Jump to content

Βάση Ενυδρείου Από Ξύλο Ή Σίδερο ?


JDP

Recommended Posts

Σταμάτη αυτό που είπα κόλαγε στα δικά μου λίτρα και όχι γενικά.

Rastaman φίλε μου πίστεψε με εδώ ο καθένας χρεώνει όσο θέλει. Ίδια κατασκευή με ίδια σίδερα μου έχουν δώσει τιμές από 85 έως 120 ευρώ. Αλλά θα ήθελα να μου πεις γιατί είναι λάθος το 40x40x3 όπως λες στην περίπτωση μου?

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη γι αυτό την τελευταία 5ετια έγινε μεγάλο ξεσκαρτάρισμα και έκλεισαν ένα σωρό μαγαζιά.Γιατί ο καθένας που είχε

ένα πριόνι αλουμινίου και μια ηλεκτροκόλληση έκανε την αποθήκη του μαγαζί και το έπαιζε. . .

Πέρα απο τα προσωπικά παραδείγματα που έχω όλοι είδαμε πως όλες οι γειτονιες γέμισαν τετοιου είδους μαγαζιά. . .

Γιάννη δεν έχω ζήσει στην Κύπρο αλλά έχω συνεργαστεί με αρκετούς Κύπριους εδώ στην Αθήνα που είχαν τεχνικές εταιρίες

εκεί κτλ.Ξέρω πως αρκετα πράγματα είναι υπερτιμημένα εκεί αλλά είναι και άλλες οι συνθήκες διαβίωσης,τα μεροκάματα και

πολλά άλλα που σαφώς τα ξέρεις καλύτερα από εμένα.

Στο #23 αν προσέξεις έγραψα "όλοι για όλες μα όλες τις βάσεις "

Δεν αναφέρθηκα καθόλου στις δικές σου σκέψεις για την χρήση του συγκεκριμένου σιδήρου.

Ας επανέλθουμε όμως στην τάξη και on-topic και ας μιλήσουμε για την δική σου επιλογή.

Γιατί θεωρείς πως είναι σωστό να χρησιμοποιήσεις 40x40x3 και όχι κάποιο άλλο σίδερο και πως σου ήρθε σαν σκέψη το συγκεκριμένο ??

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Γιάννη για τα δικά σου λίτρα λέω και γω. Αυτό προσπαθώ να σου πω, ότι το μεταλλικό θα είναι από όλες τις πλευρές καλύτερο.

Άσε που αν χρειαστεί να μετακινηθεί μαζί με το ενυδρείο δεν θα τρέμει το φυλλοκάρδι σου

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη γι αυτό την τελευταία 5ετια έγινε μεγάλο ξεσκαρτάρισμα και έκλεισαν ένα σωρό μαγαζιά.Γιατί ο καθένας που είχε

ένα πριόνι αλουμινίου και μια ηλεκτροκόλληση έκανε την αποθήκη του μαγαζί και το έπαιζε. . .

Πέρα απο τα προσωπικά παραδείγματα που έχω όλοι είδαμε πως όλες οι γειτονιες γέμισαν τετοιου είδους μαγαζιά. . .

Γιάννη δεν έχω ζήσει στην Κύπρο αλλά έχω συνεργαστεί με αρκετούς Κύπριους εδώ στην Αθήνα που είχαν τεχνικές εταιρίες

εκεί κτλ.Ξέρω πως αρκετα πράγματα είναι υπερτιμημένα εκεί αλλά είναι και άλλες οι συνθήκες διαβίωσης,τα μεροκάματα και

πολλά άλλα που σαφώς τα ξέρεις καλύτερα από εμένα.

Στο #23 αν προσέξεις έγραψα "όλοι για όλες μα όλες τις βάσεις "

Δεν αναφέρθηκα καθόλου στις δικές σου σκέψεις για την χρήση του συγκεκριμένου σιδήρου.

Ας επανέλθουμε όμως στην τάξη και on-topic και ας μιλήσουμε για την δική σου επιλογή.

Γιατί θεωρείς πως είναι σωστό να χρησιμοποιήσεις 40x40x3 και όχι κάποιο άλλο σίδερο και πως σου ήρθε σαν σκέψη το συγκεκριμένο ??

Αδελφέ εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα

Με το 40Χ40 και γω έχω την απορία πως έχει καθιερωθεί αυτό σε όλες τις βάσεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ι λαικ γιου!! :bigemo_harabe_net-162:

Αυτό είναι το νόημα που προσπαθώ να βγάλω και εγώ μέσα από αυτήν την κουβέντα για να ξεκολλήσουμε λίγο

και ας ξεφευγω από το θέμα!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τις διαστάσεις για κοιλοδοκό μου τις είπε ένας σιδεράς που πήγα και ρώτησα και μου πρότεινε είτε σε 40χ40 2mm που το σηκώνει χωρίς πρόβλημα. Επίσης μου λέει αν θέλεις το κάνεις και με 3mm και σηκώνει επάνω όσα θέλεις. Άλλωστε διαφορά κόστους είναι πολύ μικρή.

Θα ήθελα όμως να μου πείτε τι θεωρείτε εσείς safe για τέτοια κιλά? Τι διάσταση σίδερο θα έπρεπε να βάλω για μία βάση 140χ50 με ύψος 90 που να αντέχει 700 κιλά περίπου?

Έγινε επεξεργασία - JDP
Link to comment
Share on other sites

Η μελαμίνη και το MDF λόγο της δομής τους μπορούν κάλλιστα να φτιάξουν οτιδήποτε έχει σχέση με έπιπλο. Ντουλάπια βάσεις κτλ. Αντίθετα το κόντρα πλακέ χρησιμοποιείται για πέτσωμα και πάντα χρειάζεται σκελετό. Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά ως επί των πλείστων συνήθως ντύνει κατασκευές όπου θα χρειαστούν περεταίρω εργασία. Συνηθίζεται να ντύνεται και αυτό με φορμάικα . Ρώτα ένα μαραγκό να σου πει καλύτερα.

Πάντος αν το έφτιαχνα ξύλινο δεν θα έκανα βάση από πιχάκια Δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω στην συγκεκριμένη κατασκευή. Αντίθετα ανεβάζουν το κόστος και μειώνουν την χρηστικότητα και την εργονομία.

Σημαντικό είναι και ο χώρος που θα μπει η βάση. Αν δεν σε ενδιαφέρει η εμφάνιση, το πράγμα αλλάζει.

Το κόντρα πλακέ θαλάσσης 20mm και το μπετοφορμ αντέχουν και στην υγρασία και είναι κατάλληλα για την βάση που θέλει να φτιάξη.με ένα καλό λουστράρισμα θα είναι έπιπλο.

Link to comment
Share on other sites

Το κόντρα πλακέ θαλάσσης 20mm και το μπετοφορμ αντέχουν και στην υγρασία και είναι κατάλληλα για την βάση που θέλει να φτιάξη.με ένα καλό λουστράρισμα θα είναι έπιπλο.

Κόντρα πλακέ μπορώ να βρώ 12άρι και όχι 20άρι. Μπορεί να μου παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Κόντρα πλακέ μπορώ να βρώ 12άρι και όχι 20άρι. Μπορεί να μου παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα?

Για τη δουλειά που το θέλεις κανένα πρόβλημα, και με 10αρι, μη πω και με 8αρι, κάνεις άνετα τη δουλειά σου, δεν θα στηρίξει βάρος το κόντρα πλακέ, θα τραβήξει τις ελκτικές δυνάμεις στις πλάγιες μετατοπίσεις, τίποτα άλλο. Με 20αρι θα άντεχε και σαν σκελετός

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τις διαστάσεις για κοιλοδοκό μου τις είπε ένας σιδεράς που πήγα και ρώτησα και μου πρότεινε είτε σε 40χ40 2mm που το σηκώνει χωρίς πρόβλημα. Επίσης μου λέει αν θέλεις το κάνεις και με 3mm και σηκώνει επάνω όσα θέλεις. Άλλωστε διαφορά κόστους είναι πολύ μικρή.

Θα ήθελα όμως να μου πείτε τι θεωρείτε εσείς safe για τέτοια κιλά? Τι διάσταση σίδερο θα έπρεπε να βάλω για μία βάση 140χ50 με ύψος 90 που να αντέχει 700 κιλά περίπου?

Γιάννη άνετα η βάση μπορεί να φτιαχτεί και με 2αρι στρατσαριστό η και με απλές γωνιές. Εξαρτάτε από την κατασκευή και τι δεσίματα θα έχει. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να στραβώσουν τα σίδερα με 700 κιλά βάρος. Έχω φτιάξει δεκάδες βάσεις, όχι μόνο για ενυδρεία, αλλά για ότι μπορείς να φανταστείς. Βαριά σίδερα με μεγάλες επιφάνειες συγκολλήσεις χρησιμοποιούμε όταν θέλουμε να στηρίξουμε ένα βαρύ μηχάνημα που όταν λειτουργεί θα έχει κραδασμούς ή πολύ μεγάλο βάρος σε μικρή επιφάνια κτλ.

Φαντάσου για να μπορέσουμε να λυγίσουμε τέτοια σίδερα και να τους δώσουμε μια Α μορφή, τα βάζουμε σε υδραυλικές πρέσες με πίεση κάμποσων τόνων.

Το κόντρα πλακέ θαλάσσης 20mm και το μπετοφορμ αντέχουν και στην υγρασία και είναι κατάλληλα για την βάση που θέλει να φτιάξη.με ένα καλό λουστράρισμα θα είναι έπιπλο.

Ένα φίλο 20 mm κόντρα πλακέ θαλάσσης καλής ποιότητας και όχι κινέζικο έχει την διπλάσια αξία σε σχέση με ένα φίλο μελαμίνης που σημειωτέων είναι και 1/3 ακόμα μεγαλύτερο από το φίλο του κόντρα πλακέ. Αν υπολογιστεί και το κόστος μέχρι το τελικό φινίρισμα, στόκοι, λούστρα κτλ, ανεβαίνει ακόμα πιο πάνω.

Οπότε για να φτάσει σε σημείο να είναι έπιπλο θέλει πολύ δουλειά και χρήμα και φυσικά κάποιον που μπορεί να το κάνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κόντρα πλακέ μπορώ να βρώ 12άρι και όχι 20άρι. Μπορεί να μου παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα?

Χωρίς μεταλλικό σκελετό για 450λτ 20mm και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ένα φίλο 20 mm κόντρα πλακέ θαλάσσης καλής ποιότητας και όχι κινέζικο έχει την διπλάσια αξία σε σχέση με ένα φίλο μελαμίνης που σημειωτέων είναι και 1/3 ακόμα μεγαλύτερο από το φίλο του κόντρα πλακέ. Αν υπολογιστεί και το κόστος μέχρι το τελικό φινίρισμα, στόκοι, λούστρα κτλ, ανεβαίνει ακόμα πιο πάνω.


Οπότε για να φτάσει σε σημείο να είναι έπιπλο θέλει πολύ δουλειά και χρήμα και φυσικά κάποιον που μπορεί να το κάνει αυτό.



Δεν μίλησα για κόστος αλά για αντοχή στην υγρασία.


Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά τι μιλάμε για 20αρι κόντρα πλακέ ; αν το κάνει με μεταλλικό σκελετό και τσιγαρόχαρτο να βάλει το ίδιο είναι, αν το κάνει με ξύλινο ακόμα και με 8αρι είναι μια χαρά, αν έχει και καλά δεσίματα το κάνει και με 4αρι.Στη περίπτωση του φίλου JDP είναι πιο πολύ θέμα αισθητικής και όχι αντοχής. Για το μόνο λόγο που θα χρειαστεί παχος είναι για τα πορτάκια και αυτό για να βάλει χωνευτούς μεντεσέδες.

Χωρίς σκελετό είναι τελείως διαφορετικό και με τελείως διαφορετικό σχεδιασμό

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω 20mm εάν δεν κάνει μεταλλικό σκελετό.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. απόφαση πάρθηκε. Τελικά σιδερένιο σκελετό και ντύσιμο με ξύλο. Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απόψεις και τις γνώμες σας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τις διαστάσεις για κοιλοδοκό μου τις είπε ένας σιδεράς που πήγα και ρώτησα και μου πρότεινε είτε σε 40χ40 2mm που το σηκώνει χωρίς πρόβλημα. Επίσης μου λέει αν θέλεις το κάνεις και με 3mm και σηκώνει επάνω όσα θέλεις. Άλλωστε διαφορά κόστους είναι πολύ μικρή.

Θα ήθελα όμως να μου πείτε τι θεωρείτε εσείς safe για τέτοια κιλά? Τι διάσταση σίδερο θα έπρεπε να βάλω για μία βάση 140χ50 με ύψος 90 που να αντέχει 700 κιλά περίπου?

80x40x2mm που θα σου βγει σχεδόν ίδια τιμή με το 40x40x3mm και από αντοχή τεράστια διαφορά.

Θα βάλεις μόνο 4 πόδια με το ίδιο σίδερο ή 50x50 η 60x60.

To κάτω ράφι θα το βάλεις 5 πόντους από το πάτωμα και θα βάλεις μόνο ενα ποδαράκι στην μέση του ραφιού.

Αν το πάτωμα σου δεν είναι πολύ στραβό μην βάλεις καθόλου ρεγουλατόρους να γλιτώσεις κάποια χρήματα.

Αντί για 80x40 μπορείς να χρησιμοποιήσεις 60x40 πάντα με 2mm

Θες περίπου τιμή και σχέδιο ??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα σηκώσει όλοι την πολυκατοικία , όχι μόνο το ενυδρείο Ρε συ δεν είναι too much ;

Link to comment
Share on other sites

Σαν υλικά έχουν μικρή διαφορά τιμής με αυτά που του προτείνε ο σιδεράς.Σαν αντοχή εννοείτε καμία σχέση.

Από εκεί και πέρα επειδή το μήκος είναι πάνω από 1m κάνεις δουλειά άνετα με 60x40 αλλά επειδή είναι μικρή

η διαφορά τιμής ίσως επέλεγα το 80x40.

Kατά τα άλλα είναι μια καλή κατασκευή για 700 κιλά ενυδρείο και όχι μόνο ;)

Εdit

@JDP

Γιατί σκέφτεσαι να το κάνεις τόσο ψηλό στους 90 πόντους?

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλω να ταιριάζει με τα υπόλοιπα έπιπλα στον χώρο που θα είναι. Μπροστά του θα έχει καναπέ και δεν θέλω η πλάτη του καναπέ να καλύπτει το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα γιατί θα ανέβει ψηλά και δεν ξέρω μετά κατα πόσο θα σε βολεύει αλλά εφόσον είναι αισθητικό το θέμα. . .

Δεκτόν. . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...