Jump to content

Φωτισμός Για 100L Reef


Anthism

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα.

Μπήκα στην διαδικασία μετά απο πολύ καιρό να φτιάξω ενα μικρό Reef, στα 100 λίτρα καθαρό όγκο όπως μου βγαίνει.

Οι διαστάσεις του θα είναι 60Χ50Χ50. Το μήκος το επέλεξα στα 60 εκ. λόγω των Τ5 που αρχικά σκέφτηκα να τοποθετήσω

για φωτισμό. Μετά απο ψάξιμο όμως διαπίστωσα ότι η τεχνολογία LED είναι σε καλά επίπεδα πλέον και σκέφτομαι να

φτιάξω επίσης μια πλάκα με Cree βάση κάποιων οδηγιών που έχω βρεί απο συμφορουμίτη. Η απορίες που έχω είναι

όσο αναφορά την μάρκα, δλδ ειναι μονόδρομος τα Cree ή μπορώ να πάω και σε κάτι πιο οικονομικό? Πρέπει να χρησιμοποιήσω

και Lens για το συγκεκριμένο βάθος που έχω επιλέξει(50εκ)? Το ενυδρείο θα έχει καπάκι (γυάλινο?) οπότε ο φωτισμός πρέπει να μπει

πάνω απο το καπάκι ή απο μέσα?

Όπως καταλαβαίνετε το ενυδρείο λόγω του μικρού όγκου δεν θα μπορεί να φιλοξενήσει και πολλά πράγματα όσο αναφορά κοράλια (ή κάνω λάθος?),

δεν θέλω κάτι ακραίο και φοβερό, θέλω απλά κάποια "εύκολα" κοράλια και αρκετό Fish stock (όσο μπορώ να φιλοξενήσω)

και φυσικά και τα βοηθητικά (γαρίδες, ερημίτες κλπ)

Πως κρίνετε μια τέτοια εγκατάσταση, στα συγκεκριμένα λίτρα? Ποιο είναι το βέλτιστο όσο αναφορά τον φωτισμό του?

Τέλος σκέφτομαι να βάλω κοράλλια σιλικόνης για λόγους οικολογικούς και για λόγους συντήρησης των πραγματικών. Τι άποψη έχετε

για αυτά? Με φοβίζει αρκετά το θέμα ζωντανό κοράλλι λόγω και του κόστους και της ζημιάς που προκαλεί στον υπόλοιπο

πλυθησμό εαν κάτι δεν πάει καλα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Καλή αρχή και καλό κουράγιο!!!

Για τα led μπορείς να πας και σε bridgelux, αρκετά πιο φθηνά με λίγο μικρότερη απόδοση βέβαια.

Οι φακοί για μένα είναι λίγο σχετικό παίζει και με άλλα πράγματα πέρα του βάθους.

Για το καπάκι που λες εγώ θα σου έλεγα να μην το βάλεις καθόλου.

Με ένα συνδυασμό 8 λευκά 14μπλέ 2uv και ένα κόκκινο θα είσαι οκ.

Τα κοράλλια σιλικόνης μην τα σκέφτεσαι καθόλου πρώτων είναι άσχημα και δεύτερων θα πιάσουν άλγη και θα είναι ακόμα πιο άσχημα,

καλύτερα να ξεκινήσεις με μερικά εύκολα μαλακά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Καλή αρχή και καλό κουράγιο!!!

Για τα led μπορείς να πας και σε bridgelux, αρκετά πιο φθηνά με λίγο μικρότερη απόδοση βέβαια.

Οι φακοί για μένα είναι λίγο σχετικό παίζει και με άλλα πράγματα πέρα του βάθους.

Για το καπάκι που λες εγώ θα σου έλεγα να μην το βάλεις καθόλου.

Με ένα συνδυασμό 8 λευκά 14μπλέ 2uv και ένα κόκκινο θα είσαι οκ.

Τα κοράλλια σιλικόνης μην τα σκέφτεσαι καθόλου πρώτων είναι άσχημα και δεύτερων θα πιάσουν άλγη και θα είναι ακόμα πιο άσχημα,

καλύτερα να ξεκινήσεις με μερικά εύκολα μαλακά.

Καλημέρα,

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, θα υπάρξει και φωτο ρεπορτάζ φυσικά στην πορεία.

Που μπορώ να βρώ τα bridgelux απο το internet?

Με τους φακούς τι εννοείς? Χρειάζομα ή όχι? Μπορώ να παίξω και με χαμηλότερο ύψος

στην γυάλα, να το κάνω έτσι και να μην βάλω φακούς?

Για το καπάκι τι εννοείς να μην το βάλω καθόλου?

Δεν θέλω να μην έχω καπάκι, πρέπει οπωσδήποτε να μπεί καπάκι! Μπορώ να βάλω

τα LED μεταξύ νερού και καπακίου? Εσωτερικά του ενυδρείου εννοω...

Οκ για τον συνδυασμό που μου λες, τα κοράλλια σιλικόνης τα ξεχνάω αφού μου

λες οτι με την άλγη θα γίνου πιο άσχημα απο οτι είναι ηδη...

Αλήθεια υπάρχει κάποια αναλογία λίτρων όσο αναφορά το Sump?

Δλδ πόσα λίτρα πρέπει να είναι το Sump σε σχέση με τα λίτρα του τανκ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εδώ www.ledgroupbuy.com και εδώ www.aquastyleonline.com

Για τους φακούς αν πας πολύ χαμηλά ίσως να μην χρειάζετε, αλλά μπορούν να μπουν και μετά.

Το καπάκι είναι καλύτερα να μην μπει καθόλου, θα έχεις πολύ καλύτερο αερισμό του νερού και τα υψηλά επίπεδα οξυγόνου είναι σημαντικό στο θαλασσινό.

Εκτός αυτού αν το φωτιστικό μπει από επάνω θα χάνεις πολύ μεγάλο μέρος του φωτισμού από τους υδρατμούς που θα μαζεύονται επάνω.

Αν τώρα μπει από κάτω θα πρέπει να προσέξεις να είναι εξαιρετικά στεγανό όπως και να αερίζεται επαρκώς γιατί τα led αναπτήσουν μεγάλη θερμοκρασία.

Sump εγώ σε 120 λίτρα έχω ένα 80*30*40 (περίπου 96 λίτρα) όπου τα 20 λίτρα τα χρησιμοποιώ για την αναπλήρωση και το υπόλοιπο σε τρία διαμερίσματα.

Βέβαια όσο πιο μεγάλο τόσο καλύτερα αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος κανόνας. Υπολογίζεις πάντα και τον εξοπλισμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν και στα ειπε τα περισσότερα ο petrosol!

Καλο ξεκίνημα και απο μενα!

Να επιμείνω στο ξεχνα τα πλαστικά κοραλλια ! εκτός απο άσχημα ειναι και πανάκριβα αν θες κατι αξιοπρεπές απο εξωτερικό!

Να ξέρεις τα λιτρα του ενυδρείου περιορίζουν την ψαροσυνθεση και οχι τα κοραλλια!

Φουλαρεις κοράλλια όσο χωράνε και όσο αντέχει η τσέπη σου! :money:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Τα λεντ αναπτύσουν θερμοκρασία???

Το αντίθετο δεν θα έπρεπε να συμβαίνει απο την στιγμή που δεν υπάρχει πυράκτωση?

Εγώ νόμιζα οτι τα λέντ δεν έχουν καθόλου μεγάλη θερμοκρασία!!!

Οσο αναφορά την οξυγόνωση δεν είναι επαρκής απο την στιγμή που θα χρησιμοποιηθεί

σαμπ? Εννοώ οτι το νερό θα αναμυγνείετε με οξυγόνο συνέχεια! Κάνω κάποιο λάθος?

Επιμένω γιατί είναι μονόδρομος να έχω καπάκι απο πάνω, για διάφορους λόγους.

Τώρα όσο αναφορά το οτι θα χάσω φωτεινότητα, δεν μπορώ να το ξεπεράσω εαν βάλω

παραπάνω λεντ??

Οταν μου λέτε οτι το σαμπ οσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο, τι εννοείτε?

Δεν νομίζω οτι θα έχω τον χώρο στο έπιπλο απο κάτω να βάλω ενα σαμπ όσο

και το τανκ ας πούμε σε μέγεθος. Να το θέσω διαφορετικά, πιο ειναι το μικρότερο

σε μέγεθος που μπορώ να βάλω για να έχω τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα?

Για τα κοράλλια το αποφάσισα, θα μπούν αληθινά...

Έγινε επεξεργασία - Anthism
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ναι τα led αναπτησουν αρκετά μεγάλη θερμοκρασία και αν δεν μπορείς να την κρατάς αρκετά χαμηλά θα μειώσεις πολύ το χρόνο ζωής τους.

Το sump το κάνεις όσο σε πέρνει, δεν υπάρχει κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...