Jump to content

Καινουριος Στα Ενυδρεία


dimitris69

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό


Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):60x40x30
Συνολικά Λίτρα:65
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:2 ανουμπιες,1 βαλισνερια και 1moss πανω σε ξυλο mopani.
Ψάρια:4 platy ενηλικα(1 αρσενικο και 3 θηλυκα)4μωρα πλατυ,1sae και 2 corydoras albino(μετα απο παροτρυνση του πετ σοπ,καθοτι αρχαριος)
Άλλα είδη:σαλιγκαρια λαθρεπιβατες.

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:γαλαζιο χαρτονι
Πέτρες:
Ξύλα:1 mopani
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:χαλικι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1 Τ8. 15W
Διάρκεια φωτισμού:10 ωρες(14:00-24:00)

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:φιλτρο juwel(σφουγγαρι και ενυδρειακο βαμβακι) και siporax
Θέρμανση/ Ψύξη:θερμαντηρας juwel 50W
Λίπανση:γενικο λιπασμα kent pro plant,σιδηρο kent iron
Παροχή CO2:υγρο διοξειδιο seachem
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:
Κατεψυγμενη αρτεμια και αποξηραμενες νιφαδες.

Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):24-25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:καθε 2 εβδομαδες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:αναμειξη με ζεστο νερο σε λεκανη για να ερθει σε σωστη θερμοκρασια και προσθηκη prime
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: αλλαγη ενυδρειακο βαμβακι καθε μηνα

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

Σου καθαρισα λιγο το πρωτο ποστ σου γιατι ειχες αντιγραψει και καποια δεν χρειαζοταν.

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα,απλα εψαχνα πως να ανεβασω φωτο.δεν ξερω αν εκανα κατι λαθος και δημοσιοποιησα κατι λαθος.μπαινω απο κινητο.η φωτογραφιες μου λεει πως ειναι μεγαλες.θα τη βρω την ακρη,που θα παει.μου εστειλε ο vasilis4x4 ενα site,αλλα δεν μου κανει download,καθ'οτικαι ασχετος με αυτα!απλα θα τις βαλω λιγο αργοτερα.☺.το εκτιμω που με βοηθατε παντως,σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως βρηκα ακρη με τις φωτογραφιες.λοιπον σας παραθετω το καμαρι μου.σιγουρα παιρνει πολλες βελτιωσεις,αλλα το εχω πεντε μηνες μονο.με τις συμβουλες σας θα προσπαθησω να το κανω καλυτερο,και γιατι οχι να παρω και μεγαλυτερο καποια στιγμη.post-60627-0-44635200-1424625847_thumb.jpgpost-60627-0-84659100-1424625871_thumb.jpgpost-60627-0-59384500-1424625896_thumb.jpgpost-60627-0-59574400-1424625918_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πω πω μου τις εβγαλε αναποδα....?

Δεν πειράζει,φαίνεται πολύ όμορφο. Τώρα,αν χρειάζεται αλλαγές και πώς θα σου πουν τα παιδιά εδώ μέσα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πωωω αδερφε με στραβολαιμιασες! Ομορφο και προσεγμενο φαινεται αλλα βαλε και καμια ισια να το δουμε καλυτερα!

Τα κορυ και το σαε θα πρεπει να φυγουν! Η ανουμπια στην δευτερη φωτο ειναι δεμενη σε ξυλο ή φυτεμενη;

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε φιλαρακι για το στραβολεμιασμα!πρωτη φορα ανεβασα φωτο.θα δοκιμασω το πρωι να βαλω καμια ισια,να καταλαβετε πιο πολλα.η ανουμπια ειναι δεμενη στο ξυλο,απλα με τον καιρο απλωσε ριζες στο βυθο.τα κορυ και το σαε το πηρα μετα απο ερωτηση στο πετ σοπ,το οποιο μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλη προσπαθεια συγχαρητηρια αλλα θα συμφωνησω και εγω ότι τα κορυ πρεπει να φυγουν , γιατι εχεις ακαταλληλο βυθο λογω μεγεθους χαλικιου και λογω επισης οτι θελουν κοπαδακι και τα λιτρα σου ειναι λιγα για να βαλεις τουλαχιστον 6 μινιμουμ.

Όσο για τα σαε εν ειναι μικρα τωρα θα τα χαρεις για λιγο καιρο αλλα να ξερεις οτι μεγαλωνουν αρκετα για τα λιτρα σου οπότε πρεπει και αυτα συντομα να φυγουν.

Παντως πολυ καλη προσπαθεια περιμενουμε γενικοτερες φωτο για να δουμε το στησιμο

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το εχεις κανει.Απλα θελει καποιες διορθωσεις για μενα.

Τα κορυ θα πρεπει να φυγουν,γιατι θελουν κοπαδι και αμμο.

Το σαε βγαλτο,γιατι εκτος οτι μεγαλωνει πολυ,ειναι υπερκινητικο,δεν τρωει αλγες οταν μεγαλωσει θα σου φαει και την μοςς..

Ειδα και ενα αλγοφαγο στην πρωτη φωτο το οποιο θα πρεπει να φυγει και αυτο.

Βαλε και κανενα φυτακι παραπανω! :)

Link to comment
Share on other sites

Πω πω,πρεπει να φυγουν τα μισα ψαρια!και τι θα τα κανω;τουλαχιστον να τα δωσω σε καποιον που τα θελει.απορια,το αλγοφαγο δεν ειναι καλο για τον ελεγχο της αλγης;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αλλα φυτα,γιατι αλλα που εβλεπα ειναι πιο απαιτητικα.ειχα και μια egeria densa στην αρχη και μου διαλυθηκε ολη.εχω δεκαπεντε βατ λαμπα.προτεινεις καποιο αλλο ευκολο φυτο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου χρειαζεται το αλγοφαγο για την αλγη,γιατι απλα δεν τρωνε ολα τα αλγοφαγα ολες τις αλγες.Αν εχεις αλγη,καλο ειναι να βρεις τι φταιει και να το διορθωσεις.

Με τοσα λιγα βατ φωτισμου,εχεις λιγες επιλογες..μπορεις να βαλεις αλλη μια τετοια λαμπα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω αλγη τωρα.ειχα μεχρι πριν κανα μηνα μακρυτριχη,αλλα εφυγε μονη της.το ενυδρειο ειναι juwel,οποτε καταλαβαινεις...για να βαλω λαμπα πρεπει να γινει πατεντα.παντως τα φυτα που εχω δεν δειχνουν να εχουν προβλημα,αναπτυσσονται αρκετα.αν εβαζα λεντοταινια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει η λεντοταινια.Αν μπορεις να κανεις καμια πατεντα και να βαλεις μια λαμπα ακομα θα εισαι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω.. τα φυτα του εμενα μου φάνηκαν οκ. Δεν ηταν? Εχει κ ανουμπια. δε θα χαλασει με δυνατο φωτισμο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...