Jump to content

Σειρα Υλικων Στα Φίλτρα Μας!


almuros

Recommended Posts

Επειδη μου ηταν κουραστικο καθε φορα να ανοιγω το φιλτρο και να αλλαξω το βαμβακι το εχω καταργησει και εχω μονο σφουγγαρι,βιολογικο.Απλα για να μην ανοιγω το φιλτρο καθε τρεις και λιγο εχω προσαρμωσει σφουγγαρι στο μπαστουνι για προφιλτρο και το καθαριζω σε καθε αλλαγη νερου,μικρη ή μεγαλη.

Το φιλτρο το ανοιγω πιο σπανια τωρα που δεν εχει σφουγγαρι,το βαμβακι μεσα στο φιλτρο επισης δεν χρειαζεται τοσο συχνα καθαρισμα γιατι τα πολλα τα κραταει το προφιλτρο.

Εδω σε εχασα.....τελικα εχεις σφουγγαρι ή οχι? :)

Και το προφιλτρο παντως στην εισαγωγη του σωληνα κανει πολυ δουλεια....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σφουγγαρι εχω,βαμβακι δεν εχω τα μπερδεψα στο τελευταιο μηνυμα :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε χασα τωρα! Αν βαλεις το βαμβακι κατω κατω, εφοσον μπαινει απο πανω το νερο, θα περναει πρωτα απο το βιολογικο με αποτελεσμα να το βρωμιζει!

Οσο πιο ψηλα ειναι τοσο πιο μικρο το μανομετρικο και αρα καλυτερη ροη!

οχι απο κατω προς τα πανω παει η δικη μου ροη στο φιλτρο κανει δλδ U
Link to comment
Share on other sites

οχι απο κατω προς τα πανω παει η δικη μου ροη στο φιλτρο κανει δλδ U

Τι φιλτρο εχεις; Αν μαπινει απο κατω δεν κανει U. Αν μπαινει απο κατω παει κατευεθειαν πανω!

το προφιλτρο ειναι σφουγκαρακι π μπαινει γυρω απο την εισαγωγη ?

Γυρω απο την εισαγωγη, κοβεις ενα σφουγγαρι και το βαζεις! Στην ουσια μπαινει πανω στην εισαγωγη!

Link to comment
Share on other sites

το aquanova οι εισοδοι του φιλτρου απο πανω ειναι αλλα η ροη ξεκιναει απο κατω ...

σκεφτομαι να εφαρμοσω μια ιδεα που ακουστηκε και να.βαλω και εσωτερικο σε λειτουργεια με.επιπλεον βιολογικο υλικο χωρις τπτ αλλα ...αλλα θελω να του κοψω λιγο ροη και να κανω παντεντα για να χωρανε στο φιλτροκουτι και οι εισοδοι εξοδοι του εξωτερικου.....το εξωτερικο εχει 800λ/ω και.το.εσωτερικο αν χρησιμοποιηθει εχει 660λ/ω ...οποτε με τα δυο μαζι θα γινουμε πληντυριο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακολουθώ μια λίγο διαφορετική μέθοδο από αυτή που αναφέρεται συνήθως.

Και στα 3 ενυδρεία έχω DIY φίλτρα τύπου σαμπ.

Έχω τα υλικά με τη παρακάτω σειρά, χοντρό μπλε σφουγγάρι, μέτριο μαύρο, ψιλό μαύρο, ενυδρειακό βαμβάκι μέσα σε σακουλάκι από τούλι, ελαφρόπετρα.

Το χοντρό λειτουργεί σαν προφίλτρο, μου κρατάει όλα τα χοντρά σκουπιδάκια και δεν μπουκώνει εύκολα, τα υπόλοιπα κατακρατούν ότι άλλο περάσει.

Ο καθαρισμός τώρα, στο φυτεμένο επειδή η θέση των σφουγγαριών είναι πολύ εύκολη, ανοίγοντας το φύλλο του καπακιού τα έχω μπροστά μου, με κάθε εβδομαδιαία αλλαγή νερού, βγάζω σφουγγάρια και ενυδρειακό βαμβάκι και τα πλένω με ζεστό νερό και τα ξαναβάζω ση θέση τους, όχι ότι είναι απαραίτητο αλλά μου ένα αρκετά εύκολο.

Στο κύβο με τα συννεφάκια στη ταράτσα , από τον Αύγουστο που έβαλα τα συννεφάκια μέσα, έχω καθαρίσει τα σφουγγάρια 2 ή 3 φορές, σε αυτό δεν λερώνονται εύκολα, και πλύσιμο πάλι με ζεστό νερό.

Στα χρυσόψαρα , το μπλε σφουγγάρι κάθε Σάββατο αλλά μπορεί και μεσοβδόμαδα, τα υπόλοιπα κάθε Σάββατο αλλά μπορεί και κάθε 2ο Σάββατο, τα χρυσόψαρα βλέπεται λερώνουν αρκετά

Και στα 3 ενυδρεία πλένω σφουγγάρια και ενυδρειακό βαμβάκι με ζεστό νερό και το βαμβάκι το αλλάζω ανάλογα με το πόσο έχει λερωθεί, στα χρυσόψαρα συνήθως κάθε μήνα, στο φυτεμένο κάθε 2-3 μήνες και στα συννεφάκια το άλλαξα στους 4 μήνες περίπου .

Με αυτό το τρόπο έχω παρατηρήσει πως το βιολογικό υλικό δεν λερώνεται εύκολα και το νερό είναι κρυστάλλινο, πεντακάθαρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ μπερδεύετε τα εξωτερικά φίλτρα με το σαμπ.

Η σωστή απάντηση υπάρχει στο #14 από τον Spartan... τα υπόλοιπα μπορείτε απλά να ξανασκεφτείτε.

Φίλτρο ΧΩΡΙΣ προφιλτράρισμα ή βαμβάκι ΠΡΙΝ την έξοδο του νερού... είναι απλά λάθος. Το προφίλτρο στην είσοδο (στον σωλήνα εισαγωγής)... απλά βοηθάει τον εύκολο καθαρισμό του (ανά εβδομάδα)... και δίνει λίγο χώρο παραπάνω για εκμετάλλευση μέσα στον κάδο.-

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και αλλαγη καθαρισμα σφουγκαριου και αλλαγη βαμβακιου καθε 15 αναλογα με την μουργα που μαζευει το πρωτο σφουγκαρι(για να μην ζοριζουμε συνεχεια τις φλατζες)?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη Νικο απο την στιγμη που υπαρχει σφουγγαρι στο προφιλτρο μπορουμε να αφαιρεσουμε το σφουγγαρι απο μεσα; Και αλλη απαντηση θελω απο εσενα,το ενυδρειακο βαμβακι πριν η μετα το βιολογικο και για πιο λογο; Εχω διαβασει οτι επηρεαζει την οξυγονωση του βιολογικου γι'αυτο σε ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

το aquanova οι εισοδοι του φιλτρου απο πανω ειναι αλλα η ροη ξεκιναει απο κατω ...

σκεφτομαι να εφαρμοσω μια ιδεα που ακουστηκε και να.βαλω και εσωτερικο σε λειτουργεια με.επιπλεον βιολογικο υλικο χωρις τπτ αλλα ...αλλα θελω να του κοψω λιγο ροη και να κανω παντεντα για να χωρανε στο φιλτροκουτι και οι εισοδοι εξοδοι του εξωτερικου.....το εξωτερικο εχει 800λ/ω και.το.εσωτερικο αν χρησιμοποιηθει εχει 660λ/ω ...οποτε με τα δυο μαζι θα γινουμε πληντυριο!

Αυτο που λες απλα δεν γινεται! Ειναι νομος της φυσικης! Αφου το νερο μπαινει απο πανω, αν εχει ροη απο κατω απλα το νερο θα εμενε στασιμο στην καλυτερη!

Αν μπαινει απο πανω κανει U αν μπαινει απο κατω παει ευθεια!

Αν κανει αυτο που λες με το εσωτερικο, να το κανεις με μηχανικη φιλτρανση και οχι βιολογικη! Και τα αφησεις ανεξαρτητα τα φιλτρα!

Δηλαδη Νικο απο την στιγμη που υπαρχει σφουγγαρι στο προφιλτρο μπορουμε να αφαιρεσουμε το σφουγγαρι απο μεσα; Και αλλη απαντηση θελω απο εσενα,το ενυδρειακο βαμβακι πριν η μετα το βιολογικο και για πιο λογο; Εχω διαβασει οτι επηρεαζει την οξυγονωση του βιολογικου γι'αυτο σε ρωταω.

Ειπαμε Μιχαλη, αν δεν υπαρχει μηχανικη φιλτρανση το βιολογικο μπουκωνει! Αν το βαλεις μετα δεν υπαρχει λογος υπαρξης του!

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει ομως οτι αν το βαλεις πριν δεν οξυγονωνεται το βιολογικο,γι'αυτο ρωτα ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να το δω αυτο που αναφερεις; Εχεις λινκ;

Εν παση περιπτωση, ακομη κι αν αληθευει, που δεν μπορει να ειναι τοσο καταστροφικο, το βαμβακι εχει την χρηση του στο φιλτρο και κατα την γνωμη μου ειναι απαραιτητο!

Link to comment
Share on other sites

Λινκ δεν εχω,δεν θυμαμαι που το διαβασα και δεν ξερω αν ισχυει,γι'αυτο και ρωταω αλλωστε..

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα,εδω στο φορουμ ειναι σε συζητηση που ειχαμε ξανα μεταξυ μας

http://www.aquazone.gr/forums/topic/99094-ooeioaaane/?p=1015928

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα,εδω στο φορουμ ειναι σε συζητηση που ειχαμε ξανα μεταξυ μας

http://www.aquazone.gr/forums/topic/99094-ooeioaaane/?p=1015928

Άρα το ενυδρειακό βαμβάκι δεν μειώνει την οξυγόνωση του βιολογικού υλικού αλλά την ένταση της ροής, με αποτέλεσμα να μη τροφοδοτείται το βιολογικό υλικό από τον απαιτούμενο όγκο νερού εμπλουτισμένο με οξυγόνο αλλά και θρεπτικά συστατικά για τα βακτήρια (αμμωνία) , και έτσι έχουμε μείωση του πληθυσμού της αποικίας των βακτηρίων. Αυτό όμως θα συμβεί σε ακραίες περιπτώσεις, που η ροή θα είναι υπερβολικά χαμηλή. Ακόμα και 1 φορά την ώρα να περνάει ο όγκος του νερού του ενυδρείου από το φίλτρο είναι αρκετό ώστε να υπάρχει ο κύκλος του αζώτου και η βιολογία να συντηρείται και να λειτουργεί κανονικά. Στη πολύ χαμηλή ροή όμως παρατηρείται και άλλο φαινόμενο, η δημιουργία της αναερόβιας βιολογίας , που από τη μία ακούγεται καλό, γιατί μπορεί να δημιουργήσει πλήρη απονιτροποίηση, να μειώσει δηλαδή ή και να εξαφανίσει ακόμα και τα νιτρικά αλλά μπορεί και να αναπτυχθούν παθογόνα βακτήρια

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι οτι μπουκωνει μπουκωνει το ειπαμε! Γιαυτο και το αλλαζεις! Το ιδιο και το σφουγγαρι και το ιδιο και το βιολογικο αν δεν βαλεις μηχανικη φιλτρανση! Δηλαδη τι προτιμας, να μπουκωνει το βαμβακι και να το αλλαζεις ή να μπουκωσει η βιολογια;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε Μιχαλη, αν δεν υπαρχει μηχανικη φιλτρανση το βιολογικο μπουκωνει! Αν το βαλεις μετα δεν υπαρχει λογος υπαρξης του!

Η eheim που το βαζει παντα μετα, κανει λαθος?

Φυσικα οχι.

Και το κανει γιατι καθαριζει το νερο απο τυχων αιωρουμενα.

Και δεν βουλωνει το ιδιο ευκολα οπως οταν ειναι στην "υποδοχη" του νερου, αφου το νερο εχει περασει απο αλλα μηχανικα υλικα και εχει καθαριστει απο τα χοντρα σκουπιδια.

Το βαμβακι μπαινει εκει που βολευει για να ελεγχεται και να αφαιρειται ευκολα αν χρειαστει, χωρις να πρεπει να "ξεστησουμε" το φιλτρο για να το αφαιρεσουμε.

Δηλαδη, μπαινει πανω πανω.

Αν το νερο εχει φορα προς τα κατω (οπως το εσωτερικο φιλτρο της juwel), το βαμβακι ειναι πανω πανω και πριν τα υλικα.

Αν το νερο εχει φορα προς τα πανω (οπως τα eheim), το βαμβακι ειναι πανω πανω και μετα τα υλικα.

Θα παρατηρησετε οτι στα φιλτρα, οπως τα δινουν οι "μελετημενες" εταιρειες, παντα πριν τα βιολογικα υλικα, υπαρχει μηχανικο υλικο για να τα προστατευει.

Αν το μηχανικο ειναι βαθεια μεσα στον καδο, ειναι συνηθως απο χοντροτρυπο σφουγγαρι ή/και μηχανικο μακαρονι κλπ, υλικα δηλδη που δεν βουλωνουν ευκολα,

κι αν ειναι πανω πανω, ειναι συνηθως απο βαμβακι

(χωρις να ειναι απαραιτητο παντα το βαμβακι σε ενα φιλτρο, αφου μπορει να κανει τη δουλεια και ενα ψιλοτρυπο σφουγγαρι.).

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η eheim που το βαζει παντα μετα, κανει λαθος?

Φυσικα οχι.

Και το κανει γιατι καθαριζει το νερο απο τυχων αιωρουμενα.

Και δεν βουλωνει το ιδιο ευκολα οπως οταν ειναι στην "υποδοχη" του νερου, αφου το νερο εχει περασει απο αλλα μηχανικα υλικα και εχει καθαριστει απο τα χοντρα σκουπιδια.

Το βαμβακι μπαινει εκει που βολευει για να ελεγχεται και να αφαιρειται ευκολα αν χρειαστει, χωρις να πρεπει να "ξεστησουμε" το φιλτρο για να το αφαιρεσουμε.

Δηλαδη, μπαινει πανω πανω.

Αν το νερο εχει φορα προς τα κατω (οπως το εσωτερικο φιλτρο της juwel), το βαμβακι ειναι πανω πανω και πριν τα υλικα.

Αν το νερο εχει φορα προς τα πανω (οπως τα eheim), το βαμβακι ειναι πανω πανω και μετα τα υλικα.

Θα παρατηρησετε οτι στα φιλτρα, οπως τα δινουν οι "μελετημενες" εταιρειες, παντα πριν τα βιολογικα υλικα, υπαρχει μηχανικο υλικο για να τα προστατευει.

Αν το μηχανικο ειναι βαθεια μεσα στον καδο, ειναι συνηθως απο χοντροτρυπο σφουγγαρι ή/και μηχανικο μακαρονι κλπ, υλικα δηλδη που δεν βουλωνουν ευκολα,

κι αν ειναι πανω πανω, ειναι συνηθως απο βαμβακι

(χωρις να ειναι απαραιτητο παντα το βαμβακι σε ενα φιλτρο, αφου μπορει να κανει τη δουλεια και ενα ψιλοτρυπο σφουγγαρι.).

Αν δεις στο ποστ 14 το ενα eheim δειχνει το βαμβακι μετα τα βιολογικα και το αλλο πριν τα βιολογικα! Το που θα μπει ειναι οντως αναλογα το φιλτρο! Αλλα εμενα δεν μου λεει κατι να ειναι πανω πανω για να το ελεγχω και να μην κανει καμια απολυτως δουλεια εκει που ειναι!

Στην ουσια το ιδιο λεμε! Το βαμβακι εχει την χρηση να πιανει την ψιλαδουρα και να προστατευει τα υλικα!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω... πως είναι δυνατόν να γίνετε αυτή η συζήτηση, από άτομα που (θεωρώ ότι) έχουν γνώσεις.

Αυτά που περιγράφει ο Jimi... αναλύουν ακόμα περισσότερο τα αυτονόητα.-

ΥΓ. Τόσα χρόνια δουλεύω φίλτρα της ΕΗΕΙΜ και πρόβλημα με τις φλάτζες (O-ring) τους ΔΕΝ έχω (ειδικά από τότε που έκανε το "λάθος" να τα βγάλει σε σιλικόνης)... πως εσείς έχετε... ΔΕΝ μπορώ να το κατανοήσω.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις στο ποστ 14 το ενα eheim δειχνει το βαμβακι μετα τα βιολογικα και το αλλο πριν τα βιολογικα! Το που θα μπει ειναι οντως αναλογα το φιλτρο! Αλλα εμενα δεν μου λεει κατι να ειναι πανω πανω για να το ελεγχω και να μην κανει καμια απολυτως δουλεια εκει που ειναι!

Στην ουσια το ιδιο λεμε! Το βαμβακι εχει την χρηση να πιανει την ψιλαδουρα και να προστατευει τα υλικα!

Οχι.

Μετα τα βιολογικα ειναι το βαμβακι και στα δυο eheim φιλτρα.

Απλα το 2ο eheim ειναι απο τα καινουρια pro φιλτρα της eheim, και αυτο το μπλε (coarse pad) που βλεπεις πανω πανω, ειναι προφιλτρο, απο το οποιο περναει πρωτα το νερο και μετα φευγει απο το πλαι του καδου και παει στον πατο, για να ανεβει και να περασει τελευταια απο το βαμβακι (fine pad) και μεσα απο τρυπα που εχει στο κεντρο το προφιλτρο, για να καταληξει στο ενυδρειο.

Πολυ εξυπνη, αναβαθμιση.

Η δουλεια που κανει το βαμβακι ειτε στο τελος ειτε στην αρχη, ειπαμε ποια ειναι.

Μια εταιρεια παλια και μελετημενη οπως η eheim, δεν βαζει τσαμπα υλικα και οπου να'ναι.

Kαι στα αλλα φιλτρα που εχει στο ποστ. στο τελος μπαινει το βαμβακι (αφου η ροη ειναι απο κατω προς τα πανω) και πανω πανω τοποθετημενο.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια, να μην καλυπτει το βαμβακι τα βιολογικα;

Link to comment
Share on other sites

JIMI


Μετα τα βιολογικα ειναι το βαμβακι και στα δυο eheim φιλτρα.


Απλα το 2ο eheim ειναι απο τα καινουρια pro φιλτρα της eheim, και αυτο το μπλε (coarse pad) που βλεπεις πανω πανω, ειναι προφιλτρο, απο το οποιο περναει πρωτα το νερο και μετα φευγει απο το πλαι του καδου και παει στον πατο, για να ανεβει και να περασει τελευταια απο το βαμβακι (fine pad) και μεσα απο τρυπα που εχει στο κεντρο το προφιλτρο, για να καταληξει στο ενυδρειο.


Πολυ εξυπνη, αναβαθμιση.



Σωστός! Ακριβώς έτσι είναι. Δέν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεστε. Και μερικές φώτο ακόμη...


post-53406-0-45413700-1424372348_thumb.jpg


post-53406-0-95625900-1424372365_thumb.jpg


post-53406-0-75096800-1424372374_thumb.jpg


post-53406-0-53220600-1424372389_thumb.gif


post-53406-0-07583300-1424372521_thumb.jpg


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικα ετσι οπως φαινεται το fx5 το βαμβακι ειναι πριν το βιολογικο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...