Jump to content

Απορίες Περί Κατασκευής Ενυδρείου


lth

Recommended Posts

Έχω μπει στην διαδικασία εδώ και πολύ καιρό να μελετήσω δομή και κατασκευή ενός ικανοποιητικού ενυδρείου..
Έκανα μελέτη του χώρου μου και κατέληξα στις διαστάσεις 1,50χ70χ65 μήκος πλάτος ύψος αντίστοιχα..περίπου 682 λίτρα..Θα κατασκευάσω και σαμπ για αυτά τα λίτρα,όπως πληροφορήθηκα από πολλούς συνχομπίστες οτι αποτελεί την καλύτερη οικονομική λύση σε σύγκριση με εξωτερικά φίλτρα άλλα και την καλύτερη δυνατή φιλτρανση του ενυδρείου..
Παρακάτω θα αναπτύξω το πλάνο μου περί αυτού,διότι είμαι ακόμα σε σκέψεις και μελέτη και θέλω να εξαλείψω οτιδήποτε λεπτομέρεια...
Βήμα 1ο
Να κατασκευάσω το σαμπ το οποίο σκέφτομαι να είναι περίπου 180-200 λίτρα...πάνω κάτω κατανεμημένο όπως την φώτο παρακάτω που βρήκα στον διαδίκτυο..
https://www.google.gr/search?biw=1680&bih=963&tbm=isch&sa=1&q=samp+enydreioy&btnG=#imgdii=_&imgrc=WgNLNCb3CKE-YM%253A%3BPkwl81THtK761M%3Bhttp%253A%252F%252Fi231.photobucket.com%252Falbums%252Fee208%252FTroll-99%252Faquarium%252Faqua007.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.aquazone.gr%252Fforums%252Ftopic%252F29902-iea-dhnuoc-dhnioaaaaeoc%252F%3B640%3B480
Τζάμι 8mm ή πλεξιγκλάς αλλά δεν ξέρω τι διαστάσεις να το φτιάξω και πως?Εξηγούμαι..Δεν ξέρω τι μήκος τι πλάτος και τι ύψος?Και επίσης αμφιταλαντεύομαι στο πως να το κολίσω δηλ αν το φτιάξω με τζάμι...Να το κάνω στυλ κατασκευής όπως ένα ενυδρείο?Πάτος-πίσω πλευρά-πλάγιες πλευρές και στην συνέχεια την μπροστά?Ή να αφήσω την μπροστά για το τέλος και να βάλω τα διαχωριστικά τα οποία θα τα κολισω σε τέτοιο ύψος ώστε να χωρέσουν και τα egg crate?Αλλιώς πάμε στην πρώτη περίπτωση που κολάω το σαμπ όλο και έπειτα τα διαχωριστικά τα οποία εχω απορία για το πως κολουνται έπειτα...
Η άλλη λυση ειναι να αγορασω ετοιμο ενυδρειο σε διαστασεις που οπως εχω πει δεν ξερω ακομα και να κολισω τα διαχωριστικα...
Παρόλα αυτα οταν τελειώσω αυτό το βήμα πάμε στο παρακάτω βήμα
Βήμα 2ο
Να παραγγείλω βάση από κοιλοδοκό σε διαστάσεις 1,50χ70χ(ύψος)--->το οποίο θα αποφασισθεί από το σαμπ..
Η Βάση θα ντυθεί με κόντρα πλακέ θαλάσσης..
Βήμα 3ο
Παραγγέλια των τζαμιών που θα είναι σε 10mm με κόντρες 8mm σκέφτομαι για ενίσχυση στις γωνίες με αλουμίνιο..
Απορίες πάρα πολλές
1)Διαστάσεις Σαμπ...και γτ?
2)Διαστάσεις χωρισμάτων σαμπ...και γτ?
3)Τι Φ σωλήνες να χρησιμοποιήσω για ένα τέτοιο μέγεθος ενυδρείο... και γτ?
4)Τι αντλία προτείνετε?και γτ?
5)Σε τι ύψος να πω στον τζαμά να μου κάνει τις τρύπες και πόσες στο ενυδρείο και γτ?
6)Τι εξοπλισμό προτείνετε να βάλω στο σαμπ?και σε ποιο διαμέρισμα?και γτ?
7)Πώς να καλύψω την επιφάνεια του ενυδρείο γτ δεν θέλω να βάλω καπάκι...
8)Τι φωτιστικό λέτε να χρειαστεί για ενα ενυδρείο σαν και αυτό με φυτά μόνο ανούμπιες και java fern
9)Τι θα βάζατε για φίλτρανση στο σαμπ και γτ?

Μπορεί να έχω παραλείψει αρκετά πραγματάκια που έχω στο μυαλό μου άλλα τώρα δεν μου έρχονται... sad.gif
Φιλικά πάντα και κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη
Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...