Jump to content

Πολύωρη Διακοπή Ρεύματος


Recommended Posts

καλησπέρα σας. αύριο στην περιοχή μου θα έχουμε πολύωρη διακοπή ρεύματος .Με ανησυχεί πάρα πολύ το γεγονός ότι λόγο πολύ κρύου μην πέσει η θερμοκρασία του ενυδρείου ,Να σας πω εδώ ότι η διακοπή θα είναι απ τις 7.30 πμ μέχρι 4.30 μμ.,και τώρα η θερμοκ. μου είναι 25 με 26, 2ον για τόσες ώρες πρέπει να βάλω αεραντλία ?αν ναι αυτή εδώ παίρνει μπαταρίες ?γιατί νομίζω δεν παίρνει

http://www.leaquatic.com.au/Sera-Precision-air-275R-plus

ευχαριστώ πολύ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει μπαταριες θα την βαλεις για οση ωρα θα ειναι η διακοπη! Μετα μια γενναι αλλαγη και εισαι ενταξει απο θερμοκρασια κανε καμια πατεντα. Σε ποια περιοχη εισαι;

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει μπαταριες θα την βαλεις για οση ωρα θα ειναι η διακοπη! Μετα μια γενναι αλλαγη και εισαι ενταξει απο θερμοκρασια κανε καμια πατεντα. Σε ποια περιοχη εισαι;

χαιδαρι μενω ,το θεμα ειναι οτι θα ειμαι δουλεια και δεν θα μπορω να χω καπια σομπα υγραεριου η κατι τετοιο!επισης η αεραντλια δεν περνει μπαταριες!αλλα ποιο πολυ με ανυσιχει η θερμοκρασια !εχω κρυο εδω γιατι ειμαστε βουνο οθερμοστατης μου ειναι σχεδον στο τερμα και μου βγαζει 26.με τοσες ωρες χωρις ρευμα τιθα γινει?ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Tυλιξε το με καμια κουβερτα. Αρα ο θερμαντηρας σου ειναι μικρος!

Καλα θα ηταν να ειχες την αεραντλια αλλα μην τρελλενεσαι. Γενναια αλλαγη 50% οταν γυρισεις. Βαλε απο σημερα νερο να ετοιμαζεται. Ριξε και βακτηρια και μην ταισεις!

Link to comment
Share on other sites

α επισης γιατι να κανω αλλαγη μετα ?μου το εξηγείς σε παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

α οκ !ευχαριστω .ο θερμαντήρας ειναι λιγο μικρος οντως αλλα μονο τωρα με τα πολλα κρυα δυσκολευεται .τι να κανω θα βαλω κουβερτα και ο θεος με τα ψαρακια μου!ευχομαι να κανουν ποιο γρηγορα τη δουλεια τους η ΔΕΗτζηδες και να επανελθει γρηγορα το ρευμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε τωρα στα κρυα τον θελουμε τον θερμαντηρα να αποδιδει! :D

Μια χαρα πιστευω θα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Με τόσες ώρες διακοπή ρεύματος (9) μπορεί να αντιμετωπίσει πρόβλημα και η βιολογία στο φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, γιαυτο λεμε αεραντλια! Ενταξει δεν την χανεις ολη!

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, γιαυτο λεμε αεραντλια! Ενταξει δεν την χανεις ολη!

Για να καταλάβω...

Εντάξει την αεραντλία θα την χρειαζόταν για το ενυδρείο σαν λύση ανάγκης.

Εγώ λέω για τα υλικά του φίλτρου που ενώ θα έχουν νερό, θα είναι στάσιμο και δεν θα τροφοδοτείτε.

Πόσο αντέχει η βιολογία του φίλτρου με στάσιμο νερό;

Link to comment
Share on other sites

Το στασιμο νερο δεν φιλτραρεται! Αυτο ειναι το προβλημα! Αφενος αν δεν παει νερο στο φιλτρο δεν τροφοδοτειται το βιολογικο και αφετερου αν συσσωρευτει αμμωνια δεν θα μπορει να διασπαστει!

Σε ενα καλα στημενο συστημα ο κινδυνος ειναι μικρος! Αν παρεις και τα μετρα σου και ταιζεις κτλ δεν θα εχεις προβλημα!

Καποιο κομματι το χανεις αλλα σε ενα καλα στημενο συστημα αναπληρωνονται αμεσως!

Link to comment
Share on other sites

'Αρα, να φανταστώ,σε μία δεκάωρη μετακόμιση η βιολογία του φίλτρου μας θα πάθει την πλάκα της. Θα θέλει πάλι στρώσιμο σχεδόν από την αρχη; :thumbsd:

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου δεν ειπα αυτο! Ειπα οτι θα χαθει ενα κομματι της!

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου δεν ειπα αυτο! Ειπα οτι θα χαθει ενα κομματι της!

Αυτό είναι ενθαρρυντικό! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ήταν απορία που είχα καιρό

Έγινε επεξεργασία - DEX
Link to comment
Share on other sites

Γείτονα... αν θεωρείς ότι έχει κρύο το Χα'ι'δάρι... τι να πει κάποιος στο Σουφλί;

Πάρε έναν κάλο θερμαντήρα... ΔΕΝ δικαιολογείται το... 26.

Και ΜΗΝ αγχώνεσαι... εκτός του ότι ΔΕΝ κρατάνε τόσο πολύ οι χρόνοι της διακοπής... η βιολογία θα επανέλθει πολύ γρήγορα.

Αλλαγή νερού... όπως είπε ο Θοδωρής.-

Link to comment
Share on other sites

'Αρα, να φανταστώ,σε μία δεκάωρη μετακόμιση η βιολογία του φίλτρου μας θα πάθει την πλάκα της. Θα θέλει πάλι στρώσιμο σχεδόν από την αρχη; :thumbsd:

Για να ΜΗΝ το πάθει... βγάζεις το φίλτρο(α)... το(α) μεταφέρεις πρώτα και το(α) συνδέεις στο ρεύμα για να λειτουργήσει(ουν) σε ένα βαρέλι όπου έχεις βάλει νερό του ενυδρείου (και τον θερμαντήρα).- ;)

Εννοείται ότι θα πρέπει να προνοήσεις για να έχεις το 1/3 του νερού του ενυδρείου σου (σε κάποια δεξαμενή/βαρέλι)... ώστε όταν προσθέσεις το υπόλοιπο... να είναι σαν αλλαγή νερού.

Και φυσικά τα ψάρια θα είναι ήδη μέσα... ΠΡΙΝ αρχίσεις να το προσθέσεις.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα! Ίσως θα ήταν πολύ χρήσιμο ένα καρφιτσωμένο θέμα με οδηγίες μετακόμισης παντός τύπου! Γιατί έχει πολλά που πρέπει να προσέξουμε...

Link to comment
Share on other sites

Οταν ανακοινώνουν ωράριο διακοπής ρεύματος, συνήθως (αν όχι πάντα) το κόβουν μια ωρα μετα την προγραμματισμένη και μια ωρα πριν το δίνουν και πάλι.

Όσο αφορά τα υπόλοιπα, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.

Link to comment
Share on other sites

με αγχώσατε τώρα με το θέμα βιολογίας το ενυδρείο τρεχει 3 χρόνια+!.δεν μπορώ να βρω αεραντλία με μπαταριά πρέπει ν αγοράσω!ο θερμαντήρας θέλει αλλαγη τοξερω βέβαια παίζει και ενας μικρός 10watt θα τον βάλω να πιάσουμε τουλάχιστον 28 και να κρατήσει το νερό ποιο πολύ ωρα ζεστο.εμαθα βεβαία οτι συνήθως βάζουν το μάξιμουμ τις ώρας που κάνουν επισκευές και ότι δεν ειναι τόσες πολλές ώρες!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα! Ίσως θα ήταν πολύ χρήσιμο ένα καρφιτσωμένο θέμα με οδηγίες μετακόμισης παντός τύπου! Γιατί έχει πολλά που πρέπει να προσέξουμε...

Υπαρχει θεμα παλιοτερο που αφορα αυτο ακριβως! Απλα πρεπει να ψαξεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

με αγχώσατε τώρα με το θέμα βιολογίας το ενυδρείο τρεχει 3 χρόνια+!.δεν μπορώ να βρω αεραντλία με μπαταριά πρέπει ν αγοράσω!ο θερμαντήρας θέλει αλλαγη τοξερω βέβαια παίζει και ενας μικρός 10watt θα τον βάλω να πιάσουμε τουλάχιστον 28 και να κρατήσει το νερό ποιο πολύ ωρα ζεστο.εμαθα βεβαία οτι συνήθως βάζουν το μάξιμουμ τις ώρας που κάνουν επισκευές και ότι δεν ειναι τόσες πολλές ώρες!

Ρε συ μην αγχωνεσαι! Σου ειπαμε τι θα κανεις! Δεν εισαι ο πρωτος ουτε ο τελευταιος. Αν δεν το περασεις δεν μπορεις να λεγεσαι ενυδρειας! :D

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις ακομα και συγγνώμη!!!.και να ειχα αεραντλια νερο παλι δεν θα κυκλοφορούσε στο φίλτρο εφόσον δεν υπαρχει κυκλοφορια οπότε παλι θα χαμε απώλειες βιολογίας!και 2ον τα φυτα του ενυδρείου δεν θα βοηθήσουν στην οξυγόνωση του νερου?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά. Δε θα καεί κι ο κόσμος. Το έχω περάσει και μάλιστα στα πολύ ορεινά της Μακεδονίας με 7 ώρες διακοπή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...