάς
Άλλα διακοσμητικά :
Βυθός: όχι ακόμα

Φωτισμός:
UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας): repti glo compact 5.0 (exo terra)
Άλλες λάμπες: infrared basking spot (exo terra)
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες
Απόσταση UVB λάμπας απο στεργιά:

Υποστήριξη οργανισμών :
Φίλτρανση:
Θέρμανση/ Ψύξη:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: Γαρίδες αποξηραμένες,μπανάνα,μαρούλι,βραστό αυγό


Παράμετροι:
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση:
Αλλαγές νερού: 1/3 κάθε εβδομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Την φωτογραφία ξέχασα...

post-59689-0-95287800-1424121564_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Ερμής και η Λυδία είναι μαζί μας από τον Σεπτέμβρη,και συγκεκριμένα από τα γενέθλια της κόρης μου. Από την πρώτη στιγμή τα λατρέψαμε,είναι υπέροχα πλασματάκια. Δυστυχώς είμαστε σε χωριό,και οτιδήποτε χρειαστούμε (από πετσόπ) πρέπει να το παραγγείλουμε από eshop και να περιμένουμε πότε θα έρθουν. Σήμερα ήρθαν το ενυδρείο και οι λάμπες. Μέχρι τώρα ζούσαν σε ένα μικρό. Περιμένω ακόμα το φίλτρο,την άμμο,μια πέτρα,τον θερμαντήρα..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Να τα χαίρεσαι ;):D Το να μένεις σε χωριό έχει και τα θετικά του ;) Είπες για άμμο, οπότε θα ήθελα να σου προτείνω να μην βάλεις άμμο στο ενυδρείο. Το καλύτερο είναι καθαρός βυθός ώστε να βλέπεις τις ακαθαρσίες και να τις καθαρίζεις όποτε χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σ'ευχαριστώ :)

Σκεφτόμουν άμμο ή χαλίκια,τελικά κατέληξα στην άμμο,πιστεύω θα φαίνονται οι ακαθαρσίες και θα τις μαζεύω. Βέβαια περιμένω ακόμα να'ρθεί,θα την βάλω και θα δω πως θα πάει,αν δω ότι δεν βολεύει θα την βγάλω :bigemo_harabe_net-53:

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο.Σιγά-σιγά θα γίνει και καλύτερο, και όπως σου αρέσει.Και εμένα μου αρέσουν πολύ τα χελωνάκια, δεν ξέρω όμως πόσο μεγάλα γίνονται.....

Να τα χαίρεσαι.

Εχουν και πολύ ωραία ονόματα ... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τα ονόματα τα σκέφτηκε η κόρη μου,και έτσι έμειναν. Μεγαλώνουν αρκετά,γύρω στα 20εκ τα αρσενικά και 25+εκ τα θηλυκά ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η οποία επιστροφή με άμμο να ξέρεις πως ίσως σου κάνει και ψιλοπροβλημα. Τι εννοώ, σε κάποια σημεία που θα χτυπάει η ροή του φίλτρου θα σου κάνει ανομοιόμορφα λογάκια, και ίσως σου σηκώνουν και τα ζωάκια λίγη θολούρα.

Στο θέμα φίλτρου, που ειναι πολυ σημαντικο, πες μας δυο λόγια για το ποιο διάλεξες και για τις προδιαγραφές του.

Link to comment
Share on other sites

Και γω πίστευα πως θα φαίνονται οι ακαθαρσίες αλλά η χελώνα μου έχει άλλη άποψη :lol::lol::lol: Πάει και δαγκώνει τις ακαθαρσίες και σπάνε σε πολύ μικρά κομμάτια και γίνονται σαν άμμος. Από όσο διάβασα το κάνουν αυτό οι χελώνες και είναι φυσιολογικό. Και όσο μεγαλώνουν οι ακαθαρσίες αυξάνονται με τρελό ρυθμό ;) Οπότε σκέψου ότι αν έχεις άμμο, δεν θα φαίνεται τίποτα κάτω στον βυθό και δεν θα μπορείς καν να τον καθαρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε άμμο ούτε χαλίκι ;) Ξεκίνα με καθαρό βυθό και θα το διαπιστώσεις και μόνη σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Για το φίλτρο μισό λεπτό να το βρω,έχουν περάσει είκοσι μέρες που το έχω παραγγείλει και έχω ξεχάσει ποιό ήταν

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πρέπει να βάλω και φόντο,ο Ερμής καθρεφτίζεται πολύ στη μία πλευρά και τσακώνεται με τον εαυτό του

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το σπιτακι για τις χελωνες σου.

με το καλο να τις δεις να μεγαλωνουν.... :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν ανέβει καθόλου πάνω στην πλατφόρμα. Όλη την ώρα κολυμπάνε,δεν κουράστηκαν; Στο μικρό ενυδρείο που τις είχα τόσο καιρό ανέβαιναν συνέχεια στην πέτρα τους :(

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν το χρόνο τους για να προσαρμοστουν. Μην σε αγχώνει αυτό. Βεβαιώσου πως η λάμπα που ζεσταίνει την πλατφόρμα είναι ακριβώς από πάνω και την ζεσταίνει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πλησιάζουν καν την ράμπα,δεν ξέρω,έχω στενοχωρηθεί πολύ.. Τί άλλο να τους κάνω.. έβαλα και ένα κομματάκι ζαμπόν στη ράμπα μήπως και ανεβούν αλλά τίποτα :(

Οι λάμπες αναμμένες όλη μέρα,σε λίγο θα τις κλείσω,η κόκκινη ζεσταίνει μια χαρά,την τσεκάρισα..

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρη νομίζω ότι έχω παραγγείλει το Aquael turbo filter για ενυδρεία 150-250λ

Πολύ καλή επιλογή εσωτερικού φίλτρου. Από τα ποιο δυνατά που κυκλοφορούν και έχουν και μεγάλο κάδο βιολογικών υλικών .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν εχουν καταλαβει τι ειναι...

μηπος να της βαλεις στην εξεδρα και να παρακολουθησεις αν θα μπουν στο νερο....

η αλλιως δειξε τους τον δρομο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιλογή εσωτερικού φίλτρου. Από τα ποιο δυνατά που κυκλοφορούν και έχουν και μεγάλο κάδο βιολογικών υλικών .

Κάτσε να έρθει να δούμε,δεν θυμάμαι αν σίγουρα ζήτησα αυτό,και έχουν περάσει 20μέρες,πάμε στις τρεις εβδομάδες αύριο :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...