Jump to content

Οδηγός Χρήσης Καραντίνας


fishbone!

Recommended Posts

Ωπα είπες την λέξη κλειδί ρε φίλε τα παιδιά... ΑΚΥΡΟ μέσα στο σαλόνι και με καπάκι που ανοίγουν μόνα τους άστο. Το σκιμερ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 2 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ποιο ενυδρείο ; το μεγάλο ή η καραντίνα ;

 

Η UV λάμπα δεν εχει σχέση με την αποστηρωση τον υλικών !

H UV χτυπάει μόνο τα αιωρούμενα σωματίδια / παράσιτα /αλγες κτλ !

Η χλωρίνη μόνο απο στειρώνει γυάλινες επιφάνειες , πλαστικά κτλ !

Αν θεωρήσεις όμως ότι ενα ζωντανό μετά απο τον προβλεπόμενο χρόνο ειναι υγείες τότε αν βαριέσαι τόσο πολυ βαλε τον επόμενο !

Δεν το συστήνω βέβαια γιατί μπαίνεις σε μια διαδικασία που κρίμα να την ρισκάρεις !

Η λαμπα δεν χτυπαει παρασιτα 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες αντι για καραντινα να δουλεψεις οζονιστιρα πιστευω θα ειχες το ιδιο αποτελεσμα

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Spy74 έγραψε:

Η λαμπα δεν χτυπαει παρασιτα 

Ανάλυσε το και σε εμάς .

Τι χτυπάει η UV ?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι συμφέρει η αγορά! Και τι μπορεί να κάνει το όζον ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Spy74 έγραψε:

Θα μπορουσες αντι για καραντινα να δουλεψεις οζονιστιρα πιστευω θα ειχες το ιδιο αποτελεσμα

 

 

Γενικά ή στην περίπτωση του ;

Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα χτυπαει αλγες και βακτηριακες μολυνσης αντιθετα το οζον αλγες και παρασιτα , πρωτοζωα οπως ick , amilodinioum και διαφορα αλλα δηλαδη απο αυτα που πασχουν τα ενυδρεια μας και χρειαζομαστε την καραντινα .Με εναν καλο οζονιστιρα αναλογο με τα λιτρα του ενυδρειου μπορει να θεραπευση το ick σε λιγα 24ωρα.Για μενα απαραίτητη προυποθεση ειναι να συνδυαστεί και μ εναν κοντρολερ ωστε η αγωγιμοτιτα του νερου να μην ξεπεράσει  τα 410 mv

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Δεν νομίζω ότι συμφέρει η αγορά! Και τι μπορεί να κάνει το όζον ?

Δεν ειναι τοσο ακριβως πιστευω οτι με 50 - 70€ παιρνεις εναν καλο οζονιστιρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Γενικά ή στην περίπτωση του ;

Και γενικα και στην περιπτωση του δεν υπαρχει λογος αφου το ενυδρειο θα ειναι καθαρό απο πρωτοζωα

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω κάτι, η μόνη θεραπεία για τα ψάρια με ικ είναι ο χαλκός ή η υποαλατότητα.

 

Ούτε το όζον, ούτε η uv θεραπεύουν τα ψάρια, πολύ απλά γιατί το παράσιτο πάνω στα ψάρια προφυλάσσεται απο μια κύστη που είναι αδιαπέραστη απο το όζον ή τη uv. Αυτό που κάνουν είναι να μεταλάσσουν το dna του παράσιτου που βρίσκεται στο στάδιο που είναι ελεύθερο στο νερό κι ετσι το παράσιτο είναι ανενεργό. Με αποτέλεσμα ο πληθυσμός τους που είναι ενεργός και παθογόνος στο συνολικό όγκο νερού του ενυδρείου να μειώνεται.

 

Η καραντίνα με uv είναι η καλύτερη μέθοδος για πρόληψη, όχι όμως για θεραπεία. Εννοείται ότι η καραντίνα δεν θα έχει ούτε βράχο ούτε αραγωνίτη.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να σου απαντήσω αν και με κάλυψε σχεδόν απόλυτα ο teoxan !

Το όζον δεν θεραπεύει το ικ!!!

 

Οσο για την UV φυσικά και χτυπάει τα πάντα , ανάλογα με την ένταση της μπορεί να μεταλλάξει και να στειρώσεις παθογόνα και μη , έως και να σκοτώσει !

Ολα αυτά αρκεί να περάσει το νερό απο μέσα της !

Το ίδιο θα κάνει και το όζον που θα διαχέεται στην στήλη του νερου !

Και για να μην κοροϊδευόμαστε και τα δυο έχουν υπέρ και κατα !

 

 

Τωρα οσο αφορά τον συνχομπιστα saxlina εγω δεν του πρότεινα UV ούτε καν καραντίνα !

Ομως εφόσον θέλει να το κάνει και κυρίως χωρίς προληπτική θεραπεία εγω θα το έκανα και χωρίς UV !

Ώστε να δω άμεσα τα προβλήματα αν υπάρχουν !

Το μόνο ίσως που θα έκανα θα ηταν να ανεβάσω την θερμοκρασία ώστε να επιτανχυνω τους κύκλους !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε saxlina, εφόσον το ενυδρείο σου θα είναι κατα βάση fish only μπορείς να έχεις μόνιμα μια uv σε ένα εξωτερικό φίλτρο. Εγω, προσωπική μου γνώμη, δεν θα έμπλεκα με όζον..

 

Κι όπως σου πρότεινε ο Διονύσης (fishbone) μπορείς να στήσεις μια καραντίνα για τα ψαράκια και χωρίς uv ή όζον για κάποιες μέρες.Αν υπάρχουν προβλήματα, θα φανούν.

 

Παρεπιπτόντως, και το όζον και η uv την ίδια δουλειά κάνουν με διαφορετικό τρόπο όμως.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά λίγο πολύ κατάλαβα τι θέλουμε να κάνουμε οπότε η καραντινα θα στηθεί κυρίως προληπτικά και εφόσον δεν έχει στρώσει το ενυδρείο μέχρι τότε. Απτην άλλη κατάλαβα και την χρησιμότητα της και δεν θα επιχειρήσω να βάλω ούτε uv, ούτε όζον.

Τώρα αν τα πρώτα ψάρια έχουν ικ ή κάτι άλλο θα το δούμε όταν με το καλό έρθουν.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος teoxan έγραψε:

Φίλε saxlina, εφόσον το ενυδρείο σου θα είναι κατα βάση fish only μπορείς να έχεις μόνιμα μια uv σε ένα εξωτερικό φίλτρο. Εγω, προσωπική μου γνώμη, δεν θα έμπλεκα με όζον..

 

Κι όπως σου πρότεινε ο Διονύσης (fishbone) μπορείς να στήσεις μια καραντίνα για τα ψαράκια και χωρίς uv ή όζον για κάποιες μέρες.Αν υπάρχουν προβλήματα, θα φανούν.

 

Παρεπιπτόντως, και το όζον και η uv την ίδια δουλειά κάνουν με διαφορετικό τρόπο όμως.

 

 

Link to comment
Share on other sites

https://reefs.com/2015/03/31/can-ozone-cure-ich/

Δεν κανουν καθολου την ιδια δουλεια και πως δουλευει το οζον μπορεις να το διαβασεις απο τον συνδεσμο που  επισυνάπτω .Αν και υπαρχουν εκατονταδες μελετες στον ιστο

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Spy74 έγραψε:

https://reefs.com/2015/03/31/can-ozone-cure-ich/

Δεν κανουν καθολου την ιδια δουλεια και πως δουλευει το οζον μπορεις να το διαβασεις απο τον συνδεσμο που  επισυνάπτω .Αν και υπαρχουν εκατονταδες μελετες στον ιστο

 

Σπυρο αν και το διάβασα βιαστικά γιατί έπρεπε να φύγω λόγο ημέρας ( Τσικνοπέμπτη )!

Πουθενα δεν αναίρεσε τις θεραπείες και την καραντίνα !

Ελεγε ότι αν δεν μπορείς να εχεις καραντίνα και να κανεις θεραπεία εναλακτικα θα μπορούσες για τον περιορισμό τις έξαρσης του ικ να βάλεις όζον ! 

Οπως και UV με περισσότερους περιορισμούς !

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Σπυρο αν και το διάβασα βιαστικά γιατί έπρεπε να φύγω λόγο ημέρας ( Τσικνοπέμπτη )!

Πουθενα δεν αναίρεσε τις θεραπείες και την καραντίνα !

Ελεγε ότι αν δεν μπορείς να εχεις καραντίνα και να κανεις θεραπεία εναλακτικα θα μπορούσες για τον περιορισμό τις έξαρσης του ικ να βάλεις όζον ! 

Οπως και UV με περισσότερους περιορισμούς !

 

Διονυση ειπες το οζον δεν θεραπευει το ικ διαβαστω λοιπον καλυτερα και απαντησε μου

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Spy74 έγραψε:

Διονυση ειπες το οζον δεν θεραπευει το ικ διαβαστω λοιπον καλυτερα και απαντησε μου

 

Για να σου απαντήσω ξανα ότι το ικ δεν θεραπεύεται με όζον ή UV ή  με Σκορδά δεν χρειάζεται να διαβάσω το άρθρο !  Σε όλο τον κόσμο και σε χιλιάδες χομπίστες οι μοναδικές πραγματικές θεραπείες ειναι ο χαλκός και η υποαλατοτητα ! Τα υπόλοιπα ειναι επικουρικά !  

Ομως ,

 επειδή καθησα και διάβασα πιο προσεκτικά το άρθρο ο άνθρωπος δεν λέει πουθενά για αλλαγή αντιμετώπισης σε όζον αντί καραντίνας με χαλκό η υποαλατοτητα !

Ακομα και στην σύγκριση με την UV δεν πήρε έντονα θέση !

Λεει ξεκάθαρα ότι το όζον δεν διαχέεται μέσα στο κυρίως ενυδρείο και δεν πρεπει !

αρα ότι περνάει απο το σκιμερ το απο στειρώνει !

Μεσα στο ενυδρείο το παρασιτο κρύβεται στο βράχο , στο αραγωνιτη , στο ίδιο το ψάρι !

Πουθενα σε όλο το άρθρο δεν έγραψε ότι θεραπεύει το ικ !

Απλα το περιορίζει πλυθισμιακα και γι αυτό τα ψάρια έχουν μια καλύτερη διαβίωση !

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Spy74 έγραψε:

Συγνωμη παιδιά που πηρα θεση στο θεμα δεν θα επαναληφθεί  ξανά 

 

Σπυρο πραγματικα δεν καταλαβαίνω αυτή την αντίδραση !

Οτι πήρες θέση δεν συμαινει ότι πρεπει να συμφωνήσω !

Και μάλιστα όταν μου παραθέτεις ενα άρθρο που δεν βλέπω πουθενά να υποστηρίζει αυτό που λες !

Τωρα αν η διαφωνία μου ειναι παρεξήγησημη ... τι να πω !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διονυση δεν παρεξηγηθηκα απλα ειπα την γνωμη μου ο καθε ενας εχει τον τροπο του ,αμα δουλευει καλος και ξέρεις αν ειμαι ανθρωπος που παρεξηγηται δεν εχω σχεση εγω μ αυτη την λεξη .Ξερεις οτι σε εκτιμω 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

Παλικάρια καλά κάνετε και υποστηρίζετε την γνώμη σας με πάθος. 

Αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνείτε και μεταξύ σας. Έχουν βγει συμπεράσματα για την σωστή θεραπεία ,την πρόληψη και τι μπορεί να βελτιώσει απλά την ποιότητα του νερού. Ειρήνη ημιν :mp3:

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος saxlina έγραψε:

 

Παλικάρια καλά κάνετε και υποστηρίζετε την γνώμη σας με πάθος. 

Αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνείτε και μεταξύ σας. Έχουν βγει συμπεράσματα για την σωστή θεραπεία ,την πρόληψη και τι μπορεί να βελτιώσει απλά την ποιότητα του νερού. Ειρήνη ημιν :mp3:

Φίλε saxlina όπως είδες δεν υπήρξε παρεξήγηση ! κάποιες φορές ο γραπτός λόγος παρεξηγηται και εγω ένοιωσα πως το σχόλιο ηταν λίγο ειρωνικό που φυσικά δεν ηταν !

Απλα εγω με τον Σπύρο ακόμα και παρεξήγηση να ηταν θα την λύναμε γιατί το Σαββατοκύριακο πίναμε καφέ όπως θα ξανα πιούμε και αυτό ! Εμείς έχουμε την πολυτέλεια να βρισκόμαστε πολυ συχνά και να λύνουμε οποίο πρόβλημα υπαρχει !

Κατα την άποψη μου αυτά πρεπει να λύνονται άμεσα και να μην χαλάμε τις καρδιές μας ! Η διαφωνία μας ηταν σε καθαρά ενυδρειακο επίπεδο και πουθενά σε προσωπικό !

Ολα αυτά τα λέω κυρίως για τα μέλη που δεν ειναι κοντά μετάξι τους !

Εγω προσωπικά θεωρω ότι ακόμα και αν διαφώνησα με το Σπύρο κάτι έμαθα που μάλιστα μου φάνηκε και πολυ χρήσιμο !

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

As already mentioned, ozone is a very good degermination or sterilisation agent, and the redoxpotential is an indicator of the degree of degermination. While at a redoxpotential of 200 mV 100 % germs exist, the formation of germs is reduced by increasing the redoxpotential from 200 mV to 300 mV, e.g. by 90 % to only 10 % of the formation of germs at the beginning. If the redoxpotential is increased to a value of 400 mV only 1 % of the original germs exist. This definitely shows that redoxpotentials exceeding 400 mV are not necessary for aquarium systems. Absolute sterility is achieved at a much higher redoxpotential of 700 mV. But this is not recommendable for aquarium-systems and can not be achieved with common aquarium ozonizers. Especially for fresh water systems with water plants or for salt water systems with invertebrates a lower redoxpotential of about 300 mV is favourable.

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος kat2 έγραψε:

As already mentioned, ozone is a very good degermination or sterilisation agent, and the redoxpotential is an indicator of the degree of degermination. While at a redoxpotential of 200 mV 100 % germs exist, the formation of germs is reduced by increasing the redoxpotential from 200 mV to 300 mV, e.g. by 90 % to only 10 % of the formation of germs at the beginning. If the redoxpotential is increased to a value of 400 mV only 1 % of the original germs exist. This definitely shows that redoxpotentials exceeding 400 mV are not necessary for aquarium systems. Absolute sterility is achieved at a much higher redoxpotential of 700 mV. But this is not recommendable for aquarium-systems and can not be achieved with common aquarium ozonizers. Especially for fresh water systems with water plants or for salt water systems with invertebrates a lower redoxpotential of about 300 mV is favourable.

 

Who are you ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...