Jump to content

Αντικατασταση Εξοπλισμου / Νεοσ Εξοπλισμοσ


kospat

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

έχω ένα μικρό ενυδρείο 20 λίτρων ανενεργό εδώ και λίγα χρόνια και θέλω να το ξαναγεμίσω!

Λόγω της απειρίας μου θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με τον εξοπλισμό...τι πρέπει να αντικαταστήσω τι μπορώ να κρατήσω και τι πρέπει να προμηθευτώ!!

Δυστυχώς δεν γνωρίζω την ορολογία του εξοπλισμού και σας παραθέτω φωτογραφίες που ελπίζω να βοηθήσουν!!

Εκτός από τα εικονιζόμενα υπάρχει πολύχρωμο χαλίκι και κάτω από το χαλίκι ένα σύμπλεγμα πλαστικών πλακών κενό!!(τα οποία δεν με αφήνει να ανεβάσω λόγω μεγέθους)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε!

Δεν φαινονται οι φωτο! Για ξαναβαλε τις!

Για αρχη γεμισε το ενυδρειο με νερο και αστο εξω στο μπαλκονι καμια βδομαδα να δεις αν τρεχει απο πουθενα!

Το πολυχρωμο χαλικι θα αντικατασταθει απο αμμο ασπρη, μπεζ ή μαυρη, ή φυσικο χαλικι ή υποστωμα για φυτεμενο!

Τα υπολοιπα οταν βαλεις τις φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακου, το πρωτο ειναι αεροπετρα αν βλεπω καλα και το τριτο αεραντλια. Δεν τα χρειαζεσαι απαραιτητα! Το δευτερο δεν καταλαβαινω τι ειναι! οπως ειπα, το πολυχρωμο χαλικι φευγει! Τα κενα κατω απο το χαλικι φευγουν κι αυτα!

Θα χρειαστεις εναν θερμαντηρα, ενα φιλτρακι, βιολογικο υλικο για το φιλτρακι, καποιο ζωντανο ξυλο και πετρες και κανα ευκολο φυτακι! Αυτα ειναι τα απαραιτητα!

Απο ψαρακια τι σκεφτεσαι; Ρωταω γιατι δεν εχεις και παρα πολλες επιλογες!

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τι θέλεις να κανείς και τι θα φιλοξένησεις για να σου πούμε τι θα κανείς για να μην πετάς άδικα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

Στη δεύτερη εικόνα είναι σωλήνας ο οποίος κουμπώνει στα πλαστικά του βυθού και πάνω του κουμπώνει η (αερόπετρα??)

Μετά το διάβασμα που έχω ρίξει τις τελευταίες μέρες κατάλαβα ότι θα ήταν άδικο για τα ψάρια αν βάλω πάνω από ένα!!!οπότε μάλλον ένα χρυσόψαρο ή έναν μονομάχο θα φιλοξενήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρυσοψαρο οχι γιατι δεν θα χωραει! Οποτε καλυτερα εναν μονομαχο!

Το πλαστικο φευγει κι αυτο μιας και δεν εχει λογο υπαρξης αφου θα αντικατασταθει απο φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε ένα άλλο topic διάβασα πως τα πλαστικά που έχω και εγώ όπως και η αντλία κυκλοφορούν το νερό κάτω απ'τον βυθό ώστε να φιλτράρεται!!

Το αναφέρω γιατί δύσκολος καιρός για πρίγκηπες....

Link to comment
Share on other sites

Χρυσοψαρο οχι γιατι δεν θα χωραει! Οποτε καλυτερα εναν μονομαχο!

Το πλαστικο φευγει κι αυτο μιας και δεν εχει λογο υπαρξης αφου θα αντικατασταθει απο φιλτρο

Πόσο καιρό έχω ωσότου δεν θα χωράει ένα χρυσόψαρο??

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο λεγεται φιλτρο βυθου και ειναι απαρχεωμενη μεθοδος,δεν υπαρχουν πλεων αυτα.

Το ξηλωνεις με λιγα λογια και βαζεις ενα κανονικο φιλτρακι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε ένα άλλο topic διάβασα πως τα πλαστικά που έχω και εγώ όπως και η αντλία κυκλοφορούν το νερό κάτω απ'τον βυθό ώστε να φιλτράρεται!!

Το αναφέρω γιατί δύσκολος καιρός για πρίγκηπες....

Ναι αλλα ειναι παλαια μεθοδος και απαρχαιωμενη! Με ενα μικρο φιλτρακι θα κανεις πιο καλη δουλεια και δεν κοστιζουν και ακριβα!

Πόσο καιρό έχω ωσότου δεν θα χωράει ένα χρυσόψαρο??

Αυτο θα στο απαντησουν οι χρυσοψαραδες πιο καλα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα ειναι παλαια μεθοδος και απαρχαιωμενη! Με ενα μικρο φιλτρακι θα κανεις πιο καλη δουλεια και δεν κοστιζουν και ακριβα!

Αυτο θα στο απαντησουν οι χρυσοψαραδες πιο καλα!

Ωραία... τι εννοείς μικρό φιλτράκι?? Πόσα λίτρα ανακύκλωσης??

Δεν μπαινει χρυσοψαρο,το μοναδικο που μπορεις να βαλεις ειναι μονομαχος.

Ο μονομάχος έχει ιδιαιτερότητες στις συνθήκες του ενυδρείου? Π.χ. θερμοκρασία νερού, φυτά κλπ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...