Jump to content

Τα Κατάφερα!


Recommended Posts

το ξέρω ότι είναι διαφορετικό αλλά συγνώμη που θα σας φανεί παράξενο αλλά πιστεύω ότι το ενυδρείο μου είναι πολύ καλά!συγνώμη αλλα μου έχει κολήσει αυτό το πράγμα!είναι όπως εμένα,είχε αρρωστήσει όλη η οικογένεια και εγώ δεν είχα πάθει τίποτα!η αμμονία μου φαίνεται πως πέρασε σε δύο μέρες! :blink::blink::blink: α και μην κατηγορείτε τον sturm....σε εμένα δεν πιάνουν οι κόντρες αλλα τα καλά λόγια! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Με καλά λόγια προσπαθήσαμε απο την αρχή να σε κάνουμε να καταλάβεις πως κάνεις λάθος αλλα μάλλον μας κοροιδευεις φίλε μου. Τι παει να πει "πιστεύω πως το ενυδρειο μου ειναι καλα"; Το "πιστεύω" απο το "ειναι καλά" απέχει παρα πολύ και ειναι κάτι που για να είσαι σίγουρος πρεπει κάποιος να σου το δείξει, δηλαδη ενα τεστ. Σου το λέμε απο την αρχή. Τι ακριβώς δε καταλαβαίνεις; Ναι, μπορει να μην έχεις αμμωνία, νιτρώδη όμως έχεις; Νιτρικά μήπως έχεις καμία 100στή; Δηλαδή αλήθεια, τι δε καταλαβαίνεις; Νομίζω τα λέμε πολυ απλα τα πράγματα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχει χαθεί το νόημα λιγο. Το φορουμ απαρτίζεται απο ΚΑΛΑ παιδια, φίλους ως επι το πλείστον, με τρομερή εμπειρία και επίσης τρομερή διάθεση και υπομονη να μοιραστούν τις γνώσεις και την εμπειρία τους. Δεν ειναι ομως ουτε φορουμ διαπαιδαγώγησης ουτε ψυχολογικής υποστήριξης νέων ατόμων. Το τι πιάνει σε εσενα και στον καθένα, ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟ.

Στο θέμα του ενυδρειου τωρα.

Δικό σου ειναι το ενυδρειο και δικό σου θέμα το πως θα το διαχειριστείς. Αν δεν κανεις τεστ ολα θα γίνουν στην τυχη. Ολοι είχαμε κ εχουμε απώλειες αλλα με τον τροπο που αντιμετωπίζεις το χόμπι οι απώλειες θα ειναι μονόδρομος και ειναι κριμα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

το ξέρω ότι είναι διαφορετικό αλλά συγνώμη που θα σας φανεί παράξενο αλλά πιστεύω ότι το ενυδρείο μου είναι πολύ καλά!συγνώμη αλλα μου έχει κολήσει αυτό το πράγμα!είναι όπως εμένα,είχε αρρωστήσει όλη η οικογένεια και εγώ δεν είχα πάθει τίποτα!η αμμονία μου φαίνεται πως πέρασε σε δύο μέρες! :blink::blink::blink: α και μην κατηγορείτε τον sturm....σε εμένα δεν πιάνουν οι κόντρες αλλα τα καλά λόγια! :thumbsu:

Είναι τελείως διαφορετικό πράγμα το τι εσύ πιστεύεις... και το τι πραγματικά συμβαίνει.

Η μέχρι στιγμής στάση σου δείχνει ότι... προσπαθείς να τους βγάλεις όλους άσχετους και λάθος... για κάτι που ακόμα τουλάχιστον ΔΕΝ έχεις αποκτήσει εμπειρία.

ΑΝ ερχόταν κάποιος και σου έλεγε ότι... αν γυρίσει τούμπα ένα ποτήρι, το νερό από μέσα ΔΕΝ θα χυθεί... θα τον θεωρούσες λογικό και θα αντιμετώπιζες με σοβαρότητα;

Κάποια πράγματα είναι τόσο απλά... 1+1 κάνουν 2 και θα κάνουν... για πάντα.

Άκου λοιπόν αυτά που σου λένε... και ΜΗΝ θεωρείς ότι θα είσαι αυτός... που ανακάλυψε την φωτιά.... έχει γίνει ήδη πολλά χρόνια πριν.- ;)

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

το ξέρω ότι είναι διαφορετικό αλλά συγνώμη που θα σας φανεί παράξενο αλλά πιστεύω ότι το ενυδρείο μου είναι πολύ καλά!συγνώμη αλλα μου έχει κολήσει αυτό το πράγμα!είναι όπως εμένα,είχε αρρωστήσει όλη η οικογένεια και εγώ δεν είχα πάθει τίποτα!η αμμονία μου φαίνεται πως πέρασε σε δύο μέρες! :blink::blink::blink: α και μην κατηγορείτε τον sturm....σε εμένα δεν πιάνουν οι κόντρες αλλα τα καλά λόγια! :thumbsu:

Φίλε jim the pleco πως το κατάλαβες πως το ενυδρείο σου πάει καλά ;

Όταν είσαι άρρωστος το καταλαβαίνεις γιατί δεν αισθάνεσαι καλά, και βάζεις και ένα θερμόμετρο να δεις αν έχεις πυρετό.

Σου είπαν τα ψάρια πως είναι καλά ; Πως δεν έχουν κανένα πρόβλημα ; Δυστυχώς τα ψάρια δεν μπορούν να μας πουν αν είναι όλα καλά, και όταν θα αρχίσουν να το δείχνουν με τη συμπεριφορά τους ίσως είναι αργά.

Αντίστοιχα με το θερμόμετρο που βάζεις εσύ όταν δεν αισθάνεσαι καλά είναι τα τεστ, σου δείχνουν τι και αν δεν πάει κάτι καλά.

Απορώ πως το κατάλαβες χωρίς τεστ. Αν ήταν δυνατόν να το καταλαβαίναμε αυτό μόνο βλέποντας το ενυδρείο θα είχαμε όλοι γλυτώσει από πολλούς θανάτους ψαριών. Για αυτό μην επιμένεις σε κάτι που δεν μπορείς να το αποδείξεις

Link to comment
Share on other sites

έχω τέστ αμμονίας και έχω 0 εδώ και μέρες!

Αλλα λεμε εμεις αλλα εσυ...νιτρικα και νιτρωδη ποσα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

έχω τέστ αμμονίας και έχω 0 εδώ και μέρες!

Τα υπόλοιπα τεστ ;

Τα νιτρώδη τουλάχιστον που είναι και αυτά άμεσα δηλητηριώδη και τοξικά ;

Τα νιτρικά που σε μεγάλη συγκέντρωση είναι και αυτά δηλητηριώδη ;

Δυτσυχώς χρειάζονται όλα τα βασικά τεστ για να είμαστε σίγουροι

Link to comment
Share on other sites

επειδή αυτή είναι η δουλειά μου κ επειδή βλέπω ότι το να προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε το δικό μας τρόπο σκέψης δεν πιάνει, ας το αλλάξουμε λίγο.

εσύ προσωπικά τι έχεις διαβάσει κ τι ξέρεις για τον κύκλο του αζώτου;

επίσης, λες ότι πιστεύεις πως είναι οκ το ενυδρείο σου. τι σε κάνει να το πιστεύεις; αυτά για αρχή

(ούτε στο προηγούμενο ποστ μου σου πήγα κόντρα κ ελπίζω να φαίνεται πως ούτε εδώ σου πάω κόντρα. ειλικρινά θέλω να δω όμως πως το έχεις στο μυαλό σου)

αν θέλεις, απάντησέ μου κ σε προσωπικό μήνυμα, δεν έχω πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ, όποιος θέλει να απαντάει στο θέμα, να το κάνει με καλή διάθεση. Όποιος δε θέλει ας προχωρήσει σε κάποιο επόμενο θέμα!

:)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε δεν το συζητάω άλλο...Παρασευή βάζω ψάρια!θα το κάνω και αφήστεμε γιατί αν δεν ρισκάρεις δεν θα χαρείς στην ζωή σου!

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοίξεις κι αλλα θέματα στο μέλλον τα οποια "δε θα συζητήσεις άλλο" και τελικά θα κάνεις αυτο που εσύ θέλεις αδιαφορώντας για τα ψάρια σου; Ρωτάω για να ξέρουμε αν θα πρεπει να απαντήσουμε σε αυτα τα θέματα ή θα ρισκάρεις κι εκεί οπότε τσάμπα κόπο θα κάνουμε. Αν θέλεις να χαρείς το χόμπι να ακούς και κανέναν άλλο.

....και κάτι άλλο. Οταν θέλεις στη ζωή σου να ρισκάρεις, κοίτα το ρίσκο να το παίρνεις εσύ και να μη το φόρτωνεις σε άλλους γιατι τωρα το φόρτωνεις σε άλλους ζωντανούς οργανισμούς που δε τους ρώτησες αν θέλουν να ρισκάρουν ή όχι.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

ο safarpn έχει απόλυτο δίκιο.. θες να ρισκάρεις; κάνε ότι νομίζεις για την πάρτη σου. αλλά ρισκάρεις με τις ζωές τρίτων, παίζεις εκ του ασφαλούς για να βγεις ανώτερος;;; σου απηύθυνα το λόγο δύο φορές κ με αγνόησες, δικαίωμά σου. επίσης δικαίωμά σου να χαρείς τη ζωή σου, όπως λες, αλλά το ίδιο δικαίωμα έχει κάθε ζωντανός οργανισμός, αν δεν το ξέρεις ακόμη. κ επειδή τα ψάρια τυχαίνει να μην έχουν άμυνα εναντίον μας νομίζει ο καθένας ότι μπορεί να τα κάνει ότι θέλει. αν όντως είσαι όσο λες, θα δικαιολογήσω τις πράξεις σου λόγω ηλικίας (που προσωπικά το βρίσκω φθηνή δικαιολογία). ο γνωστός σου με τα 108 ενυδρεία (ας το πιστέψουμε κ αυτό) όμως δε δικαιολογείται.

δε θα το τραβήξω άλλο, αλλά ειλικρινά εύχομαι να είσαι τυχερός (τα ψάρια σου ακόμη περισσότερο αφού έτυχαν σε κάποιον που "μαντεύει" τι χρειάζονται κ αν είναι καλά) όσον αφορά το στρώσιμο κ εύχομαι κάποια στιγμή να μάθεις να σκέφτεσαι (κ όποιος με κατάλαβε, με κατάλαβε). αυτό κ μόνο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι... η απάντηση θα έπρεπε να γραφεί εδώ. ;)

Επίσης θα ήθελα να γνωρίζεις ότι... η προτροπή σου για πμ. (παραπάνω... προς τον μικρό φίλο μας)... ΔΕΝ με βρίσκει σύμφωνο (φιλικά μιλάω... ΜΗΝ παρεξηγηθώ).

Καλό είναι η συζητήσεις να γίνονται δημόσια... (εκτός φυσικά ειδικών θεμάτων... που αφορούν τα 2 μέλη).-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.τι να πω,διαβασα και φρικαρα!οταν ο αλλος δεν θελει να μαθει...!εγω τον οκτωβρη ππυ ξεκινησα,ανοιξα στο ιντερνετ και βρηκα το forum αυτο.διαβασα και μετα ξεκινησα.κι ετσι μετα απο πεντε μηνες,χωρις μπολιασμα στην αρχη,δεν εχω ουτε μια αρρωστια στο ενεργητικο μου,ουτε καποιον θανατο.αλλα δεν ηθελα να παιξω με ψυχουλες...

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, δε σε παρεξηγώ! :)

απλά έχω λόγους για τους οποίους σου απάντησα σε πμ, όπως έχω λόγους που παρότρυνα τον jim να μου στείλει πμ :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα καθαρίζει από τα περιττά και άσχετα με την αρχική ερώτηση σχόλια.

Φυσικά και θα πρέπει να συνεχίσεις φίλε jim the pleco να θέτεις ερωτήσεις και απορίες στο forum. Όποιος έχει διάθεση θα σου απαντάει. Να ξέρεις πάντως πως θα βγεις και εσύ αλλά κυρίως τα ψαράκια σου ωφελημένα αν δίνεις προσοχή και σημασία σε πληροφορίες που σου δίνονται από λιγότερο ή περισσότερο έμπειρα άτομα.

ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ :)

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...