Jump to content

School Aquarium Project (39 Δημοτικό Αθηνών)


Recommended Posts

Το 2012 είχαμε ξεκινήσει δοκιμαστικά σχολικά σεμινάρια με σκοπό τη ΣΩΣΤΗ μετάδοση του χόμπι στους μαθητές δημοτικών.
Η πρώτη και δυστυχώς μοναδική παρουσιάση είχε γίνει στο 39° Δημοτικό σχολείο Αθηνών.

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/80025-oieeeu-oaaieiunea-aquazone/?pid=718751#entry718751

 

Έγινε από εκεί η αρχή λόγω προσωπικής γνωριμίας με τον Διευθυντή , αφού πηγαίνουν τα παιδιά μου.

Συνέχεια βέβαια δεν υπήρξε, διότι τα άτομα που θα μπορούσαμε να ασχοληθούμε είμασταν ελάχιστα και ο στόχος πολύ μεγάλος.
Δε θα σταθώ άλλο στο θέμα, ο πρόλογος ήταν μόνο και μόνο για να μπουν στο κλίμα οι νεότεροι που δεν έχουν συναντήσει το θέμα.
Ας παραθέσω ένα ποστ που φάνταζε όνειρο.....
 

 

Μια παρένθεση.Τα ενυδρεία θα στηθούν για να παρουσιαστούν,δε θα μείνουν στο χώρο.
Αν υπάρξει ασφαλής χώρος,άτομα που θα έχουν τη διάθεση να συντηρούν ενυδρείο (με τη βοήθεια και την καθοδήγηση μας βέβαια)
και αν το επιθυμεί ο Διευθυντής και ο Σύλλογος γονέων, το πιο εύκολο για μας είναι να στηθεί ένα ενυδρείο και να παραμείνει.

 

Όνειρο που τελικά γίνεται πραγματικότητα!!!
Είμαι στη διαδικασία στησίματος ενός ενυδρείου 180 λίτρων στην είσοδο του σχολείου.
Κάποια πράγματα βρέθηκαν από αγγελίες, κάποιος εξοπλισμός υπήρχε, κάποιος αγοράστηκε καινούριος αλλά σημασία έχει οτι το project προχωράει και ελπίζω μέσα στο ΣΚ που έρχεται να τελειώσει. 

Κύριος στόχος ήταν να είναι ασφαλές το ενυδρείο για τους μαθητές, δεδομένου οτι οι ηλικίες είναι μικρές και μπορεί ανά πάσα στιγμή να προκληθεί ατύχημα. 
Οι μαθητές δεν πρέπει να έχουν άμεση επαφή με το ενυδρείο, πέραν της οπτικής.
Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω μια κατασκευή περιμετρικά του ενυδρείου που να το προστατεύει και ταυτόχρονα να προστατεύει τους μαθητές.

post-16491-0-60206400-1424692183_thumb.jpg

Αφού βρέθηκε το ενυδρείο και μετρήθηκαν οι διαστάσεις, ξεκίνησε η κατασκευή.

post-16491-0-63353200-1424692333_thumb.jpg

 

post-16491-0-10366900-1424692348_thumb.jpg

 

post-16491-0-87589000-1424692357_thumb.jpg

 

post-16491-0-57025300-1424692375_thumb.jpg

 

post-16491-0-00894400-1424692385_thumb.jpg

Η πρόσβαση στο ενυδρείο θα γίνεται από καπάκι που κλειδώνει. 
Τα πλαϊνά plexi glass βγαίνουν συρταρωτά για να γίνεται καθαρισμός.
Μένουν λίγες λετπομέρειες (στοκάρισμα στις βίδες κλπ) της τελευταίας στιγμής και το στήσιμο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων το φίλο DIMITRIOS για τη βοήθεια στο κουβάλημα και το στήσιμο!
(Κοίτα να μου την κοπανήσεις...Έχω αποδείξεις!) 
Αναλυτικό φωτορεπορτάζ όταν με το καλό στηθεί. :)

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Φωταρα ειναι για το σχολειο που ειχαμε παει για τα σεμιναρια?

Ωραιος ρε φιλε,μπραβο!

Αν χρειαστεις χερια για να παμε να στησουμε,ειμαι μεσα να σε βοηθησω!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ! Κώστα δε γνωρίζω ακριβώς ημέρα και ώρα γιατί περιμένω άνθρωπο με φορτηγάκι. Δεν ξέρω καν αν θα στηθεί την ημέρα της μεταφοράς.
Αν χρειαστώ κάτι θα σε πάρω τηλέφωνο. Σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πολύ καλή κίνηση, συγχαρητήρια!

Link to comment
Share on other sites

Γεια στα χέρια σου μάστορα!Κ φυσικά θα είμαι εκεί,ξέρεις την αδυναμία μου στο κουβάλημα-στήσιμο...:D

Ειδικά τώρα που μιλάμε κ για παιδια,101/100 θα είμαι εκεί...! :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ! Κώστα δε γνωρίζω ακριβώς ημέρα και ώρα γιατί περιμένω άνθρωπο με φορτηγάκι. Δεν ξέρω καν αν θα στηθεί την ημέρα της μεταφοράς.

Αν χρειαστώ κάτι θα σε πάρω τηλέφωνο. Σ'ευχαριστώ!

:bigemo_harabe_net-162:

Link to comment
Share on other sites

Κουβάλημα είπατε??

Μέσα και εγώ!! :D

Eίμαι μέσα και για after sales service αν υπάρχει η δυνατότητα ;)

Για τις κατασκευές "δάφνες" δεν σου ρίχνω άλλες έχεις ήδη μπουχτίσει :D :D

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ όμως για τον κόπο σας αξίζει κύριοι και με το παραπάνω !!!!

Link to comment
Share on other sites

Κ το έργο προχωράει,μια μικρί συνάντηση κ συζήτηση για το στήσιμο,την συνάρμολογηση του ενυδρείου κ της εξαιρετικής κατασκευής του Φώτη,καταμέτρηση των αναγκαίων υλικών,όπου ουσιαστικά μια ταίστρα έμεινε....Με το καλό να στηθεί στο σχολείο,δεν έχει οριστεί μέρα,αλλά δεν θα αργήσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου ρε Φωτάρα άρχοντα !!!!

Μπράβο ρε φίλε για την πρωτοβουλία σου. Να είσαι πάντα γερός και δυνατός, να το χαίρονται τα πιτσιρίκια να το χαίρεσαι και συ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...