Jump to content

Απορία Για Φίλτρο


gyristroula

Recommended Posts

Το ενυδρείο έχει σχεδόν 130 λίτρα νερό,τόσες μέρες χωρίς φίλτρο,με καθημερινές αλλαγές το 50%. Η απορία μου είναι η εξής:σήμερα που θα βάλω το φίλτρο (περιμένω να μου το φέρουν) πρέπει να αλλάξω όλο το νερό,πιο λίγο, ή καθόλου και απλά να το βάλω μέσα να δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το μέσα να δουλέψει. Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα, γιατί είναι τόσες ημέρες χωρίς φίλτρο ; :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι καλο θα ειναι να μην το αλλαξεις ουτος ωστε να στρωσει και το φιλτρο αφου το νερο ειναι <<παλιο>>....δλδ εχει τα βακτηρια του και ολα τα καλα!!! :thumbsu::thumbsu::thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το καλό το eshop έκανε ένα μήνα να το στείλει. Και επειδή μόλις ήρθε το καινούριο ενυδρείο μετέφερα αμέσως τα χελωνάκια εκεί για να είναι πιο άνετα :poster_oops:

Link to comment
Share on other sites

Και θα στο φερει σημερα Κυριακατικα;

Ναι,το έστειλαν χτες με κτελ,ήρθε βράδυ κ δεν μπορούσα να πάω να το πάρω,σήμερα θα πάει να το πάρει ο σύζυγος μόλις σχολάσει ;)

Link to comment
Share on other sites

Και περιμενες ενα μηνα για ενα τοσο δα φιλτρακι;;;

Μικρο για τα λιτρα σου........

Για χελωνακια προκειται;; τωρα το ειδα

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και περιμενες ενα μηνα για ενα τοσο δα φιλτρακι;;;

Μικρο για τα λιτρα σου........

Για χελωνακια προκειται;; τωρα το ειδα

Επαρχία είμαστε,έχουμε συνηθίσει να περιμένουμε ;)

Και ναι,τώρα που το σκέφτομαι έπρεπε να είχα πάρει ένα εξωτερικό,αλλά δεν πειράζει,θα δω αυτό πώς θα πάει και άμα είναι θα το αλλάξω ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο κάδος με το βιολογικό υλικό είναι μέσα στο νερό ;

Ναι,τί να κάνω; (πρώτη φορά χρησιμοποιώ φίλτρο)

Link to comment
Share on other sites

Όχι μια χαρά είναι. Ο κάδος θέλουμε να είναι μέσα στο νερό για να υπάρχει κυκλοροφία στο βιολογικό υλικό. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νόμιζα ότι επειδή είναι εσωτερικό μπαίνει όλο μέσα στο νερό,και έχουμε κανα δίωρο τώρα που τσακωνόμαστε με τον άντρα μου και τελικά το έβαλα έτσι :judge:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να το βάλετε όλο μέσα στο νερό , πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα. Αυτό που πρέπει να προσέξετε είναι να μην βγει η αντλία από το νερό και αρχίσει να τραβάει αέρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να το βάλετε όλο μέσα στο νερό , πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα. Αυτό που πρέπει να προσέξετε είναι να μην βγει η αντλία από το νερό και αρχίσει να τραβάει αέρα. ;)

Ποιά αντλία; έχει ένα σωληνάκι και παίρνει αέρα..

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ το βάλεις όλο μέσα στο νερό (και την κεφαλή)... υπάρχει περίπτωση όταν και αν κατέβει η στάθμη να υπερθερμανθεί (η κεφαλή λόγω διαφοράς θερμοκρασίας) και να ανοίξει (οπότε θα καεί).... λίγο σπάνιο, αλλά μου έχει συμβεί.

Διάβασε το φυλλάδιο με τις οδηγίες του κατασκευαστή... και ακολούθησε τες.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιά αντλία; έχει ένα σωληνάκι και παίρνει αέρα..

Νερό δεν τραβάει από πουθενά ; :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ το βάλεις όλο μέσα στο νερό (και την κεφαλή)... υπάρχει περίπτωση όταν και αν κατέβει η στάθμη να υπερθερμανθεί (η κεφαλή λόγω διαφοράς θερμοκρασίας) και να ανοίξει (οπότε θα καεί).... λίγο σπάνιο, αλλά μου έχει συμβεί.

Διάβασε το φυλλάδιο με τις οδηγίες του κατασκευαστή... και ακολούθησε τες.-

Πάω να δω τις οδηγίες και επιστρέφω ;)

Εγώ ήθελα να βγάλω το σωληνάκι και να βάλω το φίλτρο στη γωνία και μέσα στο νερό,να μην το έχω έτσι στη μέση..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...