Jump to content

Σειρα Υλικων Στα Φίλτρα Μας!


almuros

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν και δεν βλεπω τι σημασια εχει αυτο, ναι εχω!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή μην στέκεσαι στη συγκεκριμένη φώτο.Μπήκε...εκ παραδρομής!Δεν δείχνει προδιαγραφές ή τρόπο λειτουργίας.Είναι απλά κάποιου χρήστη.Το Fx δεν νομίζω να προβλέπει βαμβάκι σε εκείνη τη θέση και δεν νομίζω να το χρειάζεται με τα τεράστια πλευρικά filter pads που έχει.Πιθανότατα είναι κατάλοιπο του χρήστη από προηγούμενα φίλτρα που είχε. Πάντως η φιλοσοφία λειτουργίας των περισσότερων φίλτρων καθώς και η σειρά των υλικών είναι παραπλήςια και φαίνεται στις οδηγίες τους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω ολους για την συμμετοχη στο θεμα ...εμενα τουλαχιστον μου ξεκαθαρισε αρκετα που τα ειχα καπως θολα στο κεφαλι μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φλατζα/ες τα φιλτρα δεν εχουν.αυτο που εχουν ,οπως σωστα αναφερθηκε προηγουμενως εινε o-ring.δακρυλιος στεγανοποιησης (χοντρικη μεταφραση μιας και μερικοι τεχνικοι οροι δεν μεταφραζωντε σωστα παντα.)οσον αναφορα την σειρα μεσα στα φιλτρα θεωρω οτι λιγη σημασια εχει μιας και σε "χ" χρονικο διαστημα ολα θα γινουν αποικιες βακτηριδιων.ειτε λεγαιτε βαμβακι ειτε σφουγκαρι ειτε μακαρονι( αυτα του ακκακιου)

Προβληματα με τα eheim πως εινε δυνατον να εχετε????με σφυροκαλεμο τα ανοιγετε????

Έγινε επεξεργασία - gremos
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, δεν κανουν ολα τα υλικα την ιδια δουλεια! Εχει οντως σημασια πως θα τοποθετηθουν!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φλατζα/ες τα φιλτρα δεν εχουν.αυτο που εχουν ,οπως σωστα αναφερθηκε προηγουμενως εινε o-ring.δακρυλιος στεγανοποιησης (χοντρικη μεταφραση μιας και μερικοι τεχνικοι οροι δεν μεταφραζωντε σωστα παντα.)οσον αναφορα την σειρα μεσα στα φιλτρα θεωρω οτι λιγη σημασια εχει μιας και σε "χ" χρονικο διαστημα ολα θα γινουν αποικιες βακτηριδιων.ειτε λεγαιτε βαμβακι ειτε σφουγκαρι ειτε μακαρονι( αυτα του ακκακιου)

Προβληματα με τα eheim πως εινε δυνατον να εχετε????με σφυροκαλεμο τα ανοιγετε????

Επέτρεψε μου μερικές "διορθώσεις.

1. O-ring = Ελαστικός παράκυκλος.

2. Βακτηρίων... εκ του (αρχαιοελληνικού/λατινικού) Bacterium

3. Κάνεις λάθος (κατά την άποψη μου)... ο τρόπος έχει κάποια σημασία ύπαρξης. Διαφορετικά θα δουλέψει στο φιλτρο αν βάλεις πχ. πρώτα το siporax και μετά Substrat pro ή την ελαφρόπετρα... και το αντίστροφο.

Βακτήρια μετά από αρκετό διάστημα υπάρχουν παντού μέσα στο ενυδρείο... από τα ξύλα, τις πέτρες, την άμμο μέχρι και στα τζάμια. Το κύριο "σώμα" τους όμως... είναι στα βιολογικά υλικά (μέσα στα φίλτρα).- ;)

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Στα δυο πρωτα θα με βρεις συμφωνο.οσο το τριτο..εγω θα σου πω οτι στα δυο φιλτρα που εχω οπως και να τα εχω βαλει τα υλικα μεσα δεν εχω δει καμια διαφορα(με τα δικα μου ματια).στο 2080 που εχω ,εχω καταργησει και το προφιλτρο που εχει και εχω βαλει και εκει siporax.

Link to comment
Share on other sites

Στα δυο πρωτα θα με βρεις συμφωνο.οσο το τριτο..εγω θα σου πω οτι στα δυο φιλτρα που εχω οπως και να τα εχω βαλει τα υλικα μεσα δεν εχω δει καμια διαφορα(με τα δικα μου ματια).στο 2080 που εχω ,εχω καταργησει και το προφιλτρο που εχει και εχω βαλει και εκει siporax.

Link to comment
Share on other sites

Στα δυο πρωτα θα με βρεις συμφωνο.οσο το τριτο..εγω θα σου πω οτι στα δυο φιλτρα που εχω οπως και να τα εχω βαλει τα υλικα μεσα δεν εχω δει καμια διαφορα(με τα δικα μου ματια).στο 2080 που εχω ,εχω καταργησει και το προφιλτρο που εχει και εχω βαλει και εκει siporax.

 

 

ΑΝ με αυτό εννοείς ότι... το siporax καταλαμβάνει το πρώτο στάδιο του φίλτρου σου και έχει καταργήσει τελείως το μηχανικό φιλτράρισμα... θα σου πω ότι απλά... έχεις κάνει μέγιστο σφάλμα.- ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To 2080 εχει ενα μπλε σφουγκαρι... εχει βγει και σιποραξ στην θεση του....

Καποιο ιδιετερο προβλημα δεν εχω παρατηρησει τοσο καιρο..

Αν εξερεσεις ενα πιο συχνο καθαρισμα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...