Jump to content

Πρώτο Ενυδρείο Malawi Mbuna 240 Lt


takizz

Recommended Posts

Το χόμπυ απλα τα σπάει!! Τους τελευταιους δυο μηνες μετα απο μελετες διαβασμα και ξενυχτια οταν υπηρχε χρονος με κερδισε οταν πηγα για πρωτη φορα σε ενα αλλο petshop απο αυτο που παω συνθηθως για να παρω τροφή για τον σκυλάκο μου και ετυχε να εχει ενυδρεια ψαρια και τετοιες καταστασεις. Ε δεν ηθελε και πολυ με κερδισε το χομπυ οταν ειχα δει αν θυμαμαι καλα καποιες μπλέ κιχλίδες.

 

Παρουσιαζω και πραγματικά θα ηθελα να ακουσω περισσοτερα αρνητικά απο καλα λογια ωστε να βελτιωθει η κατασταση και οι συνθήκες.

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου 

 

Λιμνη Malawi mbuna

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 110 x 45 x 58
Συνολικά Λίτρα: 240
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά: 2x Valisneria gigantea

          1x Anubia nana

          1x anubia barteri var barteri
 

Ψάρια: 3+1  labidochromis caeruleus

            3+1 metriaclima estherae blue zebra 

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: custom backround σε μαγνητική ταινία (thanks saxlina)
Πέτρες: Lava stones 15kg
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:  Λευκή αμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 χ 39 W  Philips aquastar , Sylvana aquasky 10000k
Διάρκεια φωτισμού: 6 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση:  fluval 306 
Θέρμανση/ Ψύξη: 200w Eheim jager
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: tropical flakes , sera granugreen 


Παράμετροι
pH: 8.2
Γενική σκληρότητα (GH): 10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 4
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 1 καθε 10 μερες 35%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Seachem prime + stability


Φωτογραφίες:

post-60458-0-95144000-1424899577_thumb.jpg

post-60458-0-94403000-1424899583_thumb.jpg

post-60458-0-94039700-1424899593_thumb.jpg

post-60458-0-03321600-1424899601_thumb.jpg

post-60458-0-86641300-1424899609_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο εχεις φτιαξει!

Αν και του πανε, εγω δεν θα εβαζα φυτα! Δεν μου πολυαρεσουν στο αφρικανικο αλλα γουστα ειναι αυτα!

Τον φωτισμο σου χαμηκωσε σε κελβιν γιατι θα πηξεις στις αλγες αλλα αυξησε τον στο 8ωρο! Να το βλεπεις και λιγο βρε αδερφε!

Στο μελλον αν σε παιρνει, αναβαθμισε και λιγο την φιλτρανση!

Πολυ καλη δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Bravo φιλος!Πολυ καλη δουλεια κ αισθητικα μου αρεσε πολυ.Δεν πηγε τζαμπα το διαβασμα κ τα ξενυχτια!Καλως μας ηρθες στην Αφρικη!Προσωπικα θα εβαζα λιγο πιο σκουρη αμμο.Προσεχε στις ανουμπιες αν ειναι κ το κοτσανι θαμενο κ οχι μονο τα τριχιδια,θα σου σαπισει.Εχω μια μικρη επιφυλαξη μηπως τα ψαρακια δεν ειναι τα metriaclima esthrae blue zebra.Δεν ειχα ποτε απο τοσο μικρα αλλα κ στα πετ που τα βλεπω δεν μου πολυμοιαζουν.Κυριως κ λογο των ραβδοσεων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

Τα φυτα ετυχε να ήμουνα εκει στην παραλαβή ε μου αρεσανε φρεσκαδουρες που ηταν και τα πηρα. Κανει ωραια αντιθεση και τα ψαρακια δεν μασουλανε αφου προϋπήρχαν εκει τα φυτα και δεν τα ειδαν σαν μεζέ μετ έπειτα. Θα δω μερικα tutorials για δεσιματα υδρόβιων φυτων γιατι και εγω δεν ειμαι σιγουρος αν θα στεριωσουν ετσι οπως ειναι τωρα.

Το καλοριφερ διπλα στο ενυδρειο κλείστηκε σφραγίστηκε δεν ξαναανοιγει ποτέ.

Τα ψαρακια το petshop που τα πηρα τα εδινε ως pseudotropheus blue zebra. Αλλα ποιά η λατινική ονομασια γιατι εψαξα και δεν βρηκα. Παντως δεν ειναι lombardoi επειδη ειχε και απο αυτά που μοιαζανε αρκετά. Ψαξαμε με το παιδί στο ιντερνετ και καταληξαμε οτι ειναι αυτα με μια μικρη επιφύλαξη οτι μπορει να ειναι και metriaclima callainos combat blue. Οι πιο έμπειροι ισως καταλαβουν τι και ποιά ψαρακια ειναι.

Πηρα κατι λαμπες philips 21w στα 2800κ ως cold white αλλα βγαινει αρκετά θερμό και κιτρινισε ολο το ενυδρειο. Δεν ειχε ωραιο αποτελεσμα και ξαναεβαλα τις παλιές. Η μια είναι ροζ η αλλη ψυχρη λευκή. Τι συνδιασμό σε Τ5 85cm θα μπορουσα να κανω ?

Τις πρωτες μερες να ταιζω μια φορα και απο λιγο μεχρι να εγκλιματιστουνε? Τα ταισα πρωτη φορά εγινε χαμος τους ανοιξε η ορεξη και μετα την πεσανε στους αεροσοληνες σιλικόνης και τρωγανε την ασπρη αλγη σαν βλεννα που εχει δημιουργηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις υγρα τεστ κ μετρας Nh3/Nh4 & N02:0 ταιζε κανονικα.Αν οχι,μια φορα τη μερα κ ελαχιστο για καμια βδομαδα κ μετα αυξανεις σταδιακα κ με το σταγονομετρο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το setup του ενυδρείου σου φίλε μου. Για τα φυτά έχω και εγώ μία μικρο ένσταση αν το πάμε καθαρά βιοτοπικά αλλά δεν πειράζει.

Θα ήθελα να μου πείς τις πέτρες τις έχεις κολήσει μεταξύ τους ή απλά τις έχεις βάλει έτσι μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Οι λαβες ειναι παναλαφρες τυπου ελαφρόπετρα. Εχουνε κουμπωσει μεταξυ τους μια μια με μεγαλη προσοχη και εχει γινει τεστ κουνηματος απο ολες τις μεριες. Οι κατω κατω εχουνε μπει γυαλι τερματισμενες. Ειναι αιχμηρες και εχουνε δεσει καλα πιστευω.... Τωρα κιχλιδες ειναι αυτες...

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες λάβας δεν έχουν θέμα αν μετακινηθούν με το ενυδρείο αλλά με τα ψάρια. Μπορεί να τραυματίσουν άσχημα ένα ψάρι αν το πλακώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σε βρισκω! οσο για το θεμα με της πετρες μη μασας, εχω δει πολλα ενυδρεια με λαβα και δεν ειχαν κανενα απολυτος προβλημα

Link to comment
Share on other sites

οι πετρες ενταξει εχουνε δεσει καλα αλλα σκεφτομαι να προσθεσω μερικές αν βαλω 1 ακομα χαρέμι mbuna .

Το ειδος τελικά γνωριζει κανεις τι πραγματικά ειναι ? Πηρα στο petshop και ρωτησα και μου ειπανε ξανα οτι ειναι Pseudotropheus blue zebra. Νομιζω αυτη η ονομασια περιλαμβανει διαφορα ειδη και ειναι μια γενική καταταξη καποιων mbuna που γινονται μπλε με ρίγες. Δεν ξερω ας απαντησουνε οι πιο έμπειροι.

Η μια λαμπα ειναι η Σιλβανια aquastar στα 10.000 Κελβιν και εχει ενα ροζέ χρώμα. Αυτη θα ειναι ο λογος που θα βγουνε άλγες καποια στιγμή? Να την βγαλω να βαλω μια 2800Κ καπως πιο θερμη κιτρινωπη ?

Απο Δευτερα θα ανεβασω και αλλες φωτος ειναι σε προσαρμογή τωρα η ομάδα. :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

οι πετρες ενταξει εχουνε δεσει καλα αλλα σκεφτομαι να προσθεσω μερικές αν βαλω 1 ακομα χαρέμι mbuna .

Το ειδος τελικά γνωριζει κανεις τι πραγματικά ειναι ? Πηρα στο petshop και ρωτησα και μου ειπανε ξανα οτι ειναι Pseudotropheus blue zebra. Νομιζω αυτη η ονομασια περιλαμβανει διαφορα ειδη και ειναι μια γενική καταταξη καποιων mbuna που γινονται μπλε με ρίγες. Δεν ξερω ας απαντησουνε οι πιο έμπειροι.

Η μια λαμπα ειναι η Σιλβανια aquastar στα 10.000 Κελβιν και εχει ενα ροζέ χρώμα. Αυτη θα ειναι ο λογος που θα βγουνε άλγες καποια στιγμή? Να την βγαλω να βαλω μια 2800Κ καπως πιο θερμη κιτρινωπη ?

Απο Δευτερα θα ανεβασω και αλλες φωτος ειναι σε προσαρμογή τωρα η ομάδα. :D :D :D

Πιστεύω με 2 χαρέμια είσαι αρχηγός!

Δυστυχώς η καθαρότητα των ειδών δεν μπορεί να διαπιστωθεί. Τα θηλυκά τι χρώμα είναι?

Γενικότερα τα πολλά Κέλβιν τείνουν να μπλεδίζουν. Τα 10000Κ είναι κάπως πολλά. Μια στα 6500 θα ήταν καλύτερα, αλλά όχι οτι είναι κανόνας οτι θα βγάλεις άλγες με την 10000Κ.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια ειναι στο 27 και ο θερμοστατης λεει 23 , να την ριξω στους 25?

Με το ταισμα τι να κανω να ταιζω 2 φορες την μερα μια flakes tropical για κιχλιδες και μια τα μπιλάκια της sera?

post-60458-0-66645100-1425307565_thumb.jpg

post-60458-0-46004300-1425307569_thumb.jpg

post-60458-0-54765700-1425307573_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια σου ίσως είναι κάποιο είδος Metriaclima zebra (υπάρχουν πολλές γεωγραφικές ποικιλίες) αλλά παίζει να είναι και υβρίδιο (ο προμηθευτής σου έπρεπε να γνωρίζει).

Και τουλάχιστον κάποια λαμπίντο σου δεν φαίνονται για καθαρά. Στο προτελευταίο ποστ αυτά που δεν έχουν καθόλου σκούρη ρίγα.

Όμορφο ενυδρείο έφτιαξες (αν και οι πέτρες λάβας δεν μοιάζουν μ' αυτές του βιότοπου).

Link to comment
Share on other sites

Τα λαμπίντο μου εισαι σιγουρος οτι ειναι δεν ειναι καθαρα? Επειδη δεν εχω την εμπειρια και δεν γνωριζω αν ειναι ουτε να τα ξεχωρισω ξερω. Το μονο που βλεπω και δεν μου κάθετε καλα ειναι αυτο το ασπρο πεπλο σαν πιτσιλιες στην ουρα που ειναι σε λευκό χρωμα που εχουνε ta acei. Eιδα και στο petshop ενα κιτρινο ψαρι και πιστεψα οτι θα ειναι οχι οτι θα μου δίνανε υβρίδια.

Το αλλο το χαρεμι που τωρα 1 βδομαδα μετα εχουν αρχίσει να δειχνουν τα χρωματα τους και τις ρίγες δεν μπορω να καταλάβω επισης τι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιο ομορφο ενυδρειο απο κεινο με τα καραβια στην αρχη! Συμφωνεις;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό φίλε μου! μπράβο!! Μην βάλεις για εμένα άλλο χαρέμι. Είσαι ήδη οριακά και με τις γέννες που θα έχεις μπορεί να έχεις υπερπληθυσμό!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα αλλα 2 pseudotropheus acei ngara (white tail) το ενα τελικό μεγεθος και το αλλο 5cm. Ψαχνανε ενυδρειο τα ψαρακια απο χομπίστα που τα ειχε παρατήσει και δεν ειναι τελειως ασυμβατα με τα 2 χαρέμια που ειχα.

Το μικρό εχει κατι σημαδια σαν απο χτυπηματα στο σωμα του θα βαλω οταν εχω χρόνο φωτογραφιες να μου πειτε και εσεις.

Sturm ε ναι! Γελαω ακομα με το καραβι σε αφρική.

Για αλγοφαγο τι προτείνετε μεταξυ aymonieri kai plecostomus ? Η να αφήσω τα mbuna να την περιποιηθούν? Οχι οτι εχω προβλημα αλλα κατι φαινετε στον οριζοντα. το ενυδρειο τρεχει σημερα την 4η βδομαδα και με ψαρια 1 .

Τα μπλε ζεμπρα εχουνε αρχισει και δειχνουνε χρωματισμους κ ριγες καμμια σχεση με την πρωτη μερα και τα βλεπω ήδη να εχουνε παρει λιγο μεγεθος οπως και τα Λαμπίντο. Θερμοκρασία στους 25.5 σταθερά.

Απο τροφη ριχνω Sera granugreen σε κόκκους https://www.sera.de/en/products/in_category/food-specialties-264/product/sera-granugreen.html

πιο συχνά αυτη της Tropical: http://www.tropical.pl/en/products/aquarium/foods/premium-line/cichlid-foods/cichlid-color/

και πηρα προσφατα και αυτη αλλα δεν την εχω δοκιμάσει: Hikari cichlid excel http://www.hikari.info/tropical/t_17.html

Να κανω εναλαγες καθε μερα και απο τις τρεις τροφες η να δινω καποια απο αυτες σαν κύρια?

Link to comment
Share on other sites

Αλγοφαγα του στυλ πλεκο δεν βαζεις γιατι δεν ζουνε σε ιδιες συνθηκες!

Αν τα ψαρια σου ειναι φυτοφαγα, θα την περιποιηθουν καταλληλα. Εξαλλου στην Αφρικη ειναι ωραια η αλγη. Δινει εναν πιο φυσικο τονο!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα αλλα 2 pseudotropheus acei ngara (white tail) το ενα τελικό μεγεθος και το αλλο 5cm. Ψαχνανε ενυδρειο τα ψαρακια απο χομπίστα που τα ειχε παρατήσει και δεν ειναι τελειως ασυμβατα με τα 2 χαρέμια που ειχα.

Το μικρό εχει κατι σημαδια σαν απο χτυπηματα στο σωμα του θα βαλω οταν εχω χρόνο φωτογραφιες να μου πειτε και εσεις.

Sturm ε ναι! Γελαω ακομα με το καραβι σε αφρική.

Για αλγοφαγο τι προτείνετε μεταξυ aymonieri kai plecostomus ? Η να αφήσω τα mbuna να την περιποιηθούν? Οχι οτι εχω προβλημα αλλα κατι φαινετε στον οριζοντα. το ενυδρειο τρεχει σημερα την 4η βδομαδα και με ψαρια 1 .

Τα μπλε ζεμπρα εχουνε αρχισει και δειχνουνε χρωματισμους κ ριγες καμμια σχεση με την πρωτη μερα και τα βλεπω ήδη να εχουνε παρει λιγο μεγεθος οπως και τα Λαμπίντο. Θερμοκρασία στους 25.5 σταθερά.

Απο τροφη ριχνω Sera granugreen σε κόκκους https://www.sera.de/en/products/in_category/food-specialties-264/product/sera-granugreen.html

πιο συχνά αυτη της Tropical: http://www.tropical.pl/en/products/aquarium/foods/premium-line/cichlid-foods/cichlid-color/

και πηρα προσφατα και αυτη αλλα δεν την εχω δοκιμάσει: Hikari cichlid excel http://www.hikari.info/tropical/t_17.html

Να κανω εναλαγες καθε μερα και απο τις τρεις τροφες η να δινω καποια απο αυτες σαν κύρια?

Να κανεις αλλαγες και tranzisition στις τροφες σου συνεχως... το εκτιμουν ιδιαιτερως. Και παντα τοπ ποιοτητα.. η τροπικαλ ειναι η ιδανικη.

Link to comment
Share on other sites

 Πανέμορφο το ενυδρείο σου. :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα 2 pseudotropheus acei ngara "white tail" ομορφο ψαρακι και περναει απο διαφορα χρωματα , μαυρο  , μωβ , blue black σε τελικό σχεδόν μεγεθος.

 

2 εβδομαδες μετά τα blue zebra εχουνε δειξει πιο πολυ τις ρίγες τους αλλα και παλι δεν μπορω να προσδιορίσω πια ειναι ακριβως λατινική του ονομασία. Αρκετά petshop αυτη την περιοδο εχουνε πάρει παρτίδες Ps Blue zebra και τα συστείνουν ως έχει.

 

Τα Labidochromis ο συνχομπίστας Kleovoulos στο ποστ #15 μου ειπε οτι κάποια δεν ειναι καθαρα. Σας παραθέτω καποιες ακόμα φωτος να μου πειτε , παντως και εγω αυτο πιστεύω , καποια φαινονται σαν ξεθωριασμενα και το ματι ιριδίζει απο ολες τις οπτικές γωνίες ενω αλλα δεν το κανουνε. 

 

post-60458-0-95493200-1426084784_thumb.jpg

post-60458-0-41501400-1426084787_thumb.jpg

post-60458-0-51735800-1426084788_thumb.jpg

post-60458-0-82450300-1426084789_thumb.jpg

post-60458-0-19594200-1426084791_thumb.jpg

post-60458-0-59997300-1426084792_thumb.jpg

post-60458-0-86920300-1426084793_thumb.jpg

post-60458-0-83766400-1426084794_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και το επαναλαμβάνω, κατά τη γνώμη μου όλα τα λαμπίντο που φαίνονται σε πρώτο πλάνο σ' αυτές τις φωτο (εκτός απ' αυτό που φαίνεται στο βάθος της 3ης)είναι υβρίδια με Ps.estherae.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τα ψαρια δεν ξερω να σου πω

αλλα το ενυδρειο σου ειναι πανεμορφο

ωραια τοποθετημενες οι πετρες κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...