Jump to content

Βάση Ενυδρείου Από Ξύλο Ή Σίδερο ?


JDP

Recommended Posts

Πρόκειται να κατασκευάσω μία βάση για ενυδρείο και θα ήθελα την άποψη σας για το υλικό.

Το ενυδρείο θα είναι περίπου 450 λίτρα με μήκος 140 και πλάτος 50 ενώ το ύψος της βάση θέλω να είναι 90 πόντους.

Το συνολικό βάρος θα είναι κάπου 600-700 κιλά που θα πρέπει να αντέχει.

Επιλογές έχω 2 και ψάχνω τα υπέρ και τα κατά.

Επιλογή 1

Ξύλο 75χ75 δεμένο με γωνιές σιδερένιες.

post-1-0-11826800-1424772979_thumb.png

Επιλογή 2

Κοιλοδοκός 40χ40 με 3mm πάχος

post-1-0-98923100-1424773323_thumb.jpg

Στην βάση θα μπεί μέσα sump και θα ντυθεί με κόντρα πλακέ θαλάσσης.

Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας με τα υπέρ και τα κατά κάθε λύσης.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου σιδερο! Το ξυλο απο μονο του δεν θα μπορει να σηκωσει τοσα κιλα εκτος κι αν βαλεις απειρα νευρα και ποδια οποτε θα χασεις την ευκολια κι τον χωρο απο κατω για το σαμπ! Πιστεψε με το ζω!

Επισης το ξυλο φουσκωνει και χαλαει με τα νερα!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή έχω επισυνάψει και το σχέδιο για την κάθε βάση που μπορείς να δείς. Σε κάθε ένωση στο ξύλινο θα υπάρχει σιδερογωνία που θα βιδώσει τα 2 ξύλα μεταξύ τους. Επίσης όλη η βάση θα βαφτεί με βερνίκι εμποτισμού για ξύλο με βάση το νερό για να γίνει πλήρως αδιάβροχη.

Link to comment
Share on other sites

Εμ επειδη τα βλεπω τα σχεδια, γιαυτο το λεω! Στο πρωτο που ειναι το ξυλινο εχεις βαλει τεσσερα ποδια σε καθε πλευρα ενω στο σιδερο δυο! Για μενα καλυτερα σιδερο να εχεις και τον χωρο σου να δουλεψεις και να εισαι και σιγουρος! Το ντυνει και με ξυλο αν το θες και εισαι πρωτος!

Link to comment
Share on other sites

Αν θα το φτιάξεις μόνος σου το κόστος θα σου έρθει μία η άλλη είτε ξύλο είτε σίδερο. Από την στιγμή που θα μπει σαμπ από κάτω, πιστεύω πως θα είναι προτιμότερο να γίνει μεταλλική κατασκευή και πιο ελαφριά από τους δοκούς που προτείνεις. Εγώ θα το έκανα με 30Χ30. Θα έβαζα άλλο ένα κάθετο πίσω και στην μέση και ένα ακόμα μπροστά, αλλά χωρίς να ενοχλεί και να αφήνει χώρο να περάσει το σαμπ. Το ντύσιμο θα το έκανα με μελαμίνη 5-6mm μόνο για να ντύσω την κατασκευή ενώ τις πόρτες θα τις έκανα με 16 mm μελαμίνη για να μπορούν να μπουν οι μεντεσέδες. Το κόντρα πλακέ μπορεί να είναι καλό για αντοχή στο νερό, αλλά δεν είναι καλαίσθητο και θέλει βερνίκια που και πάλι δεν θα είναι εμφανίσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη το ξύλινο μπορώ να το φτιάξω μόνος μου. Το Σιδερένιο πρέπει να το δόσω έξω να μου το κάνουν. Επίσης επειδή θα έχει μέσα το sump που αυτό σημαίνει υγρασίες κλπ. φοβάμαι την μελαμίνη για αυτό και λέω για κόντρα πλακέ θαλάσσης.

Ξέρει κανείς από στατικά να μου πεί αν θα έχω πρόβλημα με το ξύλινο έτσι όπως το έχω σχεδιάσει? Αν θα αντέξεί το βάρος? Θεωρητικά και εγώ θα προτιμούσα την σιδερένια αλλά επειδή θέλω να το κάνω όλο μόνος μου και επειδή το ξύλο το δουλεύω πιο εύκολα για αυτό το ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Ο σιδερας θα σου κανει τα κολληματα και απο κει και περα η ολη διαδικασια δικη σου

Κι αυτο εχει την χαρη του

Η επιλογη 2 χωρις σκεψη και λογω του 90cm υψους, να κοιμασαι ησυχος!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως βλέπω τη ξύλινη βάση πιο πολύ μου θυμίζει ντιβανοκασέλα. Αυτή η βάση θα σου φάει πάρα πολύ χώρο και δεν θα είναι πρακτική. Αν θα στραφείς στο ξύλο θα σου έλεγα να το φτιάξεις με μελαμίνη 18mm και να στραφείς σε αντιγραφή κάποιου σχεδίου από τις έτοιμες που υπάρχουν. Θα πρέπει να ενισχυθεί οπωσδήποτε στο κέντρο γιατί με τον καιρό θα πετσικάρει με άσχημες συνέπιες Η μελαμίνη έχει πρόβλημα με το νερό στα σόκορα, όπου και εκεί υπάρχουν λύσεις για να μονωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη το ξύλινο μπορώ να το φτιάξω μόνος μου. Το Σιδερένιο πρέπει να το δόσω έξω να μου το κάνουν. Επίσης επειδή θα έχει μέσα το sump που αυτό σημαίνει υγρασίες κλπ. φοβάμαι την μελαμίνη για αυτό και λέω για κόντρα πλακέ θαλάσσης.

Ξέρει κανείς από στατικά να μου πεί αν θα έχω πρόβλημα με το ξύλινο έτσι όπως το έχω σχεδιάσει? Αν θα αντέξεί το βάρος? Θεωρητικά και εγώ θα προτιμούσα την σιδερένια αλλά επειδή θέλω να το κάνω όλο μόνος μου και επειδή το ξύλο το δουλεύω πιο εύκολα για αυτό το ρωτάω.

Αφού μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου με ξύλο φτιάξε το.

Από θέμα βάρους αντέχει και 2 τόνους. Στα ξύλινα δεν είναι θέμα η αντοχή στο βάρος αλλά στη πλάγια μετατόπιση, για αυτό το λόγο προτείνεται να υπάρχει χιαστή δέσιμο ή να υπάρχει πλάτη και πλαϊνά.

Και εσύ όπως είπες θα το ντύσεις, αφού λοιπόν θα το ντύσεις (πίσω και πλάγια) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ακόμα και με 6 πόδια να το κάνεις αντί για 8 μια χαρά αντέχει.

Παρατήρηση. Το κάτω τελάρο βάλτο πιο ψηλά, να μη πατάει κάτω, να είναι σαν ράφι, και βάλε ρεγουλατόρους στα πόδια να το αλφαδιάσεις.

Και επίσης να προτιμήσεις συντηρητικό διαλύτου, καμία σχέση με τα συντηρητικά νερού, τα διαλύτου είναι φοβερά, τρελή αντοχή. Έχω πολλές ξύλινες κατασκευές στη ταράτσα που τρώνε βροχές κρύα και ζέστες, δεν παθαίνουν τίποτα, σκέψου λοιπόν στη δικιά σου κατασκευή που μπορεί να βραχεί σπάνια

Επείδή το περασμένο έφτιαξα μια ξύλινη βάση , για 300αρι ενυδρείο βέβαια, δες τι ξύλα χρησιμοποίησα. Δεν κουνιέται με τίποτα

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97967-eaoaoeaaoth-iyeeiio-aaioaenaassio-aaiuoaaneeiy-thnio/

Επίης 75 Χ 75 θεωρώ πως είναι πολύ, ακόμα και με 75 Χ 50 κάνεις άνετα τη δουλειά σου. Τις γωνίες θα τις έχεις υποστηρικτικά , για καλό και για κακό, με 12αρες νοβαπανόβιδες το δένεις άνετα

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη Μελαμίνη δεν βάζω γιατί θεωρώ πιο πολύ αντοχή έχει το κόντρα πλακέ θαλάσσης.

Τάκη σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Και εγώ επειδή φοβάμαι την πλάγια μετατόπιση για αυτό σκέφτομαι να του βάλω και τις γωνιές που θα δέσουν τα ξύλα να έχω το κεφάλο μου ήσυχο. Επίσης το 75χ75 το προτιμώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αφού η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μικρή. Το βερνίκι νερού που έγραψα το έχω δοκιμάσει με ΑΥΤΟ και εδώ και 2 χρόνια έξω κρυο-ζεστη βροχη δεν έχουν πάθει τίποτε. Αλλά θα κοιτάξω και αυτα που προτείνεις να δω διαφορές.

Το τελάρο κάτω έχεις λόγο που λές να το ανεβάσω πιο επάνω? Ρεγουλατόρους σκέφτομαι να του βάλω και έτσι όπως το έχω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Το τελάρο κάτω έχεις λόγο που λές να το ανεβάσω πιο επάνω?

Για να μειώσεις την απόσταση δεσίματος στις κολώνες, θεωρώ πως είναι καλύτερα έτσι, γιατί λόγω του ύψους , οι δυνάμεις σε πλάγιες μετατοπίσεις θα λειτουργούν σαν μοχλός στο τελάρο στη βάση, και όσο ποιο μακρύς ο μοχλός τόσο μεγαλύτερη η δύναμη, βάζοντας το τελάρο πιο ψηλά, μειώνεις το μήκος του μοχλού, άρα και τις δυνάμεις

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση: Η σιδερένια βάση πρέπει να κολληθεί οπωσδήποτε στις ενώσεις ή γίνεται δουλειά και με γωνίες που θα βιδώνουν τα κομμάτια μεταξύ τους;

Αν θέλει κόλλημα (που πιστεύω είναι απαραίτητο) θα στοιχίσει πολύ αν μας το κάνει ένας σιδεράς; Πάντως τα υλικά δεν είναι ακριβά! Παίζει να είναι πιο φτηνα από τα ξύλα...

Έγινε επεξεργασία - DEX
Link to comment
Share on other sites

Η μελαμίνη και το MDF λόγο της δομής τους μπορούν κάλλιστα να φτιάξουν οτιδήποτε έχει σχέση με έπιπλο. Ντουλάπια βάσεις κτλ. Αντίθετα το κόντρα πλακέ χρησιμοποιείται για πέτσωμα και πάντα χρειάζεται σκελετό. Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά ως επί των πλείστων συνήθως ντύνει κατασκευές όπου θα χρειαστούν περεταίρω εργασία. Συνηθίζεται να ντύνεται και αυτό με φορμάικα . Ρώτα ένα μαραγκό να σου πει καλύτερα.

Πάντος αν το έφτιαχνα ξύλινο δεν θα έκανα βάση από πιχάκια Δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω στην συγκεκριμένη κατασκευή. Αντίθετα ανεβάζουν το κόστος και μειώνουν την χρηστικότητα και την εργονομία.

Σημαντικό είναι και ο χώρος που θα μπει η βάση. Αν δεν σε ενδιαφέρει η εμφάνιση, το πράγμα αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση: Η σιδερένια βάση πρέπει να κολληθεί οπωσδήποτε στις ενώσεις ή γίνεται δουλειά και με γωνίες που θα βιδώνουν τα κομμάτια μεταξύ τους;

Αν θέλει κόλλημα (που πιστεύω είναι απαραίτητο) θα στοιχίσει πολύ αν μας το κάνει ένας σιδεράς; Πάντως τα υλικά δεν είναι ακριβά! Παίζει να είναι πιο φτηνα από τα ξύλα...

Για να μπορέσει να δέσει μια σιδερένια βάση χωρίς κόλλημα θα χρειαστεί να μπουν βίδες μεγάλες περαστές με γωνιές. Αυτό δεν είναι και ότι ομορφότερο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση: Η σιδερένια βάση πρέπει να κολληθεί οπωσδήποτε στις ενώσεις ή γίνεται δουλειά και με γωνίες που θα βιδώνουν τα κομμάτια μεταξύ τους;

Αν θέλει κόλλημα (που πιστεύω είναι απαραίτητο) θα στοιχίσει πολύ αν μας το κάνει ένας σιδεράς; Πάντως τα υλικά δεν είναι ακριβά! Παίζει να είναι πιο φτηνα από τα ξύλα...

Καμία σχέση το κόλλημα σε σύγκριση με τις γωνιές. Να στο πω πιο απλά, απο τις 4 πλευρές που έχει ο κοιλοδοκός ή το στρατζαριστό, με τη γωνία ενώνεις μόνο τη μία πλευρά, ενω με την ηλεκτροκόλληση ενώνεις και τις 4, για να πεις πως με βίδες θα έχεις την ίδια περίπου αντοχή είναι σαν βάζεις γωνιά και 3 λαμάκια βιδωτά στις άλλες 3 πλευρές.

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσει να δέσει μια σιδερένια βάση χωρίς κόλλημα θα χρειαστεί να μπουν βίδες μεγάλες περαστές με γωνιές. Αυτό δεν είναι και ότι ομορφότερο.

Αν το πρόβλημα είναι μόνο η εμφάνιση διορθώνεται με το ντύσιμο της βάσης με μελαμίνη π.χ.

Για το κόστος κόλλησης έχεις καθόλου ιδέα αν είναι μεγάλο; Γιατί οι περισσότεροι δεν ξέρουμε από ηλεκτροκόλληση!

Link to comment
Share on other sites

Αν το πρόβλημα είναι μόνο η εμφάνιση διορθώνεται με το ντύσιμο της βάσης με μελαμίνη π.χ.

Για το κόστος κόλλησης έχεις καθόλου ιδέα αν είναι μεγάλο; Γιατί οι περισσότεροι δεν ξέρουμε από ηλεκτροκόλληση!

Αν έχει περαστές βίδες δεν είναι εύκολο το ντύσιμο.

Για κόλλημα, από ότι έχω ακούσει, είναι όπου σε πιάσουν και ζητά ο καθένας ότι θέλει. Προσωπικά δεν έχει χρειαστεί ποτέ να μου κολλήσει κάτι κάποιος μιας και κολλάω εγώ. Ξέρω τιμές στο περίπου για τα υλικά, από εκεί και έπειτα, θα σου πω ψέματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το πρόβλημα είναι μόνο η εμφάνιση διορθώνεται με το ντύσιμο της βάσης με μελαμίνη π.χ.

Για το κόστος κόλλησης έχεις καθόλου ιδέα αν είναι μεγάλο; Γιατί οι περισσότεροι δεν ξέρουμε από ηλεκτροκόλληση!

Δύσκολο να σου πει κάποιος μόνο το κόστος της ηλεκτροκόλλησης, θα σου πει και το κόστος των υλικών , το κόψιμο κλπ. Επίσης το κακό με τις σιδερένιες κατασκευές δεν είναι μόνο η ηλεκτροκόλληση, αλλά και τα υλικά, θα βρεις μόνο από αποθήκες χοντρικής 5μετρες ή 3μετρες βέργες , και σπάνια στα κόβουν στα μέτρα που θες, ενώ στα ξύλα έχεις πιο πολλές επιλογές σε μήκη και πιο πολλοί στα κόβουν στις διαστάσεις που θες, αλλά και εσύ με ένα απλό δισκοπρίονο τα κόβεις άνετα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Τάκη στο ξύλο αν πάρεις αρκετά κομμάτια η τιμή που σου κάνει περνάει κατά πολύ την τιμή που κοστίζει το ξύλο. Αν πάρεις μικρό κομμάτι θα προσπαθήσει να σου δώσει από ρετάλι και η αξία του σαν εμβαδών είναι τριπλάσια σε αναλογία με το εμβαδών που έχει το φίλο. Στο σίδερο τα πράγματα είναι διαφορετικά. Αυτός που το επεξεργάζεται, κομμάτια μικρά του είναι άχρηστα. Καλύτερα ατόφιο και να κόψεις εσύ το κομμάτι που θες. Δεύτερον η χομπίστες που ασχολούνται με το σίδερο είναι ελάχιστοι σε σχέση με αυτούς που ασχολούνται με το ξύλο Έτσι ένα μαγαζί ξέρει πως αν σου κόψει το κομμάτι που θες το υπόλοιπο θα του μείνει.

Link to comment
Share on other sites

Άρα λοιπόν από αυτά που λέτε και εσείς δεν παίζει ρόλο το ξύλο ή σίδερο στην κατασκεύή του σκελετού με τα παραδείγματα που έβαλα πιο επάνω. (κάνοντας και την αλλαγή που λέει ο Τάκης στην βάση για τα στατικά ;) )

Είναι λοιπόν καθαρά θέμα γούστου και τσέπης από εκεί και πέρα ή ποιό υλικό μπορεί να δουλέψει καλύτερα κάποιος αν πρόκειται για DIY.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα λοιπόν από αυτά που λέτε και εσείς δεν παίζει ρόλο το ξύλο ή σίδερο στην κατασκεύή του σκελετού με τα παραδείγματα που έβαλα πιο επάνω. (κάνοντας και την αλλαγή που λέει ο Τάκης στην βάση για τα στατικά ;) )

Είναι λοιπόν καθαρά θέμα γούστου και τσέπης από εκεί και πέρα ή ποιό υλικό μπορεί να δουλέψει καλύτερα κάποιος αν πρόκειται για DIY.

Ετσι ακριβώς φίλε JDP :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινήσουμε μερικά πραγματάκια γιατί μάλλον τα έχουμε λανθασμένα στο μυαλό μας .

Το κόλλημα μιας κατασκευής δεν πάει ούτε με το μέτρο αλλά ούτε με το κιλό ούτε φυσικά ο σιδεράς χρεώνει

οτι θέλει και όσα του λείπουν!!

Κυρίως έχει να κάνει με την κατασκευή και την δυσκολία αυτής!!Με αυτόν που θα το φτιάξει και που θα το φτιάξει!!

Οι βέργες που κυκλοφορούν στο εμπόριο είναι πεντάμετρες και εξάμετρες.

Τρίμετρα βγαίνουν μόνο κάποια λαμάκια.

Υπαρχουν φυσικά και τα δωδεκάμετρα αλλά πλέον πάμε σε Η που δεν νομίζω να μας αφορούν.

Από εκεί και πέρα το 40x40x3 που συζητάτε όλοι για όλες μα όλες τις βάσεις ενυδρείου για εμένα είναι εντελώς λάθος!!

Sorry JDP που σου χαλάω το θέμα αλλά τσουβαλιάστηκαν πολλά πράγματα μάζι και δεν μου αρέσει γιατί δεν βλέπω σωστά αιτιολογημένες

απόψεις!!

Αν νομίζετε οτι θέλετε να συζητήσουμε κάποια πράγματα σιδηροκατασκευών και κολλήσεων ας ζητήσει κάποιος από έναν συντονιστή να μεταφέρει κάποιες απαντήσεις

σε ένα νεο θέμα και με μεγάλη μου χαρά να σας βοηθήσω όσο μπορώ :)

Πάντα φιλικά και χωρίς καμια διάθεση εξυπνάδας ή ειρωνείας :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα λοιπόν από αυτά που λέτε και εσείς δεν παίζει ρόλο το ξύλο ή σίδερο στην κατασκεύή του σκελετού με τα παραδείγματα που έβαλα πιο επάνω. (κάνοντας και την αλλαγή που λέει ο Τάκης στην βάση για τα στατικά ;) )

Είναι λοιπόν καθαρά θέμα γούστου και τσέπης από εκεί και πέρα ή ποιό υλικό μπορεί να δουλέψει καλύτερα κάποιος αν πρόκειται για DIY.

Ρόλο παίζει, αλλά αυτό που θες να σηκώσει η κατασκευή σου δεν είναι κάτι τρομερό. Σαν την μεταλλική κατασκευή δεν υπάρχει κάτι καλύτερο, στιβαρό και σίγουρο. Αν όμως για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορείς η δεν θες να χρησιμοποιήσεις σίδερο , μπορεί να γίνει άνετα και με ξύλο. Αυτό λέμε, όχι ότι είτε το κάνεις με ξύλο είτε με σίδερο θα είναι το ίδιο πράγμα….

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινήσουμε μερικά πραγματάκια γιατί μάλλον τα έχουμε λανθασμένα στο μυαλό μας .

Το κόλλημα μιας κατασκευής δεν πάει ούτε με το μέτρο αλλά ούτε με το κιλό ούτε φυσικά ο σιδεράς χρεώνει

οτι θέλει και όσα του λείπουν!!

Κυρίως έχει να κάνει με την κατασκευή και την δυσκολία αυτής!!Με αυτόν που θα το φτιάξει και που θα το φτιάξει!!

Οι βέργες που κυκλοφορούν στο εμπόριο είναι πεντάμετρες και εξάμετρες.

Τρίμετρα βγαίνουν μόνο κάποια λαμάκια.

Υπαρχουν φυσικά και τα δωδεκάμετρα αλλά πλέον πάμε σε Η που δεν νομίζω να μας αφορούν.

Από εκεί και πέρα το 40x40x3 που συζητάτε όλοι για όλες μα όλες τις βάσεις ενυδρείου για εμένα είναι εντελώς λάθος!!

Sorry JDP που σου χαλάω το θέμα αλλά τσουβαλιάστηκαν πολλά πράγματα μάζι και δεν μου αρέσει γιατί δεν βλέπω σωστά αιτιολογημένες

απόψεις!!

Αν νομίζετε οτι θέλετε να συζητήσουμε κάποια πράγματα σιδηροκατασκευών και κολλήσεων ας ζητήσει κάποιος από έναν συντονιστή να μεταφέρει κάποιες απαντήσεις

σε ένα νεο θέμα και με μεγάλη μου χαρά να σας βοηθήσω όσο μπορώ :)

Πάντα φιλικά και χωρίς καμια διάθεση εξυπνάδας ή ειρωνείας :)

Βασίλη για αυτό μην είσαι σίγουρος γιατί έχω ακούσει τρελά νούμερα για να κάνουν μερικές πόντες. Αν πρόκειται για καμιά απλή κατασκευή και πάρουν μυρωδιά ότι κάποιος δεν το κατέχει, κάνουν λες και φτιάχνουν πύραυλο να τον στείλουν στο φεγγάρι….

Εννοείται ότι υπάρχουν και σοβαροί άνθρωποι που κάνουν καταπληκτικές δουλειές με άκρος λογικές τιμές .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...