Jump to content

Σειρα Υλικων Στα Φίλτρα Μας!


almuros

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια ,ανοιγω το θεματακι αυτο για να ανταλασουμε λιγο αποψεις...

Αρχικα λοιπον το νερο πρεπει να περναει απο χοντρο σφουγκαρι, βιολογικο υλικο και τελος ενυδρειακο βαμβακι...

Αναρρωτιεμαι αν περναει πρωτα απο ενυδρειακο βαμβακι και επειτα απο βιολογικο υλικο καταργωντας το σφουγκαρι δεν θα βοηθουσε πιο πολυ να μην γεμιζει και βιολογικο υλικο με μουργα (με την προυποθεση οτι αλλαζουμε το βαμβακι σχετικα συχνα ωστε να μην στουμπωνει εκει το φιλτρο) ...εξαλου τα νιτρωδη περνουν απο το βαμβακι και φτανουν ετσι κι αλλιως στο βιολογικο υλικο ....

Σκεψεις κανω για την καλλυτερη λειτουργια του φιλτρου...θα χαρω να ακουσω αποψεις!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aν έχουμε πρώτα βαμβάκι θα στουμπώνει πιο εύκολα το φίλτρο όπως λες και εσύ. Αν μιλάμε όμως για εξωτερικό φίλτρο τότε δεν είναι καθόλου πρακτικό να το ανοίγουμε συχνά για αλλαγές...

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Aν έχουμε πρώτα βαμβάκι θα στουμπώνει πιο εύκολα το φίλτρο όπως λες και εσύ. Αν μιλάμε όμως για εξωτερικό φίλτρο τότε δεν είναι καθόλου πρακτικό να το ανοίγουμε συχνά για αλλαγές...

οκ σωστο αυτο .... εγω που εχω δοκιμασει και αυτη την μεθοδο παντως δεν εχω δει ιδιαιτερη μεγαλη διαφορα στο βαμβακι και πιστευω οτι διατηρειται πιο καθαρο το βιολογικο υλικο (χωρις να μπορω να κανω ακριβως συγκριση)

οταν λες συχνες αλλαγες τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω που εχω ενα εξωτερικο τα αφησα οπως ηταν οταν το πρωτο αγορασα δλδ πρωτα ειναι το βιολογικο και μετα τα σφουγκαρακια...

Link to comment
Share on other sites

Στα δικα μου εξωτερικά φίλτρα παντα βαζω τα ποιο χοντρά υλικα πρωτα (σφουγγάρι-βιομπαλλες-μακαρόνι κτλ) και στο τελος βαζω το ποιο αποδοτικό βιολογικό υλικο. Το ενυδρειακο βάμβακι παντα πριν το τελευταιο σταδιο για να μην μπουκώνει (οσο γινεται). Οτι ηταν να σπάσει εχει σπάσει απο τα ποιο χοντρά υλικα

Link to comment
Share on other sites

Εχει ξανασυζητηθει αλλα οι αποψεις διιστανται!

Εξαρταται προς τα που ειναι η ροη πιστευω εγω! Στα περρισοτερα εξωτερικα φιλτρα, το νερο μπαινει απο πανω, παει κατω κανει ενα U και ξαναβγαινει πανω! Οποτε αν βαλεις πανω πανω βαμβακι και σφουγγαρι, θεωρητικα τα μηχανικα πιανουν τις ακαθαρσιες και το νερο περναει καθαρο στο βιολογικο!

Το πραγμα αλλαζει στα eheim που το νερο μπαινει απο κατω προς τα πανω!

Και το βαμβακι και το σφουγγαρι εχουν τον ρολο τους! Το βαμβακι πιανει τα ψιλα και το σφουγγαρι τα χοντρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα δικα μου εξωτερικά φίλτρα παντα βαζω τα ποιο χοντρά υλικα πρωτα (σφουγγάρι-βιομπαλλες-μακαρόνι κτλ) και στο τελος βαζω το ποιο αποδοτικό βιολογικό υλικο. Το ενυδρειακο βάμβακι παντα πριν το τελευταιο σταδιο για να μην μπουκώνει (οσο γινεται). Οτι ηταν να σπάσει εχει σπάσει απο τα ποιο χοντρά υλικα

Καντο λιγο πιο λιανα ρε συ Μαριε! Τι εξωτερικο εχεις, τι ροη εχει το νερο και που ακριβως βαζεις το βαμβακι;

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εχει ξανασυζητηθει αυτο το θεμα...

Εγω,για παραδειγμα,στο φιλτροκουτι της juwel βαζω πανω πανω το ενυδρειακο βαμβακι για να το αλλαζω και ευκολα γιατι δεν ειναι και πολυ ευκολο να βγαζω ολα αυτα καθε λιγο και λιγακι...

Το νερο εμενα περναει πρωτα απο το βαμβακι,μετα βιολογικο και τελος σφουγγαρι,συμφωνα παντα με την ροη...

Ετσι το προτεινει και η juwel....

Link to comment
Share on other sites

οταν λες συχνες αλλαγες τι εννοεις?

Εννοώ ότι πρέπει να ανοίγεις συχνά το φίλτρο για να αλλάζεις βαμβάκι.

Εγώ έχω το Εheim Ecco Pro στο οποίο η ροή κάνει U

Από την εταιρεία πρώτα είναι το σφουγγάρι μετά το βαμβάκι και τέλος το βιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ το σωστό ότι πρέπει να βάζεις πρώτα το σφουγγάρι για να μαζεύει τα χοντρά και μετά το βαμβάκι (έτσι δεν βουλώνει τόσο εύκολα το βαμβάκι και άρα το φίλτρο αφού τα πολλά πολλά τα έχει μαζέψει το σφουγγάρι το οποίο αφίνει μεγάλες ποσότητες νερού να περάσουν). Μετά πρέπει να μπει το βιολογικό ( το πιο δύσκολο και το πιο ας πούμε επιβλαβές για την βιολογία είναι το καθάρισμα του βιολογικού υλικού άρα βάζοντας το βαμβάκι πριν από το βιολογικό πατυχαίνεις να μαζεύεις την πολύ μούργα πριν πάει στο βιολογικό). Το θέμα έιναι να στο επιτρέπει το φίλτρο με την διαρίθμιση του. Τώρα σε μικρά ενυδρεία και σε φίλτρα που δεν έχουν βιολογικό ή που δεν είναι τόσο απαραίτητο άμα δεν έχουν μεγάλη ιχθυοφόρτηση θα έβαζα πρώτο το βαμβάκι και μετά το σφουγγάρι για να μην πολύ πιράζω την βιολογία του σφουγγαριού που βέβαια αυτό σημαίνει και πολλές αλλάγες στο βαμβάκι

Έγινε επεξεργασία - karrot
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ το σωστό ότι πρέπει να βάζεις πρώτα το σφουγγάρι για να μαζεύει τα χοντρά και μετά το βαμβάκι (έτσι δεν βουλώνει τόσο εύκολα το βαμβάκι και άρα το φίλτρο αφού τα πολλά πολλά τα έχει μαζέψει το σφουγγάρι το οποίο αφίνει μεγάλες ποσότητες νερού να περάσουν). Μετά πρέπει να μπει το βιολογικό ( το πιο δύσκολο και το πιο ας πούμε επιβλαβές για την βιολογία είναι το καθάρισμα του βιολογικού υλικού άρα βάζοντας το βαμβάκι πριν από το βιολογικό πατυχαίνεις να μαζεύεις την πολύ μούργα πριν πάει στο βιολογικό). Το θέμα έιναι να στο επιτρέπει το φίλτρο με την διαρίθμιση του. Τώρα σε μικρά ενυδρεία και σε φίλτρα που δεν έχουν βιολογικό ή που δεν είναι τόσο απαραίτητο άμα δεν έχουν μεγάλη ιχθυοφόρτηση θα έβαζα πρώτο το βαμβάκι και μετά το σφουγγάρι για να μην πολύ πιράζω την βιολογία του σφουγγαριού που βέβαια αυτό σημαίνει και πολλές αλλάγες στο βαμβάκι

Επίσης πολύ προτιμάνε να βάλουν πρώτα το βαμβάκι γιατί είναι πιο εύκολο να το αλλάξεις έτσι το βαμβάκι που θέλει και αρκετές αλλαγές

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ το σωστό ότι πρέπει να βάζεις πρώτα το σφουγγάρι για να μαζεύει τα χοντρά και μετά το βαμβάκι (έτσι δεν βουλώνει τόσο εύκολα το βαμβάκι και άρα το φίλτρο αφού τα πολλά πολλά τα έχει μαζέψει το σφουγγάρι το οποίο αφίνει μεγάλες ποσότητες νερού να περάσουν). Μετά πρέπει να μπει το βιολογικό ( το πιο δύσκολο και το πιο ας πούμε επιβλαβές για την βιολογία είναι το καθάρισμα του βιολογικού υλικού άρα βάζοντας το βαμβάκι πριν από το βιολογικό πατυχαίνεις να μαζεύεις την πολύ μούργα πριν πάει στο βιολογικό). Το θέμα έιναι να στο επιτρέπει το φίλτρο με την διαρίθμιση του. Τώρα σε μικρά ενυδρεία και σε φίλτρα που δεν έχουν βιολογικό ή που δεν είναι τόσο απαραίτητο άμα δεν έχουν μεγάλη ιχθυοφόρτηση θα έβαζα πρώτο το βαμβάκι και μετά το σφουγγάρι για να μην πολύ πιράζω την βιολογία του σφουγγαριού που βέβαια αυτό σημαίνει και πολλές αλλάγες στο βαμβάκι

Νομιζω αυτη η μεθοδος ειναι η πιο καλη! Εγω ετσι τα χρησιμοποιω μετα απο καιρο πειραματισμου και νομιζω πως με αυτη την διαταξη εχω τα καλυτερα αποτελεσματα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την σειρά μου θα σας πώ πως τα καλύτερα αποτελέσματα τα είχα όταν χρησιμοποιούσα 2 φίλτρα. 1μηχανικό και 1 για βιολογία.

Τα ενυδρεια γλύκου που είχα ήταν juwel, οπότε το εσωτερικό ήταν μονο για μηχανική φίλτρανση, δηλαδη σφουγκάρια.(ποτε δεν κατάλαβα γιατι ο κόσμος αφαιρεί τα εξαιρετικά αυτά φίλτρα απο τα ενυδρεία....)

Στο εξωτερικό μου που ηταν eheim 2217 είχα μονο βιολογικό.

Το αποτέλεσμα ήταν το νερό να ήταν τελείως διαυγές και να μην ανοιγω ποτέ το εξωτερικό μου φίλτρο αλλα και να παίρνω την μέγιστη δυνατή ροή του, καθώς τα σφουγκάρια την μειώνουν αρκετά.....

.Αν θυμαμαι καλά άνοιξα το εξωτερικο φιλτρο μια φορά μετα απο 8-10 μήνες λειτουργιας και το βιολογικο μου ήταν πεντακάθαρο.....δεν θυμαμαι να το ξανάνοιξα μετα....

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι όπως το προτείνει ο κατασκευαστής είναι συνήθως το καλύτερο, άν έχεις μόνο ένα φίλτρο. Άν έχεις 2 ή 3 φίλτρα έχεις περισσότερες επιλογές ανάλογα τις ανάγκες σου.

Σε κάθε περίπτωση το ενυδρειακό βαμβάκι όπου υπάρχει καλό είναι να βρίσκεται σε θέση που να αφαιρείται εύκολα.

Και μερικές φώτο...

post-53406-0-37062500-1424270912_thumb.jpg

post-53406-0-40223600-1424270969_thumb.jpg

post-53406-0-24564300-1424270920_thumb.png

post-53406-0-72952100-1424270928_thumb.jpg

post-53406-0-96487800-1424270947_thumb.jpg

post-53406-0-82979500-1424270981_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την σειρά μου θα σας πώ πως τα καλύτερα αποτελέσματα τα είχα όταν χρησιμοποιούσα 2 φίλτρα. 1μηχανικό και 1 για βιολογία.

Τα ενυδρεια γλύκου που είχα ήταν juwel, οπότε το εσωτερικό ήταν μονο για μηχανική φίλτρανση, δηλαδη σφουγκάρια.(ποτε δεν κατάλαβα γιατι ο κόσμος αφαιρεί τα εξαιρετικά αυτά φίλτρα απο τα ενυδρεία....)

Στο εξωτερικό μου που ηταν eheim 2217 είχα μονο βιολογικό.

Το αποτέλεσμα ήταν το νερό να ήταν τελείως διαυγές και να μην ανοιγω ποτέ το εξωτερικό μου φίλτρο αλλα και να παίρνω την μέγιστη δυνατή ροή του, καθώς τα σφουγκάρια την μειώνουν αρκετά.....

.Αν θυμαμαι καλά άνοιξα το εξωτερικο φιλτρο μια φορά μετα απο 8-10 μήνες λειτουργιας και το βιολογικο μου ήταν πεντακάθαρο.....δεν θυμαμαι να το ξανάνοιξα μετα....

Υπαρχει μια διαφωνια σε αυτο το θεμα! Οτι αν αφησεις το βιολογικο χωρις μηχανικη φιλτρανση θα στουμπωσει απο την βρωμια!

Πιστεύω ότι όπως το προτείνει ο κατασκευαστής είναι συνήθως το καλύτερο, άν έχεις μόνο ένα φίλτρο. Άν έχεις 2 ή 3 φίλτρα έχεις περισσότερες επιλογές ανάλογα τις ανάγκες σου.

Σε κάθε περίπτωση το ενυδρειακό βαμβάκι όπου υπάρχει καλό είναι να βρίσκεται σε θέση που να αφαιρείται εύκολα.

Και μερικές φώτο...

attachicon.gifeheim-canister-

attachicon.gifst-Pro3E-2076.jpg

attachicon.gifFluval-normal.png

attachicon.giffilter.jpg

attachicon.gifFX5-2.jpg

attachicon.giftetra-spares-all.jpg

Πολυ χρησιμο Νικο!

Link to comment
Share on other sites

εστω λοιπον οτι εχουμε ροη U ...εγω αν κατω κατω βαζω βαμβακι και επειτα μονο μακαρονι κανοντας αλλαγη στο βαμβακι καθε.εβδομαδα το να βγαζω απλα το συρταρι του βιολογικου δεν με επειρεαζει σε κατι σωστα; αν.ειναι πανω το βαμβακι δλδ πιο κοντα στην αντλια εξασθενει λιγοτερο το φιλτρο με.σχετικα ιδιο μπουκωμα ? επιπλεον οσο πιο ψηλα σε σχεση με.το.πατωμα ειναι το.εξωτερικο δινει μεγαλυτερη ροη ;...ας πουμε αν χανω μπουκωμα κεδιζω λογω οτι ειναι πιο κοντα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

γενικα καταληγω οτι δεν υπαρχει.κατι σωστο η κατι λαθος ...εγω παντως που εχω και.εσωτερικο φιλτροκουτι δεν το χρησιμοποιω και σκεφτομαι να υο βαλω σε λειτουργια για μηχανικο καθαρισμο οπως ειπε ο φιλος....το μονο π με προβληματιζει ειναι το επιπλεον ανακατεμα μεσα στο ενυδρειο και λογω ροης και λογω βαλε βγαλε υλικα απο μεσα .

Link to comment
Share on other sites

Σε χασα τωρα! Αν βαλεις το βαμβακι κατω κατω, εφοσον μπαινει απο πανω το νερο, θα περναει πρωτα απο το βιολογικο με αποτελεσμα να το βρωμιζει!

Οσο πιο ψηλα ειναι τοσο πιο μικρο το μανομετρικο και αρα καλυτερη ροη!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια διαφωνια σε αυτο το θεμα! Οτι αν αφησεις το βιολογικο χωρις μηχανικη φιλτρανση θα στουμπωσει απο την βρωμια!

Πολυ χρησιμο Νικο!

Θα μπορουσε και οχι.

Εφοσον δηλαδη στο φιλτρο με το βιολογικο δεν υπαρχει μηχανικη φιλτρανση τοτε θεωριτικα οτι μπαινει βγαινει και συγκρατειτε απο το αλλο φιλτρο.

Εγω δεν το εχω δοκιμασει αλλα χαιρομαι που ακουσαμε και μια αλλη εκδοχη.

Εγω το εχω ως εξης,περνοντας το νερο συναντα σφουγγαρι,βαμβακι,βιολογικο.Επειδη μου ηταν κουραστικο καθε φορα να ανοιγω το φιλτρο και να αλλαξω το βαμβακι το εχω καταργησει και εχω μονο σφουγγαρι,βιολογικο.Απλα για να μην ανοιγω το φιλτρο καθε τρεις και λιγο εχω προσαρμωσει σφουγγαρι στο μπαστουνι για προφιλτρο και το καθαριζω σε καθε αλλαγη νερου,μικρη ή μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα ειναι αυτο που λες! Και ισως στον φιλο prince να επιασε αλλα δεν ξερω αν θα πιασει σε ολους! Νερο ειναι και ειναι ασταθες, Αν βαλουμε δυο σωληνες να ρουφανε διπλα διπλα απο εναν κουβα, ο ενας μηχανικα και ο αλλος βιολογικα δεν νομιζω ο ενας να ρουφαει μονο σκουπιδια και ο αλλος σκετο νερο! Και οι δυο θα ρουφηξουν τα ιδια!

Το ιδιο ταλαιπωρια δεν ειναι να καθαριζεις το προφιλτρο με το αλλαζεις το βαμβακι; Ισα ισα που στο βαμβακι το κανεις εκτος ενυδρειου και νερου!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δεν εινι το ιδιο.Το προφιλτρο απλα το βγαζω το ξεπλενω και το ξαναβαζω χωρις να ριξω σταγονα.Το φιλτρο για να το ανοιξω και να αλλαξω το βαμβακι χωρις να κανω νερα δεν παιζει.Σηκωνοντας την κεφαλη ολο και κατι πεφτει και βγαζοντας τον καδο θελω και δευτερο λεκανακι για να το ακουμπησω μεσα.

Κοινως ενα πατωμα κ#λ0ς και η παντοφλα καραδοκει! Την αλλαγη την κανω Κυριακη συνηθως και Σαββατο εχει κανει καθαρισμα οποτε καταλαβαινεις πως με κοιταει...

Link to comment
Share on other sites

Μα ρε συ Μιχαλη, το βαμβακι δεν το αλλαζεις καθε αλλαγη νερου! Το αλλαζεις οταν καθαριζεις το φιλτρο! Το σφουγγφαρι μεσα δεν το καθαριζεις;

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο το ανοιγω πιο σπανια τωρα που δεν εχει σφουγγαρι,το βαμβακι μεσα στο φιλτρο επισης δεν χρειαζεται τοσο συχνα καθαρισμα γιατι τα πολλα τα κραταει το προφιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια διαφωνια σε αυτο το θεμα! Οτι αν αφησεις το βιολογικο χωρις μηχανικη φιλτρανση θα στουμπωσει απο την βρωμια!

Πολυ χρησιμο Νικο!

Ισχύει αυτο που λες, αλλά εγώ αναφέρθηκα στην περίπτωση με δύο φίλτρα ταυτόχρονα και δυο συγκεκριμένα φίλτρα.

Αυτο που θέλω να τονίσω έιναι οτι το συγκεκριμενο εσωτερικό, φιλτρο δουλεύοντας μέσα στο ενυδρειο με μηδενικο μανομετρικό αλλά με υλικά γυρίζει πιο αποτελεσματικα τα λίτρα του ενυδρείου σε αντιθεση με το εξωτερικό που "χάνει" απο μανομετρικό και υλικά.

Το αποτελεσμα το είδα στην πράξη οτι τα υλικά μου στο εξωτερικο δεν μπουκωσαν καθόλου, ολο το μηχανικο φορτιο κατακρατούσε την βρωμιά....αλλωστε τα eheim δουλευουν καλα μεν αλλα αμα τα..... "κοιτάξεις λιγο στραβά" στο ανοιξε-κλεισε σπάνε, χάνουν, παίρνουν αέρα κτλ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτο που λες, αλλά εγώ αναφέρθηκα στην περίπτωση με δύο φίλτρα ταυτόχρονα και δυο συγκεκριμένα φίλτρα.

Αυτο που θέλω να τονίσω έιναι οτι το συγκεκριμενο εσωτερικό, φιλτρο δουλεύοντας μέσα στο ενυδρειο με μηδενικο μανομετρικό αλλά με υλικά γυρίζει πιο αποτελεσματικα τα λίτρα του ενυδρείου σε αντιθεση με το εξωτερικό που "χάνει" απο μανομετρικό και υλικά.

Το αποτελεσμα το είδα στην πράξη οτι τα υλικά μου στο εξωτερικο δεν μπουκωσαν καθόλου, ολο το μηχανικο φορτιο κατακρατούσε την βρωμιά....αλλωστε τα eheim δουλευουν καλα μεν αλλα αμα τα..... "κοιτάξεις λιγο στραβά" στο ανοιξε-κλεισε σπάνε, χάνουν, παίρνουν αέρα κτλ....

Χαχααχχαχα σωστος! Χαχαχαα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...