Jump to content

Τα Κατάφερα!


Recommended Posts

έχω καλά νέα,τα χρυσόψαρα τα έδωσα σε κάποιον που έχει λίμνη!!!επίσης έχω αμμονία<0.25 άρα απο εβδομάδα βάζω ψάρια!!! :ballistic: :ballistic: :ballistic::ballistic::ballistic::ballistic::devil:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όχι βέβαια μια ερώτηση έκανα...... :peace2: τα no2 δεν ξέρω αλλά τα νιτρικά υπάρχει πρόβλημα να είναι λίγα?

Link to comment
Share on other sites

Να μετρήσεις και νιτρώδη, έχεις τεστ; Το οτι δεν έχεις αμμωνία δε λέει κάτι αν τα νιτρώδη σου ειναι ανεβασμένα και τα νιτρικά σου στο Θεό. Τα νιτρικά σου καλο θα ειναι να ειναι μεταξύ 5-10. Μέτρα αυτα τα τρία για να δεις αν το ενυδρειο σου ειναι στρωμένο και ασφαλές για τα ψάρια πριν τα βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχός δεν έχω δεν έχω τέτοια τέστ αλλά το καρτελάκι λέει NH3+NH4!άμα τα νιτρικά είναι ψηλά σε τι πειράζει?επειδή έχω διαβάσει ότι δεν είναι τοξικά για τα ψάρια!


Link to comment
Share on other sites

λαθος θα διαβασες μαλλον... τα νιτρικα δεν πρεπει να ξεπερνουν τα 20 max πριν την αλλαγη νερου..

ειναι τοξικοτατα για τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου που βρηκες σπιτι για τα ψαρακια!!

Στον κυκλο του αζωτου Οταν μηδενιζει η αμμωνια ανεβαινουν τα νιτρωδη και μετα μηδενιζουν και αυτα και εχεις αυξημενα νιτρικα.

Βαλε σε δυχτακι ή τουλι τροφη που θα την αλλαζεις καθε δυο μερες. Οταν θα μηδενισουν τα νιτρωδη θα βαλεις ενα μερος απο το συνολο των ψαριων που θα εχεις στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν διαβαζεις αρκετα..

Χρειαζεσαι τεστ για νιτρωδη και νιτρικα,αλλιως δεν μπορεις να ξερεις ποτε θα πρεπει να βαλεις ψαρια!

Πρεπει η αμμωνια να ειναι 0,τα νιτρωδη 0 και τα νιτρικα απο 5-25.

Οταν μετρησεις τετοιες τιμες,κανεις μια αλλαγη νερου και βαζεις ενα μικρο αριθμο ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες ηταν οι δικες μου τιμες πριν βαλω τα ψαρια μου μεσα στο ενυδρειο,

Με την αλλαγη του νερου το ΝΟ3 εγινε 5,00

ΝΗ3/ΝΗ4 0,00
ΝΟ2 0,00
ΝΟ3 10,00

Link to comment
Share on other sites

ωραία αν και πιστεύω ότι έχουν μηδενιστεί και τα no2!υπάρχει κάποιος τρόπος να μετρήσω νιτρικά εκτός τα τέστ?

Link to comment
Share on other sites

ωραία αν και πιστεύω ότι έχουν μηδενιστεί και τα no2!υπάρχει κάποιος τρόπος να μετρήσω νιτρικά εκτός τα τέστ?

Δεν υπαρχει πιστευω εχουν μηδενιστει...η εχουν μηδενιστει η οχι...και αυτο το βλεπεις μονο με τεστ,οπως και τα νιτρικα!

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

rastarfarian ξέρω άτομο που έχει φτιά και ενυδρείο με σαλάχια και μου είπε οτι δεν χρειάζεται να πάρω ούτε ένα τέστ αλλά να περιμένω 15 μέρες(ύστερα απο αυτά που έκανα)!

Link to comment
Share on other sites

rastarfarian ξέρω άτομο που έχει φτιά και ενυδρείο με σαλάχια και μου είπε οτι δεν χρειάζεται να πάρω ούτε ένα τέστ αλλά να περιμένω 15 μέρες(ύστερα απο αυτά που έκανα)!

Ε τοτε γιατι μας ρωτας αφου στο ειπε αυτο το ατομο?

Μη παρεις κανενα τεστ αφου στο ειπε,βαλε ψαρια και αστα να δουμε τι θα γινει...

Τι να πω,ειληκρινα,μερικες φορες απανταω και μετα το μετανοιωνω που το εκανα,μετα απο κατι τετοιες απαντησεις που παιρνω..

Φιλε,το ενυδρειο δεν ειναι τζοκερ..τα τεστ χρειαζονται εκτος και αν εισαι μαγος και μπορεις να καταλαβεις αν εχεις νιτρικα,νιτρωδη και αμμωνια με αλλη διαδηκασια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην επιμένεις βρε. Χρειάζεσαι τεστ. Τι παει να πει περίμενε 15 μέρες; Δηλαδη τι θα γίνει σε 15 μέρες; Και γιατι 15 και όχι 10 ή 20; Τα τεστ θα σου δείξουν αν το ενυδρειο σου έχει στρώσει και όχι ο χρόνος.

.....και στο κάτω κάτω αφου σε συμβουλεύουν τόσο καλά, τι μπαίνεις και ρωτάς εδω;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν αφού θέλεται να σας το αποδείξω θα περιμένω λίγο και χωρίς τέστ θα βάλω ψάρια και αν δεν πεθάνει ούτε ένα μου χρωστάτε όλοι απο ένα like! :crazysmile::crazysmile: επίσης (κατα 99%)έχει μέρες που έχει φύγει η αμμονία!

Link to comment
Share on other sites

Θα παίξεις τη ζωή των ψαριών σου κορώνα γράμματα για να αποδείξεις σε εμάς αυτα που σου λέει ο τύπος με το σαλάχι;. Είσαι σοβαρός τωρα παλικάρι μου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν αφού θέλεται να σας το αποδείξω θα περιμένω λίγο και χωρίς τέστ θα βάλω ψάρια και αν δεν πεθάνει ούτε ένα μου χρωστάτε όλοι απο ένα like! :crazysmile::crazysmile: επίσης (κατα 99%)έχει μέρες που έχει φύγει η αμμονία!

Καλα εσυ δεν παιζεσαι λεμε...

Σου λεμε θες τεστ και εσυ θα βαλεις ψαρια για να μας αποδειξεις τι?οτι ειμαστε λαθος? οτι δεν ξερουμε τι λεμε?

Η μηπως θα ψωφισουν τα ψαρια σου αμεσως?

Τι να πω..αντι να εκμεταλευεσται το φορουμ και τις γνωσεις που υπαρχουν εδω μεσα και ειναι και τζαμπα,μερικοι κανετε το αντιθετο..

Link to comment
Share on other sites

Καλα εσυ δεν παιζεσαι λεμε...

Σου λεμε θες τεστ και εσυ θα βαλεις ψαρια για να μας αποδειξεις τι?οτι ειμαστε λαθος? οτι δεν ξερουμε τι λεμε?

Η μηπως θα ψωφισουν τα ψαρια σου αμεσως?

Τι να πω..αντι να εκμεταλευεσται το φορουμ και τις γνωσεις που υπαρχουν εδω μεσα και ειναι και τζαμπα,μερικοι κανετε το αντιθετο..

και εσύ θες να μου πείς ότι αψηφείς αυτόν που έχει 108 ενυδρεία υγειέστατα και είσαι υπέρ του εαυτού σου?το ότι θα μου ψωφίσουν δεν θα το κρίνεις εσύ γιατί και με τα χρυσόψαρα λέγατε ότι θα έχω πρόβλημα και είναι υγειέστατα χωρίς προβλήματα!ξέρεται μερικές φορές αυτά που νομίζουμε ότι είναι αυτονόητα είναι λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Έχει 108 ενυδρεια;.....μετρημένα ή πάνω-κάτω;

Για ποιο λόγο μπαίνεις και ρωτάς στο φόρουμ για διάφορα θέματα και δε ρωτάς κατευθείαν τον τύπο με τα 108 ενυδρεια;

Link to comment
Share on other sites

τον ρώτησα,μετρημένα και σύνολο 23.600 λίτρα!γι αυτό συμβουλεύω και εσάς και αυτούς που τους λέτε να αγοράσουν τόσα τεστ!

Link to comment
Share on other sites

και εσύ θες να μου πείς ότι αψηφείς αυτόν που έχει 108 ενυδρεία υγειέστατα και είσαι υπέρ του εαυτού σου?το ότι θα μου ψωφίσουν δεν θα το κρίνεις εσύ γιατί και με τα χρυσόψαρα λέγατε ότι θα έχω πρόβλημα και είναι υγειέστατα χωρίς προβλήματα!ξέρεται μερικές φορές αυτά που νομίζουμε ότι είναι αυτονόητα είναι λάθος!

Μακαρι να στα ελεγα μονο εγω...αλλα οπως βλεπεις,ολοι τα ιδια σου λενε...αναρωτηθηκες γτ?Ειμαστε μαλλον ολοι λαθος και ο αλλος με τα 108 ενυδρεια ειναι ο μαστερ,ο σωστος...

Κανε οτι θες,βαλε οτι ψαρια θες και οπωτε θες!

Μη κανεις ποτε τεστ,ειναι αχρηστα,ειναι για να μας παιρνουν οι εταιριες λεφτα!

Εισαι ευχαρηστιμενος τωρα που συμφωνω με καποιον που εχει 108 ενυδρεια?

Προσωπικα,δεν θα ξαναμπω στον κοπο να απαντησω σε θεμα σου,οσο σοβαρο προβλημα και αν εχεις,που θα εχεις με τα μυαλα που εχεις και που δεν ακους αυτα που σου λεμε!

Ξεκινας πολυ λαθος το χομπι και θα το δεις στη πορεια.

Δεν εχω κατι αλλο να πω,μονο να σου ευχηθω καλα κουραγια,γιατι σε βλεπω να τραβας κουπι στο μελλον..αλλα ξεχασα...εχεις και το ατομο με τα σαλαχια και τα 108 ενυδρεια!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

τον ρώτησα,μετρημένα και σύνολο 23.600 λίτρα!γι αυτό συμβουλεύω και εσάς και αυτούς που τους λέτε να αγοράσουν τόσα τεστ!

αχαχαχαχαχ εχεις πολυ πλακα!

Ακομα δεν αρχισες το,δεν ξερεις ποιος ειναι ο κυκλος του αζωτου και αρχισες να συμβουλευεις κιολας...ωραιος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...