Jump to content

Φιλτρο


garganik

Recommended Posts

γεια σας παιδια εχω ενα εσωτερικο φιλτρο dolphin στο μονομαχοενυδρειο μου που ειναι παλιο και εχει τωρα μια εβδομαδα αρχισε να κανει ενα περιεργο θορυβο ...το ενυδρειο ειναι 30 λιτρα αν παρω ενα καινουργιο της ιδιας κατηγοριας ενα fluval που βρηκα 15 ευρο θα κανειι θορυβο...Ρωταω μηπως φταιει που ειναι παλιο και κανει ετσι??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου .

Τα περισσότερα αν όχι όλα όταν τα ανοίξεις για να τα καθαρισμό μπορείς να βγάλεις και την προπέλα να την καθαρίσεις με μια οδοντόβουρτσα , ακόμα και την εσοχή όπου τοποθετείται.

Συνήθως πιάνει μούργα εκεί και ζορίζετε το μοτέρ με αποτέλεσμα να κάνη θόρυβο λόγο αρκετής τριβής και ταλαντεύσεις του μοτέρ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειναι κλασικο οταν μπουκωνει γυρω απο την φτερωτη να κανει θορυβο...καθαρισε οπως λεει ο φιλος παραπανω ,και μην αγορασεις,δεν πιστευω θα χρειαστει

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια θα κανω αυτο και πιστευω να στρωσει ....απλα πείρα ενα παλιο ενυδρειο και το στρωνω ακομα τωρα ειναι στν τελευταια βδομαδα και θα το καθαρισω μετα το φιλτρο....μια ερωτηση ακομα τωρα που ειναι μικρο το ενυδρειο και εσωτερικο το φιλτρο το καθαριζω και αυτο μια φορα το μηνα οπως στα εξωτερικα??

Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικο φιλτρο θα το καθαριζεις οταν θα βλεπεις οτι η ροη του μειωνεται.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο φιλε garganic;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

για να ειναι καθαρο και να κανει καλυτερη δουλεια ...το βιολογικο το βαζω σε ενα μπολακι με νερο ενυδρειου και δεν το ακουμπαω μονο τα σφουγκαρακια ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει να ανοιγεις συνεχως το φιλτρο! Εκτος οτι ειναι κουραστικο και καποια στιγμη θα το βαρεθεις και ισως με μαζι με αυτο βαρεθεις και την αλλαγη νερου, χαλανε οι φλαντζες, τα κλιπς ( αν εχεις eheim ) κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα δικά μου φίλτρα τράβαγαν ζόρια όταν είχα βάλει παραπάνω ενυδρειακό βαμβάκι από όσο έπρεπε. Το διόρθωσα και όλα καλά! :)

Link to comment
Share on other sites

Το εξωτερικο στην καλύτερη περιπτωση μια φορα το τριμηνο κατα την αποψη μου . Το εσωτερικο επειδη δεν εχει φλατζες και τα λοιπα και επειδη ειναι και πιο ευκολο μπορεις να το κανεις καθε μηνα αλλα και παλι ειναι υπερβολή εκτως αν εχεις τετοιο ενυδρειο που σου μπουκωνει με στερεα την μηχανικη φιλτρανση οποτε τα σφουγγαρια θα θελουν καθαρισμα αν μειωνςεται η ροή.

Οσον αφορα το βιολογικο υλικο πιο πολυ κακο του κανεις παρα καλο αν το ξεπλενεις συχνα ακομα και με νερο ενυδρειου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου εξωτερικο τουλαχιστον μια φορα το τριμηνο μ φαινεται πολυ.... εξαρταται το ενυδρειο βεβαια...θα ελεγα μια φορα το μηνα ως πιο λογικο ,,(αναλογως παντα)

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου εξωτερικο τουλαχιστον μια φορα το τριμηνο μ φαινεται πολυ.... εξαρταται το ενυδρειο βεβαια...θα ελεγα μια φορα το μηνα ως πιο λογικο ,,(αναλογως παντα)

Γιατι ρε συ, τοσο ευκολα μπουκωνει;

Μια φορα τον μηνα ειναι υπερβολη! Δεν κανει να το ανοιγεις συνεχεια το φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

Εχω να ανοιξω το εξωτερικο στις Αφρικανες,τουλαχιστον 6 μηνες...μη πω παραπανω..

Το κρεμαστο,καθαριζω το σφουγγαρι 1 φορα το 3μηνο-4μηνο.

Στο εσωτερικο του γαριδαδικου 1 φορα το 2μηνο,εκτος αν εχει πεσει η ροη του πιο νωρις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω να ανοιξω το εξωτερικο στις Αφρικανες,τουλαχιστον 6 μηνες...μη πω παραπανω..

Το κρεμαστο,καθαριζω το σφουγγαρι 1 φορα το 3μηνο-4μηνο.

Στο εσωτερικο του γαριδαδικου 1 φορα το 2μηνο,εκτος αν εχει πεσει η ροη του πιο νωρις.

Ετσι ακριβως!

Link to comment
Share on other sites

Θόδωρα... κάνε το εσύ έτσι ακριβώς και μετά τα 4 χρόνια λειτουργίας... έλα να κλάψεις στην αγκαλιά μου.- ;)

ΥΓ. ΔΕΝ είναι όλα τα ενυδρεία ίδια... λέμε.-

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε συ ενταξει, καταλαβες τι θελω να πω, δεν ειναι αναγκη να το ανοιγεις καθε τρεις και λιγο!

Link to comment
Share on other sites

Η βρωμα που βγαζεις απο το βιολογικο υλικο,ειναι οι αποικιες των βακτηριδιων..

Link to comment
Share on other sites

Ωρε παλικάρι μου Rastafarian... βακτηρίων (εκ του Bacterium)... βακτηρίων!!!!! :peace2:

Link to comment
Share on other sites

Ωρε παλικάρι μου Rastafarian... βακτηρίων (εκ του Bacterium)... βακτηρίων!!!!! :peace2:

Καταραμενο autocorrect! :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...