Jump to content

Δοκιμαστικό Για Diy Co2


Giannis_X

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά οπος λέει και ο τίτλος είπα να δοκιμάσω και εγώ έτσι πήγα και προμηθεύτηκα τα υλικά τα οποία μου έλειπαν.

Αφού τα ετοίμασα όλα όπως διάβασα μέσα στο θέμα για το DIY Co2 .

Αφού όλα τα υλικά μπήκανε στο μπουκάλι και συνδέθηκαν όλα τα σωληνάκια, τοποθέτησα το μπουκάλι με το υγρό μέσα σε δοχείο με θερμοστάτη στους 26 βαθμούς αλλά εδώ και τέσσερις ώρες δεν έχω δει ουτε 1 φυσαλίδα.
Έχει σημασία τη μαγιά βάζω ξερή η νωπή?

Link to comment
Share on other sites

Μαγια θες την σκονη που ειναι σε φακελακια,οχι την αλλη την σκληρη.

Επισης κοιτα μηπως εχεις διαρροη απο καπου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνει το έχω δοκιμάσει. Ομος κάτι βλέπω να γίνετε μιας και το ανακίνησα λίγο το ξανά σύνδεσα και βγάζει 😊

Link to comment
Share on other sites

Πάει τέλια τώρα :) μου άφρισε πολύ στην αρχή και τρόμαξα.

Σε πόσες μέρες περίπου θα δω πως το co2 κάνη δουλειά πάνω στα φυτά μου?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτό δεν θα το δεις με τις μέρες αλλά σε βάθος χρόνου θα το καταλάβεις! Ρυθμίζεις την ροή του με κάποιον τρόπο? Επίσης πως κάνεις τη διάχυση στο ενυδρείο σου? Μαγιά να χρησιμοποιείς σκόνη και να τη διαλύεις σ ένα άλλο μπουκαλάκι με χλιαρό νερό και έπειτα βάλτη στη φιάλη σου! Θέλει από 2 ώρες έως 24 ώρες για να λειτουργήσει μην ανησυχείς...

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπαν τα παιδια, μαγια την ενεργοποιεις σε χλιαρο νερο σε ενα ποτηρακι αναμειγνυεις για 5 λεπτα περιπου, και μετα το μιγμα παει ολο μεσα στο μπουκαλι. Η αρχη ειναι αργη γιατι πρεπει να "χτιστει" η πιεση μεχρι να ειναι αρκετη για να σπρωξει το διοξειδιο μεσα στο ενυδρειο.

Το να ρυθμισεις τη ροη ειναι δυσκολο σε τετοια συστηματα, αν περιορισεις πολυ τη ροη υπαρχει κινδυνος να αυξηθει η πιεση και να σπασει/σκιστει/υπαρξει διαρροη σε καποιο μερος της συνδεσμολογιας σου, αφου δεν ειναι μεταλλικη φιαλη και εργοστασιακη κατασκευη να αντεχει. Ετσι ειχε γινει στη δικη μου πρωτη δοκιμη τουλαχιστον.

Ειναι καλο να ανακινεις καθε τοσο γιατι αναμειγνυονται συστατικα που τυχον εχουν μεινει αδιαλυτα, πχ λιγη ζαχαρη μπορει να μην εχει διαλυθει και να μην εχει ερθει σε επαφη με τη μαγια.

Ένας καλος τροπος και χωρις εξοδα για να κανεις διαχυση του αεριου ειναι να βαλεις στο ενυδρειο καποια αντλια με προπελακι που δεν χρησιμοποιεις και να στερεωσεις το σωληνα απο οπου βγαινει διοξειδιο απο κατω, εκει που ειναι το προπελακι, με ενα λαστιχακι. Καποια εσωτερικα φιλτρα στην επιστροφη εχουν αυτη την τρυπουλα που μπαινει ενα σωληνακi οπως στη φωτογραφια: http://postimg.org/image/gpo90osjl/ . Λογικα μπορεις να το βαλεις και κατευθειαν εκει, το αποτελεσμα δεν θα ειναι τοσο καλο ομως, αφου εδω δεν "κοβει" τις μπουρμπουληθρες σε μικροτερα κομματια η προπελα της αντλιας.

Rastafarian δεν ξερω ποια εννοεις εγω ειχα χρησιμοποιησει αυτη που ειναι σε περιτυλιγμα σε μορφη ψιλο υγρη (τη λεγομενη νωπη) και ειχε δουλεψει καλα. Δεν εχω δοκιμασει την αλλη, τελειως εγκυκλοπαιδικα ομως, θεωρεις οτι εχει καποια διαφορα; 

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπαν τα παιδια, μαγια την ενεργοποιεις σε χλιαρο νερο σε ενα ποτηρακι αναμειγνυεις για 5 λεπτα περιπου, και μετα το μιγμα παει ολο μεσα στο μπουκαλι. Η αρχη ειναι αργη γιατι πρεπει να "χτιστει" η πιεση μεχρι να ειναι αρκετη για να σπρωξει το διοξειδιο μεσα στο ενυδρειο.

Το να ρυθμισεις τη ροη ειναι δυσκολο σε τετοια συστηματα, αν περιορισεις πολυ τη ροη υπαρχει κινδυνος να αυξηθει η πιεση και να σπασει/σκιστει/υπαρξει διαρροη σε καποιο μερος της συνδεσμολογιας σου, αφου δεν ειναι μεταλλικη φιαλη και εργοστασιακη κατασκευη να αντεχει. Ετσι ειχε γινει στη δικη μου πρωτη δοκιμη τουλαχιστον.

Ειναι καλο να ανακινεις καθε τοσο γιατι αναμειγνυονται συστατικα που τυχον εχουν μεινει αδιαλυτα, πχ λιγη ζαχαρη μπορει να μην εχει διαλυθει και να μην εχει ερθει σε επαφη με τη μαγια.

Ένας καλος τροπος και χωρις εξοδα για να κανεις διαχυση του αεριου ειναι να βαλεις στο ενυδρειο καποια αντλια με προπελακι που δεν χρησιμοποιεις και να στερεωσεις το σωληνα απο οπου βγαινει διοξειδιο απο κατω, εκει που ειναι το προπελακι, με ενα λαστιχακι. Καποια εσωτερικα φιλτρα στην επιστροφη εχουν αυτη την τρυπουλα που μπαινει ενα σωληνακi οπως στη φωτογραφια: http://postimg.org/image/gpo90osjl/ . Λογικα μπορεις να το βαλεις και κατευθειαν εκει, το αποτελεσμα δεν θα ειναι τοσο καλο ομως, αφου εδω δεν "κοβει" τις μπουρμπουληθρες σε μικροτερα κομματια η προπελα της αντλιας.

Rastafarian δεν ξερω ποια εννοεις εγω ειχα χρησιμοποιησει αυτη που ειναι σε περιτυλιγμα σε μορφη ψιλο υγρη (τη λεγομενη νωπη) και ειχε δουλεψει καλα. Δεν εχω δοκιμασει την αλλη, τελειως εγκυκλοπαιδικα ομως, θεωρεις οτι εχει καποια διαφορα; 

 

Μολις το κανεις αυτο που λες,ενω το μειγμα δουλευει,το πιθανοτερο ειναι να σου περασει μειγμα στο ενυδρειο..

Η μαγια που ειναι σκληρ,αυτη που παιρνεις και απο φουρνο δεν διαλυεται σωστα και δεν δουλευει το ιδιο.

Παντως,με το diy co2 ειναι πιθανοτερο οτι θα γεμισεις με αλγες παρα οτι θα κανεις δουλεια με τα φυτα σου.

Οσον αφορα για την διαχυση υπαρχουν και οι diy λυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ προφανως δεν εννοώ να το αναποδογυρισεις. Λιγο γυρω γυρω. Κλείνεις τη βάνα και την ξανα ανοίγεις μετα. Και αν θες να ανακατεψεις ακομα καλυτερα απλα αντικαθιστας το καπάκι του με ενα κανονικό, ανακινεις και μετα ξανα βαζεις το κανονικό αν μιλαμε για την ιδια κατασκευή (με τα σωληνακια περασμένα απο τρύπες στο καπάκι)

Δεν μιλούσα για την ξηρή μαγιά.

Link to comment
Share on other sites

Αααα εσεις αγοραζετε και αυτα τα καπακια απο το ebay...δηλαδη 2πλα τζαμπα εξοδα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι, τα φτιαχνω με σουγιαδακι και κολλα ουχου  :D  :D  :D

(superglue βασικα)

Έγινε επεξεργασία - yannis2307
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...