Jump to content

Καινουριος Στα Ενυδρεία


dimitris69

Recommended Posts

Ηταν οκ,αλλα για να βαλει και αλλα θα πρεπει να αυξησει τον φωτισμο του,δεν υπαρχουν πολλα που θα πανε καλα σε τοσο λιγο φωτισμο.

Την ανουμπια μπορει να την μετακινησει σε ενα πιο σκοτεινο σημειο του ενυδρειου για να μην πιασει αλγη αν αυξησει τον φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο!

Μπραβο!

Για τα ψαρακια συμφωνω κι εγω.... :)

Οσο για τα φυτα,νομιζω οτι μια hygrophilia corymbosa ή difformis δεν θα εχει προβλημα με τον φωτισμο που εχει ηδη...εμενα παντως ηταν οκ....

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

Για να βάλεις φίλε μου περισσότερα φυτά χωρίς να μπερδευτείς με λάμπες μπορείς να βάλεις τα ίδια ξανά. Μια όμορφη και πυκνή ανούβια πχ δεν θα έχει περισσότερες απαιτήσεις σε φώς από την τωρινή και θα γεμίσει και τον χώρο σου.

Καλή συνέχεια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλω κι αλλο φυτο,δεν θα μειωθει ο ωφελιμος χωρος για τα ψαρακια;λιγο χαζη η ερωτηση αλλα το εχω απορια.

Link to comment
Share on other sites

Για ενα ακομα φυτο που θες να βαλεις δεν υπαρχει κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεις να βαλεις αλλη λάμπα σε περιπτωση που δεν εχεις ανακλαστηρα βαλε ανακλαστήρα και θα αυξηθει ο φωτισμος σου κατα 70 τις εκατο τουλαχιστον.

Εγω εχω το ριο 125 και οταν εβαλα τους ανακλαστηρες ειδα τεραστια διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεις να βαλεις αλλη λάμπα σε περιπτωση που δεν εχεις ανακλαστηρα βαλε ανακλαστήρα και θα αυξηθει ο φωτισμος σου κατα 70 τις εκατο τουλαχιστον.

Εγω εχω το ριο 125 και οταν εβαλα τους ανακλαστηρες ειδα τεραστια διαφορα

Αυτο δεν ισχυει..δυστυχος.

Τα βατ ειναι ιδια και αυτα μας ενδιαφερουν,δεν θα αυξηθουν αν βαλει ανακλαστηρες.

Οι ανακλαστηρες απλα συγκεντρωνουν το φως και δεν αφηνουν να φυγει αυτο που χανουμε απο το πισω μερος της λαμπας αν δεν εχουμε ανακλαστηρες.

Οχι οτι δεν ειναι καλο να εχουμε ανακλαστηρες,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αυξανουμε και το φωτισμο μας βαζοντας ανακλαστηρες.Πχ αν εχουμε μια λαμπα 24 βατ χωρις ανακλαστηρες,αν βαλουμε ανακλαστηρες παλι 24 βατ θα εχουμε φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει αλουμινοχαρτο αντι για ανακλαστηρα.ξερω δεν ειναι το ιδιο,αλλα ειδα μια μικρη διαφορα στη φωτεινοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ισχυει..δυστυχος.

Τα βατ ειναι ιδια και αυτα μας ενδιαφερουν,δεν θα αυξηθουν αν βαλει ανακλαστηρες.

Οι ανακλαστηρες απλα συγκεντρωνουν το φως και δεν αφηνουν να φυγει αυτο που χανουμε απο το πισω μερος της λαμπας αν δεν εχουμε ανακλαστηρες.

Οχι οτι δεν ειναι καλο να εχουμε ανακλαστηρες,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αυξανουμε και το φωτισμο μας βαζοντας ανακλαστηρες.Πχ αν εχουμε μια λαμπα 24 βατ χωρις ανακλαστηρες,αν βαλουμε ανακλαστηρες παλι 24 βατ θα εχουμε φωτισμο.

Μπορεί να έχουμε τα ίδια "watt" αλλά χωρίς ανακλαστήρες δεν καταλήγουν όλα στο σημείο που τα θέλουμε, ενώ με ανακλαστήρες θα έχουμε και τα 24 "watt" του παραδείγματος στα φυτά και όχι αρκετά από αυτά να απορροφώνται από το μαύρο χρώμα που έχουν συνήθως τα καπάκια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα χωρις ανακλαστηρες εχουμε απωλια και ετσι δεν καταληγουν ωφελιμα ολα τα βατ

ενω με τους ανακλαστηρες μειωνουμε την απωλεια κατα μεγαλο βαθμο

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχουμε τα ίδια "watt" αλλά χωρίς ανακλαστήρες δεν καταλήγουν όλα στο σημείο που τα θέλουμε, ενώ με ανακλαστήρες θα έχουμε και τα 24 "watt" του παραδείγματος στα φυτά και όχι αρκετά από αυτά να απορροφώνται από το μαύρο χρώμα που έχουν συνήθως τα καπάκια

Βλεπεις να εγραψα κατι διαφορετικο απο αυτο που γραφεις εσυ?

Ειπα,οτι δεν θα αυξηθουν τα βατ,αλλα θα συγκεντρωθει ο φωτισμος σε ενα σημειο και δεν θα χασει το φως που φευγει απο το πισω μερος της λαμπας!

Και επισης,δεν εγραψα να μην βαλει,ειπα οτι καλο ειναι να βαλει!Απλα οτι δεν αυξανουμε το φωτισμο μας σε βατ!

Link to comment
Share on other sites

Βλεπεις να εγραψα κατι διαφορετικο απο αυτο που γραφεις εσυ?

Ειπα,οτι δεν θα αυξηθουν τα βατ,αλλα θα συγκεντρωθει ο φωτισμος σε ενα σημειο και δεν θα χασει το φως που φευγει απο το πισω μερος της λαμπας!

Και επισης,δεν εγραψα να μην βαλει,ειπα οτι καλο ειναι να βαλει!Απλα οτι δεν αυξανουμε το φωτισμο μας σε βατ!

Τα "watt" ούτως ή άλλως δεν μπορούν να αυξηθούν, η λάμπα θα έχει την ίδια κατανάλωση, για να το πούμε όμως πιο σωστά ,θα αυξηθούν τα lumen ή ακόμα καλύτερα θα αυξηθούν τα par, και μάλιστα τόσο πολύ που θεωρητικά αγγίζει το 100% , στη πραγματικότητα λόγω ποιότητας των ανακλαστήρων να αυξηθούν κατά 70%-80%, δεν είναι και λίγο. Είναι σαν να έχουμε μία λάμπα 14watt με ανακλαστήρες και μία με 24watt χωρίς ανακλαστήρες, εδώ μπαίνουν τα watt, άρα μία λάμπα με κατανάλωση 24watt χωρίς ανακλαστήρες έχει φωτεινότητα σαν μία λάμπα 14watt με ανακλαστήρες, έμμεσα δηλαδή κερδίζουμε τα χαμένα watt. Και έτσι δεν είναι απλά καλό το να μπαίνουν ανακλαστήρες, είναι απαραίτητο για να μη χάνουμε ενέργεια, εκτός και αν το κάνουμε γιατί θέλουμε να μειώσουμε το φωτισμό και δεν έχουμε μικρότερη λάμπα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι ξερω οι τ5 ειναι πιο καλες σε φωτεινοτητα.θα μπορουσα να αλλαξω τα ακροφυσια,για να ταιριαξει μια τετοια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...