Jump to content

Αρχάριος Ζητά Βοηθεια...


Recommended Posts

Kαλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα.

Μετα απο πολλες σκεψεις αποφασισα και εγω να ξεκινησω ενα ενυδρειο. Οχι μονο αρχαριος αλλα καλυτερα ασχετος θα ελεγα.

Τα πραγγματα περιπλεκοντε λιγακι μιας και ειμαι κατοικος εξωτερικου ...Εχω στην κατοχη μου ενα jewel ριο 180

  • Bioflow 3.0 φιλτρο
  • Ecoflow 600
  • Verwarmer 200W
  • Ο εξοπλισμος ειναι ενταξει για ενα ξεκινημα ή χρειαζομαι κατι ακομη και ποσα ψαρια μπορουν περιπου να φιλοξενηθουν σε ενα ενα ενυδρειο 180 λιτρων??
  • Και που μπορω να μαθω ποια ψαρια ειναι φιλικα μεταξυ τους...

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Γιωργος...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα ! Γιατί περιπλέκονται τα πράγματα επειδή είσαι στο εξωτερικό ; :)

Ρίξε μια ματιά στα προφιλ των ψαριών και πες μας που προσανατολίζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες!

Στην Ολλανδια εισαι???Ποσο σε ζηλευω........ :) :) :)

Απο εξοπλισμο,θα ελεγα να μην μεινεις μονο με το εσωτερικο φιλτρο της juwel σε αυτα τα λιτρα....καλο θα ηταν να ειχες και ενα εξωτερικο...

Κατα τα αλλα εισαι κομπλε εκτος κι αν πας σε τιποτα φουλ φυτεμενο οποτε θα χρειαστεις και παραπανω φως.....

Link to comment
Share on other sites

και εγω θελω να στθσω ενα ενυδρειο 100λ παρα πολυ.πριν απο αυτο ειχα 3 μονομαχους 2 σε γιαλα και εναν σε 10 λ ενυδρειο.ξερω τα βασικα.ποσο θα κοστισει.με τις μετρισεις νερου πχ την αμμονια πως την ριχνουμε η πως την ανεβαζουμαι.λατρευο τα γκαππυ

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα.

Αυτο που θελω να σου πω,ειναι οτι το εσωτερικο φιλτρο του juwel,ειναι το καλυτερο εσωτερικο φιλτρο που κυκλοφορει και με μια μικρη αναβαθμιση γινετε τελειο και δεν χρειαζεσαι κανενα αλλο φιλτρο αν εχεις μια σωστη ιχθυοφορτωση.Στο λεω γιατι εχω juwel και το δουλευα για χρονια μ αυτο.Οπωτε δεν χρειαζεται να αγορασεις κανενα φιλτρο.

Εκει στην Ολλανδια τι νερο εχετε στη βρυση?Δεν ειχα μετρησει οταν εμενα εκει.Ειναι σαν το δικο μας?

Βασικα απο εξοπλησμο εινα μια χαρα.θα χρειαστεις χαλικι η αμμο,υποστρωμα γα φυτα αν θες το οποιο μπαινει μονο με χαλικι και οχι με αμμο,καποια ευκολα αληθινα φυτα,καμια ωραια πετρουλα και κανενα ομορφο ξυλο,που ξερω οτι εχετε εκει αρκετα.

Τωρα απο ψαρια μπορεις να βαλεις αρκετα ειδη,αλλα αυτο εχει να κανει με το τι νερο εχει η βρυση σου,εννοω σκληρο η μαλακο.

Οτι αλλο θες,εδω ειμαστε.

ΥΓ Σε ποια πολη της Ολλανδιας εισαι?Εγω ειμουν για λιγο καιρο στο Αμστερνταμ (4 μηνες)

και εγω θελω να στθσω ενα ενυδρειο 100λ παρα πολυ.πριν απο αυτο ειχα 3 μονομαχους 2 σε γιαλα και εναν σε 10 λ ενυδρειο.ξερω τα βασικα.ποσο θα κοστισει.με τις μετρισεις νερου πχ την αμμονια πως την ριχνουμε η πως την ανεβαζουμαι.λατρευο τα γκαππυ

Ανοιξε ενα νεο θεμα γιατι εδω χαλαμε το θεμα του φιλου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.... το ενυδρειο γεμισε χθες το βραδυ.

Υποστρωμα,μαυρο χαλικακι,φυτεμα των φυτων , τοποθετηση βραχων και διακοσμητικων και λειτουργια του εξοπλισμου. Εριξα ,οπως μου ειπανε απο το pet shop Dennerle AquaRico Avera για το νερο στην συνεχεια εριξα Dennerle FB7 BiActive για τα βακτηρια και τελος sera daily fertilizer για τα φυτα.

Μετα απο 10 ωρες περιπου αρχισε να εμφανιζετε μια θολουρα στο νερο. Ειναι φυσιολογικο ????? Λογω της δημιουργιας βακτηριων ???? Μου ειπαν πως θα ριξω ξανα σημερα πιο μικρη ποσοτητα και πως αυριο ( τριτη μερα) θα τους παω στο pet shop 200 ml νερο για ελεγχο του νερου και θα βαλουμε τα πρωτα ψαρια...

Υ.Γ .: Προς Rastafarian Ζω στο Waalwijk μια μικρη επαρχιακη πολη περιπου 100 χλμ νοτια του Αμστερνταμ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.... το ενυδρειο γεμισε χθες το βραδυ.

Υποστρωμα,μαυρο χαλικακι,φυτεμα των φυτων , τοποθετηση βραχων και διακοσμητικων και λειτουργια του εξοπλισμου. Εριξα ,οπως μου ειπανε απο το pet shop Dennerle AquaRico Avera για το νερο στην συνεχεια εριξα Dennerle FB7 BiActive για τα βακτηρια και τελος sera daily fertilizer για τα φυτα.

Μετα απο 10 ωρες περιπου αρχισε να εμφανιζετε μια θολουρα στο νερο. Ειναι φυσιολογικο ????? Λογω της δημιουργιας βακτηριων ???? Μου ειπαν πως θα ριξω ξανα σημερα πιο μικρη ποσοτητα και πως αυριο ( τριτη μερα) θα τους παω στο pet shop 200 ml νερο για ελεγχο του νερου και θα βαλουμε τα πρωτα ψαρια...

Υ.Γ .: Προς Rastafarian Ζω στο Waalwijk μια μικρη επαρχιακη πολη περιπου 100 χλμ νοτια του Αμστερνταμ...

Σε ρωτησα αν μενεις Αμστερνταμ γιατι ειχα να σου πω 2 μαγαζια καθαρα ενυδρειακα,τα οποια και επισκεφτικα οταν ζουσα εκει και ειχαν πολλα ωραια πραγματα.

Στο θεμα μας τωρα.

Η θολουρα λογικα ειναι απο τα βακτηρια,εκτος αν δεν επλυνες καλα το χαλικι.

Κατω απο το χαλικι εχεις βαλει και υποστρωμα για τα φυτα?

Ξερεις τι φυτα εχεις βαλει?

Τι φωτισμο εχεις? (βατ,κελβιν)

Καλο ειναι να μην ξεκινησεις ακομα τα λιπασματα.

Ριξε κανονικα και σημερα βακτηρια,βεβαια τα συγκεκριμενα δεν τα ξερω και δεν ξερω πως λειτουργουν.

Το θεμα ειναι οτι δυσκολα μεσα σε 3 μερες θα μπορεις να βαλεις ψαρια και αν το κανεις θελει παρρρααααα πολυ προσεκτικες κινησεις μετα.

Θα πρεπει να παρεις δικα σου υγρα τεστ αμμωνιας,νο2 και νο3 για να μετρας.

Θα πρεπει να μετρησεις και το νερο που σου δινει η βρυση,εκει κανονικα θες και τεστ για kh,gh,ph.Αναλογα με τις μετρησεις αυτων των 3,θα δεις και τι ψαρια μπορεις να βαλεις στο νερο που σου δινει η βρυση σου.Αν πχ ειναι σκληρο το νερο σου,δεν θα μπορεις να βαλεις ψαρια μαλακου νερου,αλλα σκληρου.

Αν παλι θες ψαρια μαλακου νερου και η βρυση σου εχει σκληρο νερο,θα πρεπει να επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης για να το μαλακωνεις.

Εχεις δει κανενα ψαρακι που σου αρεσει?

Επισης,στο εσωτερικο φιλτρο του juwel,θα πρεπει να αφησεις μονο ενα σφουγγαρι κατω και το υπολοιπο να το γεμισεις με βιολογικο υλικο τυπου siporax η eheim substract pro το οποιο θα το εχεις σε διχτακι.Εκει θα αποικησουν τα βακτηρια σου.

Σορρυ που στα ειπα ολα μαζι..:P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακομη και στην ολλανδια τα ιδια ...σε καθε πετ (εκτος απο πολυ λιγα) τα ιδια λενε .... το ενυδρειο πρεπει να σρωσει σωστα και στο τελος να μπουν τα ψαρακια... πιο πολλα θα σου πουν τα παιδια που θα σε παραπεμψουν στα σχετικα αρθρα για τους τροπους στρωσιματος ...

Εγω ηθελα να σου πω κατι αλλο μην σκεφτεσαι μονο πια ψαρακια ταιριαζουν και πως θα βαλεις οσο πιο πολλα ψαρακια μπορεις ... στρωσε πρωτα το ενυδρειο και μετα θα μετρησεις τις παραμετρους που εχει το νερο σου και βαλε καποιο ειδος που ταιριαζει στις συνθηκες σου ... στα πετ σοπ προτεινουν ενυδρεια σαλατες για να πουλησουν ψαρια , αυτο που θα σου αναφερω ειναι οτι οσο λιγοτερα διαφορετικα ειδη τοσο καλλυτερα ,οπως και οσο λιγοτερη ιχθυοφορτιση τοσο καλλυτερα...ελπιζω να βοηθησα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζι (αποκλειστικο για ενυδρεια και ψαρια) μου εδωσε ενα δεκαημερο προγραμμα για αρχη. και μου ειπαν πως την τριτη μερα θα ριξουμε καποιο "σκληρο ψαρι".πηρα και καποια quick test της sera αλλα δεν καταλαβα και πολλα πραγματα οποτε αυριο θα τους παω 200ml .Oσο για τον φωτισμο εχει δυο λαμπες 2x 45w. Στο φιλτρο εχει τρια μπλε σφουγγαρια ενα πρασινο ενα μαυρο και τρια ασπρα?????? ακολουθησα τις οδηγιες του κουτιου...Εχω βαλει και υποστρωμα κατω απο το χαλικι sera floredepot αλλα τις ονομασιες των φυτςν δε τις γνωριζω. Για τα βακτηρια μου ειπαν να ριχνω καθε μερα μειωνοντας την ποσοτητα για δεκα μερες....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι μου προτειναν πολλα φυτα πραγμα που δεν συμφωνησα γιατι υποκειμενικα δε μου αρεσει η υποθαλασια "ζουγκλα"οποτε μπηκαν ορισμενα φυτα ψηλα στο πισω μερος και μερικα χαμηλα στο μπροστινο. Οσο για την ποσοτητα προσωπικα προτιμω λιγα και δραστηρια παρα τον υπερπλυθησμο... Ακομη κοιταω και ψαχνω τι ειδη θα βαλω στο ενυδρειο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζι (αποκλειστικο για ενυδρεια και ψαρια) μου εδωσε ενα δεκαημερο προγραμμα για αρχη. και μου ειπαν πως την τριτη μερα θα ριξουμε καποιο "σκληρο ψαρι".πηρα και καποια quick test της sera αλλα δεν καταλαβα και πολλα πραγματα οποτε αυριο θα τους παω 200ml .Oσο για τον φωτισμο εχει δυο λαμπες 2x 45w. Στο φιλτρο εχει τρια μπλε σφουγγαρια ενα πρασινο ενα μαυρο και τρια ασπρα?????? ακολουθησα τις οδηγιες του κουτιου...Εχω βαλει και υποστρωμα κατω απο το χαλικι sera floredepot αλλα τις ονομασιες των φυτςν δε τις γνωριζω. Για τα βακτηρια μου ειπαν να ριχνω καθε μερα μειωνοντας την ποσοτητα για δεκα μερες....

Προσωπικα,θα σου ελεγα να μην βαλεις ψαρι ακομα,θα το ταλαιπορισεις αδικα.Εμεις εδω,ειμαστε κατα του να βαζουμε ψαρι για να μας στρωσει το ενυδρειο,ενω υπαρχουν και αλλοι τροποι να γινει το στρωσιμο χωρις ψαρι μεσα.

Μπορεις να ριχνεις βακτηρια και λιγο τροφη μεσα σε μια αποχη για να δημιουργεις αμμωνια και να εχουν τροφη τα βακτηρια σου για να αναπαραχθουν.

Στο φιλτρο τωρα.βγαλε ολα τα σφουγγαρια και αφησε κατω κατω το πρασινο,μετα βαλε καποιο απο το βιολογικο που σου εγραψα πιο πανω και τελος βαλε ενα ασπρο το οποιο θα αλλαζεις η θα καθαριζεις σε καθε αλλαγη νερου.

Τα τεστ που πηρες για αρχη καλα ειναι αλλα δεν ειναι και πολυ αξιοπιστα.Επισης σου λειπει και τεστ αμμωνιας.

Ο φωτισμος σου ειναι μετριος,μπορεις να βαλεις ευκολα φυτα ανετα.Μπορεις να μας πεις και τι κελβιν ειναι οι λαμπες σου?

Οσο για τα φυτα,βαλε μας φωτο να τα δουμε,να σου πουμε τι εχεις παρει.

Link to comment
Share on other sites

Στο προγραμμα τους εχουν δωσει τοποθετηση βακτηριων και τις δεκα πρωτες μερες. τοποθετηση ψαριων την τριτη μερα και την δεκατη. για τις αλλαγες του νερου θα μου πουνε αυριο. ελεγχος του νερου απο το μαγαζι την τριτη και την δεκατη ημερα.Οσο για το ποσα κελβιν ειναι οι λαμπες ...αγνωστο.Και για τα φυτα θα ανεβασω καποιες φοτο ...

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου να κανεις 1 φορα την εβδομαδα,τουλαχιστον τωρα στην αρχη.

Για το στρωσιμο,δεν ξερω τι να σου πω..εμεις εδω ακολουθουμε αλλη μεθοδο η οποια ειναι ασφαλη για τα ψαρια..

Αν μπορεις να μαθεις και τι κελβιν ειναι οι λαμπες θα ειναι καλο.

Κανε και αυτο που σου ειπα με το φιλτρο σου,χρειαζεσαι βιολογικο υλικο οπωσδηποτε μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...